[Çözüldü] Asus TP200SA (E205SA) Linux uyumluluğu

Başlatan eronis, 16 Temmuz 2016 - 22:03:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Gelişme, bu bilgisayarda 16.04.2 ile gelen kernel 4.8 ile multi touch çalışıyor. En iyi Xubuntu 17.04 ile gelen 4.10 kerneli ile çalışıyor. Manjaro kullanıcıları 4.10 kernelini Manjaro ayarlarından kurabilirler. Sıkıntısız çalışıyor ve batarya en azından 6 saat dayanıyor. Fedora 25 ile de gayet sorunsuzdu.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

plazma

eronis

Model TP200SA
http://www.notebookcheck.net/Asus-Transformer-Book-Flip-TP200SA-Convertible-Review.151700.0.html

eronis@Asus:~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID:   Ubuntu
Description:   Ubuntu 16.04 LTS
Release:   16.04
Codename:   xenial
eronis@Asus:~$ lspci -nnk | grep "VGA\|3D\|Display" -A2
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Device [8086:22b1] (rev 21)
   Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Device [1043:1c4d]
   Kernel driver in use: i915
eronis@Asus:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer, 
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer, 
Extended renderer info (GLX_MESA_query_renderer):
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) HD Graphics (Cherryview) 
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth, 
    GL_MESA_texture_signed_rgba, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, 
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth, 
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_light_max_exponent, 
    GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap, 
eronis@Asus:~$ xrandr
Screen 0: minimum 8 x 8, current 1366 x 768, maximum 32767 x 32767
eDP1 connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 256mm x 144mm
   1366x768      60.00*+
   1360x768      59.80    59.96  
   1280x720      60.00  
   1024x768      60.00  
   1024x576      60.00  
   960x540       60.00  
   800x600       60.32    56.25  
   864x486       60.00  
   640x480       59.94  
   720x405       60.00  
   680x384       60.00  
   640x360       60.00  
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP2 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI2 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
eronis@Asus:~$ dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|fglrx"
eronis@Asus:~$ 

The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

plazma

Grub tarafında denediğin neler var onlarıda yazarmısın ona göre farklı öneri sunulsun.

eronis

Öncelikle bu sayfaya denk geldim;
http://askubuntu.com/questions/762764/cant-change-brightness-in-ubuntu-16-04-lts
Alıntı YapI use Lenovo Z570 and adding "acpi_backlight=none" to /etc/default/grub and updating grub worked nicely with Fn key.
Denedim ve sonuç yok.
http://askubuntu.com/questions/476664/cannot-change-backlight-brightness-ubuntu-14-04
Sonra buradaki önerileri uyguladım;

Alıntı Yap

I got a fix for my dell 5521 laptop,
working for ubuntu 14.04 but will work for kernels v3.13+
sudo nano /etc/default/grubchange line
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" to GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash video.use_native_backlight=1"
then save and exit and run
sudo update-grubthen reboot
explanation is that acpi adds its own backlight control even if one is already present which is intel_backlight, adding this line forces acpi to use the intel backlight.
http://askubuntu.com/questions/540911/how-to-adjust-screen-brightness-in-ubuntu-14-04
Alıntı YapWell I had the same problem for my Aspire and found that editing the grub worked for me. When I edit the grub-file the same errormessage appears in console but found the solution to working anyways.
You can try the same solution I've used and run the commands in terminal:
sudo gedit /etc/default/grubFind and edit the GRUB_CMDLINE_LINUX line and replace it with:
GRUB_CMDLINE_LINUX="quiet splash acpi_osi=Linux acpi_backlight=vendor"If the line doesn't exist, add it under the GRUB_TIMEOUT, GRUB_DEFAULT lines.
Then you should save the grub file and run:
sudo update-grubA restart might be required.
Hope this helps
Genelde altlarındaki yorumları okuyarak yaptım ve gözümden muhakkak 1-2 çözüm kaçmıştır. Yukarıdakileri denedim, yemedi.

bugra9

Önce gruba eklediğin "acpi_backlight=..." benzeri satırları silip bilgisayarı açtıktan sonra aşağıdaki komutun sonucunu aktarır mısın.
ls /sys/class/backlight/

eronis

Öncelikle bir ekleme yapmak istiyorum.
https://itsfoss.com/fix-brightness-ubuntu-1310/
Alıntı YapNow we need to edit this file. You can use any editor be it a terminal one or graphical.

sudo gedit /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
Add the following lines to this file:

Section "Device"
        Identifier  "card0"
        Driver      "intel"
        Option      "Backlight"  "intel_backlight"
        BusID       "PCI:0:2:0"
EndSection
Save it. Log out and log in back. The brightness control should be working through function keys now:

Denedim, sonuç yok.

