Google aramalarında site ve sayfa farkı

Başlatan lener49fi, 05 Haziran 2016 - 19:39:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lener49fi

Merhaba arkadaşlar. Bir sorum olacak: Kendim için basit bir site yaptım.

Basit bir internet sitesi istiyordum; web builder sitelerinin paketleri benim için cazip gelmedi. Site tasarımcıları da 4 haneli rakamlardan kapıyı açtılar; yok seo olacak yok şu olacak yok bu olacak. Ben de üşenmeyip, biraz kurcalayıp html öğrendim ve işimi görecek bir tek sayfadan oluşan siteciğimi yayına koydum. favicon haricinde hiç bir görseli olmayan, beyaz zemin siyah arial font 12 punto ortalanmış bir kaç yüz kelimeden oluşan bir site. Gerçekten çok basit. Google bot scriptini ve yandexinkini ekledim. Bir tane de twitter içinden aldığım paylaş ve takip et butonları var.

Reklam kampanyası için fiyat istemek için karşıma çıkan ilk google reklamı "ajansı"na sordum, sitemin linkini istediler, sonra buna "seo çalışması yapamayız, sizin bu internet siteniz tam bir site değil, sadece tek bir sayfa" dedi yetkili kişi. Yeni bir internet sitesi yapılması gerektiğini tavsiye etti ve bu konuda yardımcı olabilirlermiş. Şimsi sorum şu; google arama motoru, bir siteyi tararken sitenin içeriğinin aranan şey ile örtüşüp örtüşmediğine bakarken; sitenin içindekinin hacimsel olarak çokluğuna da bakıyor mu? Yani "domates" diye bir arama yaptığımızda google'ın listeleyeceği sonuçta birinci sayfada yer alan sitenin büyüklüğü daha mı fazladır? içerik olarak domates hakkında her şeyi sunan ve başka hiç bir şeyi sunmayan domates.com sitesinin şansı, X gazetesinin internet sitesindeki domates fiyatları sayfasının yanında küçük mü?

Bunun için ilgili kaynaklar varsa önerebileceğiniz sevinirim. İnternette çok kaynak var ama hangisi gerçekten faydalı olur emin olamıyorum.

Teşekkür ederim. Anlatabildiğimi umuyorum. İyi günler.

being

Öncelikle merhaba

İlk önce sitenizden başlayalım; firmanın da söylediği gibi sizin siteniz artık günümüz standartlarında tam olarak bir site dahi sayılmıyor. Zira sizin siteniz dinamik içerik yapısına sahip değil ve yalnızca birkaç sayfadan oluşuyor. Web 2.0 dediğimiz dönemle birlikte artık kolayca güncellenebilen ve mümkün mertebede kullanıcıların da etkileşime girebilecekleri genelde PHP/ASP programlama dilleriyle üretilen "dinamik içerikleri siteler" dediğimiz internet siteleri Web dünyasının %85'lik kısmını oluşturuyor. Bu tür kendi çabanızla oluşturduğunuz HTML sitelerinse optimizasyonu oldukça zordur.

SEO konusundaki sorunuza gelecek olursak, önemli olan en iyi şekilde optimize edilmiş web sitesinin en iyi linkleri edinmiş olması ve kullanıcıya kaliteli içeriği sunabiliyor olmasıdır. Bir bakkalı düşünün ki, içerisinde sadece un var. Diğer köşede de içerisinde her kalemden ürün yer alan bir süper market. Bu durumda siz hangisini seçerseniz Google'da onu seçecektir ve şu aşamada sizin siteniz tam bir bakkal.

Sıfırdan site kodlamaya uğraşma devri artık gerilerde kaldı çünkü genellikle WordPress gibi sistemler yeterince şekil değiştirip, kullanıcısına tam olarak istediğini sunabiliyor. Biraz mantığını vs. çözdükten sonra HTML bilmeye dahi gerek kalmıyor. WordPress bir site, alacağınız lisanslı bir tema ve biraz düzenlemeyle siz de tam olarak ihtiyacınız olan web sitesine ulaşabilirsiniz. Şayet bunu bir firma için istiyorsanız, çalıştığım bilişim şirketi müşterisi konumuna sokup ücretli olarak destek sunabilir ve istenmesi halinde fatura kesebilirim. (Kesinlikle xxxx rakamlar söz konusu değildir.)

