Neden Fazla RAM Tüketimi İyidir?

Başlatan FireSwords, 13 Ağustos 2016 - 18:37:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FireSwords

Merhaba, bu yazıyı yazmamın sebebi çoğu Linux kullanıcısındaki fazla RAM kullanımı kötüdür RAM kullanımı azsa sistem daha hızlı çalışır algısıdır. Forumda, Omgubuntu'daki yorumlarda gördüm ki çoğu Linux kullanıcısının bu konudaki düşüncesi bu. Benim bu konudaki düşüncem net:

- Kullanılmayan RAM çöpe giden RAM'dir!

Sebeplerini açıklamadan önce RAM, üst düzey bir SSD ve HDD'nin hız karşılaştırmasını yapmak istiyorum.

Ayrıca bu test bir RAM Disk üzerinde yapılmış. Gerçekte RAM'ler çok daha hızlıdır.

Görüyorsunuz RAM Disk ve SSD hızları arasında büyük bir uçurum var.

Peki sizce aşağıdaki iki yoldan hangisi daha hızlıdır?

1) SSD'deki programı RAM'i mümkün olduğunca az kullanarak çalıştırmak.
2) Programı RAM'e yükleyip RAM üzerinden çalıştırmak.

RAM ve SSD üzerindeki hız farkı ortada. Sizce hangisi daha kısa sürer? 100 KM'lik yarış pistini Tofaş(SSD) ile mi bitirmek yoksa Ferrari(RAM) ile mi bitirmek? Hatta eğer mekanik HDD kullanıyorsanız ona Murat 131 diyebiliriz.  :D

Eğer sisteminiz çok da eski değilse, en azından 3-4 GB RAM takılıysa o zaman RAM tüketimi ne kadar iyiyse performans o kadar iyi demektir. Çünkü dediğim gibi, kullanılmayan RAM = İsraf!

Hatta bir örnek verelim. Eğer OS X kullanan bir PC'de RAM tüketimine baktıysanız oldukça fazla olduğunu görmüşsünüzdür.

Şu an sadece Chrome açık. Chrome'da ise sadece 7 sekme ve 1 YouTube sekmesi var.

Bu durum sistemde hiçbir şey açık değilken dahi böyledir. Peki bunun sisteme herhangi bir eksisi var mı? Yok! Onlarca ağır programı aynı anda açsam bile tıkını çıkarmıyor. Neden mi? Çünkü dediğim gibi RAM tüketimi iyidir!

Şimdi durun. Diyelim ki 8 GB RAM takılı olan bir sisteme Linux kurduk. Bu sistemde 4'er GB olmak üzere 2 adet RAM modülü takılı olsun. Diyelim ki RAM tüketimi maksimum 2.5 GB oluyor. Bu demek ki 8-2.5=5.5 GB israf! Bu 5.5 GB kullanılmayan RAM hiçbir işe yaramadan takılı durmaktadır. Eğer ben bu iki modülden birini söksem, sistem hiçbir değişiklik olmadan aynı şekilde çalışır.

Bu RAM tüketiminin iyi olmadığı istisnai durumlar var tabii. Bunların en önemlisi memory leak(bellek sızması) sorunu olan kalitesiz kodlanmış programlardır. Bunlara karşı yapacak bir şey yok, tek çözüm bunları hiç kullanmamak.

Peki bende 1-2 GB RAM var, ne yapacağım diyorsanız sizin için sorun yok. Eğer sistemde RAM sıkıntısı varsa RAM'deki veriler sıkıştırılarak mümkün olduğunca az kullanılması sağlanır. Eğer ciddi anlamda yetersiz bir PC'niz varsa daha hafif bir dağıtım kullanmanız daha iyi olur zaten.

Özetle; RAM kullanımı iyidir. RAM Ferrari ise SSD Tofaş'tır.  :D

furyzer0

Aynen bu mantığa katılıyorum ancak bence ideal ram doluluğu boşta %30-35 dir fazlası multitaskingi engelleyebilir özellikle mobil cihazlarda.

