[Çözüldü] Manjaro Klasör Adı Otomatik Kısalmıyor

Başlatan Promethium, 12 Temmuz 2016 - 03:09:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Promethium

Resimde görüldüğü üzere normalde klasör adı uzunsa otomatik kısaltması gerekir bunda kısaltmadığı için çirkin bir görüntü oluşuyor. Yazılım yöneticisi thunar.

• Üretmeden tüketen millet, ezilmeye mahkum millettir.

mhmtkrktr

O yazılar dağıtım değil de, masaüstü ( dosya yöneticisi ) tarafından oluşturuluyor. Hangi masaüstü ortamı olduğunu belirtirsen bilgisi olan arkadaşlar cevap verebilecektir.

Promethium

mhmtkrktr

Çok fazla bir bilgi bulamadım bu konuda. 2015 te bir hata kaydı geçilmiş ve bir yama ile düzeltilebildiği söylenmiş. Şuan hala yamaya ihtiyaç varmı, yoksa bunun için bir ayar vs. oluşturuldu mu ? en iyisi biraz bekleyip kullananlardan cevap almak.
Hata kaydı: https://bugzilla.xfce.org/show_bug.cgi?id=6014
Yama: http://git.xfce.org/xfce/exo/commit/?id=9bb9c1688d9417ace0a94b87b512398d0f69429c

ata1

ayarlarda ne değişiklik yaptınız.normalde bu ayar ile değişecek hale geldi panelde açık olan uygulamanında adı kısa veya uzun ayarlanıyor kullanıcı tarafından

Promethium

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 12 Temmuz 2016 - 03:43:21
Çok fazla bir bilgi bulamadım bu konuda. 2015 te bir hata kaydı geçilmiş ve bir yama ile düzeltilebildiği söylenmiş. Şuan hala yamaya ihtiyaç varmı, yoksa bunun için bir ayar vs. oluşturuldu mu ? en iyisi biraz bekleyip kullananlardan cevap almak.
Hata kaydı: https://bugzilla.xfce.org/show_bug.cgi?id=6014
Yama: http://git.xfce.org/xfce/exo/commit/?id=9bb9c1688d9417ace0a94b87b512398d0f69429c
Teşekkürler.
Alıntı yapılan: ata1 - 12 Temmuz 2016 - 14:39:05
ayarlarda ne değişiklik yaptınız.normalde bu ayar ile değişecek hale geldi panelde açık olan uygulamanında adı kısa veya uzun ayarlanıyor kullanıcı tarafından
Hiç hatırlamıyorum hocam yanılmıyorsam en baştan beri böyleydi çünkü ana programlardan sonra qt creator kurdum.

heartsmagic

Masaüstü ortamı XFCE mi? Görüntü masaüstünden mi yoksa dosya yöneticisinin içinden mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Promethium

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Temmuz 2016 - 22:14:03
Masaüstü ortamı XFCE mi? Görüntü masaüstünden mi yoksa dosya yöneticisinin içinden mi?

Ortam xfce, görüntü klasör içerisinden, masaüstünde klasör otomatik kısalıyor.

heartsmagic

Tamam, şimdi boşuna uğraşmamak adına şunu sorayım, sanırım normalde böyle değildi bu mesele değil mi? Kısacası bir aşamadan sonra oldu? Lütfen tüm ayarları denetler misin böyle bir seçenek var mı diye? Hani olay yapılan bir değişiklikse cidden boşuna uğraşmış oluruz.

Promethium

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Temmuz 2016 - 00:59:34
Tamam, şimdi boşuna uğraşmamak adına şunu sorayım, sanırım normalde böyle değildi bu mesele değil mi? Kısacası bir aşamadan sonra oldu? Lütfen tüm ayarları denetler misin böyle bir seçenek var mı diye? Hani olay yapılan bir değişiklikse cidden boşuna uğraşmış oluruz.
Thunara çok baktım bunun için özel bir ayar var mı diye ama bulamadım gözüme ilişmedi yarın canlıdan açıp bakayım bir ondada oluyor mu diye.

heartsmagic

Bak ama şunun cevabını alalım yine de, sonradan mı oldu bu durum?

Promethium

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Temmuz 2016 - 02:09:49
Bak ama şunun cevabını alalım yine de, sonradan mı oldu bu durum?

