Web Server/Web UI İşleri

Başlatan arkubbrk, 28 Haziran 2016 - 10:29:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

arkubbrk

Selam Ubuntu DÜnyası Gönüllüleri , iyi ki varsınız öncelikle:)

Zaman zaman ubuntu'da çeşitli işlemler yapmam gerekiyor, işim tamamiyle linux odaklı olmadığı için parça parça öğreniyorum haliyle. 
Size danışmam gereken , daha doğrusu tavsiyelerinize ihtiyacım ollduğu bir konu var.
Şöyle ki uzaktan ssh ile erişim sağlayabileceğim bir 14.04 LTS sürümlü ubuntu yüklü bir pc'm var.  Bunun içine bir web server kurup belli bir porttan web ui'na erişip yine makine içinde bulunan bir dosyadan çektiğim bilgileri anlık bu web ui aracılığı ile gözlemlemem gerekiyor. fakat web işlerinde sadece genel kültür sayılabilecek çok sınırlı bilgim var. Bir server taraflı yazılım bir de client taraflı yazılım yapmam gerekiyor. Windows'da olsam en azından derim ki ASP.NET ile server taraflı yazarım bir de güzel html-css yaptım mı ortaya bir şey çıkar. Fakat linux ortamına dair bu konuda hiç bir fikrim yok. Sizden istediğim tutup da bana hazır kod verin değil elbette. Eğer bana hangi yazılım ortamını kullanabileceğimi, sırası ile kafamda bir şeyler oluşması için adım adım neler yapmam gerektiğini yazabilecek biri olursa çoook sevindirirsiniz beni. Şu şekilde mesela "Server tarafında en basit yoldan şu adımları izleyebilirsin, o bu işe yarar, böylelikle şunu sağlamış olursun" falan gibi açıklayıcı/yol gösterici şekilde bilgilendirirseniz çok şık olur. en azından araştırmaları belli bir sırayla düzgünce yapar ve sonuca ulaşırım.

Bir de python denemek istediğim bir dil, web işlerini onda yapmam mümkün olabilir mi merak ediyorum. thanks all:)

heartsmagic

Merhaba.

Konuyu programlama bölümüne taşıyalım bence.
Bunu yapabileceğin çok dil var, herkes kendi sevdiği dili önerecektir. Python olur, PHP olur, Nodejs olur, Ruby olur, Java olur, olur da olur yani :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

arkubbrk

@heartsmagic elbette öyle olacak gibi duruyor, herkes de istediği dili tavsiye edebilir; fakat istediğim şey bu dili yap derken belli kaynaklar da göstermeleri, atıyorum node.js benim de merak ettiğim bir dil; fakat tam olarak adım adım bu node.js ile  html'de client tarafında yapacağım işlemin arasındaki bağlantıya ihtiyacım var daha çok. yani işleyen bir sistemin akış diyagramı gibi düşünebilirsin. bir de ubuntuda kullanılabilecek ide..

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Berkhan Berkdemir

Sizin ilk cevabınıza hitaben söylüyor olacağım

Windows ta malesef sadece pencere etrafında kaldığınızdan dolayı aynen dediğiiz gibi ASP da kalıyorsunuz (en fazla .NET e geliyorsun)
Linux da ise PHP si, Python nu, Ruby si...
Benim size önerim web projelerini mümkün mertebe PHP ile yapmaya çalışın. Şahsen ben python biliyorum, ama web arayüzü tasarlamak python ile -bana göre- zor geliyor.
Ama şunu yapabilirsiniz. Web arayüzü yaparsınız. Bu arayüzü CSS, HTML, JS ile renklendirirsiniz. Python ile işlev katarsınız. Bak bu daha basit bana göre.
Aynı zamanda şöyle bir sıkıntı olabilir (ben ilk zamanlarda çok yaşadım bunu). MySQL'e bağlantı kurmak istiyorsunu diyelim. O kadar çok connector var ki aklın hayalin şaşar. Adını sanını duymadığım connectorler kullanıyorlar projelerinde onu bulmak içinde ayrı bir çaba.

Yani önce plan programını yap diyorum, ardından şu soruları sor ki planını daha da pekiştirsin.

-Ben projem de son kullanıcıya / şirkete / kuruma ne sunacağım?
ÖRN: Bir CRM uygulaması yazdın, bunu son kullanıcıya değil, şirket veya kurumlara pazarlaman gerek
-Öncelikli hedef kim?
ÖRN: CRM uygulamasında son kullanıcı hedef değil, müşteri hedeftir ve sen buna göre uygulamnda ki incelikleri ayarlaman gerek (mesela, saatlerce tutman gerek stress testleri olabilir)
-Nasıl bir sistem alt yapısı kurmalıyım
ÖRN: CRM uygulamasında sen SQLite ile yaparsan "yedin ayvayı" gidip MySQL, MSSQL, Oracle SQL ile çalışabilmen lazım.

Tabiki bunları ben kendime soruyorum. Bu soruları daha da türetip algoritmanı ve programlama öncesi hazırlığını daha da hızlı bir şekilde hazırlayabilirsin.

Soruların varsa bana PM atabilirsin.

Python, SQL Developer
İyi günler
GitHub: @BerkhanBerkdemir
Eğer Linux hakkında güncel haber ve rehberler görmek istiyorsanız profilimde ki linke tıklayın.