Bash kullanarak bir dosyadaki içeriği nasıl değiştiririm?

Başlatan Berkhan Berkdemir, 29 Haziran 2016 - 15:52:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Berkhan Berkdemir

Ben bash kullanarak nasıl /etc/default/ufw metin dosyasınıda ki IPv6: NO yu YES e çecirebilirim.
Sudo privileges önemli değil.

Python, SQL Developer
İyi günler

GitHub: @BerkhanBerkdemir
Eğer Linux hakkında güncel haber ve rehberler görmek istiyorsanız profilimde ki linke tıklayın.

Kaleihan

Merhaba,
nano /etc/default/ufw şeklinde doyayı açıp ctrl+w ile aradığınız kelimeyi bulun. Tıpkı nornal sayfalardaki ctrl+f gibi kullanılıyor. Ardından istediğin kelimeyi silip düzenleyin. ctrl+x ile çıkış yap diyip evet anlamında e diyin. Ardından enter diyip onaylayın.

Berkhan Berkdemir

Alıntı yapılan: Kaleihan - 29 Haziran 2016 - 16:18:56
Merhaba,
nano /etc/default/ufw şeklinde doyayı açıp ctrl+w ile aradığınız kelimeyi bulun. Tıpkı nornal sayfalardaki ctrl+f gibi kullanılıyor. Ardından istediğin kelimeyi silip düzenleyin. ctrl+x ile çıkış yap diyip evet anlamında e diyin. Ardından enter diyip onaylayın.

Ben bu Bash script ile nasıl yapacağım onu soruyordum. İllaki nano kullanılacak diye birşey yok. Yoksa nano yu nasıl kullanacağımı biliyorum [emoji1]. Hem bu programlama konusu altına niye yazağım değil mi?

Python, SQL Developer
İyi günler

GitHub: @BerkhanBerkdemir
Eğer Linux hakkında güncel haber ve rehberler görmek istiyorsanız profilimde ki linke tıklayın.

bugra9

#!/bin/bash
sed -i -- 's/IPV6=NO/IPV6=YES/gi' /etc/default/ufw

Kaleihan

Hmm özürdilerim. Tekrar tekrar okumak gerekiyor demekki :) Kolaygelsin.

whocoder

echo "abc">> test.txt test.txt içine abc eklicek
>test.txt test.txt içini temizlicek
Herşey Olabilir.

ironic

Alıntı yapılan: whocoder - 19 Ağustos 2017 - 09:02:15
echo "abc">> test.txt test.txt içine abc eklicek
>test.txt test.txt içini temizlicek

karışık bir istek olmuş ama anladığım kadarıyla yanıtlayayım.

echo komutuyla dosya içeriği
abc test.txt
böyle olur.

Bu içerikten de test.txt yi silmek için
sed -i 's:^abc.*:abc:' test.txt

whocoder

Teşekkür ederim fakat yeni bin/bash basladığım için tam ne neye gerekli bilmyorum türereterk yapıyorum ve böyle keşfettiğim için böyle biliyorum
Herşey Olabilir.