Manjaro uyumlu dizüstü önerisi

Başlatan cosima, 16 Temmuz 2016 - 10:50:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cosima

HP dizüstü bilgisayarım çok eskidi onu direkt ortadan kaldıracağım. Masaüstü bilgisayarımda da oyun için çok zaman geçirir oldum, bu sebeple kardeşime verip en fazla 1000 TL değerinde ofis kullanacağım, skype kullanacağım bir de 720p-1080p dizi-film takılacağım. Hepsiburada linki olur, vatan linki olur, teknosa linki olur bunların dışındakilere güvenemiyorum. Tasarımının sert siyah plastik olmasını istemiyorum bir de, hepinize keyifli forumlar!

Edit: http://www.hepsiburada.com/asus-x540sa-xx002t-intel-celeron-n3050-1-6ghz-2-16ghz-2gb-500gb-15-6-tasinabilir-bilgisayar-p-BDATLMX540SAXX002T

Şu laptop nasıl?

plazma

Konu uygun bölüme taşındı, konu açarken genel yazılım altında açmayın hepsini uygun bölümde açarsanız daha sağlıklı olur.

http://www.hepsiburada.com/dell-inspiron-3543-intel-core-i5-5200u-2-2ghz-2-7ghz-4gb-500gb-15-6-tasinabilir-bilgisayar-b20f45c-p-BD601582#reviews

eronis

Şu an TP200 kullanıyorum, Manjaro'yu bilmem ama Ubuntu'da bazı donanım tanıma sorunları yaşadım. Arch Linux'ta biraz daha iyi gibiydi ama UEFI donanıma kuramadım (Beceremedim). Yakında Manjaro'yu denemeyi düşünüyorum bu bilgisayarda. Manjaro'da daha güncel kernel ve donanım tanıma sihirbazı var, kısaca Ubuntu çalıştıramamış olabilir ama Manjaro'nun çalıştırma şansı var. Pili yaklaşık 7-8 saat falan gidiyor linux tarafında, Windows 10 ile 10 saate kadar gidiyor. Şuan Ubuntu 16.04'deyim ve gördüğün gibi pil %41 kaldı;

IPS ekranın 178 derece görüş açısı var, yani "bilgisayarı çevirsene parlıyor" lafını duymazsın ve renkler oldukça canlı. İşlemciyi yeterince güçlü buldum, Unity masaüstü son derece akıcı ve web'de gezerken kasma yok. Windows tarafı için bunları pek söyleyemeyeceğim. Perşembe gününden sonra buraya bilgilendirme mesajı atabilirim, eğer hala almamış olursan da bakarsın.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

ata1

manjaro kurulumuna nonfree dirver ile başlarsan sürücüler kurulu masa üzerine düşersin  @eronis

eronis

Alıntı yapılan: ata1 - 17 Temmuz 2016 - 16:46:19
manjaro kurulumuna nonfree dirver ile başlarsan sürücüler kurulu masa üzerine düşersin  @eronis

Bunu ben de biliyorum :) Ama hatırlatma yapman güzel, bilmeyen arkadaşlar öğrendi :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

ata1

plazma

Tp200 linux diye aratırsanız tp200 ün linux ile ilgili genel sorunların tümü dökülüyor zaten bu dağıtımlardan çok cihazla alakalı o yüzden cihaz önerisi için bence uygun değil bizim taraf için o model.

eronis

@plazma sadece yeni bir cihaz olduğu için bazı sorunlar olabilir. Bende de var ama katlanılamayacak gibi de değil. Live disk'te wifi çalışmadı, telefonu wifi yoluyla USB tethering yapıp bağladım. Kurulumu ve güncellemeyi yaptım, linux-firmware'nin güncellemesiyle wifi çalıştı. Dokunmatik ekran Live CD'de çalıştı zaten. Eminim ki 16.04.1'de bu touchpad sorunu da çözülecek (Multitouch) ve bu süre içinde bir şekilde harici mouse ile yada böyle kullanarak (Aslında böyle kullanmaya alıştım) idare edebilirim. Kısaca linux için uygun yada uygun değil demek pek makul bir cevap olmuyor :)

