Windows'a göre çok düşük performans

Başlatan Nirvana4, 17 Ağustos 2016 - 23:22:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nirvana4

Merhaba arkadaşlar. Windows 10 ile elementary os dual boot kullanıyorum. Ancak Windows hızlı çalışıyorken, Linux'ta performans kaybı var oldukça yüksek. Mesela Ubuntu kullanıyorken, super tuşuna basıp Unity'nin uygulama arama ekranını açtığımda çoğu zaman çoook uzun süreli bir takılma oluyor. Ancak Windows'u hızlıca sorun olmadan çalıştırabiliyorum. Ekran kartı ile bir alakası olduğunu düşünüyorum. Açık kaynak ekran kartı sürücüleri kullanıyorum. Performansı düzeltmek için neler tavsiye edersiniz?

mhmtkrktr

Diski nasıl bölümlendirmiştin? Linux kurulumu yaptığın bölümü diskin sonuna ayırmış olabilirmisin?
sudo fdisk -l

Ayrıca programlarda durum aynı şekilde mi, yoksa sadece sistem kabuğuna ait özelliklerde mi bu şekilde oluyor? Sanmıyorum ama ekran kartına ait bilgileri de çıktı olarak paylaş istersen.

Nirvana4

Şöyle bir şey, mesela şuan Linux'u yeni açtım gayet hızlı çalışıyor. Ancak biraz kullandıktan sonra muhtemelen uygulamalar panelini açmaya çalışırken, bazen normal durumlarda bile takılmalar yaşayacağım. Unreal Engine çalıştırıyorum burdan, başta hızlı gidiyorken bir süre sonra artık kullanılmaz hale geliyor. UE4 Linux'ta kararlı olmadığı için buna takılmıyorum ancak bazen CTRL+ALT+T yapıp terminalin açılması için bile saniyelerce beklediğim oluyor. Özellikle de bu uygulamalar bölümünün açılırken kilitlenmesi çok sinir oluyor.
sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders, toplam 976773168 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x46b586f4

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *   976771072   976773167        1048   83  Linux
/dev/sda2            2046   859963391   429980673    5  Ek
Partition 2 does not start on physical sector boundary.
/dev/sda3       859963392   860987391      512000    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda4       860987392   976771071    57891840    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda5       253908992   843962367   295026688   83  Linux
/dev/sda6       843964416   859963391     7999488   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda7            2048    58593844    29295898+  83  Linux
/dev/sda8        58595328   253906943    97655808   83  Linux

Disk bölümleme tablosu girdileri diskteki sırasında değil

mhmtkrktr

Düşündüğüm gibi, diski parçalara ayırıp Linux bölümünü en sona, yani diskin performans açısından en düşük olduğu yere kurmuşsun. Performan kaybı yaşamadan kullanmak istiyorsan, tüm sistemi
sadece ihtiyacın olacak kadar boyutla , Windows ( ihtiyaçtan kasıt, kurulacak programların öngörülen boyutu )
Yine ihtiyaç olacak kadarıyla , Linux
Ve kalan bölümü ortak bir home / D bölümü şeklinde yeniden kurmanı öneririm.
Diğer sistemleri deneme amaçlı ek bölüm ayırmak istersen de bunu en sona bırakabilirsin.
Ram miktarın az ve Swap alanına ihtiyaç duyacaksan da bu bölümü Windows 'un da önüne alman daha yerinde olur.

Nirvana4

Bu gerçekten performans kaybı oluşturuyor muymuş? Ben ilk Linux olarak bölümlendirdiğimi hatırlıyordum. Şimdi tam olarak ne yapmam gerekiyor?
Tüm diski biçimlendirip, ilk Linux için (400 gb lik yer ayırıyorum, 100gb sistem, 300gb depo) yer ayırıp daha sonra Windows'a (50gb) yer mi ayırmam gerekiyor? 8 gb swap alanı oluşturuyorum zaten.

mhmtkrktr

Bölüm boyutu birazda isteğe bağlı ama mümkün olduğunca "hortum ağza gelecek" :)

