Oturumum açılmıyor

Başlatan pilock, 30 Haziran 2016 - 20:08:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pilock

Arkadaşlar, şu bağlantıda: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=52592.0 grub2 kurma sorunuyla ilgilenirken hasbelkader Ubuntu'ya ulaşmakla birlikte yeni bir sorunla karşılaştım.

Sistemde 3 kullanıcı var, birisi guest. Diğer oturuma girebilirken girmek istediğim esas oturumun(root yetkili) masaüstüne ulaşamıyorum; yüklü olan tüm arayüzleri denedim. Şifremi yazdığımda 1 sn.liğine siyah bir ekran gelip geri gidiyor. Giriş ekranında Ctrl+Alt+F1 ile giriş yapabiliyorum; yani oturumum yerli yerinde duruyor. Ama derdim masaüstü arayüzüne ulaşıp belgelerimi yedeklemek(/home şifreli olduğu için kullanabildiğim oturumdan da ulaşamıyorum). Sonra sıfırdan 16.04 kuracağım ki böylelikle uefi modunda grub2 sorununun da çözüleceğini düşünüyorum.

Buradaki(https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29530.0) önerileri denedim ama olmadı.

Şimdi bu gelmeyen masaüstü arayüzünün gelmesini nasıl sağlayabilirim?

Bir de giriş ekranında Ctrl+Alt+F1 ile giriş yaptıktan sonra çıkış yapıp tekrar giriş ekranının arayüzüne nasıl ulaşabilirim?

Tüm bunların dışında buraya da bir sitem not edeceğim: Bundan sonra Linux üzerine teorik okumalara başlayacağım ki kullandığım sistemin acemisi değil katkıcısı olabileyim. Yaklaşık 4 senedir Lubunutu-Ubuntu kullanıyorum ama şu son sorduğum sorunun yanıtını bile bilmiyorum.

ata1

tty ekranında şunu bir dene
nano /etc/sudoers
Açılan dosyada şöyle bir kısım olması gerekli :Buranın altına
# User privilege specification
root ALL=(ALL) ALL

kullanıcıadı ALL=(ALL) ALL

Alıntı yapılan: pilock - 30 Haziran 2016 - 20:08:58

Bir de giriş ekranında Ctrl+Alt+F1 ile giriş yaptıktan sonra çıkış yapıp tekrar giriş ekranın arayüzüne nasıl ulaşabilirim?

esc ile yada f7 ile

EDİT: bu işlem işe yaramaz ise giriş yöneticin ile hiç işlem yaptın mı ? giriş yöneticin nedir ?

pilock

@ata1, bu denemeyi tty ekranında değil de arayüzüne ulaşabildiğim kullanıcıda terminalden
sudo pilockolup da yapsam aynı sonuca ulaşmış olur muyum?

EDİT: giriş yöneticisinden kasıt açılış yöneticisi mi?

ata1

giriş yöneticisi kurduğumuz gdm yada benzeri şifre yazdığımız alana giriş yöneticisi denir.
dediğin yerden işlem nasıl yapılır bilemiyorum. Terminalden yapılan işlemler zaten aynıdır. Ben ubuntu kullanıcısı değilim ama şifren hata vermiyor ve direk yenileme yapıyor ise verdiğim işlem sana faydalı olmayacak sen giriş yöneticini yeniden kurup aktif etmelisin. komutlarla yapman gerekeni ubuntu kullanan arkadaşlarım yardımcı olmalı komutlarınızı pek bilmem.

pilock

evet maalesef bir işe yaramadı.
nano /etc/sudoerskomutunu verdiğimde önce ''erişim engellendi.'' uyarısıyla karşılaştım. sonra da boş bir dosya açıldı.

peki giriş yöneticisini nasıl yeniden yükleyebilirim ki neden bu sorun bir kullanıcıda varken diğerinde yok onu da anlamış değilim.

ata1

başına sudo koymalısın yada root olmalısın bu tip dosyalar root yetkisi ister

mhmtkrktr

Bir sebepten dolayı kullanıcı dizinininde sahiplik sorunu oluşmuş gibi. Bunun sebebi kurduğun bir paket veya kurmaya çalıştığın bir paketin bir nedenden dolayı yarıda kalması olabilir.

