sudo chmod -R 777 /var/www Her kapanışta tekrar

Başlatan xxmehmetali, 09 Temmuz 2016 - 23:27:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xxmehmetali

arkadaşlar bu komutu yazdığımda herşey güzel gidiyor ama pc kapatıp açtığımda tekar yazmam gerekiyor.Ve ben programımda hata olduğunu düşünüp saatlerce bug arıyorum ama sorun yok sonra bu komut aklıma geliyor çıldırıcam kalıcı bir çözümü yok mu yani pc yi kapatıp açtığımda halen geçerli olması için bu komutun ?
sudo chmod -R 777 /var/www

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Temmuz 2016 - 23:34:07

Ayrıca arkadaşlar şimdi farkettim her kapanışta sıfırlanmıyormuş.her yeni dosya açtığımda bu komutu girmek zorundaymışım ne olur kurtarın beni bu illetten !!

mhmtkrktr

Şunu deneyelim.
sudo chown $USER:users /var/www
Ayrıca o dosyayı oraya sen mi ekledin, zaten var mıydı?
Bu dizini ne amaçla kullandığını bilmiyorum ama 777 değilde 766 daha uygun olabilir belki.

xxmehmetali

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 09 Temmuz 2016 - 23:48:07
Şunu deneyelim.
Bu dizini ne amaçla kullandığını bilmiyorum ama 777 değilde 766 daha uygun olabilir belki.
o dosya php için kullandığım dosya orası php ' nin ana dizini,değiştirebileceğimi sanmıyorum ve oraya sınırsız yetki gerekiyor.Php kodlarının bazen oralara erişmesi gerekiyor tabi izin olmayınca yapamıyor o yüzden tüm yetkileri vermem gerek.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Temmuz 2016 - 00:30:45

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 09 Temmuz 2016 - 23:48:07
Şunu deneyelim.
bu kodu denemeli miyim ? yani şu an orayı ne için kullandığımı biliyorsun yanlış birşey yapmayayım.

mhmtkrktr

Sorduğun iyi oldu, php konusunu bilmiyorum. Öncelikle şu çıktıya bakalım ki, geri almak istersek yolumuzu bulabilelim,
ls -l /var

Bu kod dosyanın sahibini eskisinden alıp, normal kullanıcıya geçirecek. Çözüme etkisi olmazsa da şu şekilde eski haline alabilirsin.
sudo chown root:root /var/www

veya root:root yerine ls çıktısında ne varsa artık.

xxmehmetali

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 10 Temmuz 2016 - 00:42:27
Sorduğun iyi oldu, php konusunu bilmiyorum. Öncelikle şu çıktıya bakalım ki, geri almak istersek yolumuzu bulabilelim,
ls -l /var

Bu kod dosyanın sahibini eskisinden alıp, normal kullanıcıya geçirecek. Çözüme etkisi olmazsa da şu şekilde eski haline alabilirsin.
sudo chown root:root /var/www

veya root:root yerine ls çıktısında ne varsa artık.
ls -l /var çıktısı :
toplam 48
drwxr-xr-x  2 root root     4096 Tem  8 18:29 backups
drwxr-xr-x 20 root root     4096 Tem  5 17:17 cache
drwxrwsrwt  2 root whoopsie 4096 Tem  9 21:57 crash
drwxr-xr-x 74 root root     4096 Tem  5 17:17 lib
drwxrwsr-x  2 root staff    4096 Nis 11  2014 local
lrwxrwxrwx  1 root root        9 Oca 22 18:08 lock -> /run/lock
drwxrwxr-x 17 root syslog   4096 Tem 10 11:26 log
drwxrwsr-x  2 root mail     4096 Ağu  5  2015 mail
drwxrwsrwt  2 root whoopsie 4096 Ağu  5  2015 metrics
drwxr-xr-x  2 root root     4096 Ağu  5  2015 opt
lrwxrwxrwx  1 root root        4 Oca 22 18:08 run -> /run
drwxr-xr-x  9 root root     4096 Ağu  5  2015 spool
drwxrwxrwt  2 root root     4096 Tem 10 11:45 tmp
drwxrwxrwx  3 root root     4096 Tem  6 15:30 www

mhmtkrktr

Dizin sahibi root. Gerekirse üstte verdiğim kodla dönüş yapabilirsin. Komutu çalıştırıp denemen hiç bir sorun oluşturmayacaktır.
Hatta önce şu şekilde dene, olmazsa ilk verdiğim şeklini kullanırsın.
sudo chown $USER:root /var/www

bugra9

Alıntı yapılan: xxmehmetali - 09 Temmuz 2016 - 23:27:26
her yeni dosya açtığımda bu komutu girmek zorundaymışım

