Uzaktan bağlantıda ulaşım sorunu

Başlatan 5tar, 10 Aralık 2008 - 00:57:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

5tar

merhabalar bir adet vps serverım var üzerinde ubuntu 8.04 kurulu ve ben bu serverın desktopuna ulaşabilirmiyim veya üzerinde kurulu bulunan internet browserını kullanarak internete çıkabilirmiyim bu arada vps server başka bir ülkede benim şu an kullandığım sistem pencereli xp yardımcı olabilirseniz yol gösterebilirseniz sevinirim teşekkürler.

Yönetim Notu: Acil destek gibi bir konu başlığı kurallarımıza aykırıdır. Lütfen bu konulara dikkat ediniz. Teşekkürler.

heartsmagic

Windows üzerinden mi ulaşacaksın sisteme? Putty ile o işi yaparsın ancak oradaki SSH desteğinin Xforwarding içerip içermediğini bilmiyorum. Linux üzerinden bu mümkün ama. Ancak sormak istediğim şu, kurulu olan Ubuntu sunucu sürümü mü yoksa normal sürüm mü? Eğer sunucu ise X yoktur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

5tar

Evet, windows üzerinden ulaşmak istiyorum ubuntu kurulu servera. Masaüstünü yönetmek ya da en azından onun internet browserını kullanmak istiyorum. Ubuntu'nun sadece 8.04 sürümü yüklü, onu biliyorum ve paralel manager sayesinde dosyaları içerisinde gezinebiliyorum fakat ftp görünümü gibi ulaştığım klasörler yani bir işlem yapamıyorum. Ubuntu'nun server mı yoksa normal kurulum mu olduğunu nasıl anlayabilirim? Bu arada ilgilendiğin için çok teşekkürler. ssh desteği mevcut serverda, onu biliyorum ama putty nedir onu bilmiyorum. Yardımcı olursan sevinirim.

heartsmagic

Bu işlerle pek uğraşmadım sadece kabaca bilgi verebilirim.
cat /etc/lsb-release ile sürüm sunucu mu normal mi anlarsın. Eğer sunucu ise dediğim gibi X yoktur ve senin X veya bir masaüsütü kurman gerekir.

Putty Windows tarafından Linux'a SSH yapabilmeni sağlayan bir yazılımdır. http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/download.html sayfasından indirebilirsin. Fakat eğer Xforwarding istiyorsan Ubuntu üzerindeki sshd yapılandırmasında Xforwarding desteği vermen lazım. Google'da bu konuda yeterli bilgi vardır sanırım. Ayrıca sanırım Putty ile SSH üzerinden VNC tünellemesi de mümkün.

5tar

DISTRIB_ID=Ubuntu
DISTRIB_RELEASE=8.04
DISTRIB_CODENAME=hardy
DISTRIB_DESCRIPTION="Ubuntu 8.04.1"
Bu yazılar çıktı verdiğiniz komutu yazınca. Bu serverda x masaüstü kurulumu nasıl kontrol edebilirim? İlginize teşekkürler. Bu arada ne kadar uğraşmasanızda benim bulunduğum linux bilgi konumuna göre buradan sizin seviyeniz baya yukarda gözüküyor. Hatta sizin seviyeniz benim göremediğim kadar üstte bulunuyor. Çünki ben linux un sadece neonun kullandığı işletim sistemi olarak biliyorum.

heartsmagic

Kontrol etmene gerek yok, görünen o ki sunucu sürümü değil. Normal masaüstü sürümü kurulu ve üzerinde X ve Gnome masaüstü ortamı bile gelir.
Buradaki olay benim Linux bilgim değil. Linux'un bazı bölümlerini çok iyi bilsem de benim de cahili olduğum konular mevcut ve bunlardan biri uzak masaüstü. Aslında Linux->Linux olsa birkaç şey tavsiye edebilirim ancak mesele Windows->Linux olduğundan ne kadar alternatifimiz var hiç bilmiyorum.

