[Çözüldü] Ubuntu 16.04 Yükleme Sonrası Ekran ve İnternet Bağlantısı Sorunu

Başlatan moony, 24 Temmuz 2016 - 01:00:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mendirec

Denemekte fayda var @moony.
İlk önce sürücüleri kaldıralım. Daha sonra bağlantıdaki anlatımı uygularsın.
sudo apt-get purge nvidia*

moony

Tekrar merhaba @mendirec,

Daha önceden karşıma çıkan aşağıdaki sorun için
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'bumblebee-ubuntu-testing-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'graphics-drivers-ubuntu-ppa-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=23296.msg280114#msg280114 linkinde bulunan çözümü uyguladım sonra bu hatayla karşılaşmadım.

Daha sonra önceki yanıtımda verdiğim linkteki adımları uyguladım fakat adımlarda geçen "sudo reboot" komutunu girdiğimde reboot etmedi o nedenle power tuşundan kapatıp açtım ama ubuntu açılış sayfasında takılı kaldı ben de bu yöntemden vazgeçtim ve yaptığım işlemleri geri aldım. Daha önceden sizin söylediğiniz yöntemleri tekrar denedim fakat yine sonuca tam olarak ulaşamadım.
En son http://askubuntu.com/questions/658040/ubuntu-14-04-nvidia-drivers-for-geforce-gtx-960m adresindeki cevabı uyguladım. Yalnız
sudo apt-get install nvidia-352 nvidia-prime yerine
sudo apt-get install nvidia-367 nvidia-prime komutunu yazdım. Yeniden başlattığımda login ekranının çözünürlüğü düzeldi ama sisteme giriş yapamıyorum yine. Bu sorun daha önceden de karşıma çıkmıştı sürücüyü kaldırmamı söylemiştiniz. Fakat önceki çözümlerde hem çözünürlükte bir değişiklik olmamıştı hem de sisteme giriş yapamamıştım bu sefer ise öncekilerden farklı olarak çözünürlükte düzelme oldu. Bunun tek çözümü sürücüyü kaldırmak mıdır?

mendirec

Merhaba @moony.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'bumblebee-ubuntu-testing-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
Bu tarz çıktılar sorun değil sadece bir böcek ve bağlantıda verdiğin yöntemi uygulayınca ortadan kalkıyor zaten.

Kullanıcın ile giriş yaptığın zaman tekrar seni oturum açma ekranına mı atıyor? Bir de bilgisayarın Bios güncellemesi var mı? Aynı zamanda Bios üzerinden harici ekran kartını kapatabiliyor musun? Eğer böyle bir seçeneğin varsa kapatıp dener misin?

Son olarak şu komutların çıktılarını görelim.
lspci -nnk | grep "VGA\|3D\|Display" -A2
glxinfo | grep render
xrandr
dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|fglrx"

moony

@mendirec,

Dediğiniz gibi giriş yaptığım zaman tekrar oturum açma ekranına yönleniyor. Bios güncel değilmiş evet onu güncelledim. Bios üzerinden harici ekran kartını nasıl kapatabileceğimi bilmiyorum. Bios fotoğrafını ekledim. Yardımcı olursanız sevinirim. Çıktılar ise aşağıdaki şekilde,

lspci -nnk | grep "VGA\|3D\|Display" -A2 :
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Skylake Integrated Graphics [8086:191b] (rev 06)
        DeviceName: Onboard IGD
        Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] Skylake Integrated Graphics [1462:116b]
--
01:00.0 3D controller [0302]: NVIDIA Corporation GM107M [GeForce GTX 960M] [10de:139b] (rev a2)
        Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] GM107M [GeForce GTX 960M] [1462:116b]
        Kernel modules: nvidiafb, nouveau, nvidia_367, nvidia_367_drm

glxinfo | grep render :
Error: unable to open display

xrandr :
Can't open display

dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|fglrx" :
ii nvidia-367                                         367.35-0ubuntu0~gpu16.04.1                        amd64          NVIDIA binary driver - version 367.35
ii nvidia-opencl-icd-367                              367.35-0ubuntu0~gpu16.04.1                        amd64          NVIDIA OpenCL ICD
ii nvidia-prime                                       0.8.2                                             amd64          Tools to enable NVIDIA's Prime
ii nvidia-settings                                    367.35-0ubuntu0~gpu16.04.1                        amd64          Tool for configuring the NVIDIA graphics driver