Hatırlamıyorum uzun süredir vardı belki manjaroyu ilk defa kurduğum için karıştırırken bir kaç şeyi değiştirip bu duruma getirmiş olabilirim, acaba thunarı tekrar kursam sonuç değişir mi ? Ya da bilgisayarda otomatik kısaltmayı yönetmek için seçenek olan bir program var mı ? Varsa onun özelliklerine bakayım.

heartsmagic

O zaman Thunar kullanan birilerinin olayı teyit etmesi lazım. Thunar bunu yapamıyorsa bozulmuş diye araştırmanın bir anlamı olmuyor yani :)

ata1

masaüzeri sağ tık  masaüstü ayarlar+simgeler bu kısımda özel yazı boyutunu 10 yap

bugra9

Ben teyit edebilirim, aynı olay bende de var. Masaüstünde isim kısa gözüküyor ama thunar ile bakınca kısaltma olmuyor. Hiçbir ayarını da kurcalamadım, tertemiz. :)

ata1

klasör masa üzerinde ise kısa isim olur ama  download da ise tam adı olur ki benzer dosya ile karışmasın örnek falan.zip1 falan.zip arandığında görülmeli kısaltırsa falan ve falan olur.
masaüzerinde dosyaya fare imlecini götürdüğümüzde tam adı çıkar. :))
Belgeler=bel
Desktop=des
Resimler=res

bugra9

@ata1, farklı yerlere bakmıyorum ki klasör hep ~/Masaüstü dizininde. Dosya yöneticisi kullanmadan masaüstüme bakınca bu klasör adları kısaltılmış görünürken, thunar ile masaüstü dizinine bakınca aynı klasör isimleri uzun görünüyor. Aynı aşağıdaki bağlantıdaki olay ki oradaki resme göre nautilus kısaltma yapıyormuş.

http://askubuntu.com/questions/169221/how-to-make-thunar-show-short-file-names

Aşağıdaki bağlantıda da thunar'ın ayar sayfası var ve bu ayarlarda bununla alakalı bir kayıt yok yani görünüşe göre bunu yapmanın bir yolu yok.
http://docs.xfce.org/xfce/thunar/preferences

ata1

peki bunu farklı yöneticiler yapabiliyor mu kullanmadığımdan soruyorum örnek nautilus ? yanı anlamaya çalıştığım bu thunarın hatası mı ?
bence olması gerekende bu tam ismi yazmalı ki aradığını bulasın masa üzerinde yer kaplamaması için düşün bir dosya adı 50 harf ekranı kaplar

bugra9

O bağlantı verdiğim sitedeki resimde nautilusun kısalttığını gösteriyor.

Gel gelelim bir de kendim bakayım dedim ve nautilus'u yükledim. Ama bunda da kısaltma olmadı. Acaba ayarlarında mı öyle bir şey var dedim ama nautilus'un ayar menüsü yok :)
Hangi dosya yöneticisi kullandığınızı ve nasıl davrandığını yazarsanız daha iyi anlaşılır :)

Tabi bu olayı hata olarak değerlendirmek doğru değil. Yazılımın kendi politikasıdır, koyar ya da koymaz. Biz sadece böyle bir özellik var mı ya da yok mu diye bakıyoruz.

ata1

baktım da resimden tam anlayamadım okunaklı değildi emin olma adına sordum ve diğer yöneticileri kullanan arkadaşlarımızın da katkısı açısından sordum.
bu hatamıdır diye benim bildiğim thunarda henüz denk gelmedim varsa da ben görmedim. Şahsım adına
ama olsaydı Resim yerine Res mi yazardı acaba merakta ettim  :))

mhmtkrktr

Nautilus ile ister masaüstü ister dosya yöneticisi olsun orada kaç sütun yazı olacağı tercihe bağlıdır. Kullanıcı isterse tek sütun göstersin şeklinde de ayarlayabilir.
Bu durumda dosya isimleri de karışmaz. Aynı isimde dosya gelecek olursa önce uyarır, yok illede "ben bunu istiyoom" dersen isim sonuna falan_filan(1) diye rakam eklemesi yapar.

