[Çözüldü] Wifi gücü windowsa göre daha az

Başlatan motorhead, 30 Haziran 2016 - 16:54:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

motorhead

merhaba arkadaşlar. yaklaşık 1 yıldır ubuntu kullanıyorum laptopumda. wifi ile bağlanıyorum. windowsa göre 1-2 diş daha az çekiyor ubuntuda. ilk kurduğumdan beri farkındayım bu durumun ancak internete bağlanmamı çok etkilemediği için uğraşmadım. bugün bir bakayım çözülür belki dedim, lspci çıktısında "Intel Corporation Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] (rev 34)" yazıyor. googleda ve forumda arattım. kopma problemleri oluyormuş ancak bende öyle bir sorun yok, ordaki çözümleri de uygulamaktan tırstım şimdi internete hiç girmez diye.  :)) ne yapılabilir tam çekmesi için? ubuntu sürümü ise 16.04 LTS, hatta bugün güncelledim. bu arada lspci çıktısının hepsi gerekiyor mu yoksa üstte verdiğim bilgi yeterli mi? teşekkürler.

cosima

Windows'un çubuk sistemi farklı olabilir.

motorhead

bu arada android cep telefonumda da tam çekiyor, sadece windowsda değil

mt

windowsta wifi daha kuvvetli çekiyor ! tamemen psikolojik hayatımda böyle saçma bir cümle duymadım !! ben masaüstü pc kullanıyorum daha önce kablosus adabtörüm 50 tl cikti gittim 170 tl verip daha güclüsünü aldım şimdi % 100 çekiyor windoswta wifi daha iyi demen tamamen 17 yaş altı cümlesi cahil kafası..!!! (yeni telefonların wifi adabtörleri birçok laptop pc ye göre daha güçlü buda ayrı bir konu) yapacağın hiç.birşey yok git laptopunu değiştir.

motorhead

Alıntı yapılan: mt - 30 Haziran 2016 - 18:02:29
windowsta wifi daha kuvvetli çekiyor ! tamemen psikolojik hayatımda böyle saçma bir cümle duymadım !! ben masaüstü pc kullanıyorum daha önce kablosus adabtörüm 50 tl cikti gittim 170 tl verip daha güclüsünü aldım şimdi % 100 çekiyor windoswta wifi daha iyi demen tamamen 17 yaş altı cümlesi cahil kafası..!!! (yeni telefonların wifi adabtörleri birçok laptop pc ye göre daha güçlü buda ayrı bir konu) yapacağın hiç.* bir şey yok git laptopunu değiştir.

kafan iyi mi? neyse seninle yöneticiler ilgilensinler. daha yazı yazmasını bilmiyor, okuduğunu anlamıyor geliyor foruma üye oluyor.

mt

senin sorduğun soru hayatımda gördüğüm en saçma soruydu kusura bakma !!

neynefes

@mt , uslup kaymasın lütfen. Çok ufak bir ekleme yapmak istiyorum Windows hala anlamadığım bir biçimde -sanırım bios kısmına- bir şeyler karalıyor. Windows üzerinde açık olmayan Bluetooth bağlantısını Ubuntu üzerinden hiç bir şekilde aktif edemiyorum.

@motorhead , bir şekilde linux'e gönül vermiş, severek kullanan insanların bulunduğu bir topluluk burası. Böyle çıkışları da bir derece mazur görmek lazım. Haklı haksız tartışması yapmıyorum burada. Lütfen iki taraftan da ricam konu daha fazla kaymasın..

@motorhead , olay simge üzerinde görülen dişler ise bunların herhangi bir bağlayıcılığı yok. Hız testleri yapın bir karşılaştırın anlamlı bir yavaşlama söz konusu mu? Ayrıca tüm çıktıları buraya geçin lütfen.

bugra9

@mt, üslübunuz çok yanlış. Ayrıca sorduğu sorunun hangi tarafının saçma olduğunu sorabilir miyim? En basit haliyle modeme ne kadar hızlı bağlanırsan o kadar bağlantı kaliten düşer (b/g/n). Eğer windows'da modeme daha düşük hızla bağlanıyorsa, linux dağıtımlarında da bağlantı hızı düşürülerek sinyal kalitesi eşitlenebilir. Ayrıca sürücüler olsun kullanılan frekans aralığı ya da kanalı olsun her şey buna etki edebilir. Yani ortada sorun yok ama bir şeylerden kayıp vererek bir şeylerde iyileştirmeye gitmek istiyorum gibi düşünce varsa yolu çok. Ama ortada sorun var diyorsan, windows'la gerçekleştirdiğin bağlantı ile linux'de gerçekleştirdiğin bağlantı ayarlarını aynı tutmalısın ki sinyal kalitesine göre bir karara varabilirsin. Anlatmak istediğim sinyal kalitesi buradaki tek faktör değil.

