En Sık Kullandığınız 7 Ubuntu Uygulaması?

Başlatan mt, 09 Haziran 2016 - 22:38:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mt

Konuya iştarak ederseniz sevinirim bu konudaki amaç nedir derseniz;  aramızda bir sohbet ortamı oluşturmak uygulamaların olumlu ve olumsuz yönlerini konuşmak ve tartışmak. Bu sohbetin sonunda ise en iyi 7 Ubuntu uygulamasını belirlemeyi amaçlıyorum. benim en sık kullandığım bir kaç uygulama var mesela ben günüme Firefoxla başlıyorum ve aklıma yeni birşeyler gelince Geany açıp c++ dan uygulama geliştirmeye çalışıyorum ve Kazam olmazsa olmazlarımdandır oyunlardan TeeWorlds müptelası oldum denebilir. Sizin en sık kullandığınız Ubuntu uygulaması veyahut uygulamaları neler?

Source

terminal =) , netbeans, atom, qt, Chromium daha sayılır aslında ama en sık kullandıklarım bunlar.

mt

Alıntı yapılan: Faker - 09 Haziran 2016 - 22:43:51
terminal =) , netbeans, atom, qt, Chromium daha sayılır aslında ama en sık kullandıklarım bunlar.

olmazsa olmazlardan Terminal hayatımıza sudo ile girdi çıkmak bilmedi çıkacağınıda sanmıyorum :)

7hr33l3t73r

Tarayıcı olarak 3 adet kullandığım var. Uzbl, firefox, chromium. Eğer kodlama yapacaksam vim. Aslında ben de ucbirim üzerinden çalışan uygulamalar olduğu için genellikle uçbirim olsun yeter desem yeridir. :) hepsi ucbirime bağlı. Mail,irssi,torrent,tv vs diye uzar gider. Bu uygulamalar sistem açılışında direk çalıştığı için en çok kullanılanlar da oluyor. Ondan sonrası isin durumuna gore gidiyor ve liste yapması zorlaşıyor benim için.
dc -e '[q]sa[ln0=aln256%Pln256/snlbx]sb207356256404211981204295703670388snlbxq'
https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html

mt

Alıntı yapılan: 8100d1r0n - 09 Haziran 2016 - 22:53:24
Tarayıcı olarak 3 adet kullandığım var. Uzbl, firefox, chromium.

abi 3 az olmuş operayı da ekle derim hem yükselişteymiş diolar :) ben pek bir numarasını göremedim ama :)

7hr33l3t73r

Operayı bir turlu sevemedim. O yüzden sağ olduğum surece listeye giremeyecek. :)
https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html

neynefes

@mt , fena bir başlık değil ama sonunda kişisel tercihlere kayacak gibi olay. En iyi 7 uygulama demek ne kadar doğru? Ben vim kullanmıyorum mesela. Grafikle ilgilendiğim için gimp, inscape, scribus ve blender bana fazlaca cazip geliyor. Bence soruyu iyice daraltalım. Hoş daraltılsa bile çok bir fayda görmeyeceksiniz, yine kişisel düşüncelere kayacak olay. En sık kullanılan uygulamalar konusu merak ediliyorsa devam edilebilir elbette ama konu amacını aşıp kişisel yargılara döner ve boş sohbet kıvamına gelirse üzülerek müdahale etmemiz gerekebilir.

Bu bahsettiğim konularda hassasiyet gösterilirse çok memnun oluruz. Hatırlatmış olalım, umarım yanlış anlaşılmamışımdır. :)

mt

Konunun tek amacı sık kullandığımız Ubuntu uygulamalarını belirlemek bunu belirlerkende hangisi iyi yada hangisi kötü demek yanlış tabi. Operayla ilgili eleştirim biraz kaçık olmuş olabilir bunuda kabul ediyorum ama; sonuçta bütün uygulamalar özgür yazılım değil mi tabi yinede kimseyi üzmeden konuya bakmak gerek.

neynefes

Opera özelinde yazılmış sözler değildi benimkisi :) Neyse başlık ilerledikçe ne demek istediğimi daha net kavrayacaksınız.

