Flash Bellekten Ubuntu

Başlatan ubeyd78, 25 Temmuz 2016 - 10:02:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubeyd78

Merhaba arkadaşlar gene ben ve gene ilginç bi konuyla geldim :D

Ben elimdeki flash belleğe/harici harddiske herhangi bir makineden ubuntu kursam bunu diski başka makineye taktığımda o makinenin driverlarını toptan yükletebilme imkanım varmı? Yoksa driverlar sadece kurulum aşamasındaykenmi bulunup kurulur?
Aklımda gene deli sorular :D :D
Yardımlarınız için teşekkürler.
En yüksek ölçüsü başkaları için fedakârlıkta bulunmaya gönüllü olmaktır...

illedelinux

Harddiski hangi makineye takarsan o makineye uygun sürücüleri yüklemen gerekir.
Zaten Ubuntu makineyi otomatik algılıyor, senin yapacagın bir kaç tıkla bu işi yönlendirmen.
Ancak sürekli makine değiştirmek de eziyete dönüşür, her makine için ayrı işlem demektir.
Ayrıca her makinede performans ve uyum sorunu yaşama olasılıgı da var ki, böyle işler için bu gibi konularda biraz da tecrübeli olman gerekir.
Portatif işletim sistemi kullanmak istiyorsan Linux bu konuda da zengindir, portatif dağıtımları da tercih edebilirsin...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

ubeyd78

Hocam asıl yapmaya çalıştığım kurulum imagesi hazırlamaktı. Kolay bir yolunu bulamadım direk kurulum betiği hazırlamaya başladım. Bu süreç biraz uzun oalcak tahmin edebileceğiniz üzere. Şuan yapmak istediğim ise daha önceden içine linux sistem kurduğum flash bellekleri kullanacak olan kişilere ulaştırıp güncellemelerini driverlarını kendi makinelerine göre ayarlatıp betik hazırlama sürecimde bu şekilde linuxa alıştırmak.

bugra9

Benzer bir olay da benim aklımda ve vakit bulduğum an deneyeceğim.
İstediğim şey şu;
Bir usb belleğe ubuntu ile birlikte tüm sürücüler (intel, nvidia, ati vs.) kurulur. Usb belleği yanımda taşırım ve istediğim bilgisayara takıp performans kaybı olmaksızın kendi sistemimi kullanırım :D

Bunu yapmak için;
Bilgisayar açılırken daha grub aşamasında bir betik çalıştırılır. Eğer usb daha önce o bilgisayara takılmışsa, otomatik daha önce kaydedilmiş ayarları kullanır. Yeni bilgisayara takılmışsa da bilgisayarın donanımlarını tarayarak yeni bir ayar dosyası oluşturur. Bu ayar dosyası hangi sürücülerin kullanılacağı ve hangi değişikliğin yapılacağını içerir ve bunlar yapılarak ubuntu çalıştırılır. :D

ubeyd78

İstediğimiz şeyler benzer şeyler hocam haklısınız :)
Bunun içinde betik hazırlamam gerekiyor anlaşılan.

illedelinux

Şöyle bir şey olamaz mı? en az 60 Gb boyutunda bir usbye üç adet ubuntu kurulsa, her birine ayrı sürücü yüklense, grubdan makinenin özelliklerine göre giriş yapılırsa daha sağlıklı olmaz mı? Belki bir fikir verebilir.

isakaraturna

Pingubuilder programı ile kendi sisteminizin isosunu oluşturur çevrenizdekilere flash ile dağıtabilirsiniz Kendi bilgisayarlarına kurarken ubuntu kurulacak bilgisayarın donanımına göre kendini ayarlayacaktır. 32/64 bit olayına dikkat etmeniz gerek tabi

bugra9

@illedelinux, grafik sürücülerinden dolayı öyle yazdın değil mi? İşin temel noktasını grafik sürücüleri oluştursa da diğer sürücülerde sorun yaratabilir. Hani yaratmasa dahi sistemi yavaşlatır.

Aslında buradaki en önemli nokta kendi oluşturduğun tek (kendine göre sürekli bir özelleştirme içinde bulunan) sistemi tüm bilgisayarlarda kullanabilmek. Yani birden fazla ayrı sistem kurulursa hepsini yönetmek işi oldukça zorlaştırır gibi geliyor.

ubeyd78

Alıntı yapılan: isakaraturna - 25 Temmuz 2016 - 18:15:48
Pingubuilder programı ile kendi sisteminizin isosunu oluşturur çevrenizdekilere flash ile dağıtabilirsiniz Kendi bilgisayarlarına kurarken ubuntu kurulacak bilgisayarın donanımına göre kendini ayarlayacaktır. 32/64 bit olayına dikkat etmeniz gerek tabi

Pingubuilder ile alınan image sadece bildiğim kadaryıla sadece o bilgisayarın driverlarını barındırıyor hocam olmaz gibi geldi bana o yüzden.

