php veritabanı ile bağlantı kuramıyorum

Başlatan xxmehmetali, 18 Ağustos 2016 - 14:20:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xxmehmetali

ayar.php dosyası kurdum içeriği :

<?php mysql_select_db("veritabani",mysql_connect("localhost","root","")); ?>

kod bu arkadaşlar ,dizinin yetkilerini değiştirdiğimde farklı hatalar alıyorum yani 777 yaptığımda farklı 655 aptığımda farklı 775 yaptığımda farklı alıyorum.
sudo chmod -R 777 /var/www/
sorunum bu yardımcı olun lütfen,zor durumdayım ....
ubuntu 14.04 lts deyken sorunum yoktu ama 16.04 lts sıfırdan kurdum,sonra böyle bir sorun oluştu ..!

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ağustos 2016 - 14:27:25

not: arkadaşlar izinler değişince hatalar değşmiyormuş ,aynı hata hepsi:http error 500

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ağustos 2016 - 14:33:42

arkadaşlar var/log/apache2/error.log dosyası içinde şunları buldum :
[Thu Aug 18 14:27:15.138984 2016] [:error] [pid 3196] [client ::1:56142] PHP Fatal error:  Uncaught Error: Call to undefined function mysql_select_db() in /var/www/html/yeni/ayar.php:1\nStack trace:\n#0 {main}\n  thrown in /var/www/html/yeni/ayar.php on line 1
[Thu Aug 18 14:31:16.737364 2016] [:error] [pid 3197] [client ::1:56270] PHP Fatal error:  Uncaught Error: Call to undefined function mysql_connect() in /var/www/html/yeni/ayar.php:1\nStack trace:\n#0 {main}\n  thrown in /var/www/html/yeni/ayar.php on line 1
[Thu Aug 18 14:31:16.882508 2016] [:error] [pid 3198] [client ::1:56272] PHP Fatal error:  Uncaught Error: Call to undefined function mysql_connect() in /var/www/html/yeni/ayar.php:1\nStack trace:\n#0 {main}\n  thrown in /var/www/html/yeni/ayar.php on line 1
[Thu Aug 18 14:31:20.715139 2016] [:error] [pid 3194] [client ::1:56274] PHP Fatal error:  Uncaught Error: Call to undefined function mysql_connect() in /var/www/html/yeni/ayar.php:1\nStack trace:\n#0 {main}\n  thrown in /var/www/html/yeni/ayar.php on line 1

bunlar son denemem.yani mysql_connect ve mysql_select_db fonksiyonlarını tanımamış ne yapmam gerek ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ağustos 2016 - 14:37:46

arkadaşlar ayar dosyama şunu koydum :
ini_set('display_errors', 1);
sayfa çıktısı şu oldu :

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_connect() in /var/www/html/yeni/ayar.php:3 Stack trace: #0 {main} thrown in /var/www/html/yeni/ayar.php on line 3

Source

Pardon az önce yanlış anlamışım. Öncelikle php versiyonun kaç bilgisini verebilir misin?

xxmehmetali

Alıntı yapılan: Faker - 18 Ağustos 2016 - 14:46:33
$veritabani=mysql_connect("localhost","root","") or die (mysql_error());
mysql_select_db("veritabani",$veritabani) or die (mysql_error());

Yukarıdaki şekilde bağlanmayı dener misin? yazma izinlerinden olduğunu düşünmüyorum sorunun.
aynı hata,birşey değişmedi

Source

sudo apt-get install mysql-server
sudo apt-get install php5-mysql

Yukarıdaki kodlar ile php5 ve mysql server kurulumunu yapın. Eğer sisteminizde php7 yüklü ise bu hatayı almanız normal çünkü artık mysqli ve pdo destekliyor.Bu nedenle php5 kurulumunu  yapın.

xxmehmetali

Alıntı yapılan: Faker - 18 Ağustos 2016 - 14:51:50
sudo apt-get install mysql-server

Yukarıdaki kodlar ile php5 ve mysql server kurulumunu yapın. Eğer sisteminizde php7 yüklü ise bu hatayı almanız normal çünkü artık mysqli ve pdo destekliyor.Bu nedenle php5 kurulumunu  yapın.
php nin hangi sürümünün yüklü olduğunu nasıl anlarım yani 7mi 5mi ve eğer 7 yüklü ise onu silip 5 nasıl yüklerim ayrıca mysql ve phpmyadmin kurulu

Source

<?php
phpinfo
();
?>

ile bilgileri alabilirsin.Apache Version karşısında yazar.

bugra9

Ubuntu 16.04 yüklü ise php 7 vardır. Php sürümünü düşürmek yerine mysql gördüğünüz tüm yerleri mysqli şeklinde değiştirirseniz php 7'ye uygun olarak yazmış olursunuz ve hata vermeden çalışır.

xxmehmetali

Alıntı yapılan: Faker - 18 Ağustos 2016 - 15:06:19
<?php
phpinfo
();
?>

ile bilgileri alabilirsin.Apache Version karşısında yazar.
PHP Version 7.0.8
Apache/2.4.18 (Ubuntu)
şimdi yapmam gerekenler php 7 yi silip yerine 5 kurmak.apache ile ilgili bir sorun var mı bilmiyorum ?
php 7 'yi silip yerine php 5 i nasıl kurabilirim acaba ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ağustos 2016 - 15:19:29

güncel @Faker @bugra9

Source

Benim tavsiyem php7 yi silmek yerine pdo kullanman tabi genede sen bilirsin ama mysql bitti artık.Çok zor değil google pdo kullanımı diye yazarsan 1 günde öğrenebilirsin.Eğer php5 yüklemek istiyorsan aşağıdaki komutlar ile sorunu çözebilirsin.

sudo apt-get purge php7.0-common

bugra9

@xxmehmetali, yazdığım iletiyi okudun mu? Eğer okumadıysan veya uygulamak istemiyorsan bana seslenmen tamamen anlamsız kalıyor.