Linux kerneline yapılan katkı hakkında

Başlatan dexter, 06 Haziran 2016 - 11:44:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dexter

linux kerneline yapılan katkı konusunda biraz araştırma yaptım kendimce. ilginç bir şekilde hiçbiryerde canonical ismine rastlayamdım. Daha doğrusu canonicalş alt sıralarda ilk 20 ilk 30'da falan yok. Hatta 2012'de microsoft bile daha fazla katkı yapmış (Gerçi microsoftun katkısı sadece Hyper-V üzerinden ve kendi teknolojileri üzerinden). Bu biraz tuhaf geldi. Lİnux camiasında bu kadar ünlü ve önemli olan bir firmanın bu kadar az katkı yapıyor olması inlinç geldi. Gerçi Who Writes Linux? raporlarına erişemedim. Sadece bunun üzerine yazılmış bazı şeyler okudum. Belki ben yanlış açıdan bakıyorum diye buraya yzıp sizinde görüşlerinizi almak istedim. Bazı yazıların linkini aşağıda verdim.

http://arstechnica.com/information-technology/2013/09/google-and-samsung-soar-into-list-of-top-10-linux-contributors/
http://www.linuxfoundation.org/news-media/infographics/who-writes-linux-2015
http://www.theinquirer.net/inquirer/news/2166123/microsoft-contributed-code-canonical-linux-2632

heartsmagic

Fazlaca yok doğrudur, o yönde bir politika mevcut değil demek ki. Çekirdek tarafı biraz daha fazla üreticileri ve yeni teknoloji geliştirenleri ilgilendiriyor gibi. Zaten katkı yapan çoğunluğa bakılırsa bu rahatlıkla görülebilir. En azından ben böyle görüyorum olayı. Ha arada Redhat, Suse falan var diyeceksiniz, doğrudur. Demek ki onların böyle bir politikası var. Canonical bu hakkını çekirdek sürümlerinin idamesi için kullanıyor: https://wiki.ubuntu.com/Kernel/Dev/ExtendedStable

Hani dediğim gibi biraz politika meselesi bence bu. Keşke daha fazla zamanları olsa da Linux çekirdeğine de dolu dolu katkı yapabilseler. Fakat amaçları belli, son kullanıcı tarafı, uzun süreli destek (normal kullanıcılara ve sunuculara). Zaten bu uzun süreli desteğin neticesi olarak çekirdek idame işine el atıyorlar. Geriye yönelik hata gidermeleri, güvenlik güncellemeleri üzerine aldıkları sürüm için doğrudan çekirdeğin kendisine de gidiyor. Bu da neticede bir katkıdır.

Tabi eleştirenler var mı? Var, olacaktır da. Neden Ubuntu bu kadar kullanılıyor da, Canonical çekirdeğe diğerleri kadar katkı yapmıyor.
Eh peki, biz de soralım o zaman neden Redhat çekirdeğe bu kadar çok katkı yapıyor da, neden Fedora dağıtımı Ubuntu kadar kullanılmıyor? Neden Fedora, Ubuntu'nun yakaladığı başarıyı yakalayamıyor? :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gnukarabatak

Şunu belirtmekte fayda var. Bu başlığı okuyan kişiler sanki çekirdek gelişimi öksüz bırakılmış gibi algılayabilirler ki alakası yok. Çekirdek gelişimi en başta linux torvalds'ın son onay vererek çok sıkı bir kontrol süreci sonucunda sürüm çıkartan bir sürectir. Aşağıdaki kaynakta 7800 kişinin aktif çekirdek gelişmine katkıda bulunduğu söylenmekte. Acaba microsoft veya Apple da bu kadar çekirdek için geliştirme sürecine giren adam varmıdır ? :) Bu hususun bilinmesinde fayda görüyorum. Yabancı ( :) ) kaynağımızın bağlantısı : http://portaltest.ubuntu-tr.net/linux-cekirdek-gelistirme-sureci
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.

ahmet_matematikci

♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

neynefes

Eli kulağında ;) Test için kullandığımız bölüm orası. Eski Sudo yazılarından bir tanesi. Kremasını da koyup açacağız sistemi :)

gecegezen

Linus geçen yıllardan yanlış hatırlamıyorsam eğer yeterince çekirdek geliştiricisi var dikkatinizi diğer konulara yoğunlaştırın gibi bir şeyler söylemişti. Son durum nedir bilmiyorum ama Canonical ubuntu ile bence baya linux yaydı ki sağladığı depolar ve paketler olsun azımsanacak kattı değil bence unity mir gibi daha bir sürü projeleri var ki bunlar sadece benim bildiklerim.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

dexter

@gnukarabatak verdiğin bağlantı için çok teşekkürler. İngilizce kaynakları ancak yarım yamalak anlayabiliyordum. Bu hem kapsamlı hemde türkçe :) . Bu arada yukarıda yazdıklarım Canonical'ın yaptıklarını küçüksemek maksatlı yazmadım. @heartsmagic 'inde  dedidiği gibi canonical son kullanıcı odaklı çalışıyor gibi.  Anladığım kadarıyla bu işi ticari faaliyet olarak yapanlar daha çok  katkı sunuyor. Red Hat, Novell gibi. Yani maddi destek ( yada maddi çıkar) burada belirleyici gözüküyor.

