Flash Bellek 3.0 - Taşınabilir Disk 3.0

Başlatan ubuntuM, 14 Haziran 2016 - 11:23:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntuM

Yüksek kapasiteli bir veri depolama almam gerekiyor.

Flash Bellek mi almalıyım, Taşınabilir Hard Disk mi almalıyım?

Hangisi daha sorunsuzdur, hangisi daha uzun süre kullanılabilir? Sağlamlık açısından soruyorum.

Source

marslı

Hdd fazla sarsıntıya gelmez. Bence SSD harddisk al

ata1

her ikisininde artı ve eksileri var. Size en uygunu hangisi onu araştırın.

ubuntuM

Alıntı yapılan: ata1 - 14 Haziran 2016 - 18:08:54
her ikisininde artı ve eksileri var. Size en uygunu hangisi onu araştırın.

Evet, epey araştırma yaptım. Tüm bilgileri harmanlayıp karar aşamasına geçeceğim.

HDD'yi eledim, SSD ve Flash Bellek arasında kaldım. Araştırmalarım devam ediyor, bu başlık altındaki cevaplar çok mühim. Ayrıca OneDrive'da 500 GB'lık bir alanım mevcut; bir ihtimal bunu tercih ederim ama hız ve çevrimdışı açısından somut bir şeyin olması daha mantıklı geliyor.

Açıkçası 120 GB SSD veya 128 GB Flash Bellek arasında kaldım. Flash Bellek biraz daha ağır basıyor sanki.

plazma

Yedekleme için mi yoksa cihazlar arası veri taşıma için mi kullanılacak?

neynefes

Amaç depolama ise SSD almak şu aşamada pek makul görünmüyor bana. WD Blue, Green serilerinden 1TB kapasiteli Usb 3.0 uyumlu, dayanıklı çok şahane depolama çözümleri var. Flash bellek ile taşınabilir disk bence kıyaslanacak nesneler değil. Çünkü amaçları farklı. SSD'yi alır bilgisayarıma takarım ben.

gnukarabatak

Eğer flash bellek almayı düşünüyorsan Usb 3.1 olanı almanı şiddetle tavsiye ederim. Sebebi usb 3.0 a göre 2 kat daha hızlı veri aktarımı. Tabi sana göre en mantıklı seçim sana kalmış.
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.

ubuntuM

@plazma, @neynefes, @gnukarabatak

Tamamen veri depolama için kullanılacak. Aynı verileri hem bulutta hem de cihazda saklamak için...

Depolama için SSD olarak bilgisayara monte edilenlerden değil de,
http://www.hepsiburada.com/sandisk-120-gb-tasinabilir-ssd-disk-sdssdext-120g-g25-p-BD803766
düşünmüştüm. SSD olarak bunu da mı önermezsiniz depolama için? Ayrıca bunun fiyatı 200 lira; yani 200 lira buna vermektense, yarı fiyatına
http://www.hepsiburada.com/sandisk-ultra-fit-128gb-usb-3-0-usb-bellek-sdcz43-128g-g46-p-BD804623
veya
http://www.hepsiburada.com/team-c145-128gb-3-0-usb-bellek-tmuc145128g-p-BD804616
almak daha mantıklı gibi.

USB 3.1 olarak 128 GB bulamadım maalesef.

Source

Sadece depolama için kullanacaksan ssd almana gerek yok bence hdd ile daha yüksek depolama sağlayabilirsin aynı fiyata.Örnek olarak 120 gb lık ssd göstermişsin 120gb çok az bir alan aklında bulunsun.Ben kampanyadan hdd almıştım 1tb 1 hafta içerisinde 600gb doldu yedekleme yapınca.

neynefes

SSD şu anda depolamadan ziyade hız ve performans sunmak için tasarlanmış bir yapı. SSD'ye işletim sistemi kurmak en mantıklısı. Saniyeler içerisinde sistem önünüze gelir ssd sayesinde. Diğer türlü sizin için hız sınırlayıcı unsur usb bağlantı teknolojisi olacak. Şu ara fiyatlar ne civarda bilmiyorum ama western digital'in taşınabilir hdd'si 150-200 Tl civarında olması gerek 1TB depolama kapasitesi olan.. Evde ufak çaplı kişisel bir bulut sunucusu kurabileceğiniz çözümleri de mevcut bunların mesela. Depolama söz konusuysa kesinlikle HDD.. SSD bu iş için çok lüks kaçar :)

plazma

Depolama içinde hdd daha uygun bencede.

ubuntuM

SSD elendi.

