Hangi programlama dili ?

Başlatan koktey14, 15 Ağustos 2016 - 14:26:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

koktey14

İyi günler :)
Linuxta geliştirici olarak kullanılan programlama dilleri nelerdir hangi konuda ne için kullanılırlar ? Bir programlama diline başlayıp onu iyice öğrenmek istiyorum bu yüzden direk karar verip sonradan pişman olmak istemedim. Gerek linux için bişeyler geliştirmek gerekse de ileride iş için kullanabileceğim programlama dilleri nelerdir hangisini tavsiye edersiniz?

Source

Önce python daha sonra java öğrenmeni tavsiye ederim bunları öğrendikten sonra ne yapacağına karar verirsin zaten.

koktey14

Aslında ileriye dönük olarak düşündüğüm için python pek kullanışlı gelmiyor. Ayrıca bir dilde gelişip ustalaşmak gerekmez mi hani iki yarım dil bileceğine bi tam dil bilmek daha iyi gibi sanki.

Source

Python'la ilgili nasıl bir tecrübe edindin de ileriye dönük olmayacağını düşünüyorsun python google vb. arkasında çok büyük şirketlerin desteklediği bir dil.Muhakkak hoşuna giden bir dil olucaktır ve o dillerde yazılım ürettikçe ustalaşırsın ama bir dil diye birşey olamaz bizler yazılımcıyız teknolojiyle birlikte bu ekosisteme adapte olmak zorundayız bu yüzden en az 2-3 programa dilinde ustalaşmalıyız ve diğer programlama dillerininde en azından söz dizilimini (syntax) bilmeliyiz.Bence şuan öğrenebilecek diller arasında python ve java var.Eğer karar vermekte zorlanıyorsan internet üzerinden iş ilanlarına bakabilirsin hangi dillerde iş alımları daha fazla diye ve ona göre kendine bir yol çizebilirsin.

FireSwords

Alıntı yapılan: koktey14 - 15 Ağustos 2016 - 15:16:11
Aslında ileriye dönük olarak düşündüğüm için python pek kullanışlı gelmiyor. Ayrıca bir dilde gelişip ustalaşmak gerekmez mi hani iki yarım dil bileceğine bi tam dil bilmek daha iyi gibi sanki.
Yazılımcı olacaksan o kural pek de geçerli değil açıkçası. Mümkün olduğunca kendini geliştirmen, yeni diller öğrenmen gerekiyor.

koktey14

Çok teşekkür ederim bu konuda edindiğim yeni bilgileri tasdiklemiş oldunuz. Python ile başlayacağım inşallah fakat son birşey daha sormak istiyorum bazıları ilk C++ öğrenilirse diğerleri daha kolay olur diyorlar bu python için de geçerli midir ?

mt

Alıntı yapılan: koktey14 - 15 Ağustos 2016 - 19:56:33
Çok teşekkür ederim bu konuda edindiğim yeni bilgileri tasdiklemiş oldunuz. Python ile başlayacağım inşallah fakat son * bir şey daha sormak istiyorum bazıları ilk C++ öğrenilirse diğerleri daha kolay olur diyorlar bu python için de geçerli midir ?

Python Hic Birine Benzemez Baslayin Yardimci Oluruz.

biminimalist

koktey14

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için şuan istihza.com dan derslere başladım :)

Ragnar

Saçma bir soru olmuş. Her programlama dilinin kendisine ait ayrı bir özelliği vardır. İlla ki öğrenmek istiyorsan sırayla C, C++, Visual Basic, C# ve Java ile devam et. Zaten C öğrenince çoğunu kavramış oluyorsun.

Source

Alıntı yapılan: Ragnar - 16 Ağustos 2016 - 03:38:47
Saçma bir soru olmuş. Her programlama dilinin kendisine ait ayrı bir özelliği vardır. İlla ki öğrenmek istiyorsan sırayla C, C++, Visual Basic, C# ve Java ile devam et. Zaten C öğrenince çoğunu kavramış oluyorsun.

