Tema Kurulumu?

Başlatan uçbirim2002, 23 Temmuz 2016 - 01:24:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

uçbirim2002

Hello!

ata1

uçbirim2002

İndirdiğim dosyaları nereye çıkartacağım?

Bazı kaynaklar da '~/.kde/share/apps/desktoptheme' klasörü söylenmiş ama her tema için farklı klasör sanırım.
Hello!

ata1

kde kullanan arkadaşlarım yanıtlamalı ben xfce kulanıyorum ve bizde yol şu /usr/share/themes/ ve hepsi aynı yere atılıyor bizde

uçbirim2002

Unity, Gnome, Xfce, Mate, Cinnamon gibi masaüstülerini kullanırken bende o şekilde yüklüyordum. '~/.themes' klasörüne atmak işimi görüyordu. KDE de tema kurmak daha zor :). Sadece Plasma-Desktop temalarını kurabiliyorum. Onları da '~/.local/share/plasma/desktoptheme' klasörüne atarak yüklüyorum......
Hello!

ata1

O nedenle bilenlere bıraktım zaten ben xfce fans  :)) üstadım  @heartsmagic bana sayfa açacaktı beklemekteyim  :)) :))

uçbirim2002

Yardım edebilecek kimse yokmu?.....
Hello!

qhareb

Uzun zamandır Kde kullanmıyorum ama daha önce tema kurmak için herhangi bir yere atmana gerek yoktu.
Ayar yöneticisinden tema bölümüne girip yeni tema kur kısmında temayı indirdiğin yere gidip temayı gösterip onaylamak yeter muhtemelen.
Dediğim gibi eğer değişmediyse benim kullanmadığım süre içinde.
"İşte dünyanın sonu gelir böylece
Bir patlamayla değil fakat
Bir iniltiyle" 
  T. S. Eliot

uçbirim2002

Evet dediğiniz gibi kuruluyor. Ama ben temaları indirip arşiv yapmak istiyorum. İndirdiğim bu temaları hangi klasöre atmam gerek? Yani Sistem Ayarlarından tema kurduğumda kurulan tema nereye kuruluyor? Sanırım örenmem gereken şey bu....
Hello!

qhareb

Kde'deki dosya hiyerarşisi nedir bilmiyorum ama büyük ihtimal /usr/share/themes veya usr/share altında benzer bi yerlere arşivliyordur. Biraz bakının bence.
"İşte dünyanın sonu gelir böylece
Bir patlamayla değil fakat
Bir iniltiyle" 
  T. S. Eliot

tosun

Kde'de temalar kuruludur.Ayarlar kısmında çalışma alanı görünümü ve uygulama alanı isimli bölümlerde tema ekle seçeneğinde onlarca tema var,
istediklerini tek tıkla  kurabilirsin.
"İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı."

ata1

Alıntı yapılan: uçbirim2002 - 24 Temmuz 2016 - 19:22:18
Evet dediğiniz gibi kuruluyor. Ama ben temaları indirip arşiv yapmak istiyorum. İndirdiğim bu temaları hangi klasöre atmam gerek? Yani Sistem Ayarlarından tema kurduğumda kurulan tema nereye kuruluyor? Sanırım örenmem gereken şey bu....

kaçırmışsın başlığı @tosun

tosun

Alıntı yapılan: ata1 - 24 Temmuz 2016 - 21:29:02
Alıntı yapılan: uçbirim2002 - 24 Temmuz 2016 - 19:22:18

kaçırmışsın başlığı @tosun
Okumuş gibi yapmışım .. ::)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Temmuz 2016 - 21:37:52

"Ev dizini"nde ctrl+H kombinasyonuyla gizli dosyaları görebilirsin." .themes " dosyası orada;yoksa aynı isimde oluşturabilirsin.
"İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı."

Nikel Adam

"KDE Sistem Ayarları"nı aç ordan "Çalışma Alanı Teması"na bas. "Masaüstü Teması"na gir "Dosyadan Kur"a bas

mhmtkrktr

Alıntı YapEvet dediğiniz gibi kuruluyor. Ama ben temaları indirip arşiv yapmak istiyorum. İndirdiğim bu temaları hangi klasöre atmam gerek? Yani Sistem Ayarlarından tema kurduğumda kurulan tema nereye kuruluyor? Sanırım örenmem gereken şey bu....

Kurulumu yapmışsan, en basitinden, dosya yöneticisini aç ve temanın içinde geçen isimlerden birini ara. Örneğin ilk bağlantının içeriğinde Yosemiterc isminde bir dosya var. Dosya yöneticisi bu dosyayı bulduğunda, sağ tık özellikler dediğin zaman aranılan nesnenin nereye konumlandığını yol olarak gösterecektir.

uçbirim2002

Alıntı yapılan: Nikel Adam - 25 Temmuz 2016 - 19:53:06
"KDE Sistem Ayarları"nı aç ordan "Çalışma Alanı Teması"na bas. "Masaüstü Teması"na gir "Dosyadan Kur"a bas

Alıntı yapılan: uçbirim2002 - 23 Temmuz 2016 - 02:07:05
Sadece Plasma-Desktop temalarını kurabiliyorum. Onları da '~/.local/share/plasma/desktoptheme' klasörüne atarak yüklüyorum......

Alıntı yapılan: tosun - 24 Temmuz 2016 - 21:33:19
"Ev dizini"nde ctrl+H kombinasyonuyla gizli dosyaları görebilirsin." .themes " dosyası orada;yoksa aynı isimde oluşturabilirsin.