Sonuç olarak bence bağlantıda kopmalar olmuyorsa ve sana zararı yoksa hiç dokunma, öylesinin daha uygun olduğunu düşün :)

motorhead

@neynefes, internet bağlantım 8 mbps, hız testinde telefondan 7.5 mbps çıktı, ubuntuda 6 mbps civarı çıkıyor. bir de bazen hotspotdan bağlanıyorum, telefon burnunun dibinde olmasına rağmen 4-5 diş arasında gidip geliyor. böyle olunca insan daha da şüpheleniyor.

@bugra9, evet aslında 1 yıldır bu şekilde kullanıyordum ancak ufak düzeltmelerle düzeltiliyorsa bundan mahrum kalmayım diye sordum. bir de bugün konuyu açtıktan sonra internet bağlantım koptu ilk defa, sanırım güncellemeden dolayı, tekrar ederse diye beklemedeyim şuan. umarım tekrarlamaz.

mhmtkrktr

@motorhead, kernel sürümünü değiştirmeyi denedin mi? Gerçi en az bir yıldır kullanıyorum demişsin. Bu süre içerisinde kernel de doğal olarak güncelleme almıştır.
Ralink gibi ağ kartların da kernel değişikliği üzerine benzer sorunları ciddi boyutlarda gördüm ama intel için hiç karşılaşmadım. Tabii ben karşılaşmadım diye olmayacakta diyemem. Kesinlikle kerneldir de diyemem. Senin için çok sorun olmayacaksa bırak öyle kalsın bence de. Yok, birazda macera olur dersen kurcalanıp denenir birkaç yeri, ama ne vereceği denemeden bilinmez.

mt

1-donanım sürücülerini (driver) donanımı üreten şirket üretir linux yada microsftu ilgilendiren bir durum değildir.
yani hangi işletim sistemi olduğu önemli değildir. "üretilen kod aynıdır"  dolasıyla indirme yada yükleme hızlarınız
donanımın (wifi) kapasitesi neyse odur. işletim sisteminiz bunu değiştirmez.
2-internet hızınız bulduğunuz konuma göre modem mesafesi, arka planda çalışan uygulamalardan etkilenir hiç bir zaman net olarak indirme ve yükleme
hızınızı tespit edemezsiniz. (heran değişkendir)
3-güncel telefonlardaki kablosuz modem adaptörleri laptoplara göre daha hızlıdır istisnalarda var (çok ilginç ama böyle)
telefonla bilgisayarını kıyaslaması doğru değil.
4-ne yapılabilirim tam çekmesi için? diye bir soru sormuş bu soru agresifleşmeme sebeb oldu malesef.

bana göre soru sormadan önce teknik bazı bilgileride araştırmak gerekir aklımıza gelen her soruyu sormamız doğru değil forum kirliliğine sebeb oluyor.
ama herkes herşeyi sorabilir buna mudahale etmek kimsenin haddide değil bununda farkındayım. arkadaştan bu yüzden "özür diliyorum" 
@motorhead sorununuzun cevabı 2. maddede kendnize iyi bakın .

mhmtkrktr

@mt, konu hakkında kendi adıma tartışmak istemiyorum. Ama kullandığın usluptan dolayı da eleştirmeden geçmek ilk başta kendime haksızlık olur. Konunun başından bu yana okudum ve sana hak verdiğim tek nokta şu cümlen oldu. Fakat bir kelimesini müsadenle değiştirerek.

"bana göre soru sormadan önce teknik bazı bilgileride araştırmak gerekir aklımıza gelen her soruyu cevaplamamız doğru değil forum kirliliğine sebeb oluyor."

Hiç kimse diğerinin öğrenme ve katılım isteğine söz söyleyemez. Bu senin içinde geçerli, benim içinde, bu başlığı açan arkadaşımız için de. Kullandığın uslûbun bu tarz hiçbir ortamda geçerliliği olacağını düşünmüyorum.  Kişi çok yakın bir arkadaşındır, birbirinizle bu şekilde anlaşıyorsunuzdur, bu bizleri bağlamaz. Ama burası hepimizi bağlar.