Saçma bir soru veya değil bu şekilde konuşmaman gerektiğini düşünüyorum.Arkadaşımız fikir almak istemiş ve bizlere soru sormuş.Fikir almak saçma birşey değil aksine çok yararlı birşey.Programlama mantığını kavradıktan sonra hemen hemen tüm programlama dillerine adapte olmanız çok hızlı oluyor C,C++ dilleri programlamaya başlayan biri için ciddi derecede zor ve sıkıcı gelebilecek bir dil bu yolda kendini geliştirirken sıkılıp vazgeçme olasılığı çok yüksek.Onun yerine yaptıklarını direk ürüne dönüştürebilecek öğrenmesi ve geliştirmesi daha hızlı olan programlama dillerinden başlaması programlama mantığını kavraması açısından daha yararlı olabileceğini düşünüyorum.

koktey14

Sıkılıp vazgeçme olayını daha önce yaşamıştım c++ öğrenmeye çalışırken inşallah bu sefer kararlı devam edeceğim :)

Ragnar

Alıntı yapılan: Faker - 16 Ağustos 2016 - 10:47:05
Alıntı yapılan: Ragnar - 16 Ağustos 2016 - 03:38:47

Saçma bir soru veya değil bu şekilde konuşmaman gerektiğini düşünüyorum.Arkadaşımız fikir almak istemiş ve bizlere soru sormuş.Fikir almak saçma * bir şey değil aksine çok yararlı * bir şey.Programlama mantığını kavradıktan sonra hemen hemen tüm programlama dillerine adapte olmanız çok hızlı oluyor C,C++ dilleri programlamaya başlayan biri için ciddi derecede zor ve sıkıcı gelebilecek bir dil bu yolda kendini geliştirirken sıkılıp vazgeçme olasılığı çok yüksek.Onun yerine yaptıklarını direk ürüne dönüştürebilecek öğrenmesi ve geliştirmesi daha hızlı olan programlama dillerinden başlaması programlama mantığını kavraması açısından daha yararlı olabileceğini düşünüyorum.

Sana katılmıyorum. Basit bir soru, programlamanın temellerini Java ile mi yapmak mı? Yoksa çekilmez bir dert olan C eğitim sürecinden sonra Java'ya geçmek mi? Hangi bebek emeklemeden koşmuş? Ya da azimle çalışmadan kim hedeflerine ulaşmış? Üniversitede bile C derslerini sadece 2. sınfta gördüm ben sonrasında C# ve Java ile gördüm. Dostum çok iyi bir yazılımcı olacağım diyorsan C ile başla derim. Ha yok ben hobi olarak yapacağım dersen C# veya Java öğren. C ile sana 3 tane güzel kaynak öneririm.

C Programlamanın Temelleri - Prof. Dr. Timuçin Karaçay
Çözümlü C Problemleri ve Laboratuvar uygulamaları - Prof. Dr. Timuçin Karaçay
Mühendislik Öğrencileri İçin Temel Kılavuz C/C++ - Fahrettin Erdinç

Üç kitaba da aynı anda başlarsan daha iyi olur senin için. Video için de Muhammed Mastar'ın Youtube kanalını öneriyorum.

Source

Çok iyi bir yazılımcı olmanın kuralı c bilmek değil.Şunu söylemeliyim ki bir programlama dili seni çok iyi yazılımcı yapmaz sen öğrendiğin programlama dilinde çok iyi olabilirsin bunu başarmanın yolu da dediğin gibi çalışmak.Kendin söylüyorsun hangi bebek emeklemeden koşmuş diye java da çok kolay bir değil ama javada emeklemesse c de koşmayı öğrenmesi çok zaman alır sıkılacağından dolayı belkide öğrenemez.Buradaki olay programlamaya yeni başlayacak birinin programlama mantığını kavraması bunuda c gibi bir dilde yapması çok zor.JAVA'cıların hobi olarak uğraştığını sanıyorsun sanırım :) buna sadece güleceğim.Buradan java'nın dünya çapındaki popülerliğine bakabilirsin.

http://www.tiobe.com/tiobe-index/

Herşeyi geçtim ben c öğrenmesin demiyorum * tabi ki öğrensin fakat programlamaya zor bir dilden başlayıp sıkılmaktansa kolay bir dil ile mantığını kavramasının daha iyi olacağını söylüyorum.Zaten daha sonrasında hangi dili öğrenmek istediğine kendisi karar verecektir.Yukarıda verdiğin *bağlantıda c ikinci sırada geliyor bunun olması gayet normal çünkü güçlü bir dil fakat Türkiye'de C programcısının çalışabileceği alan kısıtlı bunu iş ilanlarındanda görebilirsin.Neyse bu konuyla ilgili son söyleyeceğim bunlardı arkadaş hangisiyle başlamak isterse başlar tercih ona kalmış.