FireSwords

Alıntı yapılan: furyzer0 - 13 Ağustos 2016 - 20:01:39
Aynen bu mantığa katılıyorum ancak bence ideal ram doluluğu boşta %30-35 dir fazlası multitaskingi engelleyebilir özellikle mobil cihazlarda.
O doluluk oranı biraz da işletim sistine bağlı. Her işletim sisteminin bellek kullanma sistemi farklı.

TheSpace

Usta dediklerinde haklısın. PC aldığımdaa 8gb ram vardı şimdi en fazla 2.5gb kullanıyorum. Oda ayda yılda bir oluyor. Ama fazladan ram diye çıkarıp kırmak da olmaz :D

illedelinux

Bu görüş tam olarak dogru değil, çünkü aynı işleri daha az ram ve daha az sistem kaynağı kullanarak yapan dağıtımlar var.
Bunlar daha az kullanıyorsa kötüdür, diğeri daha çok kullanıyorsa iyidir mantığı çıkar. Bu da reel mantıkla örtüşmez.

İyi diyebileceğimiz işletim sistemleri elbette daha fazla sistem kullanır, ancak bunun bir ölçüsü vardır, nedir bu ölçü, aynı işleri daha az kaynakla yapan dağıtımlar baz alınır. Örnegin geçen Point Linux'u bu forumda anlattım, anlatmamın nedeni işte buydu, aynı işleri benzer dağıtımlardan daha az kaynak kullanarak yapması ve aynı şekilde performanstan ödün vermemesiydi. Dolayısıyla fazla ram kullanımını iyi-kötü kavramıyla değil, pratik bilgilerle değerlendirmek daha dogru olur...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

OnLive

Fazla RAM tüketiminin iyi olduğunu düşünmüyorum. Aksine fazla RAM tükeminde sistem belleklere aşırı yük binmemesi ve aşırı ısınmaması için swap dediğimiz takas alanından kullanmaya başlayacak ve eğer mekanik disk kullanıyorsanız bu durum bilgisayar performansını ciddi miktarda düşürecektir.
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms

FireSwords

Alıntı yapılan: OnLive - 13 Ağustos 2016 - 23:39:16
Fazla RAM tüketiminin iyi olduğunu düşünmüyorum. Aksine fazla RAM tükeminde sistem belleklere aşırı yük binmemesi ve aşırı ısınmaması için swap dediğimiz takas alanından kullanmaya başlayacak ve eğer mekanik disk kullanıyorsanız bu durum bilgisayar performansını ciddi miktarda düşürecektir.
Bellek sıkıntısı olmadığı sürece swap kullanılmaz ki.

UNC

uygulamaların ramde yüklü olması ister istemez sistemin daha akıcı çalışmasını saglar .
ama
örnek: 4GB Ram var 3.5GB'ı dolu  açtım Gimp'i  4K bi resime efekt uygulayım dedim pc kitlendi. resim işlenirken 1.3GB a dahada fazla boyutlara çıkıyor, öyle oluncada işlerken ram doldup swap alanına taşmış pcnin kendine gelmesini bekle yada restart at emegin boşa gitti. aynı işlemi rami boşaltıp deneyince 5 saniye sürüyor.
ramın dolu olması her kullanıcıya iyi yansımıyordur eminim.