Senin kendi oluşturduğun dosyalara mı erişemiyorsun yoksa php'nin oluşturduğu dosyalara mı?

xxmehmetali

Alıntı yapılan: bugra9 - 10 Temmuz 2016 - 22:17:58
Alıntı yapılan: xxmehmetali - 09 Temmuz 2016 - 23:27:26
her yeni dosya açtığımda bu komutu girmek zorundaymışım

Senin kendi oluşturduğun dosyalara mı erişemiyorsun yoksa php'nin oluşturduğu dosyalara mı?
ben dosya oluşturuyorum adı "dosya".php masaüstünden resim alıp o resmi "dosya" adlı dosyaya koyması gerekiyor ama chmod 777 vermezsem yapamıyor bende yazdığım komut hep geçerli olsun istiyorum . her seferinde yazmak istemiyorum

mhmtkrktr

Verdiğim kod işine yaramadı mı? Birde şu var ama, ben komutu /var/www için verdim. Bu söylediğin daha alt bir dizin içinde ise, komutu da o dizine veya dosyaya göre vermelisin.

bugra9

Öncelikle alıntı olayını gereksiz yere kullanmak iletileri okumayı zorlaştırıyor.

İstediğin şey, ben her yeni dosya oluşturduğumda otomatik olarak 777 izniyle oluşsun diyorsun, doğru mudur? Bildiğim kadarıyla bunu "umask" ile yapıyorsun, araştırabilirsin ya da nasıl kullanıldığını bilenler yazacaktır.
Niye sürekli herkesin yazabileceği dosyalar oluşturmak zorunda olduğunu söylesen ve ona göre yönlendirme/bilgilendirme yapılsa daha doğru sonuçlara ulaşırsın.

heartsmagic

Anlattığın kısmı pek anlayamasam da (masaüstünden resmi alıp dosya isimli dosyaya koyması?) arada bir de olsa izinlerle uğraşmak istemiyorum diyorsan:

1. Çalışma sistemini değiştir. Örneğin /var/www altında bir yerlerde çalışacaksan oradan alsın ne alacaksa, yine oradaki bir dizinle işlem yapsın. Hoş, yazma hakkı varsa masaüstünden de alabilir kodun ya, ben yine anlayamıyorum olayı. Bir kere dizine yazma hakkı verdikten sonra o hak kaybolmaz. Sadece, root olarak bir şey kopyalarsan oraya, onun sahipliği root'ta olur, onun için de sahiplik basitçe değiştirilebilir yine. Zırt pırt dosya ve dizin yüklenmiyorsa bu yapılabilecek bir şey.

2. /var/www yerine ev dizininde bir yer ayarla, web sunucusunun çalışma dizinini de bu dizin olarak göster. Kullandığın Ubuntu ve web sunucusuna göre değişir bu yapılandırma.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xxmehmetali

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Temmuz 2016 - 10:24:53
Anlattığın kısmı pek anlayamasam da (masaüstünden resmi alıp dosya isimli dosyaya koyması?) arada bir de olsa izinlerle uğraşmak istemiyorum diyorsan:

1. Çalışma sistemini değiştir. Örneğin /var/www altında bir yerlerde çalışacaksan oradan alsın ne alacaksa, yine oradaki bir dizinle işlem yapsın. Hoş, yazma hakkı varsa masaüstünden de alabilir kodun ya, ben yine anlayamıyorum olayı. Bir kere dizine yazma hakkı verdikten sonra o hak kaybolmaz. Sadece, root olarak bir şey kopyalarsan oraya, onun sahipliği root'ta olur, onun için de sahiplik basitçe değiştirilebilir yine. Zırt pırt dosya ve dizin yüklenmiyorsa bu yapılabilecek bir şey.