Senin yapacakların öncelikle şunlar.
Karar vermen lazım, VNC mi yapacaksın yoksa SSH üzerinden mi program çalıştıracaksın? Tüm masaüstünü kullanmak istiyorsan SSH üzerinden yapacağın Xforwording işe yaramaz. Bir şekilde VNC sunucu kurup Windows üzerinden Ubuntu'ya bağlanman lazım. Ancak çalıştıracağın şey bir tane programsa ve karşı tarafta çalışıyorsa SSH üzerinden Xforwarding yapabilirsin.

Son olarak da eğer cidden Linux ve Ubuntu kurulu bir sunucu kullanacaksan ve/veya yöneteceksen mutlaka yanında bir tane kurulu olsun. Önce öğrenmen lazım ki karşı taraftaki sunucuyu kullanabilesin. Aksi takdirde bizim yardımlarımızla sunucu yönetmen imkansız.

ebubekirs

Bağlanacağın sunucu üzerinde desktop sürümünün olmasına pek anlam veremedim ancak dosya yönetimi için ssh çok güvenli ve etkili bir yoldur. (Şahsi kanaatim) Tabii @heartsmagic'in dediği gibi Linux-Linux olursa daha kontrollü olur. Ubuntu live cd'den bile ssh ile sunucuya bağlanıp dosya transfer ettiğimi hatırlıyorum.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

5tar

Cevaplarınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ben yapmak istediğimi tam olarak yazayım sizlere, bana ne yapmam gerektiğini kısaca yazarsanız sevinirim. Bu serverı kiralama sebebim yurt dışındaki bir sisteme başka bir ülke lokasyonu üzerinden bağlanmak içindi ve amacım bu sisteme bağlandığımda hiçbir çerez ve eklenti dosyalarının kendi bilgisayarıma ulaşmadan kiralık serverda kalıp onun üzerinden bu sisteme bağlanmak istemem yani yapmak istediğim bir vpn bağlantı ya da proxy bağlantı değil serverın web browser ı ile gezinti yapmak nette, benim bunun için kendime linux kurmam mı gerekiyor?

heartsmagic

Sadece Firefox kullanacaksan SSH ile Xforwarding işe görür. Putty destekliyor diye gördüm bunu. Senin yapacağın şey Ubuntu tarafına SSH suncusu kurmak, XForwarding ayarını yapmak (ki bir dosyada bir değişiklik yeter), ardından Putty ile bağlanıp Firefox kullanmak.

5tar

Şu anda ssh üzerinden putty ile servera bağlanıyorum ben fakat Xforwarding ayarını nasıl yapacağım ve firefoxu nasıl çalıştırıp gezebileceğim nette?
Yardımcı olursan sevinirim, teşekkürler.

heartsmagic

Pek fazla Putty kullanmadım ancak Google'ın söylediğine göre XForwarding destekliyor olması lazım.

Connection -> SSH -> X11 -> Mark the checkbox "Enable X11 forwarding".

Şu menüyü bulmaya çalış. Ayrıca daha önce dediğim gibi bağlanman yeterli olmaz. Karşıdaki SSH sunucusu için Xforwarding ayarı yapman lazım.

Yine söylediğim gibi Google ile bir araştırma yaparsan Xforwarding ve uygulama çalıştırma hakkında yararlı bilgiler bulabilirsin.

5tar

Teşekkürler verdiğin bilgiler için. Ben karşı taraftaki servera ssh üzerinden bağlandım, vnc server kurdum ve gnome masaüstüde kurdum ve makinanın xstartup dosyasındaki değişiklikleride yaptım. realvnc viewer programı ile de servera bağlandım. Her şey mükemmel oldu, x mouse işaretide çıktı hiçbir hata almadım fakat masaüstü gelmedi ve gri bir zemin geldi. Birçok ingilizce kaynağıda inceledim fakat ubuntu üzerine bir kaynak bulamadım. Bulduğum kaynaklar centos ve fedora üzerine olduğundan ya komutlar uymadı ya dosya dizinleri uymadı. Sonuçta bağlandım ama göremedim. Masaüstünü sanırım ssh forwarding işine ağırlık vermem gerekecek. İlgine teşekkürler.

