Point linux duydunuz mu?

Başlatan illedelinux, 12 Ağustos 2016 - 18:11:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Distrowatch listesinde 120. sırada olan Point linux adını hiç duydunuz mu?
Bu dağıtımı kullanan da pişman kullanmayan da pişman. Kullanan şimdiye kadar bu dağıtımın nasıl farkına varmadım diye pişman, kullanmayan da böylesi güzide bir dağıtımı kullanmadığı için pişman. Güzide yani en iyilerden demektir, bu dağıtım bana göre bu ünvanı hakeden dağıtımlardan birtanesidir. Ancak her zaman diyorum, Linux dağıtımlarında iyi-kötü kavramı kullanıcının bakış açısına göre değerlenir. Ben bu dağıtımı güzide bir dağıtım olarak yorumlarken, kendime göre yorumladığımı unutmayın...

Point linux kimliği

İşletim sistemi tipi: Linux
Temeli: Debian Stable
Kökeni: Rusya
İşlemci mimarisi: i386, x86_64 AMD
Masaüstü: Xfce, Mate
Kategori: Desktop, Live Medyum
Point Linux geliştirici lideri: Peter Ryzhenkov
Geliştiricilerin kısa açıklaması (çeviri): Point Linux MATE verimlilik, GNOME 2 masaüstü ortamı çatal ile Debian GNU / Linux gücünü birleştirmeyi amaçlamaktadır bir GNU / Linux dağıtımıdır. Nokta Linux, hızlı, istikrarlı ve öngörülebilir masaüstüne arayan kullanıcılar için bir kolay-set-up-ve-kullanım dağılımını sağlar.

Point Linux Powercomp LLC. şirketi tarafından desteklenmektedir.
Point linux'un bu şirket için kısa açıklaması: PowerComp, kurumsal düzeyde kaya gibi sağlam ve açık kaynağa dayalı çözümler sunan Moskova merkezli Rusya'daki lider açık kaynak destekçisi yazılım şirketlerinden birisidir. PowerComp, Point Linux web sitesini ve paket deposunu barındırmaktadır.

İsteyen bu sayfadan daha geniş bilgilere ulaşabilir http://pointlinux.org/community.html
Bu da indirme adresi: http://pointlinux.org/download.html?version=3.2&flavour=mate&suite=full&arch=32&direct=true

Şimdi gelelim benim gözlemlerime. Bu dağıtımla ben 2013 yılında tanıştım ki, aynı zamanda çıkış tarihidir.
Benim o zamnki eski makinemde yağ gibi akıyordu, düşünebiliyor musunuz, bu ne bir Lxde idi ne de Xfce, sistemi daha çok kullandığı söylenen Mate masaüstü benim kağnıyı uçuruyordu. O gündür bu gündür bu dağıtım bilgisayarımda hiç eksik olmadı.
Elbette bir uzman değilim son derece acemiyim ama en azından dağıtımları ve masaüstlerini kendime göre kıyaslayacak kadar olduğumu düşünüyorum. Bu dağıtım bilgisayarımda neden eksik olmadı, duygusal yanımdan dolayı mı, bir inat mı ya da alışkanlık mı, hiç birisi değil. Bulduğum benlik dağıtımların ondan daha benlik olmamasından kaynaklandı. Her zaman söylediğim diğer bir nokta, bir dağıtımın temel beş maddesini baz alırım, bunlar şunlardır; sistem kullanımı, performans, kullanışlılık, kararlılık ve sorun oranı. Bu beş maddeyi bana en iyi sunan bir kaç dağıtımdan biri de Point linux olmuştur...

