Katmanlarla ve Sınırlarla İlgili Sorun

Başlatan Nashiie, 09 Temmuz 2016 - 17:01:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nashiie

Merhaba. Umarım derdimi anlatabilirim :)

Önceden photoshop kullanıyordum, basit işler yapıyorum, grafik tasarımından pek anlamam. Sonra Gimp'e geçtim ama çözemediğim şeyler var.

Diyelim ki yeni bir görüntü oluşturdum ya da bir resmi açtım ve tek katmanım var. Daha sonra ilkinden farklı boyuttaki bir resmi ikinci katman olarak ekliyorum. Ancak ikinci katman, ilk katmanın boyutuna göre değil kendi boyutuna göre görünüyor. Katmanlar arasında geçiş yaptığımda görüntünün sınırları değişiyor. Hele bir de arka planları beyaz olan katmanlar olduğunda ve ikinci, üçüncü katmanlara tıkladığımda görüntünün asıl sınırlarını göremediğim için düzenlemekte zorlanıyorum. Biraz daha açıklayıcı olmak için şöyle anlatmayı deneyeceğim: 400X400 boyutunda bir resmi açtım, üzerine 200x600 boyutunda bir resmi yeni katman olarak getirdim. 200x600 boyutundaki resmin katmanı seçiliyken görüntünün sınırları 200x600 olarak görünüyor, diğer katmanların görünürlükleri, en alttaki katmanın sınırlarıya uyumluluk göstermiyor. Katmanlardan hangisine tıklarsam, görüntünün sınırları o katmana göre değişiveriyor.

Biraz kurcaladım programı ama çözüm bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler. :)

mhmtkrktr

Doğru anlamışsam, Katmanlar menüsünden ilgili katmana sağ tık yapıp < katmandan görüntü boyutuna > seçeneğini kullanarak bunu yapabilirsin.

Yapmak istediğin iki katmanı görüntü olarak aynı ölçüye getirmekse, araç menüsünde bulunan < X > şeklinde işaretlediğim ölçekleme aracını kullanabilirsin. http://hizliresim.com/EJ0A7n

illedelinux

Gimp...
Bilgisayar aleminde öğrenmesi en zor program.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Nashiie

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 09 Temmuz 2016 - 21:29:03
Doğru anlamışsam, Katmanlar menüsünden ilgili katmana sağ tık yapıp < katmandan görüntü boyutuna > seçeneğini kullanarak bunu yapabilirsin.

Yapmak istediğin iki katmanı görüntü olarak aynı ölçüye getirmekse, araç menüsünde bulunan < X > şeklinde işaretlediğim ölçekleme aracını kullanabilirsin. http://hizliresim.com/EJ0A7n

Teşekkür ederim öncelikle cevap için.

Ben sorunu yanlış anlamışım aslında, dün gece onu fark ettim. Her katman kendi boyutunda görünmüyormuş, en alttaki katmana göre görünüyormuş ama katmanlardan birini seçtiğimde sınır çizgileri o katmana göre değişiyor. Bu da bana beyaz zeminli bir çalışma yaparken zorluk çıkarıyor çünkü zaten Gimp'in kendi arka planı da beyaz. Yani başka bir katmana tıkladığımda sınır çizgileri değişmese, ilk katmanın sınır çizgileri sabit olarak görünse olmuyor mu? Olmuyorsa da araya farklı bir renkte başka bir katman koyup, görünürlükle falan uğraşıp en sonda da o katmanı silerek yaparım herhalde. Ama bana saçma geldi üst katmanlara tıklayınca sınır çizgilerinin değişmesi, beyaz zeminli çalışınca sıkıntı oluyor. Basit bir detay aslında.

Bu arada dediğin gibi katmanı görüntü boyutuna getirince katmanın kenarları kesilmiş oluyor. Resmin kendi boyutunda kalması ama sınır çizgilerinin en alttaki katmanın ölçülerinde sabit durması lazım. Photoshopta öyle oluyordu.

mhmtkrktr

Alıntı YapBen sorunu yanlış anlamışım aslında, dün gece onu fark ettim. Her katman kendi boyutunda görünmüyormuş, en alttaki katmana göre görünüyormuş ama katmanlardan birini seçtiğimde sınır çizgileri o katmana göre değişiyor. Bu da bana beyaz zeminli bir çalışma yaparken zorluk çıkarıyor çünkü zaten Gimp'in kendi arka planı da beyaz. Yani başka bir katmana tıkladığımda sınır çizgileri değişmese, ilk katmanın sınır çizgileri sabit olarak görünse olmuyor mu? Olmuyorsa da araya farklı bir renkte başka bir katman koyup, görünürlükle falan uğraşıp en sonda da o katmanı silerek yaparım herhalde. Ama bana saçma geldi üst katmanlara tıklayınca sınır çizgilerinin değişmesi, beyaz zeminli çalışınca sıkıntı oluyor. Basit bir detay aslında.