Düzenleme: Noktalama işaretlerini kullanırsanız anlamakta güçlük çekmeyiz biz de. ;)

heartsmagic

Ubuntu->Ubuntu olsa bu iş çocuk oyuncağı aslında. Vino ve Vinagre ikilisi çok iyi iş görüyor. Fakat iş VNC'ye gelince biraz değişiyor. VNC hâlâ biraz sıkıntılı. Zamanında bu konu için uğraştığımı hatırlıyorum fakat çok yeni kullanıcılar için pek kolay sayılmaz. Karşılaşılan sorunların üstesinden gelmek için derinlemesine araştırma gerekebiliyor. Kaldı ki senin problemin melez. Windows-Linux meselesi yani.

5tar

Merhaba;
Kendi makinama ubuntu kurtum. Ubuntu ile uzak makinam olan diğer ubuntuya bağlanmaya çalıştım fakat yine ünlü gri ekran geldi. Ubuntu-> Ubuntu bağlantı hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim birde ben server a root kullanıcı adı ile bağlanıyorum , ssh a yine root ile bağlanıyorum. Serverın ssh kullanıcı adımı nasıl değiştirebilirim yada yeni kullanıcı açabilirim veya servera erişim kullanıcı adımı nasıl değiştirebilirim yada yeni kullanıcı açabilirim.İki kullanıcı ismide aynı olursa root kullanıcısı masaüstüne bağlandığı için ssh üzerinden diğer root kullanıcısı masaüstünü göremiyormus bu gri ekranın sebebi buymuş ingilizce dökümanlardan anlayabildiğim kadarı ile. Sizin de önerebileceğiniz Ubuntu->Ubuntu uzak masaüstü yönetim yöntemi yada bir çözümü varsa bilgilendirirseniz çok mutlu olurum bu server ı sırf bu iş için kiraladım fakat daha hala bir işe yaramadı server ve yeni kirası geliyor neredeyse :) yardımcı olursanız sevinirim.
Tekrar Teşekkürler...

heartsmagic

root normalde açık değildir ve bir kullanıcı tanımlanmıştır o sunucuya. Eğer yapmışlar ve sen bilmiyorsan aşağıdakini kullanabilirsin:

adduser

Fakat var olan bir kullanıcıyı da alabilirsin. root ile parolasını değiştirir daha sonra onu kullanırsın.

5tar

Merhabalar adduser dan kullanıcı ekleyemedim bir sürü seçenek çıkarrtı bir sistem kullanıcısı oluşturup ona şifre atamam için tam olarak girmem gereken komutlar nelerdir acaba ssh üzerinden yeni belirleyeceğim kullanıcı adı ve parolayla bağlanmak için hangi komutları yazmalıyım.

heartsmagic

Şöyle dene o zaman:

adduser kullanıcı_adı
Sana bazı sorular soracaktır. İlk sorduğu paroladır. İki defa soracaktır, ikisinde de aynı parolayı ataman lazım.
Diğer sorular Tam isim, oda numarası falandır ki önemli değildir, boş olarak geçebilirsin. En sonda ise "Bu bilgiler doğru mu?" diye sorar y de geç. Artık yeni kullanıcının oluşması lazım.

Ardından yönetim hakkı için (sudo kullanabilmesi için):

useradd -G admin kullanıcı_adı

5tar

Kullanıcıyı ekledim teşekkürler ve bu kullanıcı üzerindende giriş yaptım yine bu gri ekran geldi yani sorun kullanıcıdan değil anlaşıldı bir ayar eksiğim var ama bulamadım gitti.

heartsmagic

Gri ekranı göremediğim için yorum yapamıyorum. Daha önce de söylediğim üzere uzak masaüstü kavramına da pek yakın sayılmam.

5tar

İlgilenmen bile yeter çok teşekkürler.
Çalışmalarında başarılar.

heartsmagic

http://www.straightrunning.com/XmingNotes/

Şöyle bir uygulama gözüme çarptı. Putty ile beraber Windows tarafından Linux tarafına uzak masaüstü sağlıyor. İncelemeye değer gibi görünüyor.