[Çözüldü] İşlemci Sorunu

Başlatan osman.tuysuz, 10 Temmuz 2016 - 02:51:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

osman.tuysuz

Merhabalar; Lenovo Z570 bilgisayarım var ve üzerinde Ubuntu 14.04 çalışıyor. Bilgisayarımda Windows varken şöyle bir özellik vardı; Power Management adlı kendi uygulamasıyla işlemciyi yavaşlatıp hızlandırabiliyordum. Örneğin yavaşa alınca işlemci 700-800 Mhz frekanslarında çalışıyor. Normale alınca işlemci 2200 Mhz değerlerine çıkıyordu. Gerek duymadıkça sürekli yavaşta kullanıyordum ve hiç bir sıkıntı olmuyordu. Sadece çok gerekli olduğunda normal değerlerinde çalıştırıyordum. Ubuntuyu kurmadan önce işlemciyi normal değerlerine aldım ve normal kullanımda bile ısınma yaşanıyor. Yani mesela tarayıcıda yavaş hızda gezerken de sıkıntı yaşamıyordum ama normale alınca yine aynı şeyleri yaparken daha fazla ısınıyordu. O yüzden sürekli yavaş yani 700-800 Mhz değerlerinde çalıştırıyordum. Dediğim gibi Ubuntu'yu kurmadan işlemciyi normale almıştım. Şuanda normal hızda çalışıyor ve gereksiz ısınma yaşanıyor.

Ubuntu üzerinde bunu nasıl düzeltebilirim ya da power management programını burada da çalıştırabilir miyim?
Hayatımdaki Değişiklik "UBUNTU" ve Açık Kaynak Kod

ata1

bizim aur depoda olduğuna göre sizin markette de olmalı diye düşünüyorum power-management programı

osman.tuysuz

Aur depo derken dediğinizi anlamadım. Biraz daha açarak cevap verirseniz sevinirim.

ata1

archer olduğumdan arch deposunda varsa sizin depoda yanı uygulama kurduğunuz markette ararsan olmalı dedim

osman.tuysuz

Galiba Yazılım Merkezinde böyle bir uygulama yok.

ata1

bakmanız için söyledim her şey depoda olacak diye bir kaide yok ama olasılık var demek istedim  ;D
https://aur.archlinux.org/packages/power-management/
bizde var görünüyor fakat git bağlantısında paket yok olsaydı belki kurulum yapılıyordur sizde de diye baktım ama 404 geliyor.  :))
https://github.com/intelfx/power-management

mhmtkrktr

İşlemci frekansını zaten bios 'tan düşürmüşsün anladığım. Bunun için ayrıca bir program kurmaya gerek olmayabilir. Notebooklar da işlemci ile ekran kartı ( genelde ) aynı soğutucu bloğu üzerinde olduğu için, ekran kartının ısısı işlemciye yansıyabilir. Ölçüm yaptığın aracın, aslında bu değeri veriyor olma olasılığı da var.

Öncelikle ekran kartı çıktılarını paylaş ki, bakan kişi fikir üretebilsin.

heartsmagic

Isınma sorununun işlemci frekans meselesinden olduğuna emin miyiz? Modern dağıtım ve sürümlerin çoğu bu işi kendisi yapıyor zaten. Sistem boştayken işlemci hızı en düşük seviyede veya ona yakın yerlerde oluyor.

Bir şey yapmıyorken şu çıktıyı görebilir miyiz:
lscpu | grep "MHz"

Bence de diğer taraflara bakmak gerekecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

osman.tuysuz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Temmuz 2016 - 15:58:02
Isınma sorununun işlemci frekans meselesinden olduğuna emin miyiz? Modern dağıtım ve sürümlerin çoğu bu işi kendisi yapıyor zaten. Sistem boştayken işlemci hızı en düşük seviyede veya ona yakın yerlerde oluyor.

Bir şey yapmıyorken şu çıktıyı görebilir miyiz:
lscpu | grep "MHz"

Bence de diğer taraflara bakmak gerekecektir.

Dediğiniz kodun çıktısı:
CPU MHz:               800.000

Anladığım kadarıyla şuan 800 Mhz değerinde çalışıyor. Ama Windows varken işlemci hızını düşürdüğümde 700-800 Mhz hızını geçmiyordu. Yani örneğin eclipse açarken işlemci devamlı o değerde çalışıyordu. Normale alınca işlemci kendi kapasitesi kadar çalışıyordu. Benim için çok farketmiyordu. Mesela 700-800 Mhz arası kullanırken örnek eclipsi açarken atıyorum 30sn sürüyorsa normale alınca 2.20 Ghz değerine 20 saniyede açılıyordu. Ben devamlı yavaşta kullanıyordum ve hiç sorun yaşamıyordum, bana yetiyordu, her işimi hallediyor ve ısınmasını önlüyordum. Ama dediğim gibi Ubuntu kurmadan önce normale almıştım ve şimdi de muhtemelen 2.20 Ghz değerinde çalışıyor ve bir program çalıştırırken ısınma yapıyor.

Ayrıca işlemci hızını BİOS'tan değiştiremiyorum, böyle bir seçenek yok.

Yukarıda arkadaşında dediği gibi benim bilgisayarımda da işlemci ve grafik kartı soğutması aynı düzenekte. İçini açtığımda bunu görebiliyorum. Grafik kartı ısınır ve işlemciye yansır demişssiniz ancak ben direk BİOS'tan grafik kartını kapattım ve kullanmıyorum. İlgileriniz için teşekkür ederim.

bugra9

Bunun için bir yazılım var mı bilmiyorum ama bunu yazılımsız da yapabilirsiniz.

