programlama için kitap

Başlatan lafurus, 04 Haziran 2016 - 14:57:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lafurus

Ben psikoloji öğrencisiyim. İleride yapay zeka çalışmak istiyorum. Şimdi de temellerini atmaya çalışmaya ihtiyacım var. Çalışmak için güzel bir okuma listesi oluşturmam lazım fazla da vakit kaybedemem zaten kaybolmuş yıllar var :). Programlama dillerinin sadece nasıl yapılacağını değil, tarihiyle birlikte adamakıllı öğretecek Türkçe kaynak istiyorum. Bu konuda önerileriniz var mı? Özelleşmiş, güzel kitaplar arıyorum. Hem sık kullanılan programlama dilleri hem yapay zeka için gerecek önerebileceğiz dil ve kitaplar önerebilir misiniz? Kitaplarda istediğim özellikler: güncel olsun, Türkçe olsun(mantığını net kavramak istiyorum o yüzden Türkçe'yi önemsiyorum), sadece basit işe yarayan şeyleri öğretmesin geniş bir şekilde mantığını öğretsin.
Eğer varsa aklınıza gelen yazarsanız teşekkür ederim.

mt

Alıntı yapılan: lafurus - 04 Haziran 2016 - 14:57:51
Ben psikoloji öğrencisiyim. İleride yapay zeka çalışmak istiyorum. Şimdi de temellerini atmaya çalışmaya ihtiyacım var. Çalışmak için güzel bir okuma listesi oluşturmam lazım fazla da vakit kaybedemem zaten kaybolmuş yıllar var :). Programlama dillerinin sadece nasıl yapılacağını değil, tarihiyle birlikte adamakıllı öğretecek Türkçe kaynak istiyorum. Bu konuda önerileriniz var mı? Özelleşmiş, güzel kitaplar arıyorum. Hem sık kullanılan programlama dilleri hem yapay zeka için gerecek önerebileceğiz dil ve kitaplar önerebilir misiniz? Kitaplarda istediğim özellikler: güncel olsun, Türkçe olsun(mantığını net kavramak istiyorum o yüzden Türkçe'yi önemsiyorum), sadece basit işe yarayan şeyleri öğretmesin geniş bir şekilde mantığını öğretsin.

daha önceden ufak bir çalışma yapmıştım çok basit birşekilde internet kayıtlarımı tutarak karekterimle ile ilgili bilgi vermesini sağlamaya çalışmıştım. tabi bunun öncesinde yapay zekanın karekterlerle ilgili bilgiye sahip olması gerek yapay zeka üzerine çalışırken bir veritabanına hakim olmanız gerekir. ben genelde bilgisayarımı uyanır uyanmaz açarım :) bu kaydı uzun bir süre tutarak diyelimki bilgisayarımı öğlen 12 de açtım yapay zeka veri tabanını tarayarak sizin sürekli bilgisayrınızı erken saatlerde açtığınızı yorumlayıp bugün bilgisayarını geç açtın neden diye sormasını sağlayabilirsiniz..
yapay zeka üzerine  çalışma yapacaksanız kayıt tutma veri kaydetme matematik istatislik yorumlama  gibi konulara hakim olmanız gerekir hepsinin öncesinde uygulama alanını belirlemeniz gerekir . C++[/b] ile ilgili kitapları önerebilirim daha sonraki aşamada MATLAB Dilini araştırın derim

C ve C++
Harvey M. Deitel , Paul J. Deitel
SİSTEM YAYINCILIK

Deathangel

3 senedir c# goruyorum ögrenimi mi console ekranlarında yaptım ılk bır sene o derce iyi bir anlatım la ogrendım yanı c# ı ancak sizin bu dediniz seyler gercekden size agır gelebılır cünki bu dedıklerınızı daha benım hocalarım yapamıyor cok büyük bır hayal heleki hıc temeliniz yoksa neredeyse o dereceye 10 15 yılda gelmenizin bile bir mucize olabilecegini soylemek ısterım acıkcası temel egıtımı keske kucuk yasta alsaydınız ama gercekden ıstıyorsanız yapılamayacak bırsey yok tabı kı sen bunu istiyorsan yaparsın ama asıl sorun su herkes ıstedıgı seyı yapar kimi 10 yılda kimi 15 yılda peki sunu sorayım 15 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz yaptınız dıyelım 15 yıl a degicekmi bu yaptıgınız projeyı degerlendırebılıckmısınız yada eger yapamazsanız 15 yıl ınızı çöpe atmıs olucaksınız
in a world without fences and walls, who needs gates and windows

keyserver2.pgp.com
EA004CB1-->privatekey0@gmail.com

mt

Alıntı yapılan: lafurus - 04 Haziran 2016 - 14:57:51

işte buda google ın yapay zekasına bir örnek :) tabi işin şakası kaç yaşındasın öğrenebiliriyim isterseniz eğer uygun olursa sizinle birlikte bu konuda çalışabiliriz.

lafurus

mt öneri için teşekürler.

