kalinin üstüne windows kurulumu kalinin grubunu etkilermi?

Başlatan welyu985, 16 Ağustos 2016 - 19:50:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

welyu985

bilgisayarımda sadece kali yüklü kali üzerine windows kurmak istiyorum windows format kasedim var usb biçimde fakat korkum şu windowsu kurunca windows kalinin grubunu devre dışı bırakıp kendi hızlı başlatını devreye sokarsa diye korkuyorum ubuntuda öyle yapmıştı ve ubuntuyu sadece boot kısmından açabilmiştim ama kali boot kısmında gözükmüyor oyüzden kali grubu silinirse kaliyi başlatamam bunu nasıl engelleyebilirim? windowsu kurduktan sonra hızlı başlatı devre dışı bırakırsam kali grubu aktif halde devam edermi?

plazma

Sıralama önce windows sonra linux dağıtımı şeklinde daha sağlıklıdır. Windowsu sonradan kurarsanız grubu tekrar yüklemeniz gerekecektir.

Minty

İlk olarak Windows kurulumu yapın. Grub'da bozulmalar oluyor. Daha sağlıklı olur. Windows her zaman 1. sırayı kendisine istiyor.
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

ata1

neden ilk win kurulması zorunlu olsun ki az deneyimli isen  kur wini grubu onarmak daha kolay neden 2 sistemi de yeniden kurasın ki  ?

Minty

~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

bugra9

Format atmasını ve işletim sistemi yüklemesini yapacak kadar deneyime sahip birisi grubu rahatlıkla yeniden yükleyebilir.

welyu985

s'z bana grubun nasil kurulacagini soyleyin ben hallederim orasini merak etmeyin okadarda cahil degilim ;D

ata1

illedelinux

Amacın Windows kurduktan sonra gurub yüklemekse gurubun bir kaç kurulma şekli vardır ama bana göre her zaman kesin sonuç aldığım yöntemi öneririm.
Windows'u yükledikten sonra Usbye yazılmış Kali Linux varsa elinde usbyi tak canlı olarak uçbirimden aşağıdaki yönergeyi sırayla uygula.

sudo -i
fdisk -l

Burada Kali hangi bölümdeyse alttaki 2 rakamını onunla değiş, aynı şekilde dev/sda2'de ise olduğu gibi kalsın, değiştirdiysen veya aynı ise şimdi alttakini oldugu gibi yapıştır.

mount /dev/sda2 /mnt &&
mount --bind /dev /mnt/dev &&
mount --bind /dev/pts /mnt/dev/pts &&
mount --bind /proc /mnt/proc &&
mount --bind /sys /mnt/sys

Devam ediyoruz.
chroot /mnt

Gurubu kuruyoruz.
grub-install /dev/sda

Gurubu güncelliyoruz.
update-grub

Alttakini yapıştır ve uçbirimi kapat sonra yeniden başlat, yeniden başlattığında yanlış yapmadıysan Windows-Kali hepsi girişte görünecektir...
exit &&
sudo umount /mnt/sys &&
sudo umount /mnt/proc &&
sudo umount /mnt/dev/pts &&
sudo umount /mnt/dev &&
sudo umount /mnt

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

welyu985

Alıntı yapılan: illedelinux - 16 Ağustos 2016 - 23:31:51
Amacın Windows kurduktan sonra gurub yüklemekse gurubun bir kaç kurulma şekli vardır ama bana göre her zaman kesin sonuç aldığım yöntemi öneririm.
Windows'u yükledikten sonra Usbye yazılmış Kali Linux varsa elinde usbyi tak canlı olarak uçbirimden aşağıdaki yönergeyi sırayla uygula.

sudo -i
fdisk -l

Burada Kali hangi bölümdeyse alttaki 2 rakamını onunla değiş, aynı şekilde dev/sda2'de ise olduğu gibi kalsın, değiştirdiysen veya aynı ise şimdi alttakini oldugu gibi yapıştır.

mount /dev/sda2 /mnt &&
mount --bind /dev /mnt/dev &&
mount --bind /dev/pts /mnt/dev/pts &&
mount --bind /proc /mnt/proc &&
mount --bind /sys /mnt/sys

Devam ediyoruz.
chroot /mnt

Gurubu kuruyoruz.
grub-install /dev/sda

Gurubu güncelliyoruz.
update-grub

Alttakini yapıştır ve uçbirimi kapat sonra yeniden başlat, yeniden başlattığında yanlış yapmadıysan Windows-Kali hepsi girişte görünecektir...
exit &&
sudo umount /mnt/sys &&
sudo umount /mnt/proc &&
sudo umount /mnt/dev/pts &&
sudo umount /mnt/dev &&
sudo umount /mnt

dediklerini 2 kez yaptım hata almadığım halde hala sorunu düzeltemedim windows başlıyor gene