2. /var/www yerine ev dizininde bir yer ayarla, web sunucusunun çalışma dizinini de bu dizin olarak göster. Kullandığın Ubuntu ve web sunucusuna göre değişir bu yapılandırma.
2. dediğiniz aklıma yattı daha mantıklı gibi.Ama bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız iyi olur .

natgho

Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagicKullandığın Ubuntu ve web sunucusuna göre değişir bu yapılandırma.
Haliyle ayrıntıları bilmemiz gerekiyor. Profilinde Ubuntu sürümü görünüyor, teyit etmelisin bunu. Ayrıca web sunucusu nedir, nasıl kuruldu gibi bilgileri de bilmemiz gerekmekte.

xxmehmetali

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Temmuz 2016 - 12:01:16
Alıntı yapılan: heartsmagicKullandığın Ubuntu ve web sunucusuna göre değişir bu yapılandırma.
Haliyle ayrıntıları bilmemiz gerekiyor. Profilinde Ubuntu sürümü görünüyor, teyit etmelisin bunu. Ayrıca web sunucusu nedir, nasıl kuruldu gibi bilgileri de bilmemiz gerekmekte.
php kullanıyorum,mysql veritabanı başkada birşey yok zaten php 'nin çalışabilmesi için /var/www/html klasörü içine atmam gerek dosyaları (.php ile biten).sizde o dizini başka bir dizin ile değiştirmeyi söylediniz.

natgho

Alıntı yapılan: xxmehmetaliAlıntı yapılan: heartsmagic - Bugün, 12:01:16Alıntı yapılan: heartsmagicKullandığın Ubuntu ve web sunucusuna göre değişir bu yapılandırma.Haliyle ayrıntıları bilmemiz gerekiyor. Profilinde Ubuntu sürümü görünüyor, teyit etmelisin bunu. Ayrıca web sunucusu nedir, nasıl kuruldu gibi bilgileri de bilmemiz gerekmekte.php kullanıyorum,mysql veritabanı başkada * bir şey yok zaten php 'nin çalışabilmesi için /var/www/html klasörü içine atmam gerek dosyaları (.php ile biten).sizde o dizini başka bir dizin ile değiştirmeyi söylediniz.
Tekrar sorayım "Xampp'mi kullanıyorsunuz?"
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

xxmehmetali

Alıntı yapılan: natgho - 11 Temmuz 2016 - 13:34:48
Alıntı yapılan: xxmehmetaliAlıntı yapılan: heartsmagic - Bugün, 12:01:16Alıntı yapılan: heartsmagicKullandığın Ubuntu ve web sunucusuna göre değişir bu yapılandırma.Haliyle ayrıntıları bilmemiz gerekiyor. Profilinde Ubuntu sürümü görünüyor, teyit etmelisin bunu. Ayrıca web sunucusu nedir, nasıl kuruldu gibi bilgileri de bilmemiz gerekmekte.php kullanıyorum,mysql veritabanı başkada * bir şey yok zaten php 'nin çalışabilmesi için /var/www/html klasörü içine atmam gerek dosyaları (.php ile biten).sizde o dizini başka bir dizin ile değiştirmeyi söylediniz.
ne kullandığımı bilmiyorum(biraz garip) ,youtube üzerinden bir video yardımı ile yükledim herşeyi .Ama eğer o dediğiniz paketin yüklü olup olmadığını çıktı olarak verebilecek bir komut varsa(terminal) bakabilirim.internette araştırdım ama bulamadım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Temmuz 2016 - 01:04:58

Alıntı yapılan: natgho - 11 Temmuz 2016 - 13:34:48
yardımcı olacak mısınız ? tam olarak bilmiyorum ne kullandığımı , ne kullanıp kullanmadığımı öğrenmemin bir yolu var mı ?

heartsmagic

natgho

Elbette yardımcı olacağım :)

PHP geliştiriyorsanız Xampp kullanırsanız bu tarz problemler yaşamazsınız, paket olarak geldiğinden kullanımı gayet kolay, şurada kurulumunu anlatmıştım;
http://sezerbozkir.com/2015/10/manjaro-linux-uzerinde-xampp-kurulumu-apache-server-mysql-php-phpmyadmin/

yardımcı olacağını umuyorum.

ilosi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Temmuz 2016 - 10:24:53

Eski konuyu hortlatmış olacağım ama LAMP Server'da bunu nasıl yapabilirim?

php info: PHP Version 7.2.15-0ubuntu0.18.04.1

Empat

[mention=644814]@ilosi[/mention]

Eski konuları hortlartmak yerine yeni konu açarsanız, forum düzeninin korunmasına ve sürdürülebilirliğine katkı sağlamış olursunuz.