Öncelikle şu içeriği aktar ki, o bölümdeki dosyalarını güvene alalım.
ls -lart /home
df -h /
du -h /home/Açılmayan_kullanıcının_adı | tail -n1

Vereceği çıktıda hangi kullanıcı açılıyor ve hangisi açılmıyor? bunları belirt ki,  yanlış bir yönlendirme olmasın.

pilock

@ata1, sudo olarak yaptım yine olmadı.

@mhmtkrktr, bu işlermleri giriş ekranında tam olarak nerede yapacağım? Giriş ekranında ctrl+alt+f1 ile açılan tty üzerinden açılmayan kullanıcıyla yapınca çıktıları kopyalayamıyorum ya da nasıl kopyalanır bilmiyorum. Açılan kullanıcı da 'sudo su' ya da 'sudo açılmayan-kullanıcı' olma yetkisine sahip değil.

ata1

sudo kurulumu hata ile silinmiş olmasın sudoers dosyası boş olmamalı.
sudo'yu kurup söylediğim işlemi bir denermisin işlemi ctrl+alt+f2 ile tty ekranınada kullanıcı adı ve şifre girip yapabilirsin.

pilock

@ata1, eksik yazmışım. mhmtkrktr'e söylediğimle de karışmış. Açamadığım kullanıcıyla(root yetkisi olan-hasan) 'sudo' olabiliyorum ki önerdiklerinizi tty'den bu kullanıcı ile yaptım ama kullanıcıdan çıkış yaptıktan sonra grafik arayüzüyle masaüstüne yine ulaşamadım. Şu an bu yazıyı 'sudo' olamayan kullanıcının(cagri) grafik arayüzünden yazıyorum.

mhmtkrktr'in de önerilerini 'hasan' kullanıcısıyla tty'de yaptım ama aldığım çıktıyı kopyalayamadığım için buraya koyamadım. Terminal'den kopyalabildiğim 'cagri' kullanıcısıyla grafik arayüzden yapabilirdim ama 'cagri'yla da 'root' olamıyorum.

mhmtkrktr

Benim verdiğim komutlar yönetici yetkisi istemez. Yani sudo ile vermen gerekmiyor onları. 
Yinede diğer oturumlar bu komutları yürütmeni engelliyorsa da, tty ekranından komutların herbirinin sonuna; (bir boşluk vererek)

>>/home/açabildiğin_kullanıcının_adı/hatalar; clear; echo "çıktı kullanıcı dizinine -HATALAR- dosyası olarak yazıldı"
şeklinde ilavede bulunursan, akabinde adını girdiğin kullanıcıda oturum açarak,

nano ~/hatalar
şeklinde içeriği görebilirsin. Daha da olmadı verdiğim her kod, birer tane kısa çıktı verecek. İş elle bir yerlere kaydetmeye kalıyor. :)

pilock

Sanırım son komut dışında hata almadım. Son komut için tty'de deneyip çıktıyı tekrar aktarabilirim(?).

cagri@ubuntumob:~$ ls -lart /home
toplam 36
drwx------  2 root  root  16384 Ağu 25  2013 lost+found
drwxr-xr-x  3 root  root   4096 Ağu 25  2013 .ecryptfs
dr-x------  3 hasan hasan  4096 Ağu 25  2013 hasan
drwxr-xr-x  6 root  root   4096 Kas 29  2013 .
drwxr-xr-x 24 root  root   4096 Haz 29 19:02 ..
drwxr-xr-x 33 cagri cagri  4096 Tem  1 02:34 cagri

cagri@ubuntumob:~$ df -h /
Dosyasistemi     Boy  Dolu   Boş Kull% Bağlanılan yer
/dev/sda7        38G   29G  7,0G   81% /

cagri@ubuntumob:~$ du -h /home/hasan | tail -n1
du: `/home/hasan' dizini okunamıyor: Erişim engellendi
4,0K /home/hasan

güncelleme: tty'de yazınca;

hasan@ubuntumob:~$ du -h /home/hasan | tail -n1
408K /home/hasan

mhmtkrktr

Oturum açamadığın kullanıcı -hasan-  dı ve sen burada bulunan dosyalarını kurtarmak istediğini yazmıştın ilk mesajda. Bu çıktılara göre hasan kullanıcısına ulaşamaman normal çünkü ortada bir  kullanıcısı kalmamış sanki.

Kullanıcı dizin içeriği, 408 Kbayt. Örneklemek gerekirse merkez bankasının kasasında kalmış son metal 1 TL gibi.
Kullanıcı yeni oluşturulmuş ve daha hiç oturum açılmamışsa bu normal ama bu defada yetkisi okuma ve yazmaya uygun değil.