İlk üç komut root yetkisi gerektirir ve aşağıdaki komut ile geçici olarak yetkiyi alabilirsin.
sudo su

Tam güçte çalıştırmak için,
echo performance | tee /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor >/dev/null
En düşük güçte çalıştırmak için,
echo powersave | tee /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor >/dev/null
Varsayılan olarak gelen ve talebe göre gücü ayarlamak için,
echo ondemand | tee /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor >/dev/null

Ayarlamayı yaptıktan sonra aşağıdaki komut ile gerçek zamanda işlemci frekanslarını gözlemleyebilirsin. Gözlemledikten sonra ctrl+c ile çıkarsın.
watch grep \"cpu MHz\" /proc/cpuinfo

NOT: Yaptığın tüm değişiklikler bilgisayarını yeniden başlatınca sıfırlanır. Eğer yukarıdaki bilgiler ile istediğine ulaşabiliyorsan, istersen kalıcı hale getiririz veya klavyeye kısayol olarak ekleriz.

heartsmagic

Ben "ısınma" konusunu irdelemek isterim zira ne kadar ısınıyor, zararlı bir dereceye kadar mı çıkıyor, yoksa bu sadece evham mı bilemiyoruz şu durumda. Açıkçası ısınma ciddi bir noktada değilse, bir miktar ısınıyorsa işlemciyi boğmak bana pek makul gelmiyor. Bırak bence sistem doğru bildiği şeyi yapsın. Bak boştayken güzel güzel en alt değerde çalışıyor, ihtiyaç olduğunda yükselir sonra tekrar geriye gelir. Sen işlemciyi boğduğun sürece eldeki nimetten oluyorsun.

@bugra9'nın tarif ettiği şeyi yapan bir gösterge uygulaması var esasında. Hani ben ısrarla önermedim zira dediğim gibi sistem bunu kendisi yapıyor güzelce görülebildiği üzere.

sudo apt-get install indicator-cpufreq

Oturumu kapatıp açınca üst panele, sağ tarafa yerleşiyor olması lazım.

osman.tuysuz

Isıma olarak bakarsak çok aşırı ısınma yaşanmıyor. Mesela bilgisayara zarar verebilecek bir sıcaklık değil ama iki üç site açmayı denediğimde veya normal bir şekilde kullanırken sıcaklık değeri 60-70 derece arası oluyor. Bende böyle olmasını istemiyorum. Windows kullanırken işlemci hızını 800MHz yapıyordum ve normal kullanımda sıkıntı yaşamıyor ve sıcaklık değeri en fazla 60 dereceye çıkıyordu. Ubuntu'da da böyle olmasını istedim. @bugra9 ve @heartsmagic ikinize de çok teşekkür ederim. Dediğiniz kodu yazarak işlemci hızını ayarlamayı sağladım. Şuan 900MHz değerine aldım ve herhangi bir yavaşlama yaşamadan bilgisayarımı kullanıyorum. Sıcaklık değerlerine baktığımda da ortalama değerlerdeler yani 45-55 derece arasındalar.

Ama şöyle bir soru sormak istiyorum, işlemciyi boğmayın elinizdekinden olursunuz demişsiniz. Yani ben işlemci hızını çok düşük yaptığımda sürekli çalışacaklar ve kullanım süresi mi azalacak. Dediğinizden kastınız işlemci ömrü mü biter?

kartal

Benzetme tam uyar mı bilmiyorum fakat iletinizi okuyunca, aracı 4. 5. viteste kullanmak varken 1. 2. viteste kullanmak aklıma geldi :)

osman.tuysuz

@kartal dediğiniz doğru ancak ısınma olduğu için soruyorum. Windows'ta direk Lenovo uygulaması vardı ve istediğim zaman yavaşlatıyordum, performans kaybı da yaşamıyordum. O yüzden yapmak istedim ve ısınma azaldı.

heartsmagic

Alıntı yapılan: osman.tuysuzAma şöyle bir soru sormak istiyorum, işlemciyi boğmayın elinizdekinden olursunuz demişsiniz. Yani ben işlemci hızını çok düşük yaptığımda sürekli çalışacaklar ve kullanım süresi mi azalacak. Dediğinizden kastınız işlemci ömrü mü biter?
Benim söylediğim şey için soruyorsan ömür konusu değildi söylemek istediğim, @kartal'ın yorumladığı gibiydi. Hani eldeki bir şeyi tam verimli kullanmak yerine en alt verimde kullanıyorsun şu an. Isınma sorunu can sıkıcı bir durumda değilse sistem kendi işini yapsın bence. Başarım farkı görmüyorum diyorsun ama neticede işlemci en alt seviyede çalışıyor.

Tabi bu karar sana ait ve hayatından memnunsan elbette bu şekilde kullanabilirsin. Bizler sadece yorum yapıyoruz, kararı verecek olsan sensin.
Eğer konu senin için çözüldüyse etiketlersin, bizler de kapatırız.

osman.tuysuz

İlginiz alakanız için tekrar teşekkür ederim. Malum yaz aylarındayız ve bilgisayarların ısınması daha fazla yaşanıyor. Dediğim gibi aşırı bir ısınma olmuyor ancak benim için 65-70 derece, bir bilgisayar için fazla. Tabi laptop kullandığımı düşünürsek arada sırada dizlerimizin, baldırlarımızın üstüne alıyoruz ve bedenimizde bile sıcaklıktan dolayı iz yapıyor. Şuan işlemci hızımı istediğim zaman değiştiriyorum ve sıkıntı yaşamadan kullanıyorum. İyi günler, iyi çalışmalar.