@bugra9

Alıntı Yaperonis@Asus:~$ ls /sys/class/backlight/
intel_backlight
eronis@Asus:~$

bugra9

Bilgisayarı acpi_backlight parametresi olmadan başlattığına emin misin? O listede acpi_video0 olmasını da bekliyordum :)

Peki aşağıdaki komut ile ekran parlaklığı değişiyor mu?
echo 1 | sudo tee /sys/class/backlight/*/brightness

eronis

Görüntü tamamen gitti, düğmeden kapatıp tekrar açınca düzeldi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Temmuz 2016 - 00:17:47

Bir not düşüyorum, bir süre kullandıktan sonra artık touchpad çalışmaz hale geliyor.

Edit: Biraz daha derli toplu olsun diye farklı konular halinde açıyorum.

bugra9

Aşağıdaki komut ile verebileceğin en üst parlaklık değerini öğren.
cat /sys/class/backlight/*/max_brightness
Daha sonra önceki iletide bulunan komuta 0 ile en üst değer arasında bir değer vererek parlaklığını geçici olarak değiştirebilirsin. 0 değeri parlaklığı en aza indirir, en üst değerin yarısını verirsen de parlaklık yarıya iner. Sorun olup olmadığına dair bildirim yaparsan güzel olur. Bir de güç ayarlarından parlaklığı değiştirebiliyor musun?

Sonuç olarak;
- Parlaklığı değiştirebildiğine göre sürücü sorunun yok.
- Parlaklığı değiştirebilen sadece tek sürücü olduğu için hangi sürücüyü kullanması gerektiğini söylemeye de gerek yok.

Aslında her şey sorunsuz görünüyor, benden bu kadar. :)

eronis

Dediğiniz parlaklığı değiştirdi ama sırf parlaklık değiştirmek için terminal açmak biraz pahalı geldi :) Başka fn tuşları ile yapmak için bir şey yapılamaz mı ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Temmuz 2016 - 14:42:57

Verdiğiniz komutları kavradım, o kadar zor değilmiş. Bu da idare eder. Umarım yakında yaşadığım donanımsal sorunlarla ilgili düzeltmeler ve geliştirmeler güncellemelerle gelir. Yoksa hızlı, güvenli ve kararlı bir sistem kullanacam diye geek'e döneceğim ve asıl bu pahalı ;D

bugra9

Çözüldü etiketi atılmış ama bu konu tam olarak çözülmedi değil mi?

Benim demek istediğim ekran parlaklığını komut ile değiştirebiliyorsan fn tuşu ile de değişebilir çünkü fn tuşları da o komutu kullanıyor, sadece arada kendi algoritması var. Aslında olay çok basit gibi görünüyor ama bilmeyince olmuyor. Ya bilen birisinin yazması lazım ya da deneme yanılmayla kendin bulman lazım. Güncellemeyle kendiliğinden çözüleceğini pek sanmıyorum.

Şu sorunun yanıtını alamamıştım. Olayın fn tuşuyla mı yoksa bilgisayarın parlaklık değişimi algısıyla mı alakası olduğunu anlamak için sormuştum.
Alıntı YapBir de güç ayarlarından parlaklığı değiştirebiliyor musun?

eronis

Ubuntu sistem ayarlarından parlaklık ayarı şeritle değişiyor, Xfce kullanıyrum şu an ve "Power Manager Plugin" eklentisi ile parlaklığı ayarlayabiliyorum. Gnome Shell'de parlaklığı o sağ üstte çıkan menüdeki şeritten değişebildim. Kısaca sorun FN tuşlarında. FN tuşlarından sadece ses açma/kapama/sessiz çalışıyor.

bugra9

Tamam olay şimdi daha net anlaşıldı.

Eğer denemediysen aşağıdaki komutları bir dener misin
sudo gedit /etc/default/grub
dosyayı açtıktan sonra
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
satırını
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_osi="
şeklinde değiştirip kaydedip çık. Daha sonra
sudo update-grub
yazarak grubu güncelle ve bilgisayarı yeniden başlat.

Kaynak: http://askubuntu.com/questions/489247/14-04-asus-g56jr-fn-brightness-control

eronis

Alıntı yapılan: bugra9 - 12 Ağustos 2016 - 15:49:56
Tamam olay şimdi daha net anlaşıldı.

