[Çözüldü] Ubuntu 16.04 Yükleme Sonrası Ekran ve İnternet Bağlantısı Sorunu

Başlatan moony, 24 Temmuz 2016 - 01:00:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

moony

Merhaba,
Windows 10 ile gelen bilgisayarımın yanına Ubuntu 16.04 LTS sürümünü kurdum. Tekrar başlattıktan  sonra karşıma gelen ekrandan (aşağıdaki ilk görüntü) herhangi bir kablolu ağa bağlanmaya çalıştığımda "Bağlantı ekleme/etkinleştirme başarısız oldu - Insufficient privileges" hatasını alıyorum.
Eğer bağlantı yapmadan şifremi girip oturum açarsam karşıma sürekli gidip gelen bir ekran çıkıyor, ekranda yazan hiçbir şey net olarak okunmuyor. Bunun üzerine videodan aldığım bir ekran görüntüsü aşağıdaki ikinci ekte yer alıyor. Bu da yine internet bağlantısından kaynaklanan bir sorun. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Cevaplarınız için teşekkürler.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

mendirec

Tekrar merhaba @moony  :)

Oturum açma ekranında internete bağlanmayı şimdi ben de denedim. Aynı bilgilendirme yazısı bende de çıktı. Yani demekki bu bir hata değil.

Oturum açıldıktan sonra görüntünün bozuk olması internet ile kaynaklı değil bence. Sistemde çift ekran kartı olabilir. Sürücü kurulu olmadığı içinde bu sorun olabilir. Her oturum açılışında ekran bozuk mu?

Oturum açma ekranında veya oturum açıldıktan sonra Ctrl + Alt + F1 ile komut satırına düş ve aşağıda bağlantıda istenen çıktıları bir şekilde buraya geç lütfen.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

moony

Merhaba @mendirec,
Oturum açma denemelerimin hepsinde bu sorunu yaşadım. Masaüstü arkaplanı ve fare imlecinde herhangi bir gidip gelme yok sadece ekrana gelen uyarı kutularında veya sağ tıkladığımda açılan menü için geçerli bir durum.
Söylediklerinizi yaptım. Çıktılar aşağıdaki şekilde:

sudo apt-get install mesa-utils :
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor
Durum bilgisi okunuyor.. Bitti
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:
   mesa-utils
0 paket yükseltilecek, 1 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 300 paket yükseltilmeyecek. 31,0 kB arşiv dosyası indirilecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 118 kB ek disk alanı kullanılacak.
Hata: 1 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu xenial/universe amd64 mesa-utils amd64 8.3.0-1 'tr.archive.ubuntu.com' çözümlenirken geçici bir sorunla karşılaşıldı
E: http://tr.archive.ubunut.com/ubuntu/pool/universe/mesa-demos/mesa-utils_8.3.0-1_amd64.deb ağdan alınamadı. 'tr.archive.ubuntu.com' çözümlenirken geçici bir sorunla karşılaşıldı

E: Bazı arşivler alınamıyor, apt-get update'i çalıştırmayı ya da --fix-missing seçeneğini ekleyerek düzeltmeyi deneyin.

lsb_release -a :
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description:    Ubuntu 16.04 LTS
Release:        16.04
Codename:       xenial

lspci -nnk | grep "VGA\|3D\|Display" -A2 :
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Skylake Integrated Graphics [8086:191b] (rev 06)
        DeviceName: Onboard IGD
        Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] Skylake Integrated Graphics [1462:116b]
--
01:00.0 3D controller [0302]: NVIDIA Corporation GM107M [GeForce GTX 960M] [10de:139b] (rev a2)
        Subsystem: Micro-Dtar International Co., Ltd. [MSI] GM107M [GeForce GTX 960M] [1462:116b]
        Kernel modules: nvidiafb, nouveau

glxinfo | grep render :
'glxinfo' programı şu anda kurulu değil. Kurulumunu şunu yazarak yapabilirsiniz:
sudo apt install mesa-utils

xrandr :
Can't open display

dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|fglrx" :
Herhangi bir çıktı yok bu komut için

mendirec

@moony, komut çıktılarını buraya geçerken kod etiketini düzgün kullanamamışsın. İletini düzenlersen daha iyi olur.

Kullanıcınla giriş yaptıktan sonra internete bağlanmada bir sorun yaşıyor musun? İnternete bağlanabiliyorsan aşağıdaki adımları izleyip kartına ait sahipli sürücü kurulumunu gerçekleştir.