En iyisi tty oturumundan komut yardımıyla yeni bir kullanıcı oluşturman ve onu kullanman. Eğer içeriğinde dosyalarım vardı dersen, yeni oluşturduğun oturumdan tekrar ulaşmaya çalışırsın o tarafa. Ulaşamazsan da iş veri kurtarma gibi farklı bir tarafa gidebilir.

Zamanım olmadığı için çok araştırmadan, Mint için bulduğum hesap oluşturma anlatımını paylaşayım. Ubuntu için de vardır mutlaka ama farklı olacağını sanmıyorum. https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=643.0

Konu mkdir komutuyla başlıyor ama orası dışarda kalmış nedense. Ubuntu deneyimi olan birileri konuya bakmadan da, eski kullanıcıyı silme bölümlerine şimdilik dokunma derim.

pilock

@mhmtkrktr, anladım ama bunun böyle görünmesinin sebebi /home dizinimin şifreli olması olabilir mi? Çünkü, '/dev/sda7'nin %81'i dolu görünüyor ve bunun %80'ini de 'hasan' kullanıyor; yani eminim verilerim orada duruyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Temmuz 2016 - 09:44:12

Aklıma bir şeyler geliyor  ama, defalarca grub2'yi yeniden kurmaya çalıştım. Bu işlemler sırasında '/home' dizinim şifreli olduğu için kendini koruma amaçlı kitlemiş olabilir mi? Çünkü, tty'den 'hasan' kullanıcısına girip de 'ls' komutu verdiğimde iki dosya görünüyor: ''Access-Private-Your-Desktop.desktop'' ve ''readme.txt''. Bir de şu bilgi var: canlı cd ile home dizinime baktığımda 49 GB'ın 7.0 GB'ı boş görünüyor ve bunun sadece 360 MB'si 'cagri'ya ait. Yani demek ki 'hasan'a ait yaklaşık 40 GB'lık veri orada duruyor ama biz ulaşamıyoruz.

mhmtkrktr

Alıntı Yapcagri@ubuntumob:~$ df -h /
Dosyasistemi     Boy  Dolu   Boş Kull% Bağlanılan yer
/dev/sda7        38G   29G  7,0G   81% /

Eski kullanıcıya şimdilik dokunma dememin sebebi bu zaten.  Ne ile şifrelenmiştir, şifrelenmiş bir dosya için bu şekildemidir bilmiyorum durumu.
Tüm bunlara rahat bir şekilde bakabilmen ve şuan için kullanabilmen için ayrı bir hesap oluşturman sorun olmaz ama. Yeni oluşturacağın hesap eski hesaba zarar vermez.
Fakat yeni oluşturacağın hesabın adı hasan olmasın kesinlikle. Sistemi rahatça kullanabileceğin yeni bir hesabın olsun, ayrıca bakılır yine o kayıp alan nerede harcanmış diye.

heartsmagic

Alıntı yapılan: pilockTüm bunların dışında buraya da bir sitem not edeceğim: Bundan sonra Linux üzerine teorik okumalara başlayacağım ki kullandığım sistemin acemisi değil katkıcısı olabileyim. Yaklaşık 4 senedir Lubunutu-Ubuntu kullanıyorum ama şu son sorduğum sorunun yanıtını bile bilmiyorum.

Evet, eğer dört sene olmuşsa ve o sorunun cevabı yoksa durum pek iç açıcı olmayabilir :) Hoş, herkesin ihtiyacı olmaz belki ama biraz işin içine girmek isteyenin öğrenmesi gereken bir şey bu. Cevap: Alt+f7 Diğer konularda ise çok acemi durmuyorsun, bazı şeylerin sonradan öğrenilmesinde bir beis yok bence.

Şu an mesele ne aşamada pek bilemiyorum ama kabaca olan şu burada. sudo yetkisine sahip hasan kullanıcısı için ev dizini şifrelenmiş, haliyle dizin o şekilde boş gibi görünür. Şifreleme çözülmediği sürece de dosyalarına ulaşamazsın. Eğer mesele dosyalara ulaşmaksa çok uğraşmadan şunu yapabilirsin: Canlı CD ile bir sistem aç, ecryptfs-utils paketini kur ve şunu yürüt:

sudo ecryptfs-recover-private

Şifrelenmiş bölümü bulması lazm yönergelerle, dosyaları uygun bir ortama alır ne yapacaksan yaparsın sonra.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.