Point linux Mate özellikleri

32 bit Mate bostayken 145 megabayt ram kullanıyor, 64 bit Mate boştayken 235 megabayt ram kullanıyor. Diğer Mate masaüstlerine göre işlemci kullanımı yüzde yüz ile yüzde elli daha az. Buradan bakabilirsiniz https://illedelinux.blogspot.com.tr/2016/05/mate-dagtmlarn-farklar_10.html Su komutunu kaldırdığı için Ubuntu'da olduğu gibi uçbirimi daha kullanışlı hale getirmiş. Yine Ubuntu'da oldugu gibi canlı olarak ve gui arayüzle çok basitçe kuruluyor. Kurulumda kendi deposu ve backport deposu eklendiğinden ekran sürücü yüklemede zorluk çekilmiyor. Kurulumda otomatik giriş seçenegi var ve kurucuyu açtığınızda sistem dilini kendisi otomatik tanıyor. Sistem saatının internetle çalışması için gereken Ntp paketi otomatik yüklendiğinden zaman ayarı her zaman stabildir. Yüklü paketler sistem için gerekli olan temel paketlerden ibarettir. İsteyen benim kendime göre özelleştirdiğim şeklini buradan inceleyebilir http://paste.ubuntu.com/23049608/  Mate masaüstlerinde genel bir durum olan menünün bir-iki saniye sonra açılması veya menüdeki bazı sekmelerin geç açılma olayı bu dağıtımda yok, menüdeki her şey mausla hemen-hemen aynı oranda açılıyor. Bazı dağıtımlarda görülen Synaptic programının ekran taşma olayı bu dağıtımda yok, pencereyi nasıl ayarladıysan o ölçüde kalıyor. Diğer yöneticlerde ne gibi bir ayar yaptıysan örnegin güç yöneticisi veya dconf editör gibi hiç bir sorun çıkarmadan o ayara sadık kalıyor. Debian ve Debian stable tabanlılarda ekran sürücü yükledikten sonra genelde açılmama sorunu yaşanır, bu dağıtımda öyle bir sorunla karşılaşmadım. Son derece kararlı çalıştığını söyleyebilirim, çökme, donma gibi durumlar yaşamadım. Tabi Mate masaüstü olduğu için son derece işlevsel olduğunu söylemeye gerek yok. Altta gördüğünüz kendime göre düzenlediğim masaüstü görünümü, fazla gösterişi sevmediğim için sade bir görünümüne aldanmayın isterseniz çok bambaşka bir görünüm elde edebilirsiniz. Bunun için artı işleme de gerek yok, mate dağıtımlarının görünüm yöneticileri tek tıkla tema yükleyebiliyor. Deneyenlerin burada paylaşması her zaman yararlı olacağını unutmadan geçmeyelim. Bu dağıtım için aklıma gelenler bu kadar, saygı ve sağlıkla kalın...

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

levandovski

Merhaba. Biraz geç cevapladığım için kusura bakmayın.
Şimdi zaten yüz kişiden doksansekizi linux nedir bilmiyor bile, bilenler de 10 dağıtımla haşır neşir.
Bahsettiğiniz gibi Pointlinux hakikaten tam bir dağıtım. Bakmayın şu an Distrowatch'da 174. sırada görünmesine. Aslında ilk 10'a girecek bir dağıtım.
Neden diyeceksiniz? Bir defa Debian tabanlı. İkincisi, kurulumu kolay, kurulum sonrası kolay. Synaptic var. Zorlamalı hiçbir yönü yok.
Ben bir dağıtım kurdum mu, Multimedia codecleri yok deyince çatlıyorum... Bir Teksas, Tommiks okuyayım deyince okutmuyorsa çatlarım... Bir film izleyeyim deyip de filan kodek bulunamadı deyince soğuyorum.
Oysa, Pointlinux tıpkı Linuxmint gibi tam tekmil geliyor. Sevdim bunu. Kurar kurmaz filmimi izledim, kitabımı okudum, güncellememi yaptım.
Selam baki.