Temiz kurulum yapacak ve sadece iki işletim sistemi kullanacaksan,

3GB Swap alanı ( Ram'in 1.5-2 katı olacak durumu çok eskide kaldı. 4GB ve üzeri Ram varsa bu bölümede gerek yok. )
Ardından hangi sistemi daha yoğun kullanacaksan ona ait bölüm. Örneğin Linux ağırlıklı kullanırım dersen,
30 GB / (kök) bölümü,
Sonrasında ikinci işletim sistemine ait bölüm. Örn: Windows için,
60 GB C:\ ( Oyun kuracaksan biraz daha arttırabilirsin.)
Son olarak ortak depo alanı.
XXX GB D:\ veya /home ( Bu bölümü Windows üzerinden ayırırsan her iki sistemde kullanabilir. Linux için de durum aynı ama dosya sistemini NTFS olarak biçimlendirmen gerekir. Şahsi tercihim Windows 'a D:\ bölümü olarak ayırıp, Linux 'e bölümü harici olarak bağlamak olurdu. )

Grub sorunu olmaması için, ilk Windows u kurarsın. Bu bölümlendirmeyi de onun üzerinden yaparsın. Windows ta swap, kök veya ext4 gibi ayrımları yapamayacağın için, Sadece uygun boyutlarda bölümleri ayırırsın ve biçimlendirmeden devam edersin. Ayırdığın C:\ üzerine Windows kurulumunu tamamlayınca Linux kurulumuna geçersin ve bir önceki sistemde ayırdığın bölümler karşına gelir. Sadece bağlantı noktalarını ve biçimlerini düzenleyip kurulumu tamamlarsın.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ağustos 2016 - 00:52:56

Performans kaybı olurmu sorusunun cevabı, net olarak, (mekanik disklerde) çok fazla olur. SSD ler bu durumdan etkilenmez.

FireSwords

Alıntı yapılan: Nirvana4 - 18 Ağustos 2016 - 00:19:53
Bu gerçekten performans kaybı oluşturuyor muymuş? Ben ilk Linux olarak bölümlendirdiğimi hatırlıyordum. Şimdi tam olarak ne yapmam gerekiyor?
Tüm diski biçimlendirip, ilk Linux için (400 gb lik yer ayırıyorum, 100gb sistem, 300gb depo) yer ayırıp daha sonra Windows'a (50gb) yer mi ayırmam gerekiyor? 8 gb swap alanı oluşturuyorum zaten.
Evet çok ciddi hız farkı oluşturur. Ama en iyi çözüm SSD almak. Eğer SSD takarsan resmen "ben bunca zamandır bilgisayar kullanmıyormuşum" dersin

Nirvana4

"/" kök dizini ile "/home" dizinini ayrı kurabileceğimi öğreneli birkaç hafta oldu :D
şimdi merak ettiğim şu, hani ilk olarak kök dizinini oluşturdum, ondan sonra en son depo bölümü oluşturduktan sonra bu "/home" dizinini son oluşturduğum depo bölümünden ayırsam performansı düşürür mü? Bir de 30gb kök dizini yeter mi? Uygulama falan kurulacak ya?

mhmtkrktr

Bir ayrıntı daha var unuttuğum eksik kalmasın :)

Benim tarifini yaptığım şekilde Windows 'u diskte Linux 'un arkasına kurmak istersen, Windows buna doğrudan izin vermez ve kendisini diskin başına koymaya çalışır. Bu durumu küçük bir hile ile atlatabilirsin.
1: Diskin tamamının silinmiş olduğunu varsayarak, önce 33GB lık bir bölüm oluştur. Bu bölüm beraberinde 100MB lık sistem bölümü oluşturur. (Win 7 için. Win 10 da 500MB sanırım)
2: Ardından 60GB lık bir bölüm daha oluştur.
3: İlk ayırdığın 33GB lık alanı sil ve swap ve kök olacakmış gibi 3GB ve 30 GB olarak yeniden bölümlendir. Ama yukarda dediğim gibi bu bölümleri biçimlendirmene gerek yok. O işlemi uygun şekilde Linux kurulumunda yaparsın.
4: En sona kalan bölümü D:\ olacak şekilde bölümle ve biçimlendir.
5: 2. Adımda ayırdığımız 60GB lık alanı seç ve kurulumu başlat.