Araştırma konusuna gelince, ben bu sorunu birkaç kez yaşadım. Buna inanmak zorunda değilsin tabii. Ama mâdem araştırmaya değindin, en basitinden şöyle bir araştırma yapsan da bu mesajı öyle yazsan daha iyi olurdu bence. Herhangi bir arama motoru ile:" 'linux' wiFi signal level has been low "

fsutil

Alıntı yapılan: mt - 30 Haziran 2016 - 23:25:19
1-donanım sürücülerini (driver) donanımı üreten şirket üretir linux yada microsftu ilgilendiren bir durum değildir.
yani hangi işletim sistemi olduğu önemli değildir. "üretilen kod aynıdır"  dolasıyla indirme yada yükleme hızlarınız
donanımın (wifi) kapasitesi neyse odur. işletim sisteminiz bunu değiştirmez.

İşletim sistemi bunu değiştirebilir. İşletim sistemlerine çıkan sürücüler farklı olabilir dolayısıyla donanımdan alınan performans farklılık gösterebilir.

2-internet hızınız bulduğunuz konuma göre modem mesafesi, arka planda çalışan uygulamalardan etkilenir hiç bir zaman net olarak indirme ve yükleme
hızınızı tespit edemezsiniz. (heran değişkendir)

Yanlış. Tespit edebilirsiniz.

4-ne yapılabilirim tam çekmesi için? diye bir soru sormuş bu soru agresifleşmeme sebeb oldu malesef.

Kimse sizi bu konuya cevap vermeniz için zorlamadı. Konu size yanlış ve gereksiz geldiyse cevap vermeyebilirdiniz. Ama siz hakaret etmeyi, konuyu açan kişiyi rencide etmeyi seçtiniz.

bana göre soru sormadan önce teknik bazı bilgileri de araştırmak gerekir aklımıza gelen her soruyu sormamız doğru değil forum kirliliğine sebep oluyor.
ama herkes her şeyi sorabilir buna müdahale etmek kimsenin haddi de değil bununda farkındayım. arkadaştan bu yüzden "özür diliyorum" 

Evet dediğiniz gibi herkes her şeyi sorabilir. Hakaret etmek te kimsenin haddine değil.

motorhead

arkadaşlar hız olarak bugün tekrar baktım evet windows ile anlamlı fark yok. hatta windowsda bile 4-5 diş arası gidip geliyor, uzun süredir windows kullanmadığım için unutmuşum. bir de önceki aramalarımda intellerde sorun olduğunu, bazı ayarların yapılması gerektiğini okumuştum, ancak 2008-2010 yıllarında tartışılmış bunlar hep. aklımda kalanlar bunlar, yanlış hatırlıyor olabilirim. geçerliliğini yitirmiştir diye ben de hiç bulaşmadan kullandım bu şekilde. ancak telefonun internetinden bağlanırken, telefon, dizüstünün yanında olmasına rağmen 4-5 diş arası gidip gelmesi bana bir sorun olabileceğini düşündürmüştü. (belki bu da telefonla alakalıdır)

ancak dün güncelleme yaptıktan sonra artık gerçek bir problemim olduğunu düşünüyorum. bugün yine internet bağlantısı yok hatası aldım. wifi bağlı,modemde de bir sorun yok ama internete bağlanmıyor. bağlantıyı kesip tekrar bağlanınca düzeliyor. önceden hiç böyle birşey yaşamamıştım. bu arada sıfırdan kurulum yapmadım yükseltme yaptım. sıfırdan kurulumu denemek için de usb veya dvd yok şimdilik.

@mt, gereken cevabı arkadaşlar sana çok güzel vermiş artık seni bu konuda görmek istemiyorum. konuyu başka yerlere çekiyorsun.

bu arada bu üye troll olabilir bence, ilk yazdığı mesaj o kadar saçma sapan ki, copypasta mı acaba diye düşünüp internette arattım, çünkü cidden trolleme kapasitesinde bir mesaj, gerek noktalama işaretleriyle, gerek yazım şekliyle, gerek içinin boşluğuyla.

mt

Alıntı yapılan: motorhead - 01 Temmuz 2016 - 12:11:10

@mt, gereken cevabı arkadaşlar sana çok güzel vermiş artık seni bu konuda görmek istemiyorum. konuyu başka yerlere çekiyorsun.

senden özür diledim yanlış kelimelerimden dolayı, konuyu uzatma.

neynefes

@motorhead , @mt gayet uygun bir dille özür diledi. Şu mesajınızdaki gereksiz üsluba devam etmeye gerek var mı? Başlığınıza kimin cevap yazıp kimin cevap yazamayacağına siz karar veremezsiniz. Gerekli uyarılar yapılmışken olayı daha da uzatmanın manası yok.

motorhead

ya arkadaş çıldırıcam, ben böyle bir olay görmedim hayatımda. tırnak içinde özür dilerim yazmanın neresi gayet düzgün? bir de geliyor özür diledim ayağına üste çıkmaya çalışıyor. kendisinin dün ilk mesajı silinseydi, asıl o zaman uzamazdı olay. o amaçla da şikayet ettim zaten ancak bir şey yapılmadı.