Sizler kapasitesi daha yüksek olduğu için mi HDD öneriyorsunuz? Eğer bu yüzden ise, 128 gb fazlasıyla işimi görecektir. Bu konuyu, henüz yeni taşınabilir diskim bozulduğu için açmıştım. Mekanik olduğu için güvenim sarsıldı biraz. Şimdi, son olarak, kapasitesini bir kenara bırakırsak, 128 GB Flash Bellek mi yoksa taşınabilir HDD mi almak daha uygun olur dayanıklılık/sağlamlık ve uzun süre kullanım açısından?

neynefes

Burada hız sınırlama USB'de bitiyor. Flash bellekler dayanıklı olması için yapılmazlar. Onlar aslında geçici, küçük depolama birimleri. Şöyle bir durum söz konusu ise mesela bana çok küçük ve sürekli yanımda dolaştırmam gereken nisbeten kapasitesi yüksek bir cihaz lazım derseniz flash bellek alın. Bunun dışında bana hala çok lüks geliyor bu durum :) Oyum hala yüksek kapasiteli, depolama konusunda çok hoş cihazların olduğu taşınabilir hard diskten yana ;)

Source

Kesinlikle neynefes e katılıyorum.120 gb yeter bana demek yanlış şuan depolama için ssd kullanılmaz yüksek kapasiteli bir hdd gayet uygundur.

ubuntuM

Alıntı yapılan: neynefes - 15 Haziran 2016 - 14:40:47
Burada hız sınırlama USB'de bitiyor. Flash bellekler dayanıklı olması için yapılmazlar. Onlar aslında geçici, küçük depolama birimleri. Şöyle bir durum söz konusu ise mesela bana çok küçük ve sürekli yanımda dolaştırmam gereken nisbeten kapasitesi yüksek bir cihaz lazım derseniz flash bellek alın. Bunun dışında bana hala çok lüks geliyor bu durum :) Oyum hala yüksek kapasiteli, depolama konusunda çok hoş cihazların olduğu taşınabilir hard diskten yana ;)

Yaklaşık 7 yıldır kullandığım bir HDD bozuldu diye tekrar bozulur diye ön yargıyla yaklaşmama gerek yok yani değil mi? Silinmeyen birkaç dosyayı ısrarla silmeye çalıştığım için bozulduğunu açtığım önceki konuda belirtmiştim. Aslında gönlüm her ne kadar HDD'den yana olsa da sırf bozulma korkusundan güvensizlik yaşadığım için Flash Bellek'ten yana tavır takınmıştım.

Peki HDD'de markanın önemi var mı? 500 GB/1 TB 3.0'da Toshiba, Samsung, Verbatim, WD, Team gibi markaların birbirinden kalite/performans açısından farkı var mı yoksa hepsi birbirinin aynısı mı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Haziran 2016 - 14:50:53

Alıntı yapılan: Faker - 15 Haziran 2016 - 14:42:56
Kesinlikle neynefes e katılıyorum.120 gb yeter bana demek yanlış şuan depolama için ssd kullanılmaz yüksek kapasiteli bir hdd gayet uygundur.

HDD'de karar aldım. Şu anki sorum için markaların öneminin olup olmadığı. Bu soruma da cevap verirseniz memnun olurum. :)

neynefes

Tamamen kişisel tercihimdir. Yıllardır WD'in performans ve depolama çözümlerini kullanıyorum. Dikkat ettiyseniz WD'de renklerle ifade edilir cihazları. Blue ve Green olanları depolama için şahane. Black serisi performans içindir. Bunlar diğerlerine göre darbelere çok hassaslar mesela. Bunlar genel bilgilerdi. Taşınabilir HDD'lerinde böyle bir ayrım yok sanırım. Burada da oyumu WD'den yana kullanıyorum :D Tekrar söylüyorum kendi kişisel tercihim.