lener49fi

Alıntı yapılan: being - 05 Haziran 2016 - 20:01:00
Öncelikle merhaba

İlk önce sitenizden başlayalım; firmanın da söylediği gibi sizin siteniz artık günümüz standartlarında tam olarak bir site dahi sayılmıyor. Zira sizin siteniz dinamik içerik yapısına sahip değil ve yalnızca birkaç sayfadan oluşuyor. Web 2.0 dediğimiz dönemle birlikte artık kolayca güncellenebilen ve mümkün mertebede kullanıcıların da etkileşime girebilecekleri genelde PHP/ASP programlama dilleriyle üretilen "dinamik içerikleri siteler" dediğimiz internet siteleri Web dünyasının %85'lik kısmını oluşturuyor. Bu tür kendi çabanızla oluşturduğunuz HTML sitelerinse optimizasyonu oldukça zordur.

SEO konusundaki sorunuza gelecek olursak, önemli olan en iyi şekilde optimize edilmiş web sitesinin en iyi linkleri edinmiş olması ve kullanıcıya kaliteli içeriği sunabiliyor olmasıdır. Bir bakkalı düşünün ki, içerisinde sadece un var. Diğer köşede de içerisinde her kalemden ürün yer alan bir süper market. Bu durumda siz hangisini seçerseniz Google'da onu seçecektir ve şu aşamada sizin siteniz tam bir bakkal.

Sıfırdan site kodlamaya uğraşma devri artık gerilerde kaldı çünkü genellikle WordPress gibi sistemler yeterince şekil değiştirip, kullanıcısına tam olarak istediğini sunabiliyor. Biraz mantığını vs. çözdükten sonra HTML bilmeye dahi gerek kalmıyor. WordPress bir site, alacağınız lisanslı bir tema ve biraz düzenlemeyle siz de tam olarak ihtiyacınız olan web sitesine ulaşabilirsiniz. Şayet bunu bir firma için istiyorsanız, çalıştığım bilişim şirketi müşterisi konumuna sokup ücretli olarak destek sunabilir ve istenmesi halinde fatura kesebilirim. (Kesinlikle xxxx rakamlar söz konusu değildir.)

İlgin için teşekkür ederim. Ben sadece un almak isteyenlerin, kepeklisinden tam buğdayına müşteriye aradığı her türden unu sunan o küçük bakkal olmak istiyorum. Dediğim gibi, küçük, basit ve işlevsel bir siteye ihtiyacım vardı. Bunu hallettim. İhtiyacım SEO'da. Onu da hallederim.

illedelinux

Arama motorları geneli ve günceli kıstas  alır. Sen kendine göre isterse dünya güzeli bir site yap, arama motorlarının kriterlerine uymuyorsa kendin pişirir kendin yersin. Aramalarda üste çıkma gibi bir derdin yoksa bu tür özel siteler sadece kendi çevresiyle mutlu olur.
Üstelik her noktasına varana kadar uyumlu bir site yapsan dahi üstlere çıkmanın hiç bir garantisi yoktur. Örnegin Google gibi bir dev, zaman içinde kendini dahi sakıncalı listesine alabiliyor. Veya sitene yükledigin masum bir resmin kaynagı yüzünden kara listeye alınabiliyorsun.
Daha ötesi, üstlere çıkmak için bir kaç kod öğrenmek hiç bir şey ifade etmez...

Yahu içimi burktun diyebilirsin, ben de zamanında aynı düşüncelerle yola çıkıp da bir adım dahi gidemeden tökezledigim için seni anlıyorum.
Kısaca kendi zevkinden ziyade genel ve güncel odaklı kurala uymak zorundasın.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

lener49fi

Alıntı yapılan: illedelinux - 07 Haziran 2016 - 11:49:21
Arama motorları geneli ve günceli kıstas  alır. Sen kendine göre isterse dünya güzeli bir site yap, arama motorlarının kriterlerine uymuyorsa kendin pişirir kendin yersin. Aramalarda üste çıkma gibi bir derdin yoksa bu tür özel siteler sadece kendi çevresiyle mutlu olur.
Üstelik her noktasına varana kadar uyumlu bir site yapsan dahi üstlere çıkmanın hiç bir garantisi yoktur. Örnegin Google gibi bir dev, zaman içinde kendini dahi sakıncalı listesine alabiliyor. Veya sitene yükledigin masum bir resmin kaynagı yüzünden kara listeye alınabiliyorsun.
Daha ötesi, üstlere çıkmak için bir kaç kod öğrenmek hiç bir şey ifade etmez...

