Değeri bilinmeyen dağıtım

Başlatan illedelinux, 10 Haziran 2016 - 10:55:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Aslında sadece dağıtım değil, Linux'un da değeri yeterince bilinmiyor. Tabii onu kullanmak isteyip de şirket akibetine uğrayanların bir hayli fazla oldugunu da belirtmeden geçmeyelim...

Bir Linux sever olarak beni üzen diğer bir konu da fazla zamanı olmayanların doğrudan en çok bilinen dağıtımlara yönelmek zorunda kalmalarıdır.
Biz de bildigimiz kadarıyla aynı işleri görebilecek başarılı buldugumuz dağıtımları bilinir olmasına katkıda bulunma durumunda hissediyoruz kendimizi. Farklı dağıtım arayanlara da rehber olması bakımından ayrıca yararlı bir konu oldugunu düşünüyorum. Örnegin ilk defa Linux kuranlar bilgisayarına uyumlu olmayan bir dağıtım kurduklarında genelleme yapıp Linux'u beğenilmeyen listesine ekleyebiliyor. Ya da Ubuntu'nun her donanımda mükemmel performans gösterecegi önyargısına aldanabiliyor. "Hangi dağıtımı önerirsiniz" sorusuna alınan cevapta herkes beğendigi dağıtımı önerince pek bir faydası olmuyor, hatta bazen olumsuz sonuçlar olabiliyor. Bence yeni kullanıcılara en dogru önerilerden birisi, dağıtım özelliklerini anlatmaktan geçer. Aslında her Linux dağıtımı anlatılmayı hakediyor ama konumuz, kullanıcının bildigi yeterince bilinmeyen aynı zamanda da başarılı buldugu dağıtımları anlatmaktır. Umarım başlık konumuzun nedenlerini anlatabilmişimdir...

Başarılı buldugum ve fazla bilinmeyen dağıtımların içinde Wattos'u seçtim. Wattos'u seçmemin iki nedeni var, biri uzun süredir deneme ve kullanma aşamalarından olumlu geçmesi ki, yaklaşık üç yıldır diğeri de geliştiricilerinden bir çok mesaj yoluyla gerekli bilgileri almamdır.
Gerekli bilgiler şunlardı; Wattos işletim sisteminin nihai çıkış amacı, hedefi, değiştirilemez kuralı gibi konulardı. Sağ olsunlar yeterli ilgiyi gösterdiler, kendilerine buradan da teşekkür ediyorum...

Arkadaşlar belki biraz uzun oldu ama bu konulara değinmesem yeterli gelmeyecegini düşündügüm içindir.
Wattos, Debian tabanlı Ubuntu türevidir. Microwatt Edition adında İ3 ve Lxde olarak iki masaüstü kalıbı çıkarıyor. Ayrıca 32bit ve 64bit kalıplar mevcut. Bilindigi gibi İ3 masaüstü klavye ve uçbirim ikilisi ile kullanılıyor, benim klavyem zayıf oldugu için Lxde kalıbını kullanabildim. Wattos'un kendine özel en önemli tarafı, İ3 masaüstüne Lxde giydirilmiş. Bu yüzden diğer Ubuntu türevi Lxde masaüstlerinden daha hızlı çalışıyor. Beni daha çok ilgilendiren tarafı, bugüne kadar kurdugum binlerce dağıtımın içinde hiç bir sorunla karşılaşmadıgım tek dağıtım diyebilirim. Tabi her zaman aynı sonuç olacak diye bir şart yok. Bu sorun konusu bildiginiz gibi bazen de çeşitli nedenlere dayanan tesadüfüdür. Wattos'u kurulumda İngilizce kurmak gerekiyor, yoksa kurucu çökebiliyor, kurulumdan sonra Synaptic ile Language-pack-tr dosyası yüklendiginde tamamen Türkçe oluyor. Görünüm ve kullanım Lubuntu'nun aynısı. Kendime göre özelleştirdigim konulardan da bahsedeyim. Pcmanfm de başarılı bir dosya yöneticisi ama bazı artı özelliklerinden dolayı Nautilus dosya yöneticisini kullanıyorum. Wattos'un pratik olması nedeniyle bir de root olarak kullanılan dosya yöneticisi oldugunu vurgulayım.  Daha hızlı oldugu için varsayılan resim gösterici yerine Ristretto kullanıyorum. Gnome mplayer beni sarmadıgı için Vlc kullanıyorum. Firefox fanatigi olmama ragmen son sürümlerde hatalar buldugum için daha hızlı ve başarılı buldugum Palemoon kullanıyorum. Mintstick, Gtkhash, Gnome-screenshot, Catfish, Gpick, Gthumb, File-roller ve Light-locker-settings diğer kurdugum programlar. Kısaca arkadaşlar, özellikle zayıf bilgisayalar için hızlı, kararlı ve kullanışlı bir dağıtım olarak yorumlayabiliriz...

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

gnukarabatak

Şahsım adıma faydalı bulduğum bir yazı olmuş. Ayrıca Kurucunun çökme nedeni olan kısmı açıklaman ve detay bilgi vermen çok iyi. Yazı için teşekkürler.
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.

Reverser

Gerçekten faydalı olup, değeri bilinmeyen bir ürün yoktur; gerçek anlamda tanıtılamamış ürün vardır. Dağıtımlar konusunda da bu durum böyle bana kalırsa.
Hiçbir sorunla karşılaşmadığından bahsetmişsin, yanlış anlama ama kendi tecrübelerime göre bu pek mümkün değil.
Peki ben soruyorum, kullanıcıların temelde aradıkları şey sadece sorunsuz bir sistem mi ? Yoksa somut olan gerçekler dışında psikolojik etkenler de var mı ?
Geçenlerde bu konuyla ilgili bir makaleye denk geldim ve gerçekten mantıklı geldi. Kullanıcının biri aynen şunu yazmış;
"...OpenSUSE kullanmamın en büyük sebebi, benimsemiş olduğu yeşil renk..."

Özetle, değer yargısı tamamen algı meselesi.. Kime göre değer neye göre değer mesela ?

XFCE ROCKS !