Eğer denemediysen aşağıdaki komutları bir dener misin
sudo gedit /etc/default/grub
dosyayı açtıktan sonra
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
satırını
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_osi="
şeklinde değiştirip kaydedip çık. Daha sonra
sudo update-grub
yazarak grubu güncelle ve bilgisayarı yeniden başlat.

Kaynak: http://askubuntu.com/questions/489247/14-04-asus-g56jr-fn-brightness-control

Bu yöntemi daha önce de denemiştim. Daha önce en azından ses açma/kısma/kapamaya yarayan fonksiyon tuşları çalışıyordu, onları da bozdu.

bugra9

eronis

Hocam, durum değişti ve bununla ilgili yanıt yazmak istiyordum. Yeni yayınlanan güncellemelerden birisiyle neredeyse bütün fonksiyn tuşları çalışmaya başladı. Şu an çalışmayan 3 şey kaldı ve umarım güncellemelerle onlar da çalışır.

1- Ekranı kapattığımda dokunmatik ekran çalışmıyor, 2. kez kapattığımda ise artık wifi çalışmıyor ve yeniden başlatmam gerekiyor.
2- Touchpad'in multitouch özelliği çalışmıyor ve yazarken bazen ona dokununca yazdığım yazıyı kaydırabiliyor. Yazım sırasında kendini devre dışı bırakmıyor
3- Çadır modu, 2 si 1 arada özellikleri, ekran dönmesi gibi modları henüz kullanamıyorum. Umarım yakın zamanda bunlara destek gelir. Gelirse sırf bunları kullanmak için LTS'yi terk etmeyi bile düşünebilirim :)

Benim tecrübemem göre bir donanım 1-2 yaşını doldurduktan sonra GNU/Linux'ta bir uyumlulukta ancak bir yerlere gelebiliyor. Ekran kartı yada wifi kartı hakkında konuşmuyorum, genel anlamda.

eronis

Gelişme, bu bilgisayarda 16.04.2 ile gelen kernel 4.8 ile multi touch çalışıyor. En iyi Xubuntu 17.04 ile gelen 4.10 kerneli ile çalışıyor. Manjaro kullanıcıları 4.10 kernelini Manjaro ayarlarından kurabilirler. Sıkıntısız çalışıyor ve batarya en azından 6 saat dayanıyor.

UrukHai_

Hocam merhabalar. Ben daha önce hiç linux sistem kullanmadım ve bu cihaza da sahibim. Windows bu cihazda tam bir felaket. Normalde şimdiye denerdim linux'ü lakin eğer olur da beğenmezsem ve de windows'a geri dönmek istersem sıradan bir windows 10 kurduğum zaman çadır modu, tablet moduna aldığım zaman klavyenin devre dışı kalması gibi durumlar devam edecek mi bilmiyorum. O yüzden biraz çekindim açıkçası.

Birkaç soru sormak istiyorum size,

Hangi linux yazılımını önerirsiniz?
Kurulumu yaptıktan sonra, tablet moduna aldığınız zaman dizinizin üstündeki klavye devre dışı kalıyor mu?
Çadır modu, döndürme çalışmıyor demişsiniz herhangi bir güncelleme geldi mi bu konuyla alakalı?

alorak

Alıntı yapılan: UrukHai_ - 10 Eylül 2017 - 03:24:20
Hocam merhabalar. Ben daha önce hiç linux sistem kullanmadım ve bu cihaza da sahibim. Windows bu cihazda tam bir felaket. Normalde şimdiye denerdim linux'ü lakin eğer olur da beğenmezsem ve de windows'a geri dönmek istersem sıradan bir windows 10 kurduğum zaman çadır modu, tablet moduna aldığım zaman klavyenin devre dışı kalması gibi durumlar devam edecek mi bilmiyorum. O yüzden biraz çekindim açıkçası.

Birkaç soru sormak istiyorum size,

Hangi linux yazılımını önerirsiniz?
Kurulumu yaptıktan sonra, tablet moduna aldığınız zaman dizinizin üstündeki klavye devre dışı kalıyor mu?
Çadır modu, döndürme çalışmıyor demişsiniz herhangi bir güncelleme geldi mi bu konuyla alakalı?