Yahu içimi burktun diyebilirsin, ben de zamanında aynı düşüncelerle yola çıkıp da bir adım dahi gidemeden tökezledigim için seni anlıyorum.
Kısaca kendi zevkinden ziyade genel ve güncel odaklı kurala uymak zorundasın.

Paylaşımın için teşekkür ederim. Ama hala anlamadığım nokta şu; google motorunu kandırmak için her yerine anahtar kelimelerin yazıldığı ve her sayfası aynı içeriğe sahip siteler var. Google motorları buradaki art niyeti okuyabiliyor mu?

Bir de, bazı "dahi" web tasarımcıları, yaptıkları sitelere, yaptıkları sitelerin linklerini koyuyorlar ya; google bu da anlıyordur değil mi? .edu.tr uzantılı adreslerde referans vermek faydalı diye okudum bir SEO kitabında ve ben de kendi okulumun sunduğu alana çaktım linki. Şimdi ben bunu alıp, kendi edu.tr sayfalarını kullanmayan arkadaşlarımdan rica etsem ve onlarca edu.tr adresinin içine linkimi koysam, google beni kara listesine alır mı yoksa .com uzantılı olmadığı için bunu bir artı olarak mı sayar?

Bigchefstarys

konunun mezara girdiğinin farkınadıyım zira amacım sadece şuan da bu tür sorun ile  karşılacak arkadaşlarıma yol gösteri olacaktır.

Edu.tr gibi org gibi bahsettiğiniz resmi kurum siteleri google tarafından tam index alır. Referans olayına gelirsek web tasarım piyasasında buna backlink adını verirler... Evet organik bir pazardır. Hile gibi sayılmaz çünkü Backlink zaten google tarafından tavsiye edilen bir algoritmadır. Google sizi en üste taşıması için Öncelikle site içeriğinizin w3m kurallarını haddinden fazla uyması gerektiğini iyi biliyorum buna örnek vermek gerekir ise.

W3M kurallarına uyan bir yazılım örneği;

<!DOCTYPE html> 
    <html> 
        <head> 
            <meta charset="utf-8"> 
            <title>HTML5 Sayfa Yapısı</title> 
        </head> 
        <body> 
            <div id="container"> 

<header> 
                    <p>header (sayfa başlığı)</p> 
                </header> 

<nav> 
                    <p>nav (sayfa menüsü)</p> 
                </nav> 

<section> 
                    <p>section (sayfa içi)</p> 

<article> 
                        <p>article (konu)</p> 
                    </article> 

<article> 
                        <p>article (konu)</p> 
                    </article> 

</section> 

<aside> 
                    <p>aside (sağ veya sol kolon)</p> 
                </aside> 

<footer> 
                    <p>footer (sayfa altı)</p> 
                </footer> 
            </div> 
        </body> 
    </html> 

Bunun ilk bakışta saçma sapan bir örnek olduğunu düşünebilirsiniz zira bu durum pek de öyle değildir. Wordpress'in Joomla'dan veya Drupaldan farkı; wp'nin haber/blog odaklı bir script'e sahip olmasıdır.
Aslında google wp ile anlaşmalı felan değildir. Tamamiyle yanlış bilgiye sahip olan yazılımcıların uydurduğu bir şey. Wp script bakımından basit olduğundan seo ona daha yakındır. Tekrar bir örnek vermek istiyorum...

Bu resim de gözüken wp'ye ait modülleme sistemidir. Şimdi google botlarının size hareketlerini anlatmama izin verin...