Minty

Ram'in hızına diyecek bir şey yok. Bunda zaten hepimiz hemfikiriz lakin yeni bilgisayarlarda ortalama olarak 4-8 GB bellek var. Bu bellekler işletim sistemindeki uygulamaları hazırda bekletip daha hızlı açma gibi deneyimler sunuyor olsa da bir anda yük olarak Ram'e binen bir uygulama, bilgisayarın performansını ciddi anlamda etkileyecektir. Zaten fazladan Ram alma takılı olmasındaki amaç da budur. Olası durumlarda hemen kullanabileceği hızlı bir bellek açmaktır kendine. Bu da aslında Ram'in mantığına biraz aykırı oluyor. Android'te de Linux olduğu için durum aynıdır. Ram'i yükselt, arkaplandaki uygulamalar fazlalaşır ve seni bekletmeden açmak için hazırdırlar. Bu yüzden ben Ram kullanımını doldurmamanızı tavsiye ediyorum.
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

bugra9

Az bellek kullanan uygulamalar bellek yerine diski tercih ettiği için mi yoksa lüzumlu/lüzumsuz şeylerle belleği doldurmadığı için mi bellekte az yer kullanıyor, burası bence tartışılır.

FireSwords

Alıntı yapılan: ertancetin - 14 Ağustos 2016 - 01:19:20
Ram'in hızına diyecek bir şey yok. Bunda zaten hepimiz hemfikiriz lakin yeni bilgisayarlarda ortalama olarak 4-8 GB bellek var. Bu bellekler işletim sistemindeki uygulamaları hazırda bekletip daha hızlı açma gibi deneyimler sunuyor olsa da bir anda yük olarak Ram'e binen bir uygulama, bilgisayarın performansını ciddi anlamda etkileyecektir. Zaten fazladan Ram alma takılı olmasındaki amaç da budur. Olası durumlarda hemen kullanabileceği hızlı bir bellek açmaktır kendine. Bu da aslında Ram'in mantığına biraz aykırı oluyor. Android'te de Linux olduğu için durum aynıdır. Ram'i yükselt, arkaplandaki uygulamalar fazlalaşır ve seni bekletmeden açmak için hazırdırlar. Bu yüzden ben Ram kullanımını doldurmamanızı tavsiye ediyorum.
Android tam olarak Linux dağıtımı sayılmaz. Linux kernel'ı dışında masaüstü Linux dağıtımlarıyla neredeyse hiç ortak yönü var. Hatta Android bayağı değiştirilmiş bir Linux kernel'ı kullanıyor. Ayrıca Android uygulama geçişlerini hızlandırmak, daha sorunsuz hale getirmek için sürekli RAM'in %50-70'ini kullanıyor.

Alıntı yapılan: bugra9 - 14 Ağustos 2016 - 01:48:04
Az bellek kullanan uygulamalar bellek yerine diski tercih ettiği için mi yoksa lüzumlu/lüzumsuz şeylerle belleği doldurmadığı için mi bellekte az yer kullanıyor, burası bence tartışılır.
Memory Leak sorunu olan uygulamalar ayrı bir konu, eğer bir uygulamada memory leak sorunu varsa o durumda RAM gereksiz yere dolmuş oluyor.

Alıntı yapılan: UNC - 14 Ağustos 2016 - 00:40:53
uygulamaların ramde yüklü olması ister istemez sistemin daha akıcı çalışmasını saglar .
ama
örnek: 4GB Ram var 3.5GB'ı dolu  açtım Gimp'i  4K bi resime efekt uygulayım dedim pc kitlendi. resim işlenirken 1.3GB a dahada fazla boyutlara çıkıyor, öyle oluncada işlerken ram doldup swap alanına taşmış pcnin kendine gelmesini bekle yada restart at emegin boşa gitti. aynı işlemi rami boşaltıp deneyince 5 saniye sürüyor.
ramın dolu olması her kullanıcıya iyi yansımıyordur eminim.