Alıntı yapılan: bugra9 - 26 Temmuz 2016 - 01:20:14
@illedelinux, grafik sürücülerinden dolayı öyle yazdın değil mi? İşin temel noktasını grafik sürücüleri oluştursa da diğer sürücülerde sorun yaratabilir. Hani yaratmasa dahi sistemi yavaşlatır.

Aslında buradaki en önemli nokta kendi oluşturduğun tek (kendine göre sürekli bir özelleştirme içinde bulunan) sistemi tüm bilgisayarlarda kullanabilmek. Yani birden fazla ayrı sistem kurulursa hepsini yönetmek işi oldukça zorlaştırır gibi geliyor.

Banada işleri daha karmaşık ve zorlaştırır gibi geldi bu yöntem.

Aslında aradığım driverları takılı olan bilgisayara göre yeniden şekillendirebilecek bi kod parçası arkadaşlar. Sanırım betik hazırlamak gerekecek bunun içinde.

ubeyd78

yorumları bekliyorum arkadaşlar yokmu bildiğiniz kolay bir yolu

ata1

tüm açık kaynak sürücüleri yüklerseniz o bellek tüm taktığınız pcler de iş görecektir. Ama sahipli sürücü yüklerseniz. Sadece uyumlu olduğu pc de çalışacaktır

ubeyd78

sahipli sürücüler zaten başlı başına bir dert hocam onlşarı yüklemesekte olur sanırım ama diğer tüm sürücüleri beraber yükleme şansımız varmı acaba

ata1

ubuntuda durumu bilemiyorum fakat arch tarafında biz yapabildiğimize göre yapılıyordur. Tabi bizler kurulum aşamasında her şeyi manuel kurduğumuzdan bu bize avantaj sağlıyor.
biz şu şekilde x kuryoruz flash üzerinde taşınır yapacaksak.
unutmadan komut sizlerde geçerli değildir denemeyin muadili belki görenin aklına gelir diye verdim.Malum ubuntu komutlarda ben cahilim  :))
pacman -S xorg-server xorg-server-utils xorg-apps

not : Aslında bir konuda @heartsmagic buna değindi ama şu anda bulamadım iso hazırlama  yada şirkete bir sistem üzerinden farklı pc lere kurulum gibi bir konu olacaktı

ekleme : siz kurduğunuzda zaten açık kaynak sürücüler kurulu gelmekte ? özellikle sürücü yüklemezseniz bunlara ilave gerekir mi onu araştırın

illedelinux

Porteus dağıtımında böyle özellikler var diye biliyorum. Bir buçuk ay kadar kullanmıştım ama nasıl yapıldığını unuttum. Kendi sitesinde nasıl yapıldığını tarif ediyor. Yanılmıyorsam bir dizin kayıt ediyorsun, yine aynı programla bir betik hazırlıyorsun, hazırladığın betik ile tek sistem içinde hem istedigin ve birbirinden farklı sayıda sistem yüklüyorsun hem de girişleri istediğin gibi ayarlıyorsun. Ben bunu Porteus Lxde kalıbıyla yapmıştım, o zamanlar bana oyun gibi geldiği için hevesimi aldıktan sonra kullanmaktan vazgeçmiştim. Onu bir karıştırın isterseniz, üstelik daha iso kalıbını indirmeden yüklemek istediğin bir çok öğeyi seçiyorsun...

ubeyd78

@ata1 ben kendimde arch kullanıyorum fakat yeni başlayacakların alışamayacağı yönünde bir kanıya vardılar sağolsunlar mecburen ubuntu veya mint gibi dağıtımlar üzerinde duruyoum :( Bahsettiğin kunu buydu sanırım
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=52620.msg597081#msg597081
oda benim konum :D @heartsmagic'in önerdiği yöntemi denedim pek verimli sonuç alamadım. Kurulum betiği hazırlamaya girdim. O süreçtede böyle geçici birşey kullanabilirmiyiz acaba diye düşündüm.

@illedelinux tavsiyen için teşekkür ederim deneyeceğim Porteusu..