Wine ve Windows Virüsleri

Başlatan Bedreddin, 09 Aralık 2008 - 12:17:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bedreddin

Merhabalar.
Silkroad'u duymuşsunuzdur. Bu oyunu ciddi ciddi zaman ve emek harcayıp oynayan arkadaşlarım var. En büyük korkuları da kullandıkları 3. parti yazılımlar yüzünden hesaplarının soyulması. Şimdi soru şu, Silkroad'u Wine üzerinden açarlar, bu bahsettiğim 3. parti yazılımları da Wine'dan açtıklarında, bu yazılımlarda keylogger vb. durumlar varsa, Wine'da çalışırken Silkroad bilgilerini alabilir mi?
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

heartsmagic

Wine ile Windows programları çalıştırılsa bile mantık birebir aynı değildir sanırm. Bu yönden Windows üzerinde çalışan bu uygulamaların etkisinin Linux üzerinde aynı olmasını beklemek ne kadar doğru olur bilemiyorum. Pratikte tehlike olacağını sanmıyorum. Fakat mesele kritik olduğundan derinlemesine araştırmak gerekir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Felâsife

Teorik olarak Wine'yle sisteme zarar verilebileceği şurada geçmişti ama pratikte böyle bir şey daha olmamış henüz.
Bir takım olasılık hesapları yani ortada şimdilik bir tehlike yok.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

Bedreddin

Teşekkürler yanıtlar için. Ben arkadaşlara haber salayım o zaman :)
      bu hasret bizim!

Gimp Uzmanı

Wine'den korkmenıza gerek yok. Gayet güvenli. Wine'de çalışan bir uygulama klavye  girdilerine nasıl erişecek ?
Bir arkadaşımın benzer şekilde WOW hesabı çalınmıştı. Ama o Ubuntu kullanmıyordu. İyiki WOW firması çok sağlam bir oyun şirketi arkadaşımın hesanbını bir günde geri verdiler.

Bedreddin

Wine'da çalışan program klavye girdilerine değil de, oyun .exe'sinin internete yolladığı dosyayı okuyabilir mi acaba diye sormuştum. Ama olmadığına göre, arkadaşlara test etmeleri için tavsiye edeceğim :)
WoW ise farklı bir boyut. Blizzard'ın oyunu bir defa, hem oyun çok daha kaliteli, hem de her ay düzenli para aldığı için "müşterileriyle" ilgileniyor. ;)
      bu hasret bizim!

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: Bedreddin - 09 Aralık 2008 - 12:17:44
Merhabalar.
Silkroad'u duymuşsunuzdur. Bu oyunu ciddi ciddi zaman ve emek harcayıp oynayan arkadaşlarım var. En büyük korkuları da kullandıkları 3. parti yazılımlar yüzünden hesaplarının soyulması. Şimdi soru şu, Silkroad'u Wine üzerinden açarlar, bu bahsettiğim 3. parti yazılımları da Wine'dan açtıklarında, bu yazılımlarda keylogger vb. durumlar varsa, Wine'da çalışırken Silkroad bilgilerini alabilir mi?

onu denemenin bir yolu var aslında.çalışna bir keylogger bulun,lamer sitelerine  torbayla var :D onu arkadaşlarınıza yollayın.onlr kabul etsin.sonra yeni açtığı uyduruk bir karakter ile giriş yapsın bakın bakalım geliyormu :) o keylogger leri bütün antivirüsler buluyor zaten.sonrasında ya antivirüsle silersiniz yada format atarsınız olur biter 8)

yakusha

@heartsmacig yeni okuduğum lakin tercümesi zor makaleye göre wine ile linux altındaki dosyaları manipüle etmek ve erişmek malesef çok kolay..

wine kullanırken de dikkat etmek lazım...
Artık bu forumu kullanmıyor.

utdmr

Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

cemoli

Bravo 3 yıllık konuyu hortlatmışsınız :D
Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

yakusha

yok cemoli, bu söylediğin bana hakaret olurdu :)

makale yeni ve sadece 3 günlük... bu sefer wine ve putty kullanarak linux sistemde port açmış arkadaş... buyrun, bakın, okuyun, hatta tartışalım yeniden.

http://dangertux.wordpress.com/2011/09/17/the-truth-about-windows-malware-wine-and-ubuntu/

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: cemoli - 21 Eylül 2011 - 18:18:07
Bravo 3 yıllık konuyu hortlatmışsınız :D

rica ederiz efenim.konularınız itina ile hortlatılır.5 dk de hortaltılır elinize teslim edilir.

──────▄▌▐▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀​▀▌
───▄▄██▌█ KONU HORTLATICI▌▌▌▌▌▌
▄▄▄▌▐██▌█
███████▌█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄​▄▄▄​▄▄▄​▄▄▄​▄▌
▀(@)▀▀▀▀▀▀▀(@)(@)▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀(@)▀▀(​@)▀

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Eylül 2011 - 20:14:34

Alıntı yapılan: yakusha - 21 Eylül 2011 - 19:10:48
yok cemoli, bu söylediğin bana hakaret olurdu :)

makale yeni ve sadece 3 günlük... bu sefer wine ve putty kullanarak linux sistemde port açmış arkadaş... buyrun, bakın, okuyun, hatta tartışalım yeniden.

http://dangertux.wordpress.com/2011/09/17/the-truth-about-windows-malware-wine-and-ubuntu/

adam güncelleme yapmış ama yeniden başlatmamış :D ben hiç wine kullanmıyorum.oyun için xbox aldım.muadili olmayan uygulamalar içinde  windows var 20 gb lik yetip gidiyor :D

heartsmagic

Alıntı yapılan: yakusha - 21 Eylül 2011 - 16:21:35
@heartsmacig yeni okuduğum lakin tercümesi zor makaleye göre wine ile linux altındaki dosyaları manipüle etmek ve erişmek malesef çok kolay..

wine kullanırken de dikkat etmek lazım...

Elbette dikkat etmek gerekmekte, fakat:

Alıntı YapWine is not the problem, the fact that you're running a backdoored executable in the first place is where your problem comes in.

Yukarıdaki açıklamaya bakacak olursak bu başlıktaki soruya binaen benim cevabımın hâlâ geçerli olduğunu anlarsın. Soru Windows üzerine yazılmış virüs/trojan/worm'lerin bizim tarafta etkili olup olmayacağıydı. Burada cevap yine aynıdır, muhtemelen olmazlar zira mantıkları farklı. Fakat, birisi çıkar da bizim taraf için de işleyecek bir şeyler yazarsa neden olmasın, örnek senin verdiğin bağlantı. Ancak, yukarıdaki alıntıdan da anlaşılacağı üzere buradaki mesele Wine değil aslında, "backdoored" edilmiş, yani arka kapı bırakılmış herhangi bir uygulama.

Ortak olan yegane mesele, güvenmediğimiz kaynaklardan bir şeyler almamaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yakusha

bilişimciler aynı dili konuşunca anlaşmak ne kadar da kolay oluyor...

wine kullanırken dikkat etmek; uygulama yüklerken de kaynağına güvenmediğin uygulamayı yüklememek işin başı oluyor belli ki...

emek verip, gnu/linux oluşturan ve bu uygulama zenginliğini oluşturan tüm herkese teşekkürler.