4K resim işlemek biraz ekstrem bir işe giriyor. Ayrıca 4 GB RAM takılı olan bir sistemde 3,5 GB RAM kullanımı pek normal bir durum değil. Genelde RAM kullanımı takılı RAM'e göre ayarlanıyor.

bugra9

Alıntı YapMemory Leak sorunu olan uygulamalar ayrı bir konu, eğer bir uygulamada memory leak sorunu varsa o durumda RAM gereksiz yere dolmuş oluyor.
Aslında kastettiğim bu değil. Uygulamaların tamamına yakını bilerek ya da bilmeyerek normalde kendisi için yetecek miktarın 10 / 100 / 1000 kat fazlasını kullanıyor. 1 MB = 1.048.576 Bayt. 1 MB boyutunun büyüklüğünü düşünebiliyor musun, ses/görüntü işleme gibi bir işlem yapmıyorsan normalde istediğin kadar uğraş bu miktara zor ulaşırsın. Gerçekten çok büyük bir rakam. Ama günümüz uygulamalarına bakıyorsun, en basiti bile kaç mb yer kaplıyor. Yani demek istediğim olayın yanlış kullanımla ya da performans ile alakası yok. Uygulamaların tamamı kendisine yetecek yerin 10 katından fazlasını kendininde bilmediği gereksiz verilerle dolduruyor ki benim karşı çıktığım nokta burası.

Örneğin internet tarayıcılarını vereyim. 256 MB, 512 Mb bellek kullandığımız dönemleri düşün. 20 sekme açardım banamısın demez açardı. Ne kasma ne takılma söz konusu değildi. Şimdi bakıyorum aynı tarayıcıların güncel sürümleriyle o bilgisayarda 2-3 sekmeyi geçtim kasmadan tarayıcıyı bile açamazsın. Tamam bellekten kat ve kat kayıp verdik ama kazancımız ne? Dediğin gibi tarayıcılar daha performanslı mı açılıyor, hayır. Web sitelerindeki görsellik mi çoğaldı, hayır tersine daha basit tasarım şablonlarına geçildi. Peki benim kazancım ne oldu? İşte sorun burada başlıyor.

FireSwords

Alıntı yapılan: bugra9 - 14 Ağustos 2016 - 16:01:57
Alıntı YapMemory Leak sorunu olan uygulamalar ayrı bir konu, eğer bir uygulamada memory leak sorunu varsa o durumda RAM gereksiz yere dolmuş oluyor.
Aslında kastettiğim bu değil. Uygulamaların tamamına yakını bilerek ya da bilmeyerek normalde kendisi için yetecek miktarın 10 / 100 / 1000 kat fazlasını kullanıyor. 1 MB = 1.048.576 Bayt. 1 MB boyutunun büyüklüğünü düşünebiliyor musun, ses/görüntü işleme gibi bir işlem yapmıyorsan normalde istediğin kadar uğraş bu miktara zor ulaşırsın. Gerçekten çok büyük bir rakam. Ama günümüz uygulamalarına bakıyorsun, en basiti bile kaç mb yer kaplıyor. Yani demek istediğim olayın yanlış kullanımla ya da performans ile alakası yok. Uygulamaların tamamı kendisine yetecek yerin 10 katından fazlasını kendininde bilmediği gereksiz verilerle dolduruyor ki benim karşı çıktığım nokta burası.

Örneğin internet tarayıcılarını vereyim. 256 MB, 512 Mb bellek kullandığımız dönemleri düşün. 20 sekme açardım banamısın demez açardı. Ne kasma ne takılma söz konusu değildi. Şimdi bakıyorum aynı tarayıcıların güncel sürümleriyle o bilgisayarda 2-3 sekmeyi geçtim kasmadan tarayıcıyı bile açamazsın. Tamam bellekten kat ve kat kayıp verdik ama kazancımız ne? Dediğin gibi tarayıcılar daha performanslı mı açılıyor, hayır. Web sitelerindeki görsellik mi çoğaldı, hayır tersine daha basit tasarım şablonlarına geçildi. Peki benim kazancım ne oldu? İşte sorun burada başlıyor.
Artık internet sitelerinde çok fazla tarayıcı script'leri kullanılmaya başlandı. Bence sebebi o. Hele reklam engelleyici kullanılmıyorsa tarayıcı binlerce javascript betiği ile uğraşmak zorunda kalıyor.

illedelinux

Alıntı YapWeb sitelerindeki görsellik mi çoğaldı, hayır tersine daha basit tasarım şablonlarına geçildi. Peki benim kazancım ne oldu? İşte sorun burada başlıyor.

bugra9 işte benim insanlara dikkat çekmelerini istediğim nokta tam da burası.
256 megabayt ram ile ben de bilgisayar kullandım, bugünün aynı programlarıyla yağ gibi akardı, üstelik o makinelere antivirüs, casus yazılım, firewall programlarını yüklerdik banamısın demezdi. Bugün ise bir tarayıcı dahi utanmazsalar neredeyse iki Gb ram kullanacak. Önce bizi bilgisayarın cazibesine alıştırdılar şimdi de ha bire yenilemeye zorluyorlar. İşte benim isyanım, insanların bu tuzağı farketmemeleri. Şirketlerin bu duruma bir de uydurdukları masal var, neymiş efendim, insanların ihtiyacına göre şekillendiği içinmiş miş. Bunun içinde kısmen dogruluk payının altına sığınıyorlar. Oysa dogruluk payı bana göre en fazla yüzde ondur geriye kalan yüzde doksana ne demeli?
Bunu nasıl anlıyoruz, aynı taban ve aynı masaüstüne sahip iki ayrı dağıtımın sistem kullanımı farkından anlıyoruz veya aynı programların aynı taban ve aynı masaüstüne sahip iki ayrı dağıtımda farklı sistem kullanımından anlıyoruz. Dolayısıyla ticaretin ellerine mahküm ediliyoruz. İşin vahim yanı ise son kullanıcıya hizmet eden Linux geliştiricileri istemese de bu ticari oyunun bir şekilde uzağında kalamaması. Örnegin, insanlar oyun istiyor, şirketler de sürekli akar politikasına göre oyun yazıyor, Linux geliştiricileri daha çok sistem kullanan bu oyunlara bir şekilde uymak durumunda kalıyor, diğer bir çok yazılımlar için de aynısı geçerli. Sonuç, haydi bakiimm pamuk eller cebe!...

ata1

evet bu openbox ve sağ köşede cpu ve ram tüketimine bakarsanız  100/3 cpu  sayfalar açıkken bile kı terminalde yenı kurduğumdan guncellemede var o hali ile 540 ram kullanıyor. Kısaca ihtiyac duydum ve kurdum

FireSwords

Alıntı yapılan: illedelinux - 14 Ağustos 2016 - 19:00:46
Alıntı YapWeb sitelerindeki görsellik mi çoğaldı, hayır tersine daha basit tasarım şablonlarına geçildi. Peki benim kazancım ne oldu? İşte sorun burada başlıyor.

bugra9 işte benim insanlara dikkat çekmelerini istediğim nokta tam da burası.
256 megabayt ram ile ben de bilgisayar kullandım, bugünün aynı programlarıyla yağ gibi akardı, üstelik o makinelere antivirüs, casus yazılım, firewall programlarını yüklerdik banamısın demezdi. Bugün ise bir tarayıcı dahi utanmazsalar neredeyse iki Gb ram kullanacak. Önce bizi bilgisayarın cazibesine alıştırdılar şimdi de ha bire yenilemeye zorluyorlar. İşte benim isyanım, insanların bu tuzağı farketmemeleri. Şirketlerin bu duruma bir de uydurdukları masal var, neymiş efendim, insanların ihtiyacına göre şekillendiği içinmiş miş. Bunun içinde kısmen dogruluk payının altına sığınıyorlar. Oysa dogruluk payı bana göre en fazla yüzde ondur geriye kalan yüzde doksana ne demeli?
Bunu nasıl anlıyoruz, aynı taban ve aynı masaüstüne sahip iki ayrı dağıtımın sistem kullanımı farkından anlıyoruz veya aynı programların aynı taban ve aynı masaüstüne sahip iki ayrı dağıtımda farklı sistem kullanımından anlıyoruz. Dolayısıyla ticaretin ellerine mahküm ediliyoruz. İşin vahim yanı ise son kullanıcıya hizmet eden Linux geliştiricileri istemese de bu ticari oyunun bir şekilde uzağında kalamaması. Örnegin, insanlar oyun istiyor, şirketler de sürekli akar politikasına göre oyun yazıyor, Linux geliştiricileri daha çok sistem kullanan bu oyunlara bir şekilde uymak durumunda kalıyor, diğer bir çok yazılımlar için de aynısı geçerli. Sonuç, haydi bakiimm pamuk eller cebe!...
Tabii ki zamanla artacak. Ona bakılırsa Commodore 64'de sadece 64 KB RAM vardı. İlk Macintosh'da 128 KB RAM vardı. Amiga 500'de 512 KB vardı. Ve hepsi de gayet yeterliydi zamanı için. 