Bu üründe Debian XFCE sürümü kullanıyorum. Tablet moduna alındığında otomatik olarak klavye devre dışı kalıyor. Çadır modu ne bilmiyorum ama istediğim zaman üst kısma eklediğim ekran özellikleri butonu ile sağa sola manual olarak döndürüyorum. Uykudan döndükten sonra touchscreen çalışmama sorunu var varsayılan olarak ama yazdığım betikle bunun önüne geçebiliyoruz. Tablet moduna girdiğinde touchpad otomatik kapanmıyor ama bunu da betikle çözebiliyoruz. Bunları elle yaptığımız için otomatik de yapılabileceğini düşünüyorum. Ama ekranın tepesinde buton olarak koyduğum için otomatik olmaması rahatsız etmedi.
özgürlük için

ncmttnlbn

merhabalar bu bilgisayara ubuntu18.04 yükledim ancak ekran otomatik olarak dik konumda oluyor. sağa çevirincede diz üstünde olması gereken hali alıyor. bu problem nasıl çözülebilir.
yardımcı olan olura sevinirim........

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Kasım 2019 - 00:47:54

birde herhangi bir dosya üzerinde yada ekranda, örneğin bir ekitabın üzerini tıklayıp sağ tuş yaptığımda hiç bir şey olmıyor. örneğin dosyayı farklı bir uygulama ile açmak istiyorum. mouse sağ tuşu neden çalışmaz.
daha önce xubuntu ve linuxmint kullandım ama burada biraz bocaladım.

Empat

Üyenin isteği üzerine konunun kilidini kaldırdım.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

eronis

Alıntı yapılan: ncmttnlbn - 26 Kasım 2019 - 00:28:01
merhabalar bu bilgisayara ubuntu18.04 yükledim ancak ekran otomatik olarak dik konumda oluyor. sağa çevirincede diz üstünde olması gereken hali alıyor. bu problem nasıl çözülebilir.
yardımcı olan olura sevinirim.
Bu henüz kernel'de istenilen oturmanın olmamasından. Bir kalibrasyon sorunu. Bilgisayarı yana yatırınca ekran düzelecektir. Ondan sonra dokunmatik ekrandan sağ üst köşeye tıkla. Karşına ses ayarları, parlaklık ayarları kapat butonu, sistem ayarları ve kilit butonunun olduğu bu ekranda şöyle bir simge görünecek.

Alıntı Yap
birde herhangi bir dosya üzerinde yada ekranda, örneğin bir ekitabın üzerini tıklayıp sağ tuş yaptığımda hiç bir şey olmıyor. örneğin dosyayı farklı bir uygulama ile açmak istiyorum. mouse sağ tuşu neden çalışmaz.
daha önce xubuntu ve linuxmint kullandım ama burada biraz bocaladım.
Mouse'un sağ tuşunun çalışmamasından kasıt nedir? Sadece dokunmadan mı, yoksa tıklamadan mı bahsediyoruz? Eğer dokunma ile tıklamadan bahsediyorsan bunu sistem ayarlarından fare sekmesi üzerinden yapabilirsin.

"Tıklamak için dokun" gibi bir şey yazması gerek.

ncmttnlbn

Dediklerinizi yapıp ekranı zaten sabitlemiştim zaten. Benim istediğim istediğim zaman ekranın dönmesi idi. Ama bu sorun çözülünceye kadar vöyle olacak sanırım. Daha önce de yine bu bilgisayara android yüklemiş ve aynı problemi yaşamıştım. Adroid kısa zamanda çökmüştü. Tavsiye etmiyorum. Muhtemelen donanım kaynaklı.
Sağ tıktan kastım,  masaüstünde sağ tık ve arka planı değiştirmek yada rar dosyasını işaretleyip sağ tuş klasöre çıkart vb. Bunların hiç birinde herhangi bir şey açılmıyordu. Bu da yeni ubuntu sürümünden kaynaklı imiş. https://www.dijitalakil.com/yazilim-programlama/ubuntu-18-04-touchpad-sag-click-sorunu/
Yukarıdaki linkte bu sorunun çözümü var. Aynı durumu yaşayanlara çözüm olur inşallah. Vakit bulup yazamamıştım.
Cevap için Teşekkürler. Umarım bu kalibrasyon sorununu çözerler. Çünkü bu bilgisayarın kullanımı için bu sensör önemli. Bu bilgisayarın en önenli özelliği dokunmatik ekran ve tablet olarak kullanmak. Windows 10da bunların hepsi çok güzel olarak kullanılabiliyor ancak windows 10u bu donanımda kullanmak mümkün değil. İyi ki linux var.