[Çözüldü] Genymotion, Virtualbox'u Bulamıyor -Manjaro

Başlatan Kaleihan, 13 Haziran 2016 - 11:05:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kaleihan

Ubuntuda da virtualboxu depolardan kurduğumda bu hatayı veriyordu. Sitesinden indirdiğimde normal çalışıyordu. Virtualbox sitesinde manjaro için destek vermemiş ben de mecburen depolardan kurulum yaptım. Böyle hata vereceğini biliyordum aslında :) Bu sorunu nasıl çözerim

ahmet_matematikci

♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

Kaleihan

Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istiklâl!
┌─[osman]──[gokturk]:~$
└──>>pacman -Q | grep virtualbox
virtualbox 5.0.20-1
virtualbox-host-dkms 5.0.20-1
└──>>

mhmtkrktr

Depoda ki sürüm ile kendi sitesinde ki sürüm aynı. İhtiyaç duyduğu başka bir paket daha olabilir mi? https://aur4.archlinux.org/packages/?O=0&SeB=nd&K=virtualbox&outdated=&SB=n&SO=a&PP=50&do_Search=Go

Veya şurada benzer bir durum var gibi. http://unix.stackexchange.com/questions/108183/unable-to-run-a-device-in-genymotion-emulator

$ sudo vboxreload
$ sudo /Library/StartupItems/VirtualBox/VirtualBox restart

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Haziran 2016 - 12:42:31

Ayrıca burada konu açılmış ama henüz çözüme ulaşmamış.
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=170084

Bağlantıda uygulamanın uçbirimden çalıştırılabildiğini söylüyor, sende de durum aynı mı?

Kaleihan

-Bağımlılıkları kontrol eden bir komut varmı bilmiyorum.
Verdiğiniz ilk komutun çıktısı şöyle fakat sanırım ikinci komut mac'ler için.
Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istiklâl!
└──>>sudo vboxreload
[sudo] password for osman:
Unloading modules:
Loading modules: modprobe: FATAL: Module vboxnetadp not found in directory /lib/modules/4.4.13-1-MANJARO
modprobe: FATAL: Module vboxnetflt not found in directory /lib/modules/4.4.13-1-MANJARO
modprobe: FATAL: Module vboxpci not found in directory /lib/modules/4.4.13-1-MANJARO
modprobe: FATAL: Module vboxdrv not found in directory /lib/modules/4.4.13-1-MANJARO

└──>>

-Uçbirimde de sonuç aynı.
İnternette biraz bakındım da sanırım doğru noktaya parmak bastınız :) Şu 3 modülü yüklemeye çalışacağım. Fakat modülün ne olduğunu bilmiyorum. :))
EDİT:
Modülleri sudo pacman -S linux44-virtualbox-host-modules şeklinde yüklemeye çalıştım.
Verdiğiniz ilk komutun çıktısı değişti.
└──>>sudo vboxreload
Unloading modules: vboxnetadp vboxnetflt vboxpci vboxdrv
Loading modules: vboxnetadp vboxnetflt vboxpci vboxdrv
└──>>

2.EDİT:
Evet yukarıdaki gibi yapınca sorunum çözüldü. İlginiz için teşekkürler.
Benden sonra bu sorunla karşılaşacaklar için çözüm yolunu anlatıyorum.
ilk olarak çekirdek sürümünüzü öğrenin.uname -r
mesela benimki 4.4.13-1-MANJARO Şimdi çekirdek sürümünüzün başındaki iki sayıyı aşağıdaki komuttaki # yerine yazıcaz.
sudo pacman -S linux#-virtualbox-host-modules
Ben o komutu kendime göre şu şekilde uyarladım.sudo pacman -S linux44-virtualbox-host-modules
Komutu uyguladıktan sonra sistemi yeniden başlatın. Bana da size de geçmiş olsun :)

mhmtkrktr

Üstünde kocaman "And for Mac try :" yazısını görmemişim yaa :)

Neyse kendi çabanla çözmüşsün zaten, geçmiş olsun.

Paket bağımlılığı konusunda, Arch ve onun tabanında ki dağıtımlar için ayrıca bir şey yapılmasına gerek yok. Bir paketin mutlak bağımlılığı olan başka paketler varsa, bu paketler ana pakete ilave edilerek kurulur. Tercihli ve mutlak bağımlılıkların listesini görmek için [pacman / yaourt] -Qi  paket şeklinde kontrol edebilirsin. Örneğin:

sudo pacman -Qi gimp
yaourt -Qi google-chrome

Geri bildirim için teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Haziran 2016 - 13:42:40

Şunu da ilave edeyim, yukarda ki komutla kurulu bir paketin bilgileri kontrol edilebilir. Eğer paket kurulu değilse aynı komut -Si şeklinde verilebilir. 

sudo pacman -Si virtualbox

gibi..

ata1

sudo pacman -S virtualbox virtualbox-host-dkms virtualbox-host-modules
komut sonrası modules yani kernelinize uygun olanı seçmeniz ister genelde 1 den 5 kadar kernel sıralar

yada
yaourt -S virtualbox-ext-oracle

sırası ilede

sudo modprobe vboxdrv

sudo gpasswd -a $USER vboxusers