Google bot'un bir sitedeki  ilk uğradığı sayfa index.html veya index.php'dir Bunun haricin de eğer siz robots.txt'den aksini belirtmediğiniz sürece bu işleyiş böyle gelir gider...
Google bot kodlar arasında gezinmeye başlar. Öncelikle doctype komutunu kontrol ederek sitenin html yapısını ölçer. Ardından Title ve desc bölümünü ziyaret ederek sitenin bilgilerini alır. Google artık keywordleri kaileye bile almıyor bu yüzden keywordslere pek de yoğunlaşmamanızı tavsiye ediyorum... Desc 'de belirttiğiniz kelimeleri google algoritması keywords gibi sayıyor ve aranırlığınızı buna göre yapıyor.

<title>Yunus SENEM - Grafik Nedir?</title>
<meta name="description" content="Grafik Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar, Photoshop ve İllustratır Farkları"/>

Bunun sonucun da bot kodları tekrar işleyeme devam eder ve karşısına büyük bir ihtimal ise meta larınız gelir yani sti dosyalarınızı belirttiğniz yer. En büyük hatalar burada gerçekleşiyor. bir css dosyasını css klasöründe barındırmayıp index.html sayfasında <style> olarak yazılınca bot bunlarıda kontrol etmek zorunda kalıyor. w3m kurallarını çiğnemiş oluyorsunuz. Bu yüzden stil kodlarınızı mutlaka css adında bir dosyada muhafaza ediniz.....

Header etiketi sayfanın başlığını içerir title gibi düşünün.. Farkı seoda etkili olmasıdır. Bulunduğunuz sayfanın adını burada belirtiniz ki bot burayı da indexlerine eklesin.
article ve sidebar bölümü. Bir html sayfasında maksimum h1 etiketi bir tane bulundurun. h2 h3 maksimum 3'er tane bulundurun. Sidebar önemi ise daha önceden girdiğiniz makaleleri belirtin. Çünkü bot site kodlarını dolaşırken bunlara da rastlıyor ve değişiklik olduğunu düşünerek son yazılar kısmında belirttiğiniz yerlerede ulaşıyor...

Söyliceklerim bu kadar seoda etki yaratmak için çok gayret etmek ve deneme yanılma yöntemine maruz kalmanız gerekmektedir. Tek söyleyeceğim şudur. Tek bir sayfanız dahi olsa 5000 sayfalık bir web siteniz dahi olsa. Eğer sitenizdeki haberleri/yazıları güncellemiyor iseniz.  Ne fayda google sizi üste taşımaz... Daha fazla yardım için benimle iletişime geçebilirsiniz ;)
İnsanlaɾ benim dünyayı olduğu gibi kabul edebileceğimi söylüyoɾlaɾ. Saçmalık! Ben bu dünyayı kabul etmiyoɾum.
Richard Stallman

bugra9

@Yunus, yazdığınız şeylerin bazıları doğru olmamış belirtmek istedim.

Alıntı YapHile gibi sayılmaz çünkü Backlink zaten google tarafından tavsiye edilen bir algoritmadır.
Tavsiye ettiği değil kullandığı en temel algoritmadır. Bir sitenin adresi ne kadar çok sitede geçiyorsa o site iyidir ve üstte bulunmalıdır, temel mantık bu. Eğer site adresini başka bir site doğal olarak değil de anlaşmalı olarak yazıyorsa bu hiledir ve Google'ın tavsiye etmesini bırak yakalarsa direk arama sonuçlarından çıkaracak şekilde cezalandırır. Ne zaman bunu ben yapmadım, bu siteyi backlink olarak görme dersin o zaman cezadan kurtulursun. Örneğin oyunlar kelimesinde ilk sırada çıkan oyunskor sitesini bundan dolayı Google arama sonuçlarından atarak cezalandırmıştı.

Alıntı YapW3M kurallarına uyan bir yazılım örneği;
Burada verdiğiniz örnek ile HTML 5 etiketlerinin yani son çıkan etiketlerin kullanılmasının iyi olacağını vurgulamak istediniz sanırım. Çünkü sadece div etiketi kullanarak yazılmış bir site de kurallara uyacaktır.

Alıntı YapGoogle bot'un bir sitedeki  ilk uğradığı sayfa index.html veya index.php'dir Bunun haricin de eğer siz robots.txt'den aksini belirtmediğiniz sürece bu işleyiş böyle gelir gider...
O iş öyle olmuyor. Google, siteleri ziyaret etme işini bir nevi daldan dala atlayarak yapar. Yani bir siteye gider, orada başka bir sayfanın bağlantısını görür ve oraya gider. Sizin sitenin hangi sayfasına ilk gideceği de başka sitede gördüğü adrese göre değişir, ilk ana sayfaya gidecek diye bir kural yok.