illedelinux

Alıntı yapılan: levandovski - 03 Şubat 2017 - 23:15:21
Merhaba. Biraz geç cevapladığım için kusura bakmayın.
Şimdi zaten yüz kişiden doksansekizi linux nedir bilmiyor bile, bilenler de 10 dağıtımla haşır neşir.
Bahsettiğiniz gibi Pointlinux hakikaten tam bir dağıtım. Bakmayın şu an Distrowatch'da 174. sırada görünmesine. Aslında ilk 10'a girecek bir dağıtım.
Neden diyeceksiniz? Bir defa Debian tabanlı. İkincisi, kurulumu kolay, kurulum sonrası kolay. Synaptic var. Zorlamalı hiçbir yönü yok.
Ben bir dağıtım kurdum mu, Multimedia codecleri yok deyince çatlıyorum... Bir Teksas, Tommiks okuyayım deyince okutmuyorsa çatlarım... Bir film izleyeyim deyip de filan kodek bulunamadı deyince soğuyorum.
Oysa, Pointlinux tıpkı Linuxmint gibi tam tekmil geliyor. Sevdim bunu. Kurar kurmaz filmimi izledim, kitabımı okudum, güncellememi yaptım.
Selam baki.

Point Linux, sizin de degindiğiniz gibi Debian aleminin Linux Mint'i diyebiliriz.
Maalesef yeterince tanınmıyor, oysa ilk onda olması gereken bir dağıtım.
Debian tabanıyla öyle bir Mate masaüstü yapmışlar ki, yeni kullanıcı için adeta gözü kapalı kullanılabilir bir yapıya sahip.
Benim ilk gözagrım olan bir kaç dağıtımdan biridir, çıktıgı ay kendisiyle tanışmıştım halen dostlugumuz devam ediyor ve devam edecektir.
Umarım hakettigi yerlere gelir...

ahmet_matematikci

Microsoftun ofisi düzeyinde bir ofis dağıtımı çıkaran linux dağıtımı yaygınlaşacaktır.  Temel kullanıcı için net, multimedya ve ofis dışında bilgisayar ne işe yarar ki...
Bir de ülkemizde korsan yazılım kullanmasa , Yani yaptırımları ağır olsa korsan yazılımın paşa paşa alternatif olarak linux sistemlere geçecektir.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

illedelinux

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 04 Şubat 2017 - 20:46:20
Microsoftun ofisi düzeyinde bir ofis dağıtımı çıkaran linux dağıtımı yaygınlaşacaktır.  Temel kullanıcı için net, multimedya ve ofis dışında bilgisayar ne işe yarar ki...
Bir de ülkemizde korsan yazılım kullanmasa , Yani yaptırımları ağır olsa korsan yazılımın paşa paşa alternatif olarak linux sistemlere geçecektir.

Korsan konusunda işin trajikomik tarafı, çok kişinin korsan kullandıgının dahi farkında olmaması ve bilgisayarı Windows zanetmesidir :o
Bir de Linux'un yeterince bilinmemesinin de payı yüksek tabii...

Ofise gelince, bazı paketlerde biraz geri olabilir ama bana göre şimdiki Linux gelişimi bile oldukça yeterlidir ve ben bu kadar gelişmeden gayet memnunum, zaten Linux kullanmıyorum onu yaşıyorum...

lubuntu

Çok yavaş gelişiyor maalesef bu dağıtım.

illedelinux

Alıntı yapılan: lubuntu - 04 Şubat 2017 - 22:20:04
Çok yavaş gelişiyor maalesef bu dağıtım.

Bu konuda sana katılamayacağım, belki sürüm yenileme yavaş olabilir ama benzer taban dağıtımlar henüz geçiyorken bu dağıtım bir çok konuda öncü bir dağıtım özelliği taşıyor. Örnegin bu dağıtım çıktıgında Debian da dahil hiç biri canlı kuruluma geçmemişti, aynı tabanı taşıyan dağıtımlar Uçbirime varana kadar henüz ilkel metodlarla ugraşırken bu dağıtım yeni kullanıcı için kullanışlılık ilkesini benimsemiş ve bütün kurulum-kullanımı da ona göre yapmıştı, üstelik bunu Debian stable özelliğinden taviz vermeden yapmayı başaran tek dağıtımdı ve halen de öyledir.
Daha önce de değindiğimiz gibi Debian'ın Linux Mint'i diyebiliriz, gayet kullanışlı, performanslı, az kaynak kulanan ve sorunu en az olan dağıtımlardan biridir ki, önemli bir sorun yaşamadım, bu dağıtımı çok uzun süre kullandım o yüzden bu kadar emin olabiliyorum  :)