10 yıldır tık demeden çalışan, 3.5" boyuta sahip, Hitachi'nin IDE girişli bir HDD'sine de sahibim. Bu da ufak bir not olsun ;)

ubuntuM

Alıntı yapılan: neynefes - 15 Haziran 2016 - 14:58:16
Tamamen kişisel tercihimdir. Yıllardır WD'in performans ve depolama çözümlerini kullanıyorum. Dikkat ettiyseniz WD'de renklerle ifade edilir cihazları. Blue ve Green olanları depolama için şahane. Black serisi performans içindir. Bunlar diğerlerine göre darbelere çok hassaslar mesela. Bunlar genel bilgilerdi. Taşınabilir HDD'lerinde böyle bir ayrım yok sanırım. Burada da oyumu WD'den yana kullanıyorum :D Tekrar söylüyorum kendi kişisel tercihim.

10 yıldır tık demeden çalışan, 3.5" boyuta sahip, Hitachi'nin IDE girişli bir HDD'sine de sahibim. Bu da ufak bir not olsun ;)

Güzel bilgiler. Teşekkür ederim. :)

Peki son olarak rica etsem bana Hepsiburada'dan bir adet 500 GB 3.0 ve bir adet de 1 TB 3.0 tavsiyesinde bulunur musunuz? Tamamen önemli verilerimi depolama amaçlı kullanacağım.

neynefes

Başka önerileri olanlarda olabilir. Biraz beklemenizi ve indirimleri takip etmenizi öneririm. Şu anda inceleyecek fırsatım yok maalesef kusura bakmayın.

Source

Uygun fiyata seagate 1tb hdd almıştım.Çok zaman geçmedi tabi bunu belirteyim şuana kadar sıkıntı yaşamadım ama uygun fiyatlı denk getirmeseydim o dönem wd düşünüyordum.7 yıl bence gayet iyi bir süre.Önerebileceğim markalar Toshiba, WD, Seagate.

plazma

Aslında 2 marka kaldı gibi bir şey samsungun hd kısmını seagte satın aldı hitachi wd de gibi küçülmeye gidiyor olay wd ve sg te kalıyor her şekilde orasıda tercih işte bende wd serisi kullanıyorum.

heartsmagic

@ubuntuM, çok şey söylenmiş ve söylenenlerin hepsi de doğru. Ben sadece şunu ekleyeyim, bu işler biraz da kısmet işi. Yedi sene kullanım açısından bence de gayet uygun, öyle çok ama çok uzun ömürlü aletler olmasını bekleme bu disklerin. "Bu bozuldu o nedenle usb bellek düşünüyorum" deme, sen bozulmayan usb bellek gördün mü? :) Kaldı ki onları diskler kadar çok kullanmıyoruz.

Mesele sabit duracak bir şeyse, 3.5"lik, fiyatını uygun düşürdüğün güzel markalardan bir tanesini al gitsin. Herkesin bir markası var, kendi markasını över, diğer markaya söver genelde :) Fakat araştırınca her marka bir yerde bir insan için sorun yapmıştır, dediğim gibi kısmet biraz da bu işler.

Yakın zamanda ben de 3.5"lik eski diskimi kaybettim, gık dedi gitti alet. Bir süre önce de 2.5"lik taşıma amaçlı kullandığım diskim gık demişti. İkisini de yeniledim, zira amaçları farklı bunların. Biri evde sabit çakılı duruyor, bir ara ara benimle beraber geziyor. Beraber gezenin ömrü fazla olmayacak zira söylendiği üzere ömürleri belli.

Fiyatı ne uygun gelirse onu al bence. 2.5" için WD tercih ettim, 3.5" için Samsung örneğin ben.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.