Berkhan Berkdemir

Assemb öğrenirsen zaten...
Ama ne gereği var o kadar kasmaya?
Başla print("Hello") ile, klavye den veri girip kendi ismini yazdır, hesap makinası yap, login arayüzü tasarla, ondan sonra artık web backend dir, sql ile data yönetimi, snmp ftp http ile ağ yönetimi sana kalmış. Yani bakma öyle basit dilin değersiz olduğuna. Tek bir sıkıntısı var bu yorumlamalı dilin (py) bilgisayar için -bak insan için demiyorum- yavaş ve karmaşık.
Kaynak olarak önerim Mustafa Başerin kitabı olacaktır. Detaylı ve cidden kullanacağın modülleri en gerekli yerleri sana anlatıyor olacaktır.

Python, SQL Developer
İyi günler

GitHub: @BerkhanBerkdemir
Eğer Linux hakkında güncel haber ve rehberler görmek istiyorsanız profilimde ki linke tıklayın.

Ragnar

Alıntı yapılan: Faker - 17 Ağustos 2016 - 00:01:29
Çok iyi bir yazılımcı olmanın kuralı c bilmek değil.Şunu söylemeliyim ki bir programlama dili seni çok iyi yazılımcı yapmaz sen öğrendiğin programlama dilinde çok iyi olabilirsin bunu başarmanın yolu da dediğin gibi çalışmak.Kendin söylüyorsun hangi bebek emeklemeden koşmuş diye java da çok kolay bir değil ama javada emeklemesse c de koşmayı öğrenmesi çok zaman alır sıkılacağından dolayı belkide öğrenemez.Buradaki olay programlamaya yeni başlayacak birinin programlama mantığını kavraması bunuda c gibi bir dilde yapması çok zor.JAVA'cıların hobi olarak uğraştığını sanıyorsun sanırım :) buna sadece güleceğim.Buradan java'nın dünya çapındaki popülerliğine bakabilirsin.

http://www.tiobe.com/tiobe-index/

Herşeyi geçtim ben c öğrenmesin demiyorum * tabi ki öğrensin fakat programlamaya zor bir dilden başlayıp sıkılmaktansa kolay bir dil ile mantığını kavramasının daha iyi olacağını söylüyorum.Zaten daha sonrasında hangi dili öğrenmek istediğine kendisi karar verecektir.Yukarıda verdiğin *bağlantıda c ikinci sırada geliyor bunun olması gayet normal çünkü güçlü bir dil fakat Türkiye'de C programcısının çalışabileceği alan kısıtlı bunu iş ilanlarındanda görebilirsin.Neyse bu konuyla ilgili son söyleyeceğim bunlardı arkadaş hangisiyle başlamak isterse başlar tercih ona kalmış.

Java'nın arkasında yüzlerce şirket olduğunu ve dilin gelişmesi için yapılan çalışmaları hepimiz biliyoruz. Zor bir dili öğrendikten sonra kolay bir dilin temelini kavramak ne kadar zor olabilir ki? Türkiye'de ve dünyada hala C'nin kullanım alanı oldukça fazla ki her ne kadar artık çoğu sistem tarafından C reddedilse bile. Örneğin C'yi kavradıktan sonra PHP'de veya başka bir dilde dizi indislerinin değerini ekrana yazdırmak için -C'den sonra gelmiş diğer hazır fonksiyonlar hariç- herhangi bir dersi öğrenmene gerek yoktur; Java'da oluşturulan socket örneğini C bilip de yapmak daha basit gelir öğrenciye ki şayet Java veya C# dilinde basit bir socket programı kodlamak için temel İngilizce ve satırlardaki yapısal değişkenlerin eşittir sembolünden sonra veya parantez içine yazılan kodların sırası yeterli olacaktır. Fakat C dilinde istisnalar hariç bu böyle değildir. Demek istediğim şey kısaca; C ile başlarsan diğer dillerin temelini hızlı bir şekilde kavrarsın ki bu ayrıcalıklarla beraber bir haftanı bile almaz. (C'de printf, PHP'de echo, print, print_r, Java'da System.out.println vs...) Ama Java ile başlayıp yok while döngüsü, yok for döngüsü, yok sonsuz döngü diye uğraşır durursun. C'de bunları alıyorsun zaten bir kere ki ek olarak C'nin sana verdiği avantajlar var bunlardan en önemlisi sancılı bir şekilde kod yazmak. İşin sırrı bu. Zorlanacaksın ki zoru gördüğünde rahat rahat arkana yaslanarak kod yazasın. Sonrasında ise Java'ya geçtiğinde temel programlama ile uğraşmak zorunda kalmıyorsun. Bu sadece C ve Java ile de geçerli değil tabi ki.

