adobe flash'a açık kaynaklı alternatif ms den :)

Başlatan esrama, 07 Aralık 2008 - 20:45:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esrama

MS açık kaynaklı bir atılım yaparak linux dünyasına bir katkıda bulunmak istemiş. Çoğumuzun bilgisyarında bulunan ve açık kaynaklı olmayan belki tek program adobe flash programını silip açık kaynaklısını kurabilirsiniz.
http://www.bildirgec.org/yazi/silverlight-linuxta haberi buradan okuyabilirsiniz.
MS nin açık kaynak dünyasını sevdiğini biliyordum zaten :)

atomkarinca

Alıntı yapılan: esrama - 07 Aralık 2008 - 20:45:45
MS açık kaynaklı bir atılım yaparak linux dünyasına bir katkıda bulunmak istemiş. Çoğumuzun bilgisyarında bulunan ve açık kaynaklı olmayan belki tek program adobe flash programını silip açık kaynaklısını kurabilirsiniz.
http://www.bildirgec.org/yazi/silverlight-linuxta haberi buradan okuyabilirsiniz.
MS nin açık kaynak dünyasını sevdiğini biliyordum zaten :)

Öncelikle bu açık kaynaklı bir yazılım değil, ayrıca Flash'ın alternatifi de değil. Microsoft eğer açık kaynaklı bir şey yapmak istiyorsa GPL lisansı durduğu yerde duruyor, başka lisanslarla insanların kafasını karıştırmasına gerek yok.

Gimp Uzmanı

Açık kaynak olduğu doğrumu ?  Sitesinde böyle bir yazıya rastlamadım.

esrama

atomkarinca bilgirgecin haberinde açık kaynağa sahip olduğu yazıyor. ve adobe flash playera alternatif yazıyor .. sanırım bir yanlışlık var....

atomkarinca

Alıntı yapılan: esrama - 07 Aralık 2008 - 20:57:22
atomkarinca bilgirgecin haberinde açık kaynağa sahip olduğu yazıyor. ve adobe flash playera alternatif yazıyor .. sanırım bir yanlışlık var....

Kusura bakma ben senin yanlış söylediğini ima etmeye çalışmadım. Böyle yanlış bir inanç var insanlarda, Moonlight'ın açık kaynak olduğuna dair. Açık kaynakla benim demek istediğim özgür yazılım olması. Eğer Microsoft özgür yazılım yapmak istiyorsa EULA (ya da her ne ise) gibi şeylerle neden uğraşıyor? GPL'le lisanslasın ve versin geliştiricilere. Aynı şey OOXML'le de yaşanıyor. Madem OOXML açık kaynaklı neden OpenOffice.org'la ben docx dosyalarını düzgün bir şekilde açamıyorum?

heartsmagic

Öncelikle Moonlight Adobe Flash'a alternatif olabilir mi bu tartışılır ancak onun yerini alacağını düşünmek şu an için biraz erken. Kaldı ki birebir birbirinin alternatifi değil bu iki platform. Bu nedenle iyi düşünüp taşınmak gerekiyor. Bir diğer mesele de bu işi MS'nin yapmıyor olması. MS tarafındaki oluşum Silverlight'tır, Mono ile bu Moonlight olmuş durumda. Mono ile yazılan bazı programları zevkle kullansam da son zamanlardaki yaklaşımları beni rahatsız etmeye başladı. Kim ki MS ile bu kadar fazla dans eder, benim gözümde önyargıyı da hak eder. Eğer amaç MS tarafındaki yazılım ve insanları özgür yazılım tarafına katmaksa bilemem ancak bunun ne kadarının doğru olup olmadığını iyi irdelemek gerekiyor.

@esrama, sakın yanlış anlama buradaki yazılanlar senle alakalı değil. Sadece meselenin iyi irdelenmesi gerekiyor.

Ben biraz irdelemek için şu iki alıntıyı yapıp bırakıyorum.

Alıntı YapMicrosoft Public License (Ms-PL)

This is the least restrictive of the Microsoft licenses and allows for distribution of compiled code for either commercial or non-commercial purposes under any license that complies with the Ms-PL. Redistribution of the source code itself is permitted only under the Ms-PL.[8] Initially titled Microsoft Permissive License, it was renamed to Microsoft Public License while being reviewed for approval by the Open Source Initiative (OSI). The license was approved on October 12, 2007.[9] According to the Free Software Foundation, it is a free software license and is compatible with the GNU GPL version 3.
http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Public_License#Microsoft_Public_License_.28Ms-PL.29

Alıntı YapMicrosoft Public License (Ms-PL)

This is a free software license, compatible with version 3 of the GNU GPL. It is incompatible with version 2 of the GNU GPL because of the conditions in sections 3(B) and 3(C).

Please do not use this license for anything you write; there are already well-known free software licenses that serve the same purpose, such as the Apache License version 2.0, and we must all stand together to combat license proliferation. However, there is no reason to avoid using software released under this license.
http://www.fsf.org/licensing/licenses/
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Xenophobia

Özgür yazılım kullanıcıları ölse, Ms kendi çıkarı olmayan hiç bir şeyi paylaşmaz. Bir programı bilgisayarına girince, ister istemez kuşku duyuyor insan. Ben tüm samimiyetimle Ms programlarının hiç birine zerre güvenmiyorum.

Hatta bazı sitelere girmek için yüklemek zorunda olduğumuz, IE4 lin programını bile kaldırmayı düşünüyorum.