Yaşadığım sorunlar neler ?
- Bilgisayarı kapatırken bazen kapanmıyor ve düğmeden kapatmam gerekiyor. Bu daha önce başka donanımda da başıma geldi, yeni bir şey değil. Dikkatli olduğum sürece sorun yok.
- Ekran partlaklığı fn tuşları ile değişmiyor, şimdilik @ bugra9 un verdiği bir hileyle geçiniyorum ve şimdilik bu çözüm de benim için tatmin edici oldu :)
- Touchpad'in multitouch özelliği çalışmıyor.

Yeni kerneller geldikçe gelişeceğine eminim. Yeni bir donanım sonuçta, biraz anlayışlı olmak lazım bence :)

Üstelik bana kalırsa linux'un bu bilgisayarda ne kadar eksisi varsa o kadar da artısı oldu. Performans açısından misal :)

meda

@eronis bence çok beklersin 1,5-2 sene gibi.  ;D Düzeltilmeme ihtimali bile var. Genellikle BIOS hatası ve uyumsuz donanımlardan ötürü Linux çekirdeğide bir yere kadar uyum sağlıyor. Çekirdek geliştiricileri her sürümde yenilikten çok donanım üreticilerinin hatalarından dolayı ortaya çıkan uyumsuzlukları gidermeye çalışıyor.  ;D

İlk hata sebebi Systemd olabilir.

dmesg çıktı hataları üzerinden araştırma yapmanı tavsiye ederim.

@cosima uyumluluk konusunda Asus değilde Dell veya Lenovo bakmanızı tavsiye ederim.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

eronis

@meda gerekirse ne yapar eder bir rolling release yüklerim (Son kernel ve sürücüler için) yine kullanırım :) Açıkçası Unity için Ubuntu'yu terk edemiyorum şu an, ama dediğin gibi olacaksa son çıkan kernelde şansımı denemek daha işime gelir :) Ancak şunu söyleyim, güncellemeden önce Wifi çalışmadı, güncellemeden sonra çalıştı. Bununla ilgili 16.04 bug raporu vardı, kendi donanımımda da aynı sorun olduğunu söyledim.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xserver-xorg-input-synaptics/+bug/1587913

Zamanla bunlar yerine oturacak elbette, ama sabrım kalmazsa gider Manjaro Xfce'de şansımı denerim. Ama gerçekten Unity sanki 2 si 1 aradalar için yapılmış gibi :)

Not: Bunları çalıştırmak için ufak tefek hileler de yapılabilir. Az kullanılan bir donanım değil. Aksine yaygın ve popüler bir bilgisayar kullanıyorum, dolayısıyla beni madur etmeyeceği konusunda Canonical'a güveniyorum ;D Canonical bazı şeyleri yarım mı bıraktı ? Şu an flip özelliği her ne kadar çadır modu çalışmasada stand modu çalışıyor. Stand modunda direk klavye devre dışı, dokunmatik ekranı oldukça kullanışlı. Ayrıca eğer Canonical istediğimi vermezse ve artık bıkar, usanırsam bile, kurarım Windows 10'u geri, bitti :)

plazma

@cosima bir karara varabildiniz mi, nedir son durum?

cosima

Alıntı yapılan: plazma - 27 Temmuz 2016 - 01:44:21
@cosima bir karara varabildiniz mi, nedir son durum?
Asus X540SA aldım, Manjaro'yu da kurdum roket gibi oldu Celeron işlemcili makine :)

Şarjda olmadığında bile fişte olarak gösterdiğinden bir de Fn tuşlarından dolayı bir süredir sadece Windows'da takılıyorum. Bu sorunları da çözsem harika olacak.

600 mb ram %1 işlemci kullanımı var, Windows'da minimum 1.1 GB kullanıyor ve işlemci bir chrome sekmesiyle %15 uçuyor.

Bu sorunların çözümünü de bulsam çok güzel olacaktı. :(

ata1

konularına yazdığımız yorumlara dönseydin görecektin ki sorunlarında çözülecekti