Ubuntu Üzerine React Native Kurulumu

Başlatan Limonata, 14 Ağustos 2016 - 17:23:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Limonata

Allah'ın Selamı Hepimizin Üzerine Olsun.

Bu konuda React Native Ubuntu üzerine nasıl kurulur onu anlatacağım. Direk anlatıma başlayayım.

İLK NOT: Android geliştirmek için Android SDK'yı sisteminize kurmanız gerekmektedir.

1- İlk olarak şu sitede anlatıldığı gibi React Native için gerekli olan Nodejs yazılımını kuralım: https://nodejs.org/en/download/package-manager/#debian-and-ubuntu-based-linux-distributions. Burada şu kodları terminale yazarsak kurulum gerçekleşiyor:

curl -sL https://deb.nodesource.com/setup_4.x | sudo -E bash -
sudo apt-get install -y nodejs

Ardından şu komut ile de gerekli npm paketini kuralım:
sudo apt-get install npm

2- Ardından React Native kurulumuna geçmek için şu komutu terminale yazalım:
npm install -g react-native-cli
Bu adımla artık React Native başarılı bir şekilde kurulmuş olmalı.

3- Ardından Proje oluşturmak için şu komutu yazalım:
react-native init ProjeAdı

4- Projemizi çalıştırmak için şu komutları terminale yazalım:

cd ProjeAdı
react-native run-android

*** NOT: ***
Eğer projemizi cihazda veya emülatörde çalıştırmaya çalıştığımızda hatalar alıyorsak şunları yapmalıyız (ki bende her denediğim Ubuntu sürümünde ve Windows'da bu hatalar çıktı):

Aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayalım:

1- ProjeAdı -> android -> app  -> build.gradle dosyasını bir metin düzenleyici ile açalım ve şu şekilde değiştirelim: buildToolsVersion "23.0.1" bölümünde 23.0.1 kısmını sizde kurulu olan SDK API'si kaç ise onu yazın. Misal bende kurulu SDK 23.0.3 ve ben burayı şu şekilde değiştirdim: buildToolsVersion "23.0.3".

2- şu komutu terminale yazalım:

cd ProjeYolu/android
echo sdk.dir = /Sdk/Dizininini/Yolu>local.properties

Yani burada ProjeYolu/android klasörüne local.properties adlı bir dosya açıp içerisine sdk.dir = /Sdk/Yolu diyerek Android SDK'nın sistemimizde kurulu olduğu yolu yazdık.

3- Öncelikle şu komut ile assets klasörünü oluşturalım:
mkdir ProjeYolu/android/app/src/main/assets

Daha sonra şu komutu terminale yazalım:
curl "http://localhost:8081/index.android.bundle?platform=android" -o "android/app/src/main/assets/index.android.bundle"

Projemizi tekrardan şu komut ile çalıştıralım:

cd ProjeYolu/
react-native run-android

Tüm adımlar bu şekilde. Bu adımları hem Linux hem de Windows üzerinde deneyebilirsiniz. React Native'i Linux veya Windows üzerinde kullanmak isteyenler bu şekilde kullanabilirler.

Allah'a Emanet Olun.

if

Aleykümselam @Limonata. Teşekkür ederim anlatım için. Ubuntu üzerinde uygulama geliştirme ve port etme işlemlerini artıracaktır inşallah React Native'in desteklenmesi. Bu konuda daha fazla paylaşımlarınızı görmek dileğiyle.

osmananilozcan

Android Studio kurulu ve çalışır durumda.
Bu komutu yazınca
Bu hatayı alıyorum.
react-native: komut bulunamadı
Nasıl bir yol izlemeliyim acaba?