Bu şekilde Windows 'un diskteki sırasını Linux'un arkasına almış olursun. Tabii bunu ve disk boyutlarını kullanmak istediğin sisteme göre yine sen belirleyeceksin. Yukarıda verdiğim boyut değerleri standart bir kullanıma göre uygun bulduğum değerler. Tercihe göre ilk Windows 'uda kurabilir, farklı boyutlarda bölümler ayırabilirsin.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ağustos 2016 - 01:40:53

Linux de program boyutları Windows gibi değil. Normalde 10-15 GB alan yeterli oluyor. Ben diskin büyük olmasınıda ele alarak, çok fazla program oyun vs kuracağını göz önünde bulundurup 30 GB dedim. Ama Wine üzerinden oyun falan oynayacaksan kullanılacak boyutta çok değişken olabiliyor sanırım. Windows kurduğun için bu ihtimali eledim ben.

/home olarakta D:\ şeklinde ayırdığımız bölümü kullanma. Sadece / kök ayır. Bu alana /home otomatikman oluşur. D:\ bölümünü ayrı çıkartılabilir bir diskmiş gibi daha sonra bağlarsın. Bu bölümle Disk başı arasında fazladan sadece 60GB lık Win alanı kalıyor. Bu da verim olarak birşeyi etkilemez.

Nirvana4

/home bölümünü ayrı oluşturmak istiyorum. Çünkü bazen başka sistem kullanmak istediğim oluyor böylece /home da bulunan dosyalarımı yedeklemem çok zaman alıyor. Bu durumda ne yapmalıyım?

mhmtkrktr

tamam işte kişisel dosyalarını D:\ bölümünde tutarsın. Bu bölüm hem Windows hemde Linux üzerinde ulaşılabilir depolama alanı olarak kullanılacak. Farklı bir dağıtım denemek istersen sadece ~/Download dizini gibi Linux üzerinde kullandığın özel birkaç dizini D:\ bölümüne taşırsın. O da zaten 4-5 Gb ı geçmez. Yeni kuracağın dağıtımı eski kök bölümüne kurar geçersin.
Şimdi D:\ ninde arkasına bunun için küçük bir alan oluştur diyeceğim ama zaten test amaçlı kurduğun bu dağıtımda sona kaldığı için verimli olmayacak. Aslında zehir zemberek çalışacak bir dağıtıma sırf bu yüzden hiç verimli çalışmıyor diye yeni bir konu açmanı da istemem :)

Ayrıca D:\ yi /home dizinine de bağlayabilirsin sonra. Bu da daha pratik bir kullanım olanağı sağlar. Sistemlerden birisi zarar görürse, bu bölüme her zaman ulaşabileceğin ikinci bir sistemde elinin altında hazır bulunmuş olur.

Nirvana4

Hem windows hem linux'un kullanabileceği bir bölüm sanırım "NTFS" oluyor. Bu NTFS oluşturunca izin gibi değişik sorunlar doğurmuyor mu?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ağustos 2016 - 03:14:28

İnternette biraz araştırma yaptım ama disk bölümleme sırası etkisinin "gözle görülür" olmayacağını söylüyor herkes. Tüm diski formatlamak da pek gelmiyor içimden. Dosyalarımı falan kaybetmek pek istemiyorum. Kafam karıştı ..

biminimalist

Alıntı yapılan: Nirvana4 - 18 Ağustos 2016 - 02:39:49
Hem windows hem linux'un kullanabileceği bir bölüm sanırım "NTFS" oluyor. Bu NTFS oluşturunca izin gibi değişik sorunlar doğurmuyor mu?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ağustos 2016 - 03:14:28

İnternette biraz araştırma yaptım ama disk bölümleme sırası etkisinin "gözle görülür" olmayacağını söylüyor herkes. Tüm diski formatlamak da pek gelmiyor içimden. Dosyalarımı falan kaybetmek pek istemiyorum. Kafam karıştı ..

Başka bi dağıtım dene ubuntu tabanlı değilde arch tabanlı ya da fedora belki uyum sorunu vardır