Ek olarak: Java bilenlerin hobi için kodlama yaptıklarını falan söylemedim ben. Yanılıyorsun. Aslında buradaki olay programlamaya yeni başlayacak birisinin programlama mantığını C ile kavramasıdır. Hangi okulda TEMEL PROGRAMLAMA DERSLERİ başlığı altında Java öğretiyorlar? Yanlışım varsa düzelt, ben mi kaçırdım dersleri yoksa?

Linax

Günlük hayatta normal şeyler yapacak isen C'yi öğrenmene gerek yok,ayrıca biliyoruz ki çoğu kişi istediği şeyi yapamayınca bırakır,hele Türkler... Benim önerim bıkmamak adına Python ile başlaman.Bence Java'ya geçme derim,uğraşır durur,içinde kalabilirsin(hatta).Python'dan sonra C'ye geçebilirsin.
---Ama tabikide Assembly öğrenirsen iş biter :D---
Yoksa her şey yeniden mi başlayacak?

Source

Bazı sorulara cevap olabilecek bir video izlemenizi tavsiye ediyorum arkadaşımız güzel açıklamış.

https://www.youtube.com/watch?v=Fmsp_KLLd6E

Toor

Öncelikle dillerin yapılarını ve amaçlarını öğren. Java ve Python gibi yüksek seviyeli iki dili birlikte öğrenmene gerek yok. Bu dillerden biri yeterli olacaktır. Türkiyede her ne kadar geçerli olmasa da Java'nın artık zamanı geçti. Python daha iyi bir tercih olacaktır.

Bir tane de orta seviyeli dil öğrenmen iyi olacaktır. C ve C++ en iyi tercihler. C++ nesnesel açıdan güçlü olduğu için oyun programlama, grafik gibi ağır işlerde daha çok seçiliyor. C ise gömülü programlama ve sistem programlama için daha uygun.

Ayrıca Gambas ve Mono C# da hızlı bir şekilde güçlü programlar geliştirmek için uygun. Scriptleme konusunda Python yerine Lua'yı da tercih edebilirsin.

Artık her alanda özgür yazılım hakim. Java ve dotNet Framework altında çalışan Microsoft'un C#, Visual Basic.net, Visual C++ gibi dillerinden uzak dur.

Ragnar

Alıntı yapılan: Toor - 06 Eylül 2016 - 14:06:21
Öncelikle dillerin yapılarını ve amaçlarını öğren. Java ve Python gibi yüksek seviyeli iki dili birlikte öğrenmene gerek yok. Bu dillerden biri yeterli olacaktır. Türkiyede her ne kadar geçerli olmasa da Java'nın artık zamanı geçti. Python daha iyi bir tercih olacaktır.

Bir tane de orta seviyeli dil öğrenmen iyi olacaktır. C ve C++ en iyi tercihler. C++ nesnesel açıdan güçlü olduğu için oyun programlama, grafik gibi ağır işlerde daha çok seçiliyor. C ise gömülü programlama ve sistem programlama için daha uygun.

Ayrıca Gambas ve Mono C# da hızlı bir şekilde güçlü programlar geliştirmek için uygun. Scriptleme konusunda Python yerine Lua'yı da tercih edebilirsin.

Artık her alanda özgür yazılım hakim. Java ve dotNet Framework altında çalışan Microsoft'un C#, Visual Basic.net, Visual C++ gibi dillerinden uzak dur.
Sonuna kadar katılıyorum.