Sent from my HUAWEI P6-U06 using Tapatalk

nuked

linux gelişimi bayağı hızlandı ama hata giderilmesi halen aynı usülde devam ediyor. hata o kadar popüler değilse yada düzeltebilecek kişiler olaya el atmadığı sürece sorunun giderilmesi 1.5/2 yılı bulabiliyor. sonra yama ortaya çıkınca eski sürüm yada lts olan her kernele yamanın her seferinde uygulaması derken süreç uzuyor da uzuyor. ortada çok fazla kernel var desteklenen kernel sayısını azaltsalar da sadece onlara yoğunlaşsalar daha iyi olur.

heartsmagic

@nuked, o kadar uzun süren kaç tane hata kaydı var? Tepkisel sormuyorum, cidden bir istatistik varsa görmek istiyorum sadece. Hatanın popülerliğinden çok önemidir belki kriter burada.

@dexter, kendi adıma yanlış anlamadım, bunların irdelenmesi güzel :) Bazıları da Redhat'e pek bir giydirir, ara ara ben de tepkisel yaklaşırım son kullanıcı adına. Zira çok senelerdir buradalar fakat Canonical son kullanıcı namına fark attı kendilerine. Ancak görüyoruz ki, ister çıkar konusu diyelim, ister başka bir şey Redhat tarafı da çekirdeğe fazlaca katkı yapıyor. Senelerdir "enterprise" seviyede dağıtım sağlıyor şirketlere. Bunlar da önemli hususlar. Kaldı ki Canonical da kâr amaçlı bir şirket. Yaptıkları her şeyi sadece gönüllülük amaçlı yapmıyor elbette.

nuked

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Haziran 2016 - 00:36:17
@nuked, o kadar uzun süren kaç tane hata kaydı var? Tepkisel sormuyorum, cidden bir istatistik varsa görmek istiyorum sadece. Hatanın popülerliğinden çok önemidir belki kriter burada.

istatistik var mıdır bilmem de bir hatanın düzelmesini bizzat ben 1.5 yıl bekledim daha geçen ay yaması yayınlandı. daha var da şuan yazamayacak kadar yorgunum başka zaman 
popülerlikten kastım usb linux sürücüsü 2.0/3.0 ayrımı yaparken bir nevi anlaşmazlığından usb portlarını açılış esnasında kapatıp açıyordu ve bilgisayarın açılış süresini de 2 dakkaya kadar çıkaran bir hataydı direkt anakartı da etkileyen bir hataydı. açılış dediysem anakart daha başta code 99 hatası vererek çakılıyordu. sadece ben değil asmedia yada intel 87/97 çiplerini kullanan anakart kullanıcılarında da meydana geliyordu.

dediğim gibi ben bu hata yüzünden ubuntuyu bıraktım gentoo'ya geçtim elle kernel derledim öyle idare ettim sonunda yama çıktı da ubuntuya uyguladım geri döndüm. işin komik yani elle derlenmiş kernelde problem yoktu çoğu ayarı kapattım yada direkt kernel içine derledim. ondan olabilir.
ubuntu 14.04 ten 16.04 de kadar bu sorun meydana geldi.  ;D 4.7 kerneli için yama çıktı bende geçen launchpad'e bildirim yaptım da 16.04 için düzenlemiş kernele de yayınlanacak ben elle uygulayıp kullanıyorum şuanlık ama
kernel.org'a girin sadece 4.7-rc1 ve 4.6.1 sürümlerinde bu hata giderildi diğerlerine daha düşecekte millet kullanacak. demem o ki ne kadar çok kernel o kadar ço iş azaltsalar şunu belki fayda eder.

işin özü şu hata yüzünden her bilgisayarı açınca dakikalarca beklemek ve klavyenin ışığının her seferinde sönüp şifreyi girmek için 10 saniye illa beklemek insanın canını sıkıyor. sorunun geçici çözümü şuydu fişi çekip elektriği kesmek o da bir sonraki yeniden başlatmaya kadar idare ettiriyordu.

heartsmagic

Anlıyorum, var tabi böyle sorunlar ama sayısı ne kadar fazladır bilemiyorum :) Hani bu nedenle sordum zaten. Elbette çözülmeyi bekleyen, belki uzunca süredir hiç bakılmayan sorunlar vardır fakat bence burada hata giderilme süresi aynen devam ediyor demek de pek doğru değil. Söylediğim gibi kritik hataların çoğu düzeltilmekte. Sorun şu ki, aynı donanıma sahip değilse geliştiricilerden biri, fazlaca üzerine gidilmeyebliyor.

