[Linux Mint] Sesin %100'ü Geçmesini Nasıl Sağlarım?

Başlatan Minty, 14 Ağustos 2016 - 21:40:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Minty

Selamunaleykum arkadaşlar.Linux Mint kullanıyorum. Ubuntu'da "Ses seviyesinin %100'ü geçmesine izin ver" seçeneği var ve sesi çok rahat bir şekilde klavye kısayollarından yükseltebiliyorum. Mint'te ise böyle bir seçenek göremedim. Her seferinde ses denetimine girip oradan kendim el ile ayarlama yapmam gerekiyor. Ses seviyesinin %100'ü geçmesi için bir komut veya uygulayabileceğim başka bir adım var mıdır?
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

Deathangel

in a world without fences and walls, who needs gates and windows

keyserver2.pgp.com
EA004CB1-->privatekey0@gmail.com

ata1

Alıntı yapılan: ertancetin - 14 Ağustos 2016 - 21:40:41
Selamunaleykum arkadaşlar.Linux Mint kullanıyorum. Ubuntu'da "Ses seviyesinin %100'ü geçmesine izin ver" seçeneği var ve sesi çok rahat bir şekilde klavye kısayollarından yükseltebiliyorum. Mint'te
mint kullandığını belirtmiş

Minty

Mate masaüstü ortamını kullanıyorum. Gerçi fark etmiyor, Cinnamon da da olmuyor onda da denemiştim de kafama takıldı artık, bir sorayım dedim.

ata1

mate de fark eder menüde pulseaudıoyu bul aç çıkış aygıtı altında sesi aç

Minty

Ama şöyle bir şey var. Ben pulse audioyu açacağım oradan sesi yükselteceğim sonra çıkıp tekrar uğraşıma döneceğim. Bunu fn+ ses açma tuşuyla direkt olarak yükseltmesini istiyorum. Ubuntu'da bu sorunsuz bir şekilde oluyordu.

cokomoko

Benim bildiğim en iyi ses artırıcı bu https://github.com/christophgysin/pasystray
%2000 seviyesine kadar bile artırıyor sesi, denediğimden biliyorum size tavsiyem %100 ses seviyesinde dinleyin, çünkü %200'de dinlediğimden laptopun sağ hoparlörü patladı, yine çalışıyor ama aşırı ses veriyor bazen de çızırtı.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

if

Aleykümselam @ertancetin,
Bu ihtiyacınız neden kaynaklanıyor? Eğer bir müşkülünüz gidermek için böyle bir yöntem arıyorsanız o sorunu çözmeye çalışalım.

Minty

Örnek vereyim, misal bir film izlemek istiyorum. Filme giriyorum tam ekran yapıyorum izlerken. Ara ara ses düşük geliyor yükseltmem gerekiyor veya çığlık gibi bazı yerlerde kısmam gerekiyor. Tam ekrandan çıkıp ses denetimine gelip oradan %100'ü geçirmek mümkün ama fn+ses tuşunu kullandığım zaman %150 bile olsa birden %100'e düşüyor. Yani tam ekran bir video izlerken sesi bir türlü ayarlayamıyorum. Gir çık yapmak gerekiyor. Bu diğer herhangi bir uygulama için de geçerli olabiliyor. Hani dağıtımları istediğimiz gibi şekillendirebiliyoruz ya, acaba dedim buna da bir çözüm var mıdır diye merak ettim. Çünkü Windows'a göre biraz geride kalıyor ses performansı. Alsamixer veya Pulseaudio önermeyin. Hani sadece merak ediyorum bir config dosyası falan var mı bu meseleyi düzenleyerek çözebileceğim onu merak ediyorum.

cokomoko

Alıntı yapılan: ertancetin - 16 Ağustos 2016 - 11:24:39
ama fn+ses tuşunu kullandığım zaman %150 bile olsa birden %100'e düşüyor. Yani tam ekran bir video izlerken sesi bir türlü ayarlayamıyorum. Gir çık yapmak gerekiyor.

Üstte dediğim uygulamada böyle bir sorun olmuyor ama ses yöneticisi olarak sadece onu kullanman lazım.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

Ragnar

Biliyorsundur gerçi de bir öneri sunayım ben de. Film izlemek için vlc kullanabilirsin. %100 ün üstüne yükseltebiliyorsun sesi.

Minty

Alıntı yapılan: Ragnar - 16 Ağustos 2016 - 20:07:28
Biliyorsundur gerçi de bir öneri sunayım ben de. Film izlemek için vlc kullanabilirsin. %100 ün üstüne yükseltebiliyorsun sesi.
Genelde indirmek yerine tarayıcı üzerinden izlemeyi tercih ediyorum doğrusu. :)

if

Örnek vereyim, misal bir film izlemek istiyorum. Filme giriyorum tam ekran yapıyorum izlerken. Ara ara ses düşük geliyor yükseltmem gerekiyor veya çığlık gibi bazı yerlerde kısmam gerekiyor. Tam ekrandan çıkıp ses denetimine gelip oradan %100'ü geçirmek mümkün ama fn+ses tuşunu kullandığım zaman %150 bile olsa birden %100'e düşüyor.

Bu sorunun çözümü sesi olduğundan daha fazla artırmak değil:)

Yani tam ekran bir video izlerken sesi bir türlü ayarlayamıyorum. Gir çık yapmak gerekiyor. Bu diğer herhangi bir uygulama için de geçerli olabiliyor. Hani dağıtımları istediğimiz gibi şekillendirebiliyoruz ya, acaba dedim buna da bir çözüm var mıdır diye merak ettim. Çünkü Windows'a göre biraz geride kalıyor ses performansı. Alsamixer veya Pulseaudio önermeyin. Hani sadece merak ediyorum bir config dosyası falan var mı bu meseleyi düzenleyerek çözebileceğim onu merak ediyorum.

ALSA ya da pulseaudio önermeyin derken neyi kastettiniz? Onlar zaten kuruludur:)

İstediğinizi bu[1] soruya verilen 3. yanıtla sağlayabilirsiniz.

[1] https://askubuntu.com/questions/10525/how-can-i-make-the-volume-change-in-smaller-increments