Sistem Ayarları - Yazılım ve Güncelleştirmeler - Ek Sürücüler kısmından sana önerilen Nvidia'ya ait sahipli sürücü kurulumunu yap ve sistemi yeniden başlat. Nvidia-Settings adlı program artık sistem yüklenmiş olacak. Bu program aracılığı ile kartlar arasında geçiş yapabilirsin. Kurulumdan sonra bir önceki iletinde verdiğin çıktıları tekrardan buraya geç lütfen.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ekran_kartlar%C4%B1

Eğer kurulumdan sonra sistem bir şekilde açılmaz ise sistemin takıldığı yerde Ctrl + Alt + F1 ile komut satırına düş ve önce kullanıcı adını sonrada şifreni gir. Şifreni girer iken ekranda herhangi bir karakter gözükmeyecektir. Yazmaya devam et. Kullanıcın ile giriş yaptıktan sonra şu komutları yürütürsün.

sudo apt-get purge nvidia*
sudo reboot

moony

@mendirec, iletiyi değiştirdim fakat doğru şekilde mi yaptım emin değilim.

Kullanıcı girişi yaptıktan sonra ekranda internete bağlanabileceğim herhangi bir seçenek yok. Açılan ekranda şuan "Sistem programı sorunu saptandı" şeklinde iki tane uyarı kutusu gidip geliyor bunun dışında başka bir şey görünmüyor ekranda o nedenle bağlanmayı deneyemiyorum.

mendirec

Anladığım kadarı ile internet otomatik olarak bağlanmıyor. İlk önce ağ meselesine yönelelim o zaman. Bağlantıda belirtilen komutların çıktısını buraya geçer misin? Bir de kablolu bağlantı yapabiliyor musun?

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28764.0

moony

Kablolu bağlantı yapabiliyorum evet. Bu durumda dediklerinizden hangilerini uygulamalıyım? @mendirec

mendirec

İlk önce şu iki komutun çıktısını alalım.

ubuntu-drivers list
ubuntu-drivers devices

moony

@mendirec çıktılar aşağıdaki şekilde

ubuntu-drivers list :
nvidia-361
intel-microcode

ubuntu-drivers devices :
== /sys/devices/pci0000:00/0000:00:01.0/0000:01:00.0 ==
vendor   : NVIDIA Corporation
modalias : pci:v000010DEd0000139Bsv00001462sd0000116Bbc03sc2i00
model    : GM107M [GeForce GTX 960M]
driver   : nvidia-361 - distro non-free recommended
driver   : xserver-xorg-video-nouveau - distro free builtin

== cpu-microcode.py ==
driver   : intel-microcode - distro non-free

mendirec

Forum kuralı gereği bir başlık altında tek konu konuşuyoruz. Bu başlık altında sadece ekran kartını konuşalım.

Ağ için yeni bir konu aç ve şu komutların çıktılarını kod etiketi içerisinde paylaş.
cat /etc/lsb-release
cat /proc/cmdline
uname -a
lspci
lsusb
rfkill list
sudo lshw -C network
ifconfig
iwconfig
iwlist scanning
lsmod
dmesg
dmesg | tail

Gelelim ekran kartına. Kablolu bağlantıyı sağladıktan sonra uçbirim üzerinden aşağıdaki komutu uygula.

sudo apt-get install nvidia-361

Sonra sistemi yeniden başlat. Eğer kurulumdan sonra sistem bir şekilde açılmaz ise sistemin takıldığı yerde Ctrl + Alt + F1 ile komut satırına düş ve önce kullanıcı adını sonrada şifreni gir. Şifreni girer iken ekranda herhangi bir karakter gözükmeyecektir. Yazmaya devam et. Kullanıcın ile giriş yaptıktan sonra şu komutları yürütürsün.

sudo reboot

Bu arada sistem güncel mi? Eğer değilse şu komutları ile sistemi güncelle lütfen.

sudo apt update
sudo apt upgrade
sudo apt dist-upgrade

moony

@mendirec sistemi güncelledim.
"sudo apt install nvidia-361" komutunu girdim tekrar başlattığımda sisteme giriş yaptıktan sonra sırasıyla aşağıdaki ekranlar karşıma çıktı ve tekrar giriş sayfasına yönlendirildim.
Daha sonra komut satırından söylediğiniz "sudo apt-get nvidia*" komutunu girdim fakat "Geçersiz komut : nvidia* " gibi bir çıktı aldım.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

mendirec

@moony, kusura bakma komutu yanlış yazmışım. Doğrusu şöyle olacaktı.

sudo reboot

moony

@mendirec komutları uyguladım ekranda gidip gelme sorunu çözüldü. Fakat ekranda menü veya herhangi bir şey görünmüyor. Sağ tıklayıp arkaplanı değiştir gibi bir maddeden ayarlara geldim. Çözünürlüğü değiştirmek istiyorum fakat çözünürlük için tek seçenek 800x600 (4:3). Bunun için ne yapmalıyım? Bir de ağ ayarlarından kablosuz ağa bağlandım yeni bir başlıkta ağ ile ilgili dediklerinizi yapmama gerek var mı?

mendirec

@moony kablosuz bağlantı sağladıysan başka bir şey yapmana gerek yok. Ekran kartı konusunda ise Bumblebee projesi var. Aşağıda bağlantıda bir anlatım mevcut. İstersen deneyebilirsin ancak biraz karmaşık. Ya da başka bir arkadaşımızın farklı çözüm sunmasını bekleyebilirsin. Bu arada bilgisayarın marka ve modelini de öğrenelim.