256 MB RAM'in yettiği günler 15 yıl öncesi oluyor. 15 yıl önce internet siteleri %99 yazı ve resimlerden oluşuyordu. Şimdiki siteler öyle mi? İçerikten çok CSS ve tarayıcı scriptleri var(Javascript gibi)

Artık internet siteleri sürekli kullanıcı ile etkileşim halinde, en basitinden daha 5-6 yıl önce gmail'de yeni gelen mailleri yenilemek sayfayı yenilemek F5 yapmak gerekiyordu. Artık bu işleri tarayıcılar Javascript gibi tarayıcı betikleri sayesinde hallediyor. Javascript sunucu tarafında değil tarayıcı tarafında işlenir. Bu da tarayıcıya bir yük demektir.

Zaman değişiyor. 15 yıl önce 256 MB RAM yetiyor kadar saçma bir şey duymadım. Dediğim gibi, 30 yıl önce Amiga'larda 512 KB RAM vardı ve fazlasıyla da yeterliydi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Ağustos 2016 - 19:19:37

Alıntı yapılan: ata1 - 14 Ağustos 2016 - 19:09:54

evet bu openbox ve sağ köşede cpu ve ram tüketimine bakarsanız  100/3 cpu  sayfalar açıkken bile kı terminalde yenı kurduğumdan guncellemede var o hali ile 540 ram kullanıyor. Kısaca ihtiyac duydum ve kurdum
Eğer RAM kısıtlıysa anlarım. Hatta yazımın sonuna ekledim. Benim yadırgadığım durum 8 GB RAM'i olan insanların sırf az RAM tüketiyor diye 32-bit Ubuntu kurmak gibi geçekten anlamsız hareketlerde bulunması.

bugra9

@FireSwords o kadar geriye gitmene gerek yok. 512mb belleğe sahip dizüstüleri 8-10 yıl önce kullanıyorduk. O dönemleri hatırlarsan en ağır sitelerin yapıldığı dönemdi. Şuanki siteler oldukça hafif. Bunu biraz açayım.

O zaman css'in gücünü gösterdiği, Microsoft'un javascripte açtığı savaşı kaybetmesi sonucu javascriptin hızla güçlendiği ve ajax ın girişiyle etkileşimin tavan yaptığı bir dönemdi. Tüm web tasarımcıları ellerine geçen bu yeni güçleri kullanıp hünerlerini göstermek için ellerinden geleni yapıyordu. Siteler o kadar yoğun css, javascript kullanıyordu ki hem çok ağırlardı hem de gösterilen bu görsellik, etkileşim karşısında asıl amaçları olan yazının ön planda olması durumunu hiç sağlayamadılar. Ne de olsa bu güce ilk defa ulaşmışlardı. Web 3.0 ile beraber bu gidişe bir dur dediler ki bu dur olayı zamanla değil direk oldu, bunun sonucunda da sade tasarıma geçiş yaptık. Yani demek istediğim web gelişmişlikten basitliğe indirgendi ama bellek kullanımı tam tersi oranında aşırı bir artış gösterdi. Bellek artışına bir lafım yok ama karşılığında ne kazandığımı açıkçası görmek isterim.