Alıntı YapDesc 'de belirttiğiniz kelimeleri google algoritması keywords gibi sayıyor ve aranırlığınızı buna göre yapıyor.
Kuralların önemli olduğunu belirtmişsiniz ama kendiniz kurallara aykırı şeyler söylüyorsunuz. "description" alanına sayfa hakkında kısa açıklama yazılır. Eğer anahtar kelime belirtmek istiyorsanız bunu "keywords" alanında yapmalısınız. Google'ın bir numaralı politikası kullanıcıya güvenmemektir. Bundan dolayı Google yazdığımız anahtar kelimelere önem vermez ve bu anahtar kelimeleri sayfa içeriğinden kendi oluşturur, gidip "description" alanından almaz.

Alıntı Yapbir css dosyasını css klasöründe barındırmayıp index.html sayfasında <style> olarak yazılınca bot bunlarıda kontrol etmek zorunda kalıyor. w3m kurallarını çiğnemiş oluyorsunuz. Bu yüzden stil kodlarınızı mutlaka css adında bir dosyada muhafaza ediniz.....
"style" etiketi oraya süs diye koyulmamış dolayısıyla kuralları çiğnemez ve kurallar dahilindedir. Google botu da style etiketini görünce o alanı atlayacak kadar akıllıdır. Ayrıca Google'ın kendisi "style" etiketinin kullanılmasını söyler. Buradaki mantık şu, Google hızlı açılan siteler sever. Sitelerin yüklenme mantığı şu şekilde işliyor. Önce html sayfası alınır daha sonra parçalanır. Bundan sonraki verilere göre site iskeleti oluşturulur. Daha sonra harici bir bağlantıdan css, js gibi dosyalar varsa bunlar yüklenir ve bu verilere göre iskelet etkileniyorsa tekrar oluşturulur. Dikkat ettiysen sitenin açılması için önce html dosyası yüklenecek ve yükleme işlemi bittikten sonra harici dosyalar yüklenecek şeklinde işliyor. Google der ki sitelerin çok hızlı açılması için site açıldığında görünen kısmı etkileyen css yapılarını style etiketi içerisine yaz ve geri kalanları dosya yapıp dışarıdan çağır. Böylece html dosyası yüklendiğinde site gösterilir ve kullanıcı siteyle etkileşime geçeseye kadar da arka planda diğer dosyalar yüklenir. Böylece mükemmel bir hıza ulaşılır ve ben de seni yukarılara çıkarırım der. Burada dikkat edilecek nokta, style etiketi arasına çok fazla şey yazılmamalıdır yoksa html dosyasının boyutu şişer ve yavaşlamaya neden olur, kurulacak denge çok önemli.

"style" etiketi kullanılmamış yani tüm dosyaları dışarıdan çağırılan bir site de Google'ın yaptığı hız testinden tam puan alamazsın. Google seni "style" etiketi kullan diye uyarır.
https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr

Alıntı YapBir html sayfasında maksimum h1 etiketi bir tane bulundurun. h2 h3 maksimum 3'er tane bulundurun.
H1 etiketi bir tane kullanılması iyidir ama diğer etiketlerde sınır yoktur. Ne kadar gerekliyse o kadar kullanılır.

Özetle, Google'da yukarı çıkmak istiyorsan siteyi ziyaretçilerinin en iyi deneyimi tatması için yapılandırmalısın. Google sitene ziyaretçi gözüyle bakar. Gerisi de başka sitelerde sayfa bağlantılarının yayınlanmasına bakıyor.

melita

h etiketleri de gereğinden fazla abartılı kullanılmamalı. Daha da önemlisi hiyerarşik kullanım olmalı. Uzun yazılarda bazen karışabiliyor.. Mutlaka h1 h2 h3 h4 h5 h6 diye gitmeli. Bir yazıda hepsini kullanmak da şart değil ama h1 h4 h6 gibi bir kullanım olmamalı.

Source

Paravan bloglar kurarak ana siteni sıralamada yükseltebilirsin bunu bir araştır derim.