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=6258.0

moony

mendirec

@moony, şu[1] bağlantıda Bumblebee projesi ile sorun çözülmüş. İstersen ilk önce PPA ekleyerek Prime yöntemini bir daha deneyelim. Yine olmaz ise Bumblebee projesini deneriz.

sudo apt-add-repository ppa:graphics-drivers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-364

Sürücü kurulumundan sonra oturum açılmaz ise nasıl kaldıracağını biliyorsun.

[1] https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2322942&p=13481566

moony

@mendirec maalesef yaptıklarımdan sonra oturum açılmadı o nedenle sürücüyü kaldırdım.

mendirec

@moony, Bumblebee projesini deneyelim o zaman.
İlk önce temizlik yapalım.
sudo apt-get purge nvidia* bumblebee
sudo apt-get clean
sudo apt-get autoremove

Daha sonrada bağlantıda anlatılan şekilde kurulumu tamamlarsın.

Bazı komutlarda metin düzenleyici olarak "xed" kullanılmış. Sen bunun yerine "gedit" kullanacaksın.

Zaten iki komut var. Onları da şu şekilde kullanacaksın.
sudo -H gedit /etc/bumblebee/bumblebee.conf
sudo -H gedit /etc/default/grub

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=6258.0

moony

@mendirec,
"sudo apt-get update" ve "sudo apt-get install primus-libs-ia32" komutlarında aşağıdaki çıktıları alıyorum
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'bumblebee-ubuntu-testing-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'graphics-drivers-ubuntu-ppa-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

Daha sonra "sudo -H gedit /etc/bumblebee/bumblebee.conf" komutunu girdiğimde ise aşağıdaki çıktıyı alıyorum. Bundan sonrasını devam etmedim bu işlemi gerçekleştiremediğim için
Failed to connect to Mir: Failed to connect to server socket: Böyle bir dosya ya da dizin yok
Unable to init server: Bağlanılamadı: Bağlantı reddedildi

(gedit:14446): Gtk-WARNING **: cannot open display:

mendirec

@moony,görüntü sunucusu olarak mir mi kullanıyorsun?

XT1033 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

moony

mendirec

@moony, adımları uygulayalım.
sudo systemctl enable bumblebeed

Daha sonra şu iki satırı /etc/modules içerisine ekle.
sudo -H gedit /etc/modules
i915
bbswitch

Sıradaki komut
sudo prime-select intel

Son olarak /etc/bumblebee/bumblebee.conf dosyasını düzenleyelim.
sudo -H gedit /etc/bumblebee/bumblebee.conf

22. satırdaki "Driver=" kısmını "Driver=nvidia" olarak değiştir.
55, 58 ve 61. satırdaki "nvidia-current" kısmını "nvidia-364" olarak değiştir.
Sonra sistemi yeniden başlat ve aşağıdaki komutun çıktısını buraya geç lütfen.
optirun glxgears

moony

@mendirec,
İlk komut için aşağıdaki çıktıyı veriyor
Failed to execute operation: No such file or directory
Bu durumda devam etmeli miyim?

mendirec

Etmeyelim çünkü bu durum benim aşmaya başladı :)

Ancak son bir şey daha denemek istiyorum.
sudo apt-get purge nvidia* bumblebee* primus virtualgl

Sistemi yeniden başlat ve şu komutları yürüt. Fakat çıktıların tamamını görelim.

sudo apt-get install nvidia-367

Sistemi yeniden başlatıp duruma bakarsın.

moony

@mendirec,

sudo apt-get install nvidia-367 komutunu girdikten sonra işlemler gerçekleşiyor ve en son daha önceden yazdığım
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'bumblebee-ubuntu-testing-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'graphics-drivers-ubuntu-ppa-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

çıktılar geliyor ekrana daha sonra sistemi yeniden başlattım fakat sonuç aynı sanırım ve maalesef sisteme giriş yapamıyorum.

Bu arada aşağıdaki linkteki işlemler benim sorunum için yararlı olabilir mi?
https://lenovolinux.blogspot.com.tr/2016/05/bumblebee-on-lenovo-t440p-nvidia-gt.html