O yukarda verdiğim yamayı ilave edebilirseniz çözülüyormuş thunar daki bu durum.

ata1

╔═[04:29]═[ata@ata]
╚═══===═══[]>> kur nautilus
[sudo] password for ata:
paket bağımlılıkları çözümleniyor...
varsa paketler arası çakışmalara bakılıyor...

Paketler (6) exempi-2.3.0-1  libnautilus-extension-3.20.1 17 gf84d431-1
             libstemmer-0 337-2  libtracker-sparql-1.8.0-2
             nautilus-sendto-3.8.4-1  nautilus-3.20.1 17 gf84d431-1

Toplam İndirme Boyutu:   2,73 MiB
Toplam Kurulum Boyutu:  15,55 MiB

:: Kuruluma onay veriyor musunuz? [E/h]
:: Paketler alınıyor...
exempi-2.3.0-1-x86_64    372,0 KiB   328K/s 00:01 [######################] 100%
libstemmer-0 337-2-...    61,9 KiB   206K/s 00:00 [######################] 100%
libtracker-sparql-1...   246,0 KiB   508K/s 00:00 [######################] 100%
nautilus-sendto-3.8...    53,5 KiB   798K/s 00:00 [######################] 100%
libnautilus-extensi...    44,9 KiB   615K/s 00:00 [######################] 100%
nautilus-3.20.1 17 ...  2019,5 KiB   863K/s 00:02 [######################] 100%
(6/6) anahtarlıktaki anahtarlar kontrol ediliyor   [######################] 100%
(6/6) paket bütünlüğü kontrol ediliyor             [######################] 100%
(6/6) paket dosyaları yükleniyor                   [######################] 100%
(6/6) dosya çakışmaları kontrol ediliyor           [######################] 100%
(6/6) disk alanı kontrol ediliyor                  [######################] 100%
:: Paket değişiklikleri işleniyor...
(1/6) yükleniyor exempi                            [######################] 100%
(2/6) yükleniyor libstemmer                        [######################] 100%
(3/6) yükleniyor libtracker-sparql                 [######################] 100%
(4/6) yükleniyor nautilus-sendto                   [######################] 100%
(5/6) yükleniyor libnautilus-extension             [######################] 100%
(6/6) yükleniyor nautilus                          [######################] 100%
:: Bağlantılı işlemler listesi çalışıyor...
(1/3) Compiling GSettings XML schema files...
(2/3) Updating manpage index...
(3/3) Updating the desktop file MIME type cache...

e masa üzerinde tam adları yazdı fark göremiyorum ya siz

mhmtkrktr

Kullanıcı kendi seçer dedim ama ben, nautilus kendi yapar demedim ki :)

gsettings set org.gnome.nautilus.icon-view text-ellipsis-limit "['2']"

Bu sütun sayısı, birde harf sayısı vardı, bulabilirsem onuda eklerim birazdan.

ata1

ama soru otomatık kısaltma.... başlık  Manjaro Klasör Adı Otomatik Kısalmıyor.  :))
@mhmtkrktr yeniden başlatsam düzelir miiii  :))

mhmtkrktr

Kısalmadan kasıt görünümün rahatsız etmesidir sanıyorum. Yoksa kullanıcının verdiği ismi kafasına göre kısaltacak bir dosya yöneticisi hiç bir sistemde yok. Olacağını da sanmam. Belki "bu isim çok uzun daha kısa bir isim ver" gibisinden uyarı verirse olabilir. Ama yinede yeni ismi kullanıcının vermesini isteyecektir.
Burada istenen dosya isim uzunluğunu kısaltmak değilde, görüntülenen harf sayısını kırpıp daha kısaymış gibi görünmesini sağlamak olabilir. Üzerine tıklandığında yine tam ismi gösterir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Temmuz 2016 - 05:20:07

Nautilus iki stun göstersin şeklinde seçilirse durum şu şekilde.

Üzerine tıklayıncada şu hekilde gösteriyor.

Yanlış hatırladığım bir nokta şimdi aklıma geldi. Sütunda kaç harfin olacağı, sütun genişliği değiştirilerek CSS teması ile ayarlanıyordu. Bu sayede masaüstü ve dosya yöneticisinin ayrı ayrı, ismi ne kadar uzunlukta göstereceği belirlenebiliyor.