Gnome Masaüstün de inanılmaz ram kullanım artışı.(1 gb den 2.gb ye kadar artış)

Başlatan harun252525, 03 Temmuz 2016 - 06:18:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Şimdi bir deneme yaptım. Sistem 600MB civarıyla başlıyor, gnome-software ve apt arkada bir şeyler karıştırdıktan sonra biraz artıyor haliyle. Sonrasında Firefox'tur, Guake'dir, Conky'dir, Variety'dir, diğer ufak tefek zımbırtılardır toplam 1GB üstü bir şey oluyor.

Başlığı kapatalım demiyoruz, sadece doğru şekilde irdeleyelim diyoruz :) Çok kullanıldığını düşünüyorsan istediğimiz çıktıyı aktar, duruma bakalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

harun252525

@heartsmagic, yok ya şimdi sizinde ve birkaç kullanıcınında ram kullanımı o civarlarda olunca normal geldi sorun olmaktan çıktı.

konu dışı olacak ama foruma kendi başlattığım konuları göremiyorum illa aramam gerekiyor bunu nasıl görebilirim yani konularım diye bir buton benzeri bişi varmı konuda
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

heartsmagic

Ne kadar uygulama açarsan o kullanım o kadar artar. Örneğin benim Rhythmbox ile 1,55GB oldu şu an. Karar kıldığımız üzere sorun yok :)

Başlıklarına ve iletilerine şuradan ulaşabilirsin:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?action=profile

Forumun üst bölümündeki Profil bağlantısı yani. Sonra sol taraftan iletilerine geçersin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eronis

Çok ram kullanılması kötü bir şey değildir ki. Arch wiki'de ne güzel söylüyor "Boşta olan ram, ziyan edilen RAM'dir" çünkü tam kapasitesini kullanmıyorsun. Linux sistem kaynaklarını Windows'tan farklı kullanıyor. Önemli olan RAM kullanımı değil, eğer ram'lerde program yazılı ise programların tepki süresi kısalacaktır ve sistemin hızlanacaktır. Ama açıkçası GNOME masaüstünde ciddi bir yavaşlama sezdim ben. Unity artık GNOME'un yanında uçuyor.

Unity boştayken 400 küsür, GNOME ise 600 küsür yedi benim sistemimde altını da çizeyim. Bir GNOME fanıyım ama eğer o çok sevdiğim masaüstü bu kadar kasacaksa Unity kullanırım, olur biter. Ayrıca dürüst olmak gerekirse kullandıkça Unity'i GNOME'dan daha çok sevdim ;D
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

UNC

Aynı durumdan müzdaribim bende 2GB ram oldugu için 32bit ubuntuGNOME kurdum.
açılışta 1le 1.1GB arası ram kullanıyor. Crome açıp 4le 5 arası sekme açınca yaklaşık 1.8GB ram tüketiyor . 4Saatlik kullanımdan sonra swap alanının 1.7GB 'a kadar doldugunu fark etim.

edit: aslında ram'in çok kullanılması önemli degil ama tarayıcıda dört, beş sekme açıkken başka işlem yaparken kasılıyor geç tepki veriyor pc.
ayrıca başlangıç uygulamaları tercihlerini root olarak nasıl açabiliriz burda devredışı bırakmak için bi kaçtane uygulama var hepsi görünmüyor.

matrax_41

@UNC, gnome zaten sistem kaynaklarını az kullanan bir masaüstü değil. Sistem kaynaklarını az kullanan masaüstlerine (xfce,lxde vs...) bakabilirsin.