Ses kartım silindi

Başlatan MrRobot, 04 Ağustos 2016 - 22:17:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MrRobot

Evet, ses kartımı nasıl yaptıysam sildim. Ama amacım Windows'ta kullandığım o güzel sesi Ubuntu'da duyamamaktan sildim. Ve şu an hiç çalmıyor ses. Ses ayarlarına baktığım zaman da ses kartları silinmişti.

Çıkıtılar;

"lsb_release -a" ;

No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 16.04.1 LTS
Release: 16.04
Codename: xenial

"lspci | grep Audio";

00:03.0 Audio device: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor HD Audio Controller (rev 06)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset High Definition Audio Controller (rev 05)

"grep "Codec:" /proc/asound/card*/codec*";

grep: /proc/asound/card*/codec*: Böyle bir dosya ya da dizin yok

"lsmod | grep snd";

Hiçbir çıktı vermedi.

"aplay -l";

aplay: device_list:268: ses kartı bulunamadı...

Cevap yazanlara şimdiden teşekkür ederim.

Realtek'in bir modeliydi ama tam olarak bilmiyorum. Realtek high definition audio sanırım bu. Fakat driverı kurmaya çalıştığım zaman

./configure

Komutu çalışıyor diğer make ve make install hata veriyor.

O hataların çıktısı ise;

"make";

/home/melih/Masaüstü/Rt-Linux-HDaudio-5.18/alsa-driver-RTv5.18/alsa/acore/info.c: In function 'snd_info_version_read':
/home/melih/Masaüstü/Rt-Linux-HDaudio-5.18/alsa-driver-RTv5.18/alsa/acore/info.c:1065:22: error: macro "__DATE__" might prevent reproducible builds [-Werror=date-time]
       "Compiled on " __DATE__ " for kernel %s"
                      ^
cc1: some warnings being treated as errors
scripts/Makefile.build:258: recipe for target '/home/melih/Masaüstü/Rt-Linux-HDaudio-5.18/alsa-driver-RTv5.18/alsa/acore/info.o' failed
make[3]: *** [/home/melih/Masaüstü/Rt-Linux-HDaudio-5.18/alsa-driver-RTv5.18/alsa/acore/info.o] Error 1
scripts/Makefile.build:403: recipe for target '/home/melih/Masaüstü/Rt-Linux-HDaudio-5.18/alsa-driver-RTv5.18/alsa/acore' failed
make[2]: *** [/home/melih/Masaüstü/Rt-Linux-HDaudio-5.18/alsa-driver-RTv5.18/alsa/acore] Error 2
Makefile:1403: recipe for target '_module_/home/melih/Masaüstü/Rt-Linux-HDaudio-5.18/alsa-driver-RTv5.18/alsa' failed
make[1]: *** [_module_/home/melih/Masaüstü/Rt-Linux-HDaudio-5.18/alsa-driver-RTv5.18/alsa] Error 2
make[1]: Leaving directory '/usr/src/linux-headers-4.4.0-31-generic'
Makefile:167: recipe for target 'compile' failed
make: *** [compile] Error 2

"make install";

if [ -L /usr/include/sound ]; then \
rm -f /usr/include/sound; \
ln -sf /home/melih/Masaüstü/Rt-Linux-HDaudio-5.18/alsa-driver-RTv5.18/alsa/include/sound /usr/include/sound; \
else \
rm -rf /usr/include/sound; \
install -d -m 755 -g root -o root /usr/include/sound; \
for f in include/sound/*.h; do \
install -m 644 -g root -o root $f /usr/include/sound; \
done \
fi
find /lib/modules/4.4.0-31-generic/kernel/sound -name 'snd*.*o' | xargs rm -f
find /lib/modules/4.4.0-31-generic/kernel/sound -name 'snd*.*o.gz' | xargs rm -f
find /lib/modules/4.4.0-31-generic/kernel/sound -name 'ac97_bus.*o' | xargs rm -f
find /lib/modules/4.4.0-31-generic/kernel/sound -name 'ac97_bus.*o.gz' | xargs rm -f
make[1]: Entering directory '/home/melih/Masaüstü/Rt-Linux-HDaudio-5.18/alsa-driver-RTv5.18/alsa/include'
make[1]: Nothing to be done for 'modules_install'.
make[1]: Leaving directory '/home/melih/Masaüstü/Rt-Linux-HDaudio-5.18/alsa-driver-RTv5.18/alsa/include'
make[1]: Entering directory '/home/melih/Masaüstü/Rt-Linux-HDaudio-5.18/alsa-driver-RTv5.18/alsa/acore'
mkdir -p /lib/modules/4.4.0-31-generic/kernel/sound/acore
cp snd-page-alloc.ko snd-pcm.ko snd-timer.ko snd.ko /lib/modules/4.4.0-31-generic/kernel/sound/acore
cp: 'snd-page-alloc.ko' durumlanamadı: Böyle bir dosya ya da dizin yok
cp: 'snd-pcm.ko' durumlanamadı: Böyle bir dosya ya da dizin yok
cp: 'snd-timer.ko' durumlanamadı: Böyle bir dosya ya da dizin yok
cp: 'snd.ko' durumlanamadı: Böyle bir dosya ya da dizin yok
/home/melih/Masaüstü/Rt-Linux-HDaudio-5.18/alsa-driver-RTv5.18/alsa/Rules.make:48: recipe for target 'modules_install' failed
make[1]: *** [modules_install] Error 1
make[1]: Leaving directory '/home/melih/Masaüstü/Rt-Linux-HDaudio-5.18/alsa-driver-RTv5.18/alsa/acore'
Makefile:206: recipe for target 'install-modules' failed
make: *** [install-modules] Error 1

Şimdiden teşekkürler cevap yazanlara.  :)

Reverser

silmek için yararlandığın bir kaynak varsa paylaşırsan tam olarak neler olduğunu daha çabuk bulabilir ve yardımcı olabiliriz.

XFCE ROCKS !