lubuntu

[mention=617283]@illedelinux[/mention] Debian'da sorun yaşamazsan bunda da sorun yaşamazsın zaten. Debian stable sunulduktan "14" ay sonra, isim değiştirip 14 ay evvelki şekliyle dağıtmış. Yani Linux'a katkısı ne olmuş önemli olan o. Ne gibi bir yenilik getirmiş. Ubuntu, debian tabanlı olmasına rağmen kendi araçlarını oluşturdu. Mint, Ubuntu tabanlı olmasına rağmen aynı şekil yol izledi. Ben hiç bir dağıtımı eleştirmiyorum ama bir diğerinden iyi olabilmesi için, ufakta olsa farklılık yaratması şart.

illedelinux

Alıntı yapılan: lubuntu - 05 Şubat 2017 - 10:52:36
[mention=617283]@illedelinux[/mention] Debian'da sorun yaşamazsan bunda da sorun yaşamazsın zaten. Debian stable sunulduktan "14" ay sonra, isim değiştirip 14 ay evvelki şekliyle dağıtmış. Yani Linux'a katkısı ne olmuş önemli olan o. Ne gibi bir yenilik getirmiş. Ubuntu, debian tabanlı olmasına rağmen kendi araçlarını oluşturdu. Mint, Ubuntu tabanlı olmasına rağmen aynı şekil yol izledi. Ben hiç bir dağıtımı eleştirmiyorum ama bir diğerinden iyi olabilmesi için, ufakta olsa farklılık yaratması şart.

@lubuntu elbette dogru söylüyorsun ama Point Linux'un farkını anlatmıştım, demek ki, yeterince anlatamamışım  :)
Point Linux çıktıgında Debian stable tabanlı canlı masaüstünde gui arayüzle kurulan bir dağıtım yoktu. Point Linux daha çıkar çıkmaz böyle bir yenilik getirmişti.
Ubuntu ve türevlerinde gördügümüz dogrudan sudo kullanımını Debian stable tabanlılarda ilk defa Point Linux'da görmüştüm, yeni bir kullanıcı için bu daha cazip gelecegini tahmin edersiniz.
Debian stable tabanlı diğer dağıtımlarda ekran sürücü için ayrı bir depo bulup ve eklemek gerekiyordu, yine bilmeyenler için bu durum elbette itici gelebilir. Point Linux ise ekran sürücü de dahil bir çok paketi kapsayan depoyu kurulum arayüzünde seçme şansı vermişti, daha kurulumdayken bu depoyu eklemek bir tikin başındaydı. Point Linux'un kendi deposu varsayılan olarak kuruldugu gibi Debian'ın ve diğer bahsettigim depoyu yine kurulum esnasında işaretleyebiliyordun.
Kurulumda diğer dağıtımlarda göremediğim, sistem dilini algılama özelligini ilk defa Point Linux'da görmüştüm.
O tarihte evde bulunan üç adet bilgisayarın birinde en hafif olan Lxde dağıtımlar dahi zor kıpırdarken, Point Linux bir Mate masaüstüyle yağ gibi akıyordu. Bu da Debian stableye ne kadar sadık kaldıgını gösterir.
Yine o tarihte yeni bir kullanıcı için ne lazımsa hepsini düşünmüş olacaklar ki, aynı Ubuntu gibi veya Mint gibi kullanışlılıga çok önem verdiklerini gördüm.
Şimdi Point Linux'un yolundan Duzeru dağıtımı gidiyor hatta daha da gelişmiş kendi yazılımları da var ama maalesef Debian stableden taviz vermiş görünüyor, çünkü Xfce olmasına ragmen Point Linux Mate'den yüzde yüz daha fazla sistem kullanıyor...

erdemakin09

Güzel bir inceleme olmuş başkanım :)