Elbette zamanla cihazlardaki bellek kapasitelerinin artması normal. Bunun en basit örneği oyunlar. Eski cihazlardaki oyunlarla şuanki oyunların gelişmişlikleri bir değil. Burada dikkat çekmek istediğim nokta bellek artışı sonucu kazancımı görebiliyorum, gelişmiş grafikler. Ama iş diğer uygulamalara geldiğinde çoğu uygulama hatta tamamına yakını diyebiliriz bana bu kazancı göstermiyor.

FireSwords

Ha evet doğru. Hatta o zamanlar Flash denen illet bayağı yaygındı. Onu da unutmuşum.

Düşündüm de tarayıcıların bellek kullanımının artma sebebi bence şu: Yeni cihazlarda artık en az 8 GB RAM bulunması. Artık yeni bilgisyarlardaki RAM fazla olduğundan daha fazla kaynak kullanıyorlar. Chrome'daki bellek tüketiminin fazla olmasının bir sebebi de her sekme için ayrı işlem açılması olabilir. Böylece bir sekmede sorun oluşunca tüm tarayıcı çökmüyor ama daha fazla RAM kullanılıyor doğal olarak.

TugberkCaliskan

Teorik olarak dediğin gibi. Ancak telefonda RAM tamamen dolmasa bile kullanımı fazla arttığında telefon daha yavaş çalışmaya başlıyor. Şuan iOS kullandığım için RAM dolma sorunu görmedim ama androidde böyle idi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ata1

ram yeterli  açtığın sayfalar vede tarayıcılar sısteme dönecek yer bırakmamasından sıkıldım ram var kullansın iyi pantolonumuzu da alsın
yok öyle bir dünya kardeşim sistem de gerektiği kadar kullanacak soba gibi yanmayacak pc nefes de alacak iyi be ram 4 gb 3.8 kullanılan ben kernel derlerim ki bir defada çiftli karnel derlemeyi dene ne dediğimi anlarsın.

furyzer0

Alıntı yapılan: TugberkCaliskan - 14 Ağustos 2016 - 21:22:51
Teorik olarak dediğin gibi. Ancak telefonda RAM tamamen dolmasa bile kullanımı fazla arttığında telefon daha yavaş çalışmaya başlıyor. Şuan iOS kullandığım için RAM dolma sorunu görmedim ama androidde böyle idi.

Sent from my iPhone using Tapatalk
muhtemelen android kullanırken ram temizleyici tarzı uygulamalar kullandın ancak şundan emin ol o uygulamaları kullanmazsan sistem daha iyi çalışır androidde lmk adlı bir sistem vardır bu sistem ramin dolduğunda otomatik olarak diğer programları kapatacağından ramin asla tam dolmaz tıkanma yaşamazsın tabi gerçekten az ramin varsa bir uygulamaya girdiğinde  diğer uygulamalar kapatılacağından geçişlerde onların tekrar yüklenmesini beklemek zorunda olacağından takılmalar olabiliyor.

illedelinux

FireSwords senin anlayamadığın şudur, olayları sadece varsayımlarla değerlendiriyorsun, o yüzden makul bir teori üretemiyorsun.
Örnegin günümüzde sistemlerin ve yazılımların daha fazla sistem kullanımını bak nasıl değerlendirdin
Alıntı YapDüşündüm de tarayıcıların bellek kullanımının artma sebebi bence şu: Yeni cihazlarda artık en az 8 GB RAM bulunması

Oysa pratik ne diyor, tam tersi yazılımların fazla bellek kullanması bizleri daha fazla bellek satın almaya yönlendirdi. Düşünsene bendeki bellek her şeye yetiyorsa neden bellek alayım, işte yazılım şirketleri bunu dayatıyor. Daha önce de bahsettim, bundan etkilenen sadece biz kullanıcılar değil, Linux geliştiricileri de ister istemez sistemi buna göre geliştirmek zorunda kalıyor, yani nereden baksan kesin bir dayatma var...