Masaustu Turunu Degistiriraem Performans Kaybi Olur mu?

Başlatan jctgu, 18 Ağustos 2016 - 01:12:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jctgu

Suan ubuntu unity yuklu. Ben gnome kde veya diger masaustlerini gecersem  herhangi bir performans kaybi yasarniyim? bunu sorma sebebim bir forumda okudugum yaziydi.
Yaziya goren unity ile gelen sistem ona gore optimize ediliyor. dogrumudur?

Nirvana4

Farklı bir masaüstü ortamı kurduğunda performans kaybı olmaması lazım. İki masaüstü ortamı bulundurmak, iki tarayıcı bulundurmak gibi bir şey. Ancak iki masaüstü ortamı bazen karmaşa yaratabiliyor. Simgeler karışıyor, giriş ekranı falan değişiyor

mhmtkrktr

Performans kaybı değilde özellikle Kde (QT) ile Gnome, Unity (GTK) arasında uyumsuzluk olabiliyor. Yazı fontlarında değişmeler gibi geçmişte açılmış başlıklar vardı. Birçoğu normal yollardan çözülemedi diye kaldı aklımda. Denemek, macera yaşamak istiyorsan iki komuta bakıyor iş. Huzur istiyorum dersen ya olduğu gibi bırak yada ikinci bir işletim sistemi olarak kur. Disk bilgisini bilmiyorum ama denemeler yapmak için 10GB lık fazladan bir bölüm kimseye bir şey kaybettirmez sanırım. :)

mt

Diğerlerine göre Unity daha fazla ram istiyor onu biliyorum.

furyzer0

bazı bug ve uyumsuzluklar olabilir. Performans sorunu olacağını sanmam

eronis

Kayıp olur. Nasıl mı ? Unity saydıklarının ikisinden de hızlı çalışıyor ve son yaptığım denemede Ubuntu GNOME 16.04.1 1,1GB RAM'i sadece masaüstü açıldığı için harcadı. Unity 600-700MB'larda bir şey. GNOME Shell ve KDE çok kastığı bir Celeron sistemde (N3050 + 2GB RAM) Unity su gibi akıyor. KDE açılması çok yavaş, çok ağır. Unity kullanmak için bir neden daha söyleyim mi ? Unity greeter :)

eronis@Ubuntu:~$ screenfetch
                          ./+o+-       eronis@Ubuntu
                  yyyyy- -yyyyyy+      OS: Ubuntu 16.04 xenial
               ://+//////-yyyyyyo      Kernel: x86_64 Linux 4.4.0-34-generic
           .++ .:/++++++/-.+sss/`      Uptime: 16m
         .:++o:  /++++++++/:--:/-      Packages: 2181
        o:+o+:++.`..```.-/oo+++++/     Shell: bash 4.3.46
       .:+o:+o/.          `+sssoo+/    Resolution: 1366x768
  .++/+:+oo+o:`             /sssooo.   DE: Unity 7.4.0
/+++//+:`oo+o               /::--:.   WM: Compiz
\+/+o+++`o++o               ++////.   WM Theme: Arc
  .++.o+++oo+:`             /dddhhh.   GTK Theme: Arc [GTK2/3]
       .+.o+oo:.          `oddhhhh+    Icon Theme: Arc-Icons
        \+.++o+o``-````.:ohdhhhhh+     Font: Ubuntu 11
         `:o+++ `ohhhhhhhhyo++os:      CPU: Intel Celeron CPU N3050 @ 2.16GHz
           .o:`.syhhhhhhh/.oo++o`      GPU: Mesa DRI Intel(R) HD Graphics (Cherryview)
               /osyyyyyyo++ooo+++/     RAM: 1023MiB / 1904MiB
                   ````` +oo+++o\:   
                          `oo++.     
eronis@Ubuntu:~$

The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Linax

Yoksa her şey yeniden mi başlayacak?

natgho

Mate ya da xfce denemeni tavsiye ederim, performans kaybı değil, aksine performans artışı yaşarsın :)
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

Reverser

sadece ufak bir öneri, masaüstü değişikliği yapacaksan eğer, ileride oluşabilecek kararlılık ve kozmetik sorunlara şimdiden hazırlıklı ol.
Masaüstü değişikliği komple sistem değişikliği ya da sıfırdan kurulum ile birlikte yapılmalı bana göre.

XFCE ROCKS !