Anlattıkların ilgimi çekti ama deneyebileceğimi zannetmiyorum. Vaktim yok bir de gerekli verilerimi yedekliyebileceğim büyük bir harddiskim :D

Fakat tebrik ediyorum böyle güzel bir yazı çıkardığın için başkanım linux distroları ile ilgili yazılar okumayı seviyorum. Fakat türkçe oldu mu dağıtımlar genelde belli Ubuntu Mint vb. bir elin parmağını geçmez. Ama senin böyle farklı farklı dağıtımları kurup çalıştırman deneyimlerini bize aktarman çok güzel birşey umarım böyle yazıların devamı gelir :)
Her Can Bir Gün Ölümü Tadacaktır!

eronis

@lubuntu Mint'in kendi araçları ve karşılama ekranı var. Son kullanıcının işini karşılama ekranı ile, araçları ile oldukça kolaylaştırıyor. Codec'ler yüklü geliyor vs. Yenilikleri var. Mint Cinnamon ve Mate masaüstlerini geliştiren bir proje. Ama bir sorun var. Linux Mint geliştiricileri güncellemeleri şaka sanıyorlar o doğru, güvenlik konusunda pek fikir sahibi değiller ve insanlara bilgisayarlarını güncellememeyi tavsiye ediyorlar. Çalışıyorsa güncelleme... Linux Mint sitesinin hacklenip isoların virüslü isolarla değiştirilmesi aynı öğüt yüzünden miydi acaba ?! Kısaca Mint geliştiricilerinin Linux camiasına katkıları olduğu bir gerçek ama Ubuntu Mint'e kıyasla daha güvenli ve kullanıcı dostu.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

illedelinux

Alıntı yapılan: erdemakin09 - 05 Şubat 2017 - 22:02:42
Güzel bir inceleme olmuş başkanım :)

Anlattıkların ilgimi çekti ama deneyebileceğimi zannetmiyorum. Vaktim yok bir de gerekli verilerimi yedekliyebileceğim büyük bir harddiskim :D

Fakat tebrik ediyorum böyle güzel bir yazı çıkardığın için başkanım linux distroları ile ilgili yazılar okumayı seviyorum. Fakat türkçe oldu mu dağıtımlar genelde belli Ubuntu Mint vb. bir elin parmağını geçmez. Ama senin böyle farklı farklı dağıtımları kurup çalıştırman deneyimlerini bize aktarman çok güzel * bir şey umarım böyle yazıların devamı gelir :)

İyi temennilerin için teşekkürler @erdemakin09  :)

lubuntu

[mention=617408]@eronis[/mention]Eee? Sanki Ubuntu ile Mint karşılaştırması yaptımda, sende bana cevap verdin ???

Forjest

Point linux'ü live olarak usbdisk'imden boot yöntemi ile kurulumsuz şekilde başlatıp,sistemde incelemeler yaptım sistemde ilk gözlemlerim genel olarak kullanıcı için gerekli olan tüm araç ve gereçlerin yüklü olması,ekstradan kalabalık görünen menu,uygulamaların olmayıp özenle seçilmiş optimize edilmiş stable ve kararlı bir sistem yapısının olması ilk farkedilen detaylardan.Uzun süre kullanmayı düşünen biri için,Point linux doğru bir tercih.
Donanımım düşük seviyelerde olması nedeni ile,genellikle Mate ve xfce masaüstü ortamlarını tercih etmekteyim rahat çalışması nedeni ile,bir çok dağıtımı aşağı yukarı sanal ve real sistemler üzerinde kullandım ubuntu,mint ve manjaro ağırlıklı hepside memnun olduğum sistemlerdi hakkını yemeyelim benimde görüşlerim bunlardı arkadaşlar iyi forumlar saygılar. :)
Model: Toshiba Stallite  Laptop pc | İşlemci Intel Core i3 2310M @ 2.10GHz | Ram: 8 GB | HDD: 256GB SSD+500 SATAHDD  | Ekran kartı: Intel HD Graphics 3000 (Toshiba)
Projeler:  Macbuntu UbuntuXFCE Winbuntu