Gnome Masaüstün de inanılmaz ram kullanım artışı.(1 gb den 2.gb ye kadar artış)

Başlatan harun252525, 03 Temmuz 2016 - 06:18:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

harun252525

Merhaba arkadaşlar Gnome masaüstü kullanıyorum ubuntu gnome dada aynı sorun vardı fedora da da neden ram bukadar artıyor ve ram ı nasıl temizleyebilirim yani gereksiz kullanılan ram alanlarını nasıl boşaltabilirim. windows ta bu tip programlar vardı ram için linux tada varmı acaba.

yardmlarınız için şimdiden teşekkürler.
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

mhmtkrktr

Bilgisayarda ram'in kullanılması kötü bir durum değil, önemli olan ram belleğin yeterli olup olmaması.

cat /proc/meminfo | grep -A2 MemTotal

Top ve htop ile de neyin ne kadar bellek harcadığına bakabilirsin. Belirli bir uygulama için dikkat çeken bir miktar varsa, ona bakalım.

harun252525

peki sistem boştayken bile bukadar ram kullanılması normalmi hiçbir uygulama açık değilken bile
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

ata1

açılış başlangiçdaki uygulamaları görmek için komut ile bir bakalım
ls ~/.config/autostart

mhmtkrktr

Alıntı Yap
Alıntı YapGnome Masaüstün de inanılmaz ram kullanım artışı.(1 gb den 2.gb ye  kadar artış)

Kod: [Seç]
cat /proc/meminfo | grep -A2 MemTotal

Top ve htop ile de neyin ne kadar bellek harcadığına bakabilirsin. Belirli bir uygulama için dikkat çeken bir miktar varsa, ona bakalım.

Alıntı Yappeki sistem boştayken bile bukadar ram kullanılması normalmi hiçbir uygulama açık değilken bile

@harun252525, sence sadece başlığa bakılarak anlaşılabilir mi bu? Bir sorun olup olmadığını ne ile göreceğiz? Yada daha önce Gnome vardı 1Gb ram kullanıyordu da şimdi mi 2Gb oldu? Yoksa daha önce kullandığın başka bir ortamlamı kıyaslama yapıyorsun? Görünen bir şeyler olmalı kı, birileri çıkıp yorumlayabilsin.

harun252525

@mhmtkrktr, hocam şuan evde değilim. sanırım sorun yalnis anlaşıldı. kısaca özet geçersek pc açıldığında herzaman ki gibi 1 gb ram kullaniyor ama sure geçtikçe geçtikçe ram kullanimi kendiliğinden artıyor 2 gb yi bile geçiyor. hiçbir uygulama açık değilken bile. işte sorun bu
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

mhmtkrktr

Cümleden evde olmadığın bilgisini çıkartırsak, gerisi bilmek istediğim durumdu işte. :)
Müsait olunca, önce ilk cevapta istediğim çıktıyı ver ki, ram'in sistem tarafından ne kadar göründüğü bilgisini alalım. Sonra top komutunu kullanarak bu yüksek kullanıma neyin sebep olduğunu bulabiliriz.
Top komutunu verince ekranın altına inebilmek için klavye yön tuşlarını kullanabilirsin. Ram 'in yükseldiğini görünce %MEM satırını alta doğru kontrol eder,  en yüksek kullanım görünen satırı buraya aktarırsan bakabiliriz, ne olup bittiğine.

