[Çözüldü] /lamp/htdocs klasorune yazma yetkisi verdim.

Başlatan jctgu, 25 Haziran 2016 - 10:08:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jctgu

/lamp/htdocs klasorune hızlı dosya kaydetme için Sahibini Root, Grubu'da Root yaptım tum izinlerinde dosya oluştur ve sil'e getirdim. Bu klasorden dıger klasorlere zararlı yazılım bulaşır mı?

bugra9

İşin içindekiler daha iyi bilecektir ama şuan bulaşabilir gibi gözüküyor. Eğer hızlı işlem yapmak istiyorsan okuma yazma izinleriyle oynamak yerine kendi kullanıcını www-data grubuna kaydettirebilir ya da dosya sahipliğini root'dan kendine geçirebilirsin.

heartsmagic

Zararlı yazılımdan kastı nedir bilemiyorum ama ancak doğru anlıyorsam herkes yazabiliyor oraya. Haliyle sıkıntı olabilir. @bugra9'nın söylediği gibi daha makul yöntemler dene. Sunucu yereldeyse ve dışarı açık değilse sorun olmaz ama dışarı açık bir sunucuysa daha dikkatli olmak lazım. Hoş dışarı açık sunucuysa zaten kolay dosya kopyalama falan da aranmamalı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

jctgu

Alıntı yapılan: bugra9 - 25 Haziran 2016 - 18:01:51
İşin içindekiler daha iyi bilecektir ama şuan bulaşabilir gibi gözüküyor. Eğer hızlı işlem yapmak istiyorsan okuma yazma izinleriyle oynamak yerine kendi kullanıcını www-data grubuna kaydettirebilir ya da dosya sahipliğini root'dan kendine geçirebilirsin.

Bu dediğinizi nasıl yapabilirim?

bugra9

Daha kolay olsun diye arayüz kullanarak anlatıyorum. Gerçi ben xfce kullanıyorum da yine de benzer olmalı, olmazsa komutla ayarlarız. Ayarlar > Kullanıcılar ve Gruplar > Grupları Yönet ekranını açtığınızda tüm gruplar listelenecek. Orada www-data grubunu seçip özelliklerine girip kendi kullanıcı adınızın yanındaki kutucuğu işaretlerseniz artık izin ayarlamaya gerek duymadan ilgili dizin ve dosyalara erişim sağlayabilirsiniz.

harun252525

Alıntı yapılan: jctgu - 25 Haziran 2016 - 10:08:41
/lamp/htdocs klasorune hızlı dosya kaydetme için Sahibini Root, Grubu'da Root yaptım tum izinlerinde dosya oluştur ve sil'e getirdim. Bu klasorden dıger klasorlere zararlı yazılım bulaşır mı?

belki biraz geç kalmış olabilirim ama hayla ilgileniyorsan şöyle bir çözümüm var. mesela farzetki linux bölümü çöktü hani olur ya bazen tak diye gider. ve sende tekrar format atmak zorunda kalırsın ve hardiskin linux bölümü bozulduğu için o bölüme kaydettiğin bir çok şey silinir. sende mecburen biçimlendirmek zorunda kalırsın yani. bu yüzden kişisel bilgilerin üzerinde işletim sistemi olmayan bir diske kaydet. ve sonrada lampp ara yüzünü başlat sunucuları açıp kapatmanı sağlayan bir arayüz bu. örneğin apache, mysql, proftpd, vs vs.. işte oradan apacheyi seç sonra configure seçeneğine tıklayıp konfigürasyon dosyasını aç dosyanın içinde document root diye bir yazı var orada bir yol ismi yazar. işte o yol senin htdocs yolun yani sunucu orda yazan yol htdocs yolunu gösterdiği için insanlar size dosyaları oraya kaydedin der. sen o yolu ve onun altındaki yazan aynı yolu yani ikisinide değiştirerek yazma iznininin olduğu bir yol yapabilirsin örneğin "/home/user" ben bunu linux diskime değilde ntfs diskimin yolunda bir klasöre gösterdim çünki az önce dediğim gibi üzerinde işletim sistemi olmayan bir diske kaydedeceksin. öyle daha güvenli. dediklerimi anlayamadıysan sana birkaç link verebiliirm.
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

jctgu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Haziran 2016 - 14:50:14
Zararlı yazılımdan kastı nedir bilemiyorum ama ancak doğru anlıyorsam herkes yazabiliyor oraya. Haliyle sıkıntı olabilir. @bugra9'nın söylediği gibi daha makul yöntemler dene. Sunucu yereldeyse ve dışarı açık değilse sorun olmaz ama dışarı açık bir sunucuysa daha dikkatli olmak lazım. Hoş dışarı açık sunucuysa zaten kolay dosya kopyalama falan da aranmamalı.

XAMP bırakıp LAMPP'a geçtim. www ve www içindeki html klasorlerının ızınlerıne dokunmadıgım halde root seklınde bu normal mı?

bugra9

Linux birden fazla kullanıcının kullanabileceği şekilde tasarlanmış. Kullanıcıların ev dizini dışındaki dosyaların kullanıcısının root olması gayet normal. İstersen dosya sahipliğini kendi kullanıcın olarak belirleyebilirsin.
sudo chown -R kullaniciAdi /var/www

Ya da basitçe dosya yöneticini yönetici kipinde başlatıp dosya özelliklerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsin.
sudo -H nautilus