Ubuntu 9.04 Nvidia Grafik Kartları İçin Nouveau Driver ile Birlikte Geliyor

Başlatan koenig, 10 Aralık 2008 - 22:47:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

koenig

Uzun Yıllar Süren sıkı bir çalışmanın ve Reverse-Engineering  sayesinde Nvidia- Grafik Kartları için  geliştirilen , Açık Kaynaklı  Nouveau-Driver' ler Ubuntu ' nun bir sonraki dağıtımı olan 9,04 sürümünün Repistory ' sinde yer alacak.
             Ubuntu Geliştirici Listesinde Bu Sürcülerin Kabul Gördüğü ilan edildi.Bakınız ===>  https://lists.ubuntu.com/archives/jaunty-changes/2008-December/001641.html
              Şu anki mevcut Nvidia Grafik Driver' larına bir türlü alışamayan ve "xf86-nv" sürücülerinin yeterli özellik ve performans sağlamadığını düşünen Ubuntu Kullanıcılarına ; Repository üzerinden kolaylıkla yükleyebilecekleri ve Nvidia Riva-, Geforce- Quadro-Serilerini destekleyen yeni bir Alternatif geliyor. Nouveau bu aşamada standart sürücü olarak gelmiyor çünki hali hazırda proje geliştirilme aşamasını daha tam olarak tamamlamadı.  Ubuntu Nouveau-Paketlerinin dağıtımına başlamış bulunmakta buradan edinebilirsiniz.

Kaynak: LINUX MAGAZIN ONLINE
Pencere Mahkumiyeti bitti AMA daha PENGUEN kardeşten öğrenecek çok şeyim var.

PEN VS. PEN Kazanan UBUNTU

Çağlar

Süper bir haber merak ettim :) Kurcalamak şart tecrubesi olan varsa yazsın lütfen çatlarım yoksa :D
We got a badass over here!

koenig

@çağlar
Teşekkürler senin için biraz daha kurcalar almanya kaynaklı daha detaylı araştırma yaparım istersen :D

Çağlar

Valla çok iyi olur :D Anakartım yanık şu an bunalımdayım deneyemiyorum kendim yoksa direk yüklemiştim :D Sağol @koenig

koenig

@çağlar
Haberdeki bağlantılar işini görmediyse ben yarın daha detaylı bir araştırma yaparım senin için özellikle hangi serisi ilgini çekiyor
Bu Arada verdiğin harddisk taktiği işe yaradı gördüğün gibi:) Ogünden beri Hala daha XP' hiç açmadım Ubuntuda daha rahat grafikle çok uğraşmama rağmen artık makinem hiç kasmıyor bi ara Xampp işine el atarsan sevinirim ben kendimi server kurmaya hazır hissedince konu başlığı açacağım.
Kusura bakma Yeni penguenlere özel kapalı olduğu için bu tür konularıda mecburen burdan konuşuyoz :)

Çağlar

Abi bende yeni sayılırım :) Xampp işine el atacağım ancak Ubuntu'lu bir bilgisayarım kalmadı. :( Yandı daha yeni o yüzden yardım edemedim yakın zamanda yeniden Ubuntu'ma kavuşacağım ama çok özledim onu... Bir taneydi benim Ubuntu'm :'(

koenig

@çağlar
Okadar memnun kaldımki ubuntudan yıllardır atıl vaziyette duran bi laptopum vardı PIII 56 MB ramli ona xubuntu kurmaya çalıştım yemedi initframs falan verdi ama bios şifresini unutmuşun detaylı el atamadım
bende :)
Bu arada elimde boşta çıkma bi kaç anakart var P4 hatta 1 i sıfır dikkat etmemişim FSB si benim işlemciyi desteklemedi koydum bi kenara biri makine toplatırsa lazım olur diye işini görürse yollarım istersen msn den görüşelim
esajans@windowsive.com