Genel bir cevap yeterli dersen de, benim bilgisayarım dünden bu yana arada bir kaç kere uyudu uyandı ama hiç kapanmadı. Şuan tarayıcı açıkken, 680MB ram kullanıyor. Toplam ram miktarı ise 8GB.
Bana göre de bu normal değil. Kullanılan miktarın daha fazla olmasını isterdim.

ata1

@mhmtkrktr xfce bu sıkıntıda yok kasma da
╔═[22:39]═[ata@ata]
╚═══===═══[~]>> free
              total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:           3010        1685         374         192         950         935
Swap:             0           0           0

harun252525

@mhmtkrktr, hocam siz ciddimisiniz 680 mb ram gerçekten mükemmel tabi masaüstünüz gnome ise. hangi masaüstünü kullanıyorsunuz hocam.
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

illedelinux

Hiç bir şey yapmadıgın halde ram kullanımı sürekli yükselmesi normal değil anormaldir ve masaüstüyle alakalı değil.
Yükledigin veya özelleştirdigin bir şey buna sebep oluyordur. Başlangıç programlarını ve servisleri devre dışı bırak bir de öyle dene istersen.
Programları devre dışı bırakmak için "Masaüstü oturum ayarları" programıyla yapabilirsin.
Servisleri devre dışı bırakmak için alttaki programı kur ve onunla devre dışı bırakabilirsin.
sudo apt-get install bum
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

matrax_41

@harun252525, boşta 849 mb ram kullanımı görünüyor bende. Ben kurduğumda selinux ve kullanmadığım servis,uygulamaları devre dışı bırakıyorum.

Mem:           3951         849         717           2        2384        2822

ata1

harun252525

Alıntı yapılan: matrax_41 - 03 Temmuz 2016 - 23:36:59
@harun252525, boşta 849 mb ram kullanımı görünüyor bende. Ben kurduğumda selinux ve kullanmadığım servis,uygulamaları devre dışı bırakıyorum.

hocam sizin masaüstü ney gnome mu?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Temmuz 2016 - 00:36:06

Alıntı yapılan: ata1 - 03 Temmuz 2016 - 20:35:20
ls ~/.config/autostart

hocam komut hiçbir çıktı vermedi birden fazla denememe rağmen
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

mhmtkrktr

Buda evde ki bilgisayarım. Boştayken 500Mb civarında kalıyor. Bir tane daha var bende. O elektrik faturasını ödediğim sürece hiç kapanmıyor ama onu vermiyorlar bana. Onda ki değerler daha düşük aslında.

Şu haliyle 653Mb görünüyor.

http://hizliresim.com/EJM68Z

Alıntı Yap@mhmtkrktr xfce bu sıkıntıda yok kasma da
@ata1 hangi sıkıntı yok?

harun252525

Alıntı yapılan: illedelinux - 03 Temmuz 2016 - 22:58:43
Hiç bir şey yapmadıgın halde ram kullanımı sürekli yükselmesi normal değil anormaldir ve masaüstüyle alakalı değil.
Yükledigin veya özelleştirdigin bir şey buna sebep oluyordur. Başlangıç programlarını ve servisleri devre dışı bırak bir de öyle dene istersen.
Programları devre dışı bırakmak için "Masaüstü oturum ayarları" programıyla yapabilirsin.
Servisleri devre dışı bırakmak için alttaki programı kur ve onunla devre dışı bırakabilirsin.
sudo apt-get install bum

hocam benim işletim sistemi fedora olduğu için sudo yum install bum dediğimde no package avaliable hatası alıyorum.
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

mhmtkrktr

Bunun için hangi servisin açık kalması gerektiğini, hangisinin kapatılabileceğini biliyor musun peki ?

harun252525

top komutunun çıktısı.
http://i.hizliresim.com/6nGq4l.png

şuan kullanım 1.4 gb ama her zamankisi gibi 1 2 saat sonra 2 gb yi geçecek.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Temmuz 2016 - 01:03:36

@mhmtkrktr, hayır bilmiyorum o uygulama yerine sanırım aynı işi yapan system-config-services uygulaması var arayüzlü bir uygulama birçok servisi gösteriyor ama hangisini devre dışı bırakavağımı bilmiyorum
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

heartsmagic

8GB bellek için 2GB bellek kullanımını çok bulmak biraz garip olmuyor mu? Modern makineler alıyoruz, o kadar paralar veriyoruz hani çok kaçınmamak lazım bellek kullanımından. Çok normal o kullanım bence. Özellikle de Unity, Gnome Shell gibi ortamlarda çok normal. Bir de artık sistemlerin 64bit olduğunu düşünürsek daha da normal.