konuda da görmek istemiyorum kendisini.çözüm üretmesini geçtim konuyla alakalı bir mesajı yok. forumu o kadar düşünüyorsa boşuna mesaj atmasın, değil mi?

arkadaş geliyor konuya saçma sapan bir mesaj atıyor tahrik amacıyla, ben cevap verince de ben uzatmış oluyorum öyle mi? hiç sanmıyorum.

dün konuyu açarken böyle bir şey yaşayacağım aklımın ucundan bile geçmezdi. cidden hayal kırıklığına uğradım. saçma sapan mesaj atan birini besliyorsunuz resmen ciddiye alarak. öyle saçma sapan bir mesaj silinmeyecek de hangi mesaj silinecek cidden merak ediyorum.

soruna gelince de "çözdüm" diyeyim artık bu saatten sonra ne diyeyim.

neynefes

Başlığı raporladınız ve gelip konuya müdahale ettik. Mesaj mı silmem gerekiyordu? Kusura bakmayın böyle bir uygulama şeklimiz yok. Herşey ortada olur burada ki kim ne demiş? nasıl karşılık bulmuş? görünsün.. Gereken uyarı yapıldı. Hiç alınganlık yapmanıza da gerek yok. Tekrar söylüyorum başlığınıza kimlerin cevap yazmayacağına siz karar veremezsiniz.

Ayrıca çözüldü etiketi bu şekilde kullanılmıyor. cozuldukonusu

heartsmagic

Başlık etiketlenmiş ve birazdan kapatacağım ancak bir iki şey eklemek istiyorum. @mt, o cevaptan sonra bence @motorhead gayet olgun davranmış. Örneğin o cevap bana verilseymiş daha kötü şeyler olabilirmiş. Çok kötü niyetli olmadığını biliyorum, en azından böyle düşünmek istiyorum. Sen de karşı tarafın bir şeyler yazarken doğrudan suçlayıcı olmadığını düşün lütfen. Kaldı ki bu başlıkta "teknik anlamda" sen eksiksin. Bir de böyle olunca ilk cevabın cidden çok ama çok "sakil" kalıyor. Sonradan özür dilemişsin, o da olumlu bir adımdır. Ancak bu @motorhead'e yeterli gelmemiş, bu da kişisel bir tercihtir.

Gelelim @motorhead'e :) Haklısın, ağır bir cevap almışsın. Haklısın, böyle olmamalı, hatta başlık çok karışınca iletiler belki ayrılmalı. Bu başlık için konu toparlanmış, bu nedenle iletiler ayrılmamış. Kaldı ki söylendiği üzere bazen ne yazılmış diye dışarıda bırakmak daha doğru görünüyor bizler için. Neticede yazılan o iletide söylenenler senin için geçerli olmayacak zira birçok insan bu konuda teknik anlamda da seni haklı görüyor. Haliyle, eğer karşıdaki insan hakaretamiz tavrını sürdürmüyorsa başlığa bir şey yazma diyemiyoruz onun için.

Neden teknik anlamda diyorum. Esasında bir iki arkadaş bunu gayet güzel bir şekilde açıklamış. Donanım sürücüleri bizim tarafta genellikle "bizi" ilgilendiriyor zira birçoğu çekirdekle beraber geliyor. Ha, bazıları bunu kendisi sağlıyor olabilir (Intel gibi), ayrı bir konu bu. Kaldı ki yine söylendiği üzere sürücüler, sistemlere göre farklılık gösterir. Bizde sorun yapmayan bir donanım Windows'ta sorun yapabilir ya da tam tersi olabilir. Kaldı ki böyle olmasa forumdaki onlarca "bilmem hangi donanımım çalışmıyor ama Windows'ta sorun yok" başlığı olur muydu?

Bir not da bizler için, burada hepimiz kişisel tercihlerimizi kullanıyoruz. Netice olarak olaylara bakış açılarımız farklı. Belki ben @mt'nin iletisinden sonra foruma gelmiş olsaydım bir süre yazamaması için uyarı bile verebilirdim. Farklı bir şekilde olay toparlanmış, birilerinin gönlü kırılmamış fakat sanırım arada başkalarının gönlünün kırılmasına sebep olmuş. Bireyler olarak bunları atlatabileceğimizi düşünüyorum, yeter ki biraz daha sakin düşünmeye başlayabilelim.

Konuyu kapatıyorum ancak olur da cevap hakkını kullanmak isteyen olursa kilit açtırma isteği yapabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.