Eğer kulaklıktan kulak tırmalayıcı bir cızırtı geliyorsa suçlu TLP olabilir

Başlatan eronis, 17 Ağustos 2016 - 16:39:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Bilgisayarıma yakın zamanda enerji tasarrufu için TLP yükledim ancak faydadan çok zararı oldu. TLP'yi kaldırdım ve sorun çözüldü. Eğer kulaklığınızda cızırtı sorunu varsa önce TLP ile ilgili her şeyi kaldırmayı deneyin. Bu sorunu yaşayan varsa not düşeyim diye yazıyorum. Böylece kimse benim çektiğim eziyeti çekemez. Bir şey çalmazken cızırtı geliyor, bir şey çalmaya başlayınca gidiyor. Ses ayarlarına girince gidiyor, live disk'te sorun olmaması dikkatimi çekti. Bununla ilgili konularda genel olarak güç tasarrufu ayarları ile ilgili tavsiyelerden bulunulduğunu farkettim ve TLP'yi yüklediğimi hatırladım. Silmek sorunu tamamen çözdü ve kulaklarım rahatladı. İyi günler.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

eronis

TLP kullananlar için bu sorunun üstesinden gelmenin yolunu buldum. Tek yapmamız gerekn TLP'nin audio power save modunu kapatmak.

sudo [favori metin düzenleyiciniz) /etc/default/tlp

SOUND_POWER_SAVE_ON_BAT=1
satırını bulun ve
SOUND_POWER_SAVE_ON_BAT=0şeklinde değiştirin.

sudo tlp start
TLP'yi geri yükledim ve cızırtı sesi yok.

Not: tlp start komutu yaptığınız değişiklikleri uygulamanız için gerekli bir komuttur.
Kaynak;
http://linrunner.de/en/tlp/docs/tlp-configuration.html#audio
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

GokturkEnez

Çok teşekkürler eronis,

Ubuntuya geçtiğimden beri müzik dinlemek eziyet olmuştu yüzlerce şey denedim ama bir tek bu fayda etti, bu linki arşivledim !
Ekleme: Teşekkür mesajım dandik televizyon kanallarında bel ağrısı için satılan çakma ürünleri tanıtır gibi olmuş göndere basarken farkettim :)

Edit: @eronis; Yalnız pcyi açıp kapatırken çok rahatsız edici patlama sesleri devam ediyor, onun içinde bir çözüm varsa alırım :)

eronis

Laptop mu ? Eğer öyle ise dahili hoparlör mü yoksa harici bir hoparlör mü kullanıyorsun ?

GokturkEnez

Alıntı yapılan: eronis - 27 Kasım 2016 - 16:43:50
Laptop mu ? Eğer öyle ise dahili hoparlör mü yoksa harici bir hoparlör mü kullanıyorsun ?

Laptop, sadece harici hoperlörde yapıyor bunu.

eronis

echo 0 > /sys/module/snd_hda_intel/parameters/power_save

https://forums.opensuse.org/showthread.php/388736-Strange-quot-pop-quot-quot-click-quot-sound-from-Speakers-Every-Time/page2?s=646ca2faf8ffbd5e6c9fbf8a0611df52

Opensuse forum'dan alıntıdır. Benzer sorunlarınız olduğunu düşünüyorum. Çalışıyor mu ? Bu yöntemin zaafı anladığım kadarı ile her bataryadan prize geçtiğinde bu yaptığın ayar sıfırlanıyormuş. Eğer işine yararsa kalıcı hale getirmeye çalışırız bunu.

if

Ben TLP kullanıyorum ve bu sorunları yaşamıyorum. Demekki genelleme yapmamak gerekiyor. TLP ile alâkalı değil, ses kartıyla alâkalı sorun ve çözümü TLP'yi kaldırmak değil. Evet, ses kartı için güç yönetimi devre dışı bırakılabilir fakat bırakmadan da çözüme ulaşılabilir.

eronis

Alıntı yapılan: if - 27 Kasım 2016 - 19:05:31
Ben TLP kullanıyorum ve bu sorunları yaşamıyorum. Demekki genelleme yapmamak gerekiyor. TLP ile alâkalı değil, ses kartıyla alâkalı sorun ve çözümü TLP'yi kaldırmak değil. Evet, ses kartı için güç yönetimi devre dışı bırakılabilir fakat bırakmadan da çözüme ulaşılabilir.
2. gönderimi okur musunuz ? Hemen altında.

if

Okudum @eronis. Fakat o ileti sorunun kaynağının TLP olmadığını ifade etmiyor. Siz TLP kullanmasanız da ses kartınız için güç yönetimini etkinleştirdiğinizde cızırtı yapacaktır. Bu sorun ses kartıyla alâkalı.

eronis

Alıntı yapılan: if - 27 Kasım 2016 - 19:12:30
Okudum @eronis. Fakat o ileti sorunun kaynağının TLP olmadığını ifade etmiyor. Siz TLP kullanmasanız da ses kartınız için güç yönetimini etkinleştirdiğinizde cızırtı yapacaktır. Bu sorun ses kartıyla alâkalı.
Çünkü sorunun kaynağı TLP değil ama TLP'nin varsayılan ayarları.

http://linrunner.de/en/tlp/docs/tlp-configuration.html#audio

Buradan alıntılamıştım.

if

Peki TLP'nin varsayılan ayarlarını kullanmama rağmen cızırtılı ses neden benim ses kartımda olmuyor?

D@bbe

[mention=611744]@if[/mention]
ses kartın sorunsuz demek ki...  :)) realtek mi?

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

plazma

Suse forumlarına göre alsa powersafe ile sıkıntı varmış o kullanıcıda ses kartınız aynı marka modelmi sizinde
Powersafe i kapatıyor ikinci mesajdaki anlatımda orada demekki peak yapıyor ses kartı  açılışta pop sesi, desteklediği Intel HDA, AC97 kartları diye belirtmiş bunların dışında kalıyor demekki sizin ses kartınız, tlp nin ön tamımlı ayarlarında güç tasarrufu aktif gelecektir muhtemelen o yüzden siz 0 değeri vermek durumunda kalıyorsunuz ses sorununu çözmek için.