Motorola MBP 622 bebek monitörüne bağlanma

Başlatan Aequitas, 13 Temmuz 2016 - 13:14:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aequitas

Herkese merhaba. Başlıkta belirttiğim ürün hediye olarak geldi.
Ürün kabaca kablosuz bağlantı ile yayın yapan 2.4 GHz dandik bir kamera ve yayını görüntüleyebilen bir el monitöründen oluşuyor. Kameranın üzerinde açma kapama düğmesi ile eşleme için konulmuş bir "pair" tuşu bulunuyor.
Yapmak istediğim ise şu: Bilgisayarımdan veya mümkünse cep telefonumdan kameraya bağlanıp görüntü + sesi bu cihazlardan alabilmek.
Nereden başlayacağımı bilemedim. Yardımlarınızı bekliyorum.
Elimde raspberry pi de var.
İlerleyen dönemlerde belki bu kamerayı NAS sunucusuna bağlayıp hareket algıladığında kayıt yapan bir güvenlik kamerasına da çevirebilirim.
Ama önce ilk adımı atabilmem lazım.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

heartsmagic

Merhaba.

Kablosuz haricinde başka bir giriş çıkışı yok mu?
Eşlemeyi ne üzerinden yapıyor acaba?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mhmtkrktr

Birkaç farklı türünü kurdum daha önce. ( bir o kadarını da kuramadım, ambalajına bile koymadan verdim sahibinin eline :) )

Yurt dışından getiriyorlar genellikle. Kullanım kitapcığı varsa yönergeyi aynen takip et. Kurulursa senindir, kurulmazsa koy rafa dursun :)

Kitapcığı yoksa üreticinin sitesinde pdf dökümanı vardır. Birbirlerinden farklı olduğu için net bir yönlendirme yapamam. Bildiğim, ekran tarafında ağ ayarları vardır. Bunları yapınca (ağ ayarı hiç yapılmasada olur) ekran tarafında ki menüden cihaz bul seçeneğini kullanıp aynı zamanda kamera üzerinden sözünü ettiğin butona bir süre basınca cihazlar eşleşiyor.

Ağ üzerinden izlemek istersen de,  herhangi bir tarayıcı üzerinden, tanımlanan IP adresini girmen yeterli. (yanlış hatırlamıyorsam port numarası ile birlikte. örn: 192.168.1.11:5566 )  Tabii bu iç ağ için, dışarıdan izleme yapmak içinse;
Modem üzerinden port yönlendirmesi yapman gerekir. (iş oraya kadar gelirse yardımcı olmaya çalışırım ona da)

Bu sistemler activex ıvır zıvırı kullanmadığı için Linux tarayıcılarlada çalışıyor.

Bildiğim kadarıyla yerel kayıt için birde SD kart yuvası vardır. Bir iki modelde SD kart takılmamışsa eşleşme işlemini hiç sağlayamıyordu.

Aequitas

@heartsmagic, kameranın üzerinde herhangi bir giriş yuvası yok, muhtemelen kamera gizli ağ şeklinde bir "hotspot" bağlantı noktası açıyor, el cihazı da buna otomatik olarak bağlanıyor, ama emin değilim tabi.
@mhmtkrktr, cihaz senin bahsettiğin gibi profesyonel bir cihaz değil, çok basit bişey. Cihaz kurulumunda da sorun yok zaten, kamerayı açıyorum, el monitörü direk görüntüyü gösteriyor. Benim amacım kameraya bilgisayar ile bağlamak. Ve tabi mümkünse cep telefonu ile.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

mhmtkrktr

İlk mesajda hiç bakmamıştım. Benim hatam olmuş. Eğer bahsettiğin cihaz bu ise; https://www.e-bebek.com/mbp-622-24-lcd-ekran-dijital-bebek-kamerasi-p-mtr-mbp622/ görüntüsünü bilgisayara aktarabileceğini sanmıyorum. Muhtemelen kendisine ait özel bir frekans tekniğiyle iletişim kuruyordur. Bu, bluetooth bir cihaza wifi üzerinden bağlanmaya çalışmak gibi bişey olur. Donanımsal bağlantı olmadığına göre, kablosuz bağlantı olması gerekirdi. Kablosuz bağlantı menüsü yoksa da, yapacak birşey kalmıyor gibi. Analog video aktarıcılar kendisine has özel bir banttan yayın yaparlar. UHF VHF gibi. Bunları duymuşsundur zaten. Senin cihazda da, FHSS den bahsediyor. ???

Yinede peşin hüküm vermeyelim ama, teknolojinin nereden neyi çıkaracağı belli olmaz sonuçta. Ben aradan çıkıyorum. Beni aştı konu :)

Aequitas

Evet, doğrudur, cihaz bağlantıdaki cihaz. 2,4 GHz FHSS bağlantı diyor, doğru. Ben de biraz araştırdım da, FHSS için verici ve alıcının bu bağlantı tipini destekliyor olması gerekli gibi algıladım. Dolayısı ile bilgisayar ve cep telefonlarındaki kablosuz aygıtları sanırım bu bağlantıyı algılama kapasitesine sahip değildir, doğru mu düşünüyorum? Eğer öyleyse, sanırım başlıktaki amacıma erişme imkanım yok gibi.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

mhmtkrktr

Söylediğim gibi, FHSS in ne olduğunu ve nerelere yayın yapabilceğini bilmiyorum. Araştırınca birşeyler çıkar mutlaka ama senin için çözüm olacağını sanmam. En azından cihazın, en temel ağ ayarlarını sağlayabileceğin ağa bağlanma menüsü olmalı ki,  şifreni girip bağlanabilmelisin. Anladığım kadarıyla bunu sağlayacak bir yapılandırmaya sahip değil bu cihaz.

FHSS yayınını alıp, network yapısına sokacak bir dönüştürücüyle olabilir belki. Fakat onda da astarı yüzünü geçer bu işin.