Alıntı yapılan: uçbirim2002 - 23 Temmuz 2016 - 02:07:05
Unity, Gnome, Xfce, Mate, Cinnamon gibi masaüstülerini kullanırken bende o şekilde yüklüyordum. '~/.themes' klasörüne atmak işimi görüyordu.

Ve @mhmtkrktr, kök dizinde arama yaptım ama "Yosemiterc" isimli bir dosya yok. Yosemite pencere temasını Sistem Ayarlarından kurmuştum.

Ek olarak: Sistem Ayarları >> Uygulama Biçiminde ki "Oxygen", "Esinti", "Fusion" gibi farklı temaları nasıl kurabilirim?
Hello!

mhmtkrktr

Sistem ayarlarından yapılıyorsa kök dizininde değildir zaten. Kullanıcı dizininde aramayı dene. Tabii bu tema kurulu şuan değil mi, yukarıda belirttiğin gibi. Kullanabiliyormusun bunu?

Alıntı YapEvet dediğiniz gibi kuruluyor. Ama ben temaları indirip arşiv yapmak istiyorum.

Alıntı YapEk olarak: Sistem Ayarları >> Uygulama Biçiminde ki "Oxygen", "Esinti", "Fusion" gibi farklı temaları nasıl kurabilirim?

Bu iki cümle birbiriyle çelişti biraz, benmi bi noktayı kaçırıyorum, yoksa yapılmak istenen farklı birşeyler mi var?

uçbirim2002

Evet Yosemite Pencere temasını kullanabiliyorum.

KDE de herşeyin teması farklı. Oturum Açma Ekranı için (SDDM Theme), masaüstü için, yani paneller ve masaüstün de olan araçlara uygulanan tema (Plasma-Desktop Theme), imleç teması (Cursor Theme), Uygulama Biçimi pencere araçlarının (butonlar, kaydırma çubukları, menüler) teması (Bunun kde-look.org da hangi türe karşılık geldiğini bilmiyorum), gibi çeşitleri var.

Burada Plasma-Desktop temasını nasıl kuracağımı öğrendim. Ama diğer bahsettiğim temaları nasıl kuracağımı bilmiyorum (kde-look.org üzerinden tar.gz arşivleri ile).
Hello!

mhmtkrktr

Diğer temaları normal dizinlerine göndermek yeterli olacaktır. Örneğin son bağlantıda bir tane simge teması var ve bunu Downloads dizinine indirdiğini varsayalım.

https://www.kde-look.org/p/1099769/
sudo tar -xvf ~/Downloads/revival-icon-theme.tar.gz -C /usr/share/icons/

veya imleç teması da icons dizininde bulunabilir.
https://www.kde-look.org/p/999991/
sudo tar -xvf ~/Downloads/Breeze-White.tgz -C /usr/share/icons/

Şunun gideceği yer hakkında bi fikrim yok. Bunun yeri sddm dizini de olabilir normal tema dizinide. Plymouth kullanıyorsa /usr/share/plymouth/themes dizinide olabilir.
Bu dizinlerde şuan mevcut kullanılan splash temasına benzer birşeyler görebiliyorsan, sende aynı yere gönderirsin.
https://www.kde-look.org/p/1000317/
sudo tar -xvf ~/Downloads/174993-Mint KDE.tar.gz -C /usr/share/themes/

Bunların içinde sadece pencere başlık çubuğu butonları görünüyor. Normalde yeri themes dizini olması gerekiyor ama Kde nin anlayacağı farklı bir dil varsa onu denemeden anlamak zor.
https://www.kde-look.org/p/1002637/
https://www.kde-look.org/p/1002718/
sudo tar -xvf ~/Downloads/118674-air-oxygen.tar.gz -C /usr/share/themes/

Simge temalarını yükledikten sonra aktif olmuyorsa, cache bölümünü temizlemek gerekebilir. Kde için şunu buldum, denemek sorun oluşturmaz.
cd /var/tmp/kdecache-$USER
rm icon-cache.kcache

Birde şunu buldum.
https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2182410

uçbirim2002

Bugün PapirusDevelopmentTeam'in Arc temasını indirdim. Makefile dosyasını inceledim. Bahsettiğim parcacık biçimi (Oxygen, Esinti) gibi temaları yükelmek için önce Kvantum kurmam gerekti. Daha sonra kde-look adresinden Kvantum teması indirip /usr/share/Kvantum dizinine attım. Sistem Ayarlarından parçacık biçimini "kvantum" olarak ayarladım.

Özet olarak Kvantum ile "Pencere Başlık Teması" ve "Parçacık Biçimi teması" sorunun çözdüm denebilir. Ama Kvantumun temaları çok az.
Bir de 'aurorae' diye br şey var sanırım sadece pencere başlıkları için. Yani aurorae ile parçacık biçimini değişteremem.

İmleçlerin ve ikonların '~/icons' dizinine atılmasını KDE de kabul ediyor. Şu an 'Splash' teması yüklemeye çalışıyorum. Bazı kaynaklar da '/usr/share/ksplash', bazı kaynaklar da '/usr/share/kde4/apps/ksplash' gibi klasörlere atılması gerektiği yazıyor ama bu klasörlere arşivden çıkarıp atmama rağmen "Açılış Ekranı" menüsün de bu temaları göremedim.

Son verdiğiniz bağlantıda ki kişiye sanırım cevap verilmemiş....
Hello!