Kendi makinemde de 8GB bellek var, kapatmıyorum, uyutup ayağa kaldırıyorum. 8 gündür açık örneğin kendisi, Firefox ve arkada bir iki ufak uygulama haricinde açık başka bir şey yok, Conky bana 2.2GB bellek kullanıldığını söylüyor. Takılıyor muyum? Hayır.

Ben ortada bir sorun görmüyorum aslında. Hafif ortamlara yönelebilirsin eğer illa bellek kullanımını düşüreceğim diyorsan. Öyle kapatacağın servislerden falan fazlaca kâr edebileceğini sanmıyorum. Biraz edersin ama bu arkadaşların örneklerine ulaşman biraz zor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ata1

Alıntı yapılan: harun252525 - 04 Temmuz 2016 - 00:33:34
Alıntı yapılan: matrax_41 - 03 Temmuz 2016 - 23:36:59

hocam sizin masaüstü ney gnome mu?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Temmuz 2016 - 00:36:06

Alıntı yapılan: ata1 - 03 Temmuz 2016 - 20:35:20
ls ~/.config/autostart

hocam komut hiçbir çıktı vermedi birden fazla denememe rağmen

╔═[01:33]═[ata@ata]
╚═══===═══[~]>> ls ~/.config/autostart
conky.desktop  Plank.desktop  'xgamma -gamma .8.desktop'

fedora oluşundan komut farklı olabilir mi diye düşündüm ? üstadım @heartsmagic görür ve düzeltirdi diyede düşündüm  :))

harun252525

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Temmuz 2016 - 01:35:50
8GB bellek için 2GB bellek kullanımını çok bulmak biraz garip olmuyor mu? Modern makineler alıyoruz, o kadar paralar veriyoruz hani çok kaçınmamak lazım bellek kullanımından. Çok normal o kullanım bence. Özellikle de Unity, Gnome Shell gibi ortamlarda çok normal. Bir de artık sistemlerin 64bit olduğunu düşünürsek daha da normal.

Kendi makinemde de 8GB bellek var, kapatmıyorum, uyutup ayağa kaldırıyorum. 8 gündür açık örneğin kendisi, Firefox ve arkada bir iki ufak uygulama haricinde açık başka bir şey yok, Conky bana 2.2GB bellek kullanıldığını söylüyor. Takılıyor muyum? Hayır.

Ben ortada bir sorun görmüyorum aslında. Hafif ortamlara yönelebilirsin eğer illa bellek kullanımını düşüreceğim diyorsan. Öyle kapatacağın servislerden falan fazlaca kâr edebileceğini sanmıyorum. Biraz edersin ama bu arkadaşların örneklerine ulaşman biraz zor.

peki pc nizi kapatıp açtığınızda yani yeni açtığınızda ram kullanımı nekadar hocam? bende 1- 1.2 gb arası sonradan dediğim gibi 2 gb yi geçiyor ram kullanımı tabikide bnm için dert değil ama 1 gb artması durduk yerde çok anormal geldi.
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

mhmtkrktr

8 Gb ram varsa, 2Gb kullanılmasını dert etme bence de. Ha zaten 2Gb ram vardır, o da bu şekilde doluyordur, işte o zaman sorun olur. İlk mesajda söylemeye çalıştığımda buydu zaten.

İlk mesajda, o miktarın neden yükseldiğini görmenin yolunu da söyledim ama bu konuda bir dönüşün olmayacak sanırım. Şu ana kadar aldığın cevaplar yeterli mi? Devam etmek istiyorsun da istenen çıktılar gözünden mi kaçtı bilmiyorum ama onlar olmadan alabileceğin her cevap tahmin üzerine olacaktır.
Kullandığın dağıtımın yada Gnome 'un boştayken şu kadar ram kullanır diye bir bilgilendirmesi bulunmuyor sonuçta. 

harun252525

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 04 Temmuz 2016 - 03:52:34
8 Gb ram varsa, 2Gb kullanılmasını dert etme bence de. Ha zaten 2Gb ram vardır, o da bu şekilde doluyordur, işte o zaman sorun olur. İlk mesajda söylemeye çalıştığımda buydu zaten.