Bu kadar fazla çekirdek olmalı mı, olmamalı mı ayrı bir mesele bence. Fakat uzun süreli destek dediğimizde akla çekirdek de geliyor. Üzerinde bir dünya düzeltme, yamama yapılmış bir çekirdeği geride bırakıp hemen üst sürüme geçmek istemiyordur geliştiriciler.

nuked

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Haziran 2016 - 03:48:52
Anlıyorum, var tabi böyle sorunlar ama sayısı ne kadar fazladır bilemiyorum :) Hani bu nedenle sordum zaten. Elbette çözülmeyi bekleyen, belki uzunca süredir hiç bakılmayan sorunlar vardır fakat bence burada hata giderilme süresi aynen devam ediyor demek de pek doğru değil. Söylediğim gibi kritik hataların çoğu düzeltilmekte. Sorun şu ki, aynı donanıma sahip değilse geliştiricilerden biri, fazlaca üzerine gidilmeyebliyor.

Bu kadar fazla çekirdek olmalı mı, olmamalı mı ayrı bir mesele bence. Fakat uzun süreli destek dediğimizde akla çekirdek de geliyor. Üzerinde bir dünya düzeltme, yamama yapılmış bir çekirdeği geride bırakıp hemen üst sürüme geçmek istemiyordur geliştiriciler.

konunun ucu açık, tartışacak bir konu değil ama uzun uzun aşağıda yazmıştım üşenip sildim sonra neyse ilerde daha iyi olur diyelim.  ;D

heartsmagic

Elbette ucu açık, tartışmak da güzel :) Sana hak vermiyor değilim, bekleyen birçok hata vardır ancak bunun "yöntem halini almış" olduğunu pek düşünmüyorum :)

nuked

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Haziran 2016 - 22:34:21
Elbette ucu açık, tartışmak da güzel :) Sana hak vermiyor değilim, bekleyen birçok hata vardır ancak bunun "yöntem halini almış" olduğunu pek düşünmüyorum :)

yöntem demiyelim de alışagelmiş olan bu illa birilerinin fark etmesi ve ilgili kişilere iletmesi gerekiyor dağıtım geliştiricileri fark etmezse veya baz aldıkları kernel sürümüne düzeltme yayınlanmadıysa illa onlara da haber edilmesi gerekiyor.
mesela ben 16.04 için bildirim de bulundum da ubuntu kerneline uygulandı yayınlanmasını bekliyorum. ben yada başka biri iletmeseydi ubuntu 16.04 çekirdeğin 4.4 sürümünü baz aldıklarından hatanın 4.4 üstünde düzeltilmiş olmasını bekleyecektim. süreç yavaş işliyor biraz
mesela hata 3.18 den 4.7 e kadar olan çekirdekleri etkiliyordu 3.18'e direkt yayınlanmadan 4.7 den geriye doğru gitmeye başladı 4.6.1 için çıktı felan neyse başıma gelen birkaç hata da hep böyle ilerledi bu süreç benim şansıma böyle oldu belki hep
hani siz dediniz ya "Üzerinde bir dünya düzeltme, yamama yapılmış bir çekirdeği geride bırakıp" o bana hiç yaramadı bu vakte kadar  ;D

heartsmagic

Öyle elbette, birileri fark edip haber vermedikten sonra geliştiricilerin de haberdar olması zor. Şunu da kabul ederim, bazı hatalar için çok yavaş tepki verilir ya da belki hiç verilmez duruma göre. Fakat genel geçer yöntem bu demeyelim :) Senin durum biraz talihsizlik olmuş sanırım. Uzun süreli desteklenen sürümlerde ve buna ait çekirdeklerde cidden bırakılmak istenmez kendisi :) Zira o kadar emek, o kadar düzeltme var, kararlı da çalışıyor, bırakıp üst sürümdeki henüz akıbeti belli olmayan çekirdeğe ha deyince geçmek zaten normal bir durum değil. Ubuntu bu konuda önde gidiyor diye eleştiriliyor hatta. Centos geliştiricileri örneğin daha muhafazakar bu konuda. Şimdi Centos kullananlar ne yapsın, ağlasın mı? :)