Sendeki sorun arkaplanın beyaz olmasından ziyade, kullandığın temanın katman sınırını çizen sınır çizgisini farklı bir tonda oluşturamaması gibi. Bunun için uygun bir tema bulmak ve sadece gimp 'i bu tema ile çalıştırmak daha pratik olabilir. Bu şekilde genel tema ayarlarında değişmemiş olur.

Alıntı YapYani başka bir katmana tıkladığımda sınır çizgileri değişmese, ilk katmanın sınır çizgileri sabit olarak görünse olmuyor mu?
Katmandan görüntü boyutuna deyince öyle olmuyormu zaten, Bunu uyguladığında alttaki katmana göre sınır çizer ama görüntünün kendi boyutunu değiştirmez. Bu sayede hangi katmanı seçersen seç sınır çizgisi en alt katman için görünür. Birazda alışmak gerekiyor gibi.

Alıntı YapBu arada dediğin gibi katmanı görüntü boyutuna getirince katmanın kenarları kesilmiş oluyor. Resmin kendi boyutunda kalması ama sınır çizgilerinin en alttaki katmanın ölçülerinde sabit durması lazım. Photoshopta öyle oluyordu.

Katmanın kenarları, katmanın orjinal sınırının dışına taşımadıkça kenarları kesilmez. Eğer katman sınırının dışına çıkmışsan da, çıkarttığın bölüm kesilir. Bu normal değil mi zaten. En son CS5 i kullanmıştım ben ve onda da aynıydı diye biliyorum.

Nashiie

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 10 Temmuz 2016 - 22:39:46
Alıntı YapYani başka bir katmana tıkladığımda sınır çizgileri değişmese, ilk katmanın sınır çizgileri sabit olarak görünse olmuyor mu?
Katmandan görüntü boyutuna deyince öyle olmuyormu zaten, Bunu uyguladığında alttaki katmana göre sınır çizer ama görüntünün kendi boyutunu değiştirmez. Bu sayede hangi katmanı seçersen seç sınır çizgisi en alt katman için görünür. Birazda alışmak gerekiyor gibi.

Alıntı YapBu arada dediğin gibi katmanı görüntü boyutuna getirince katmanın kenarları kesilmiş oluyor. Resmin kendi boyutunda kalması ama sınır çizgilerinin en alttaki katmanın ölçülerinde sabit durması lazım. Photoshopta öyle oluyordu.

Katmanın kenarları, katmanın orjinal sınırının dışına taşımadıkça kenarları kesilmez. Eğer katman sınırının dışına çıkmışsan da, çıkarttığın bölüm kesilir. Bu normal değil mi zaten. En son CS5 i kullanmıştım ben ve onda da aynıydı diye biliyorum.

Photoshopta öyle oluyordu derken, gimpteki görüntü boyutuna getirme fonksiyonunun photoshoptaki halinde öyle oluyordu demek istememiştim, katmanlar arasında geçiş yaparken sınır çizgilerinin sabit kalmasını kast ettim.

Katmanı görüntü boyutuna getirmek işimi görmüyor çünkü farklı boyuttaki katmanları istediğim zaman taşıyabilmeli böylece görünürdeki bölümünde değişiklik yapabilmeliyim ama katmanı görüntü boyutuna getirince resmin kenarları gidiyor dediğin gibi. Yani benim istediğim şey, hiçbir katmanın kenarlarının gitmemesi ve sınır çizgilerinin en alttaki katmana göre hep sabit durması.

Tema işini araştıracağım, teşekkür ederim.

mhmtkrktr

Büyük olasılıkla farklı işlemlerden söz ediyoruz. Söylediğin durumu hayalde kurmaya çalışıyorum da, bu söylediğin sadece büyük ölçekli bir resmi daha küçük bir resmin içine eşitle dersen olabilir. Bu durumda mantık dışı bir uygulama olur. Eminim farklı bir sorun yaşıyorsundur ama ne olduğunu tariften çıkartamadım.