7hr33l3t73r

Bende sohbet tarzı olacak diye kişisel düşüncemi söyledim opera için. Benin kişisel görüşümdür sadece. Mesajlarım silinebilir, bunda bir sorun görmem. Ubuntu kullanıcısı bile değilim yoksa başlığa gore gidersek. Ben linux olarak düşündüğüm için cevap yazdım.

turkerataturk

Ubuntu da olmazsa olmazlarım ;

-Chorme
-Compiz
-Cairo Dock
-Mint stick
-Unity tweak tool
-Ubuntu tweak
-Audacious
-Uget
-Variety
-VLC player
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

Qeox

firefox
chromium
ubuntu tweak
vlc
bleachbit
dropbox
thunderbird
+ ofis proğramları

benim sık kullandığım ve işime yarayan uygulamalar bunlar.
Geçmişim, olamadığım her şeydir..

neynefes

Alıntı yapılan: 8100d1r0n - 09 Haziran 2016 - 23:39:26
Bende sohbet tarzı olacak diye kişisel düşüncemi söyledim opera için. Benin kişisel görüşümdür sadece. Mesajlarım silinebilir, bunda bir sorun görmem. Ubuntu kullanıcısı bile değilim yoksa başlığa gore gidersek. Ben linux olarak düşündüğüm için cevap yazdım.

Sözlerim size de değildi. Umarım gönül kırmamışımdır :)

ahmet_matematikci

Uç birim->Chromiım-->Eclipse-->Android Studio-->Firefox
Başka yok....
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

7hr33l3t73r

Gönül kirmak falan yok. Alınacak gücenecek bir durum hic yok. Forum kuralı neyse onu uygulayabiliriniz. Ben bunda herhangi bir sorun görmüyorum. Yazdıklarım da sorun olursa gönül rahatlığı ike silebilirsiniz. forum kurallarını bir kere bile okumadim. :) neden ben se bilmiyorum ama okum at gerekiyor.

ErtugrulTRN

Uç bildirim :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Haziran 2016 - 01:17:28

Terminal,firefox,python,blender,perl,filezilla,notpad++

Kaleihan

1- Opera-developer
2- Kazam -> ekran videoları için
3- vlc-player -> tüm kodeklerin içinde olması çok iyi
4- virtualbox
5- grive-tool -> google drive'nin linux versiyonu
6- Shutter -> ss ler için
7- Megasync -> Güzel bir bulut istemcisi
Steam de varda o herkeste kuruludur herhalde :)

ErtugrulTRN

1)terminal
2)firefox
3)monudevelo
4)Geany
5)Recordmydeskop
6)filezilla
7)ve tabikide: ubuntu software

heartsmagic

Haydi katılayım :) Kişisel makine için konuşuyorum.

- Firefox
- Guake
- SSH istemcisi / Zaman zaman PAC Manager
- Thunderbird
- Vim
- Nautilus
- Hesap Makinesi

Not: Son ikisinin çok zorlama olduğu bellidir sanırım :)

@neynefes'in söylediklerine katılıyorum. Şöyle ki, böyle eğlenceli bir başlık olacaksa (ki bu da kişisel tercihlere göre değişecektir elbette) ortaya güzel bir şey çıkar. Hani anket babından düşünebiliriz. Öteki türlü konu dağılırsa yarardan çok zarar verecektir, zira amacı dışına çıkmış olur. Bu nedenle uzun uzun uygulamaların veya uygulama tercihlerinin olumsuz yanlarını konuşmak yerine, neden "x" uygulamasının seçildiği sorulabilir, tartışılabilir. Böylece yeni yeni uygulamalar bile tanımış oluruz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.