Limonata

Alıntı yapılan: osmananilozcan - 24 Nisan 2017 - 16:03:33
Android Studio kurulu ve çalışır durumda.
Bu komutu yazınca
Bu hatayı alıyorum.
react-native: komut bulunamadı
Nasıl bir yol izlemeliyim acaba?
Selamün Aleyküm;
npm ile react-native kurulumunu yaptınız mı? Terminalden react native çıktısı nedir?

osmananilozcan

Baya bir şey denedim ve buraya kadar getirdim. Fakat burada çakıldım kaldım.
Ek olarak dediğiniz gibi npm kurulumunu yaptım, node.js ve genymotion kurdum ama ekteki hatayı alıyorum.
[Ek 1]

Telefonum bilgisayara bağlı, hata ayıklaması açık ek olarak ayarlardan da şunu yazdım:
[Ek 2]

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Limonata

[mention=624210]@osmananilozcan[/mention]

Bu hatayı yukarıdaki anlatımımda açıkladım: ***NOT*** bölümünü okuyun, hata düzelebilir.

osmananilozcan

Bağlantı reddedildi hatası alıyorum son adımda.
[Ekte sol alttaki terminal ekranı]

Limonata

[mention=624213]@osmananilozcan[/mention]
cd ProjeYolu/
diyerek proje dizinine gittin mi? Proje dizininde değilsin.

osmananilozcan

Bu proje yolu yazanları react-native için mi android studio için mi uyguluyorum?

Limonata

Ben de şimdi farkettim. Sen projeyi Android Studio'da mı oluşturdun? Yoksa React native ile mi? Eğer React Native ile ise neden AndroidProjects dizinindesin?

osmananilozcan

Android projesi konumum:
/home/osman/AndroidStudioProjects/MyApplication

Android SDK'nın kurulu olduğu konum:
/home/osman/Android/Sdk

React-native projesinin adı
Ornekkk

Ben beceremiyorum ne yapmam gerek anlatabilir misiniz. Yukardakini denedim fakat beceremiyorum :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Nisan 2017 - 23:45:53

Alıntı yapılan: Limonata - 28 Nisan 2017 - 23:43:40
Ben de şimdi farkettim. Sen projeyi Android Studio'da mı oluşturdun? Yoksa React native ile mi? Eğer React Native ile ise neden AndroidProjects dizinindesin?

Anlamıyorum ki :( Yeniyim Linux'ta. Bir şey beceremeyince heves kalmıyor :/

Limonata

[mention=624218]@osmananilozcan[/mention]
Sen React Native projesi mi yapmak istiyorsun yoksa Android Studio projesi mi? :)
Bu konudaki tüm talimatlar sadece React native projeleri içindir. Bu yüzden cd Ornekkk diyerek React proejsi dizinine gidin ve ***NOT:*** bölümünü orada uygulayın.

osmananilozcan

React-native projesi oluşturmak istiyorum. Son adım olarak şuraya geldim:
curl "http://localhost:8081/index.android.bundle?platform=android" -o "android/app/src/main/assets/index.android.bundle"

Bunu yazdığım zaman "rl: (7) Failed to connect to localhost port 8081: Bağlantı reddedildi" diyor.
Boş terminale yazıyorum yine aynı cd Ornekkk içinde yazıyorum yine aynı ve sudo ile de yazıyorum yine aynı.

Limonata

[mention=624220]@osmananilozcan[/mention]
Bak öncelikle -o parametresinden sonrasına baktığında bir dizin gösteriliyor. İşte bu dizin android/app/src/main/assets/index.android.bundle dizini. Peki bu android klasörü nerede? İşte o da Ornekkk adlı klasörün içinde. Bir kontrol et bakalım, Ornekkk dizini içinde android klasörü var mı yok mu? Varsa cd Ornekkk diyerek içine git ve o komutu o zaman çalıştır.

osmananilozcan

Kırıcam artık bilgisayarı yaa  :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Limonata

Şu komutu proje dizininde iken çalıştırıp sonra da tekrar CURL komutu çalıştırır mısın?
react-native start

osmananilozcan

Yazdığınızdan beri bekliyorum ekran böylece duruyor.

Limonata

Tamam şimdi yeni bir terminal aç ve cd Ornekkk diyerek git ve CURL komutunu çalıştır.

osmananilozcan

Ne demek istiyor burada anlayamadım?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Nisan 2017 - 11:26:04

Java'yı yükledim, android studio'dan sonrada telefonu bağlayarak çalıştırdım ikisinde de çalıştı. Yardımların için çok çok teşekkür eder iyi günler dilerim.