LAMP server'da da, Xampp gibi yardımcı programlarda da bunu yapmanız için httpd.conf dosyasında küçük bir düzenleme yapmanız lazım.

Eğer LAMP server derken her paketin tek tek elle kurulmuş halini kastediyorsanız bunu yapmak için aşağıdaki komutla httpd.conf dosyasını açıp belirteceğim satırı değiştirmeniz gerek.

Öncelikle aşağıdaki komutu vererek dosyayı nano editörüyle açın.
sudo nano /etc/httpd/conf/httpd.conf

Ardından aradığımız satıra hızlıca gitmemiz için Ctrl+W tuş kombinasyonunu gerçekleştirin ve çıkan kutucuğa DocumentRoot yazın.

Aşağıdaki gibi bir sayfaya gitmiş olacaksınız. Sayfadaki DocumentRoot ve Directory değişkenlerine verilen değerleri, root dizini olarak algılanmasını istediğiniz dizinle değiştirin.
</Directory>

#
# Note that from this point forward you must specifically allow
# particular features to be enabled - so if something's not working as
# you might expect, make sure that you have specifically enabled it
# below.
#

#
# DocumentRoot: The directory out of which you will serve your
# documents. By default, all requests are taken from this directory, but
# symbolic links and aliases may be used to point to other locations.
#
DocumentRoot "/home/onur/public_html(burayı değiştireceksiniz, parantez içerisindeki bu yazıyı ek olarak ben yazdım)"
<Directory "/home/onur/public_html(burayı değiştireceksiniz, parantez içerisindeki bu yazıyı ek olarak ben yazdım)">
    #
    # Possible values for the Options directive are "None", "All",
    # or any combination of:
    #   Indexes Includes FollowSymLinks SymLinksifOwnerMatch ExecCGI MultiViews

Değişiklik sonrası Ctrl+O + Ctrl+X kombinasyonuyla dosyayı kaydedin ve editörden çıkış yapın.

Artık geriye bir tek Apache'yi restart etmek kalıyor. Onu da aşağıdaki komutla yapın.
sudo systemctl restart httpd
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

ilosi

[mention=644816]@Empat[/mention]

Kalabalık yapmamak adına varolan, eski bir konuda aradığıma yakın bir sorun bulduğum için, burayı kullanmıştım. Bundan sonrasında dediğiniz şekilde yapacağım. Bilgilendirme için teşekkürler öncelikle. 

Her paketi tek tek elle kurmuştum, evet.
Verdiğiniz ilk komutla:
[ '/etc/httpd/conf' dizini içermemektedir ] hatasını aldım, /httpd isimli bir dizin dahi yok sistemimde orada.

Empat

[mention=644820]@ilosi[/mention]

Paketler tek tek kurulduğunda genelde o dizinde olur. Ben de tek tek kurdum Arch Linux sistemimde ve o dizinde.

O zaman httpd.conf dosyasının hangi dizinde olduğunu bulun ve belirttiğim çözümü uygulayın.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

ilosi

[mention=644821]@Empat[/mention] /etc/apache2/apache2.conf dosyasında benzer olarak şunu buldum, fakat sanırım düzenlemem gereken dosya bu değil:

# Sets the default security model of the Apache2 HTTPD server. It does
# not allow access to the root filesystem outside of /usr/share and /var/www.
# The former is used by web applications packaged in Debian,
# the latter may be used for local directories served by the web server. If
# your system is serving content from a sub-directory in /srv you must allow
# access here, or in any related virtual host.
<Directory />
Options FollowSymLinks
AllowOverride None
Require all denied
</Directory>

<Directory /usr/share>
AllowOverride None
Require all granted
</Directory>

<Directory /var/www/>
Options Indexes FollowSymLinks
AllowOverride None
Require all granted
</Directory>

#<Directory /srv/>
# Options Indexes FollowSymLinks
# AllowOverride None
# Require all granted
#</Directory>

syaman

Ben bunu nautilus ile çözdüm.

sudo nautilus

klasöre git>sağ tık özellikler>erişim hakları>okuma-yazma seç sonra root yazan kısımdan kullanıcı adını seç oluyor diye biliyorum dene istersen.