İlk mesajda, o miktarın neden yükseldiğini görmenin yolunu da söyledim ama bu konuda bir dönüşün olmayacak sanırım. Şu ana kadar aldığın cevaplar yeterli mi? Devam etmek istiyorsun da istenen çıktılar gözünden mi kaçtı bilmiyorum ama onlar olmadan alabileceğin her cevap tahmin üzerine olacaktır.
Kullandığın dağıtımın yada Gnome 'un boştayken şu kadar ram kullanır diye bir bilgilendirmesi bulunmuyor sonuçta.

hocam top komutunun çıktısını konuya attım zaten;
http://i.hizliresim.com/6nGq4l.png
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

matrax_41

@harun252525, ben de fedora'da gnome kullanıyorum. Performansta bir sıkıntın yoksa ram kullanımı bir sorun değil. Verdiğin top çıktısında bir problem göremedim.

@ata1, önbellek(cache) olarak tutmasında bir sıkıntı yok. Daha hızlı başlatabilmek için ram'de tutuluyor bazı uygulamalar. Ram doldukça önbelleği boşaltır.

heartsmagic

@ata1, gözümden kaçmış orası. Eğer ortam Gnome ise dizinin o olması gerekiyor. Eğer boşsa sonradan kullanıcı bir şey eklememiş demektir diye düşünmekteyim.

@harun252525, inan bakmıyorum uyandırdıktan sonra ne kadar harcanıyor diye :) Dediğim gibi modern bir makinede pek takılacağım bir konu değil bu. Ha, bellek baktım 8GB'lara doğru gidiyor "Hop ne oluyoruz" derim, ki geçenlerde bir uygulama şişti böyle, hatırlayamıyorum şimdi hangisi olduğunu. Spotify sebebiyle Firefox'du yanlış hatırlamıyorsam. Zaten böyle olunca anlarsın, sistem ağlamaya başlar. Bunun ötesinde 2GB kullanmış, 3GB kullanmış pek takılmıyorum.

Şimdi, eğer 1GB ile başlıyor ve yükseliyorsa:

1. Ya yeni uygulamalar açılıyordur.
2. Ya da mevcut uygulamalar açık kaldıkça belleği biraz daha fazla sömürüyordur. Önbellekleme yapan uygulamalar sanırım buna sebep olur, yine takılmamak lazım.

Sen top görüntüsünü paylaşmışsın ama o aşamada zaten 1GB civarında kullanılıyor. Bu konuya takılıyorsan eğer çok kullanıldığını düşündüğün anda şu komutu uygularsın:

top -n 3 -b > top-dosya

Komutun uygulandığı yerde dosyayı oluşturur, içeriğini buraya aktarırsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

harun252525

Alıntı yapılan: matrax_41 - 04 Temmuz 2016 - 05:35:12
@harun252525, ben de fedora'da gnome kullanıyorum. Performansta bir sıkıntın yoksa ram kullanımı bir sorun değil. Verdiğin top çıktısında bir problem göremedim.

@ata1, önbellek(cache) olarak tutmasında bir sıkıntı yok. Daha hızlı başlatabilmek için ram'de tutuluyor bazı uygulamalar. Ram doldukça önbelleği boşaltır.

hocam masaüstü ortamınız gnome galiba.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Temmuz 2016 - 06:02:02

neyse arkadaşlar ben sadece bende böyle oluyor zannetmiştim :D sanırım konu kapansa iyi olacak yardımlarınız için teşekkürler hepinize.
Kod Yazmak Bir Şiirdir.