[eklenti yönetici tarafından silindi]

mendirec

@moony, bağlantılarda sorunun çözümü için Bios ayarlarından Secure Boot'un kapatılmasından bahsedilmiş.
Aşağıdaki komutun çıktsı aynı ise Bios'tan dediğim ayarı kapatıp deneyelim. Bios'un bütün sekmelerinin görüntülerini buraya ekle istersen.
dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|fglrx
ii nvidia-367                                         367.35-0ubuntu0~gpu16.04.1                        amd64          NVIDIA binary driver - version 367.35
ii nvidia-opencl-icd-367                              367.35-0ubuntu0~gpu16.04.1                        amd64          NVIDIA OpenCL ICD
ii nvidia-prime                                       0.8.2                                             amd64          Tools to enable NVIDIA's Prime
ii nvidia-settings                                    367.35-0ubuntu0~gpu16.04.1                        amd64          Tool for configuring the NVIDIA graphics driver

http://askubuntu.com/questions/768959/ubuntu-16-04-nvidia-drivers-for-geforce-gtx-960m
http://askubuntu.com/questions/760934/graphics-issues-after-installing-ubuntu-16-04-with-nvidia-graphics

moony

@mendirec,
Secure Boot u kapatıp denedim çıktılar aynı. Bios sekme görüntüleri de ektedir.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

mendirec

@moony, nvidia-367 adlı sürücüyü kaldırıp nvidia-364'ü yükleyelim.
sudo apt-get remove --purge nvidia*
sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-nouveau xserver-xorg-video-nv
sudo apt-get install nvidia-common
sudo apt-get install xserver-xorg-video-nouveau
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Sistemi yeniden başlattıktan sorun var mı diye bir bak. Eğer sıkıntı devam ediyorsa şu komutlar ile sürücü kurulumunu tamamla ve sistemi yeniden başlat.

sudo apt-get install nvidia-364

moony

@mendirec,
nvidia-367 sürücüsünü kaldırdıktan sonra yeniden başlattım, karşıma sadece mor ekran çıktı ve hiçbir ilerleme olmadı o nedenle nvidia-364 ü kurudum. Fakat nvidia-367 de olan sorunların aynısı devam ediyor. Giriş yapamıyorum giriş ekranına atıyor sürekli.

mendirec

@moony, benden bu kadar pes ediyorum. Farklı bir çözüm sunulana kadar konuyu takip et lütfen.

moony

Peki @mendirec sizi bayağı bir yordum :) yine de yardımlarınız için çok teşekkür ederim en azından ne hakkında araştırma yapabileceğim konusunda fikir verdiniz.

mendirec

moony

Tekrar merhaba @mendirec,

Sorunu çözmek için intenette "login loop" ile ilgili söylenilen çoğu şeyi denedim, bir sonuç alamadım.
En son https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=47774.msg546903#msg546903 linkinde söylenen adımları uyguladım. Bu arada Secure Boot u yeniden açmıştım. En son adımda zaten bununla ilgili bir pencere çıkıyor "Secure Boot un kapalı olması gerekiyor, kapatmak istiyor musunuz?" tarzında, kabul edip yeniden başlattığımda sorun çözüldü giriş yapabiliyorum artık. Son durumu bildirmek istedim artık bu başlığı kapatabilirm sanırım ;D. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim tekrardan  :)

mendirec

Rica ederim @moony. Halletmene sevindim. Güle güle kullan :)

XT1033 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi