[Çözüldü] Touchpad Sorunu

Başlatan osman.tuysuz, 10 Temmuz 2016 - 02:54:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

osman.tuysuz

Merhabalar, Lenovo z570 bilgisayarım var ve Ubuntu 14.04 kullanıyorum. Touchpad hareket ettirirken sıkıntı yaşamadan kullanabiliyorum ancak mesela bir sayfayı aşağıya kaydırmam gerektiğinde kaydıramıyorum. Touchpad'in sağ kısmında nokta nokta bir kısım var parmağımı oradan aşağıya doğru çektiğimde sayfanın inmesi gerekli ancak inmiyor.

Bunu nasıl düzeltebilirim? Şimdiden teşekkürler.
Hayatımdaki Değişiklik "UBUNTU" ve Açık Kaynak Kod

mhmtkrktr

Sistem ayarları > fare ve touchpad  altında "iki parmak kaydırmayı etkinleştir" seçeneği görünmüyor mu?
Yoksa şu kod bir çıktı verecek mi ona bakalım.
gsettings get org.gnome.desktop.peripherals.touchpad edge-scrolling-enabled
false gibi bir değer verirse de, şu şekilde etkinleştirebilirsin, ( Çıktı bir değer vermezse, kod bir işe yaramaz.)
gsettings set org.gnome.desktop.peripherals.touchpad edge-scrolling-enabled true

ata1

:)) ne varsa archerler de var. :)) @mhmtkrktr

heartsmagic

@ata1, neden? Ubuntucu'lar beceriksiz mi? :) Neyse, konu kaynamasın.

Sorulan şey iki parmak kaydırma değil aslında, sağ taraftaki kaydırma bölümünün kendiliğinden çalışması gerekiyor. Fakat, çift parmak etkinleştirme etkin mi diye bakalım yine de, zira o etkinken sağ taraf çalışmaz. Olay buysa kapatmak lazım ki çalışsın.

Eğer sorun bu değilse:

xinput

çıktısını bir görmek lazım.

@osman.tuysuz, bu baştan beri mi çalışmıyordu yoksa sonradan mı bir şeyler oldu? Güncelleme, sistem yükseltme, yeni çekirdek kurulumu gibi bir şeyler oldu mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ata1

Estağfirullah üstadım ben arkadaşa maşallah anlamında demek istedim  :)) ben gonome kurdum dah terminal nasıl transparan yapılır diye 30 dakikadır uğraşıyorum hahahaha.
ilk defa gnome kurunca

heartsmagic

O yönden söyleniyorsa eğer, bazen basit düşünmek gerekiyor diyelim :)
Düzenle-Profil Tercihleri-Renkler

Her şey uzay mühendisliği değil tabi.

osman.tuysuz

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 10 Temmuz 2016 - 03:56:46
Sistem ayarları > fare ve touchpad  altında "iki parmak kaydırmayı etkinleştir" seçeneği görünmüyor mu?
Yoksa şu kod bir çıktı verecek mi ona bakalım.
gsettings get org.gnome.desktop.peripherals.touchpad edge-scrolling-enabled
false gibi bir değer verirse de, şu şekilde etkinleştirebilirsin, ( Çıktı bir değer vermezse, kod bir işe yaramaz.)
gsettings set org.gnome.desktop.peripherals.touchpad edge-scrolling-enabled true

Dediğiniz kodu yazdım ancak şöyle bir sonuç verdi:
'org.gnome.desktop.peripherals.touchpad' gibi bir şema yok

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Temmuz 2016 - 18:27:32

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Temmuz 2016 - 15:47:57
@ata1, neden? Ubuntucu'lar beceriksiz mi? :) Neyse, konu kaynamasın.

Sorulan şey iki parmak kaydırma değil aslında, sağ taraftaki kaydırma bölümünün kendiliğinden çalışması gerekiyor. Fakat, çift parmak etkinleştirme etkin mi diye bakalım yine de, zira o etkinken sağ taraf çalışmaz. Olay buysa kapatmak lazım ki çalışsın.

Eğer sorun bu değilse:

xinput

çıktısını bir görmek lazım.

@osman.tuysuz, bu baştan beri mi çalışmıyordu yoksa sonradan mı bir şeyler oldu? Güncelleme, sistem yükseltme, yeni çekirdek kurulumu gibi bir şeyler oldu mu?

@hearsmagic baştan beri böyle. İki parmak kaydırma etkin ancak her zaman olmuyor. Dediğiniz kodun çıktısı ise:

⎡ Virtual core pointer                    id=2 [master pointer  (3)]
⎜   ↳ Virtual core XTEST pointer              id=4 [slave  pointer  (2)]
⎜   ↳ Logitech USB Receiver                    id=9 [slave  pointer  (2)]
⎜   ↳ Logitech USB Receiver                    id=10 [slave  pointer  (2)]
⎜   ↳ SynPS/2 Synaptics TouchPad              id=14 [slave  pointer  (2)]
⎣ Virtual core keyboard                    id=3 [master keyboard (2)]
    ↳ Virtual core XTEST keyboard              id=5 [slave  keyboard (3)]
    ↳ Power Button                            id=6 [slave  keyboard (3)]
    ↳ Video Bus                                id=7 [slave  keyboard (3)]
    ↳ Sleep Button                            id=8 [slave  keyboard (3)]
    ↳ Lenovo EasyCamera                        id=11 [slave  keyboard (3)]
    ↳ Ideapad extra buttons                    id=12 [slave  keyboard (3)]
    ↳ AT Translated Set 2 keyboard            id=13 [slave  keyboard (3)]

heartsmagic

İki parmak kaydırma etkin olmasın. İki parmak kaydırma etkinken sağdaki bölüm çalışmıyor.

mhmtkrktr

Touchpad de, donanımsal olarak çoklu parmak desteği ve kaydırma barı varsa öyle. Biri etkinken diğeri pasif duruma geçiyor. Fakat sadece yan kaydırma barı varsa bu defa tam tersi. İki parmak kaydırma etkin deyince çalışıyor o bölüm. Yani donanıma göre değişiyor çalışma şekli.

Hangisi olduğunu anlamanın en kolay yolu, görsel olarak touchpad yüzeyi geniş duruyorsa, iki parmak kaydırma desteği vardır. Bir nevi trackpad gibi. Biraz eski model olan küçük yüzeyli touchpadler de  ise sadece yan bar bulunuyor. (Bunlarda iki parmak kaydırma desteği çok nadiren bulunuyor. Olanlar da firmaların ilk deneme sürecinde ürettiği bir kaç modelden ibaret.)

Öncelikle hangi tip yüzey var bunu da bilmek gerekiyor sanırım. Ayrıca böyle bir şema yok dediğine göre benim söylediğim komutun bir anlamı kalmamış.

heartsmagic

Evet, o zaman benimki iki parmak desteğine sahip olanlardan. Böyle bir ayrım olduğunu bilmiyordum, yani o seçenek etkinken farklı şekilde çalışmasından bahsediyorum yani.
@osman.tuysuz, "her zaman olmuyor" demişsin. Bu kısmı net olarak anlamak istiyorum. Bir çalışıyor, bir çalışmıyor mu? 

osman.tuysuz

İlginiz için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi iki parmak kaydırma etkin ise, yanda bulunan tırtıklı alan yani kaydırma barı etkinliğini kaybediyor. İki parmak kaydırmayı kapattığımda yandaki bölüm ile aşağı yukarı kaydırabiliyorum.

İyi çalışmalar dilerim.