Forumda gif olarak görsel paylaşım anlatımı vardı. Yapmak istediğini bu şekilde paylaşırsan belki daha açıklayıcı olabilir. (veya vaktin varsa küçük bir video veya işaretlenmiş resimde olabilir.) Diğer durumda ne olduğunu ve tam olarak ne istendiğini anlamak zor olacak.

Nashiie

Bu resimleri dün hazırlamıştım, sorun anlaşılsın, belki başka birinin de işine yarar diye koyuyorum ama az önce bir çözüm buldum. Gimp'in arka plan rengini değiştirme yeri varmış, yani artık zemini beyaz bir çalışma olacaksa arka planı da beyazdan farklı bir renk seçerek sorunu halledebilirim.

Yardımların için teşekkür ederim mhmtkrktr. :)

Bu arada bunun için ayrı bir konu mu açmalıydım bilmiyorum ama farklı bir soru daha sormak istiyorum. Aşağıdaki resimde görünen, yazı yazarken hemen yazının dibinde biten metin araç çubuğunu (adı böyle mi bilmiyorum) yok etmenin ya da başka bir yere taşımanın bir yolu var mı?

mhmtkrktr

Alıntı YapGimp'in arka plan rengini değiştirme yeri varmış, yani artık zemini beyaz bir çalışma olacaksa arka planı da beyazdan farklı bir renk seçerek sorunu halledebilirim.

Bu söylediğin durumla hiç karşılaşmadım. Şu sebepten bunu hiç görmemişim anlaşılan.
İlki, ben gimp için koyu tema kullanıyorum. Bu tabi tercihten.
İkincisi saydam katmanla başlıyorum işleme, ( istersen taban katmanı da istediğin renkte başlatabilirsin bu arada). Tersi olarak bir iki kez karşılaştığım, senin söylediğinin tam tersi olan, koyu tema kullandığım için, gimp arkaplanı ile katman rengi aynı olunca katmanı geçici olarak farklı bir renkle işleyip, işlem sonunda kendi rengine almıştım. Ama çok yapmayınca ilk aklıma gelen bu olmamıştı.

Alıntı YapBu arada bunun için ayrı bir konu mu açmalıydım bilmiyorum ama farklı bir soru daha sormak istiyorum. Aşağıdaki resimde görünen, yazı yazarken hemen yazının dibinde biten metin araç çubuğunu (adı böyle mi bilmiyorum) yok etmenin ya da başka bir yere taşımanın bir yolu var mı?

Gimp yazı aracı henüz Photoshop kadar gelişmemiş malesef.  Söylediğin durum beni de rahatsız etti ilk başlarda. Çözümü varmı bakmadım ama Gimp 'te yazı alanının çevresinde belirlenen alanın çok bir fonksiyonu yok. Yazı ayarlarına göre kendince takılıyor öyle.
Bundan olumlu yönde faydalanarak, sınır alanını normal yazının olacağı bölümün biraz daha yukarısından başlatırsan yukarda kalıyor, rahatsız etmiyor o pencere.

Nashiie

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 15 Temmuz 2016 - 04:09:40
Alıntı YapBu arada bunun için ayrı bir konu mu açmalıydım bilmiyorum ama farklı bir soru daha sormak istiyorum. Aşağıdaki resimde görünen, yazı yazarken hemen yazının dibinde biten metin araç çubuğunu (adı böyle mi bilmiyorum) yok etmenin ya da başka bir yere taşımanın bir yolu var mı?

Gimp yazı aracı henüz Photoshop kadar gelişmemiş malesef.  Söylediğin durum beni de rahatsız etti ilk başlarda. Çözümü varmı bakmadım ama Gimp 'te yazı alanının çevresinde belirlenen alanın çok bir fonksiyonu yok. Yazı ayarlarına göre kendince takılıyor öyle.
Bundan olumlu yönde faydalanarak, sınır alanını normal yazının olacağı bölümün biraz daha yukarısından başlatırsan yukarda kalıyor, rahatsız etmiyor o pencere.

Bu güzel bir çözümmüş. Bu sorun da halloldu öyleyse, teşekkür ederim. :)