ben bunların hepsini kendim yapmayacağım. kendi başıma yapay zeka oluşturmayı filan düşünmüyorum. bunun ne kadar emek ve çaba ve üst düzey zeka gerektiğini düşünüyorum. fakat psikoloji şöyle bi alan chomsky i bilirsiniz, bilmeyenler için chomsky in dil kuramı şuanki programlama dilinin temelini oluşturuyor. 15 sene sonra kendimi bu konuda çalışan insanlarla beraber çalışıyor olarak görmek isterim. çok ciddi ekiplerin bir parçası. nasıl bir katkı sağlarım peki? yapay zekanın keywordlarını yazım: algılama, öğrenme, çoğul kavramları bağlama, düşünme, fikir yürütme, sorun çözme, iletişim kurma, çıkarımsama yapma ve karar verme gibi yüksek bilişsel fonksiyonları veya otonom davranışları sergilemesi beklenen yapay bir işletim sistemidir. Bu sistem aynı zamanda düşüncelerinden tepkiler üretebilme
bunların hepsi psikolojide ders konusudur. İnsanı nasıl inceleyebilceğimi biliyorum, öğreniyorum. Bu konuları inceleyip o bilgiyle o ekibe aktarımlar yapmak istiyorum. Bunu yaparken de o ekibin neler yapabilceğini, neler yapamayacağını ve ayrıca yaptığı her şeyin anlamını bilmek istiyorum. Aynı dili konuşabilmek. Ayrıca belki bişiler katabilmek.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Haziran 2016 - 17:34:58

diğer yorumunu görmemişim. 21 yaşındayım. oturup konuşabiliriz bu konularda. kendimi yetersiz hissediyorum şuan. daha çok geliştirdikten sonra çalışmak isterim. mesela o yapay zeka diye gösterdiğiniz örnek şey tartışması olabilir kutunun içindeki adam çince biliyor mu bilmiyor mu?

mt

Alıntı yapılan: lafurus - 04 Haziran 2016 - 17:29:50
kutunun içindeki adam çince biliyor mu bilmiyor mu?

kutunun içindeki adam çince biliyor mu bilmiyor mu? ilk bakışta iki ihtimalli bir soru gibi duruyor ama bana göre üç ihtimalli bir soru kutunun içinde adam olmayadabilir.. :)

ekremsenturk

Psikoloji'nin temeli, insanın düşünme işleyişinin nasıl çalıştığını anlayabilmek ve varılacak sonucu/sonuçları önceden tahmin edebilmek üzere kurulu.

Yapay zekâ ise, Makinenin nasıl işlediğini anlayıp, onu insanların anlayacağı şekile sokmaktan ibaret.
Bir bilgisayarın işleyişi basit olarak şu şekilde, Veri algılar, veri işler, sonucu tesbit eder. Programla ise, istenen sonucun yansımasını sağlamak olur. Ya algılnan veri yansıtılır, ya yapılan işlem, ya da işlemin sonucu. Yada tüm olay yansıtılır. Veriyi bilgisayara biz gireriz, yapılacak işlemi de yine biz seçeriz. Verileri ve işlem türünü de, almak istediğimiz sonuca göre seçeriz. Yapay zekâ, yapılan hesaplamaları kullanıcıya bir zekâ ürünüymüş gibi yansıtmaktan ibaret. Psikolojide olduğunun aksine sonuçları tahmin etmeye gerek yok, almak istediğimiz sonuçları biz belirleriz.

Programlama ve bilişim hakkında bulabileceğin en geniş kaynak : https://www.wikipedia.org/

lafurus

Yapay zeka konusunda dedikleriniz göstermelik şeyler, hisseden robot, konuşan robot filan olayları. MIT ve cern ve Elon Musk ve Google filan dediklerinizin dışında benim düşündüğüm şekilde bir şeyler üzerinde çalışıyor. MIT'nin desteklediği Deep Lerning programı var belki ilgilinizi çekebilir. Sizin tasvir ettiğiniz yapay zeka haberlere konu olan kısımda kalıyor biraz daha. Sizin dediğin şeyler daha işlevsel olabilir, benim tasvirimdeki yapay zekaya gerek olmaya da bilir fakat insanın yaratma içgüdüsünden bahsedebiliriz burada. Herkes, bütün bilim tanrının yerinde olmak ister. Bunu dile getirmese de. Son amaç budur. Psikolojinin kendi iddiasında önceden tahmin bile yok aslında. Fakat amaç budur. Psikolojide bilişsel kuramları okursanız nasıl bilişimle iç içe geçtiğini fark edersiniz. Nöropsikolojinin makalelerinde çok fazla benzer tanımlar, terimler bulabilirsiniz ki litaratürü domine eden şeyler bunlardır. Psikoloji bilişim için önce olmuştur ki bunu fark etmek için psikoloji tarihiyle bilişim tarihini beraber okumak gerekir. Son yıllarda ise çok geride kalmış bir bilimdir ve yarattığı devrimden (zeitgeist olayrını dışlamıyorum tabii basit düzlemde irdeliyorum konuyu) etkilenip, kopyalayıp insana uyarlamakla sınırlı kalmıştır. Fakat bu döngüden dolayı bir yozlaşma var psikoloji litaratürü içinde. Ayrıca bahsettiğim etik meselelerin de etkisiyle tabii. Stanislaw Lem in birkaç hikayesini var bu konularda ve baya ufuk açıcı şeyler tavsiye ederim. Stanislaw Lem zeki bir insandır ve gerçekten güzel bir analiz yapmıştır bence insanı, insanı inceleyerek anlayamıyoruz. İnsanı, insan gibi hareket eden şeyler yaparak (rasyonel olmayan, öngörülemez) anlayabiliriz. Ayrıca Japonya'daki yapay zeka çalışmalarını incelerseniz kesinlikle psikolojiyle iç içedir. Araştırma gruplarında psikologlar kendisine yer bulur. Ayrıca dinamik sistemler kuramı hakkında birkaç araştırma yaparsanız mühendisliğin bu kuram çerçevesinde nasıl şekillendiğini görürsünüz. Bunun için alfa yayından çıkan beynin ötesi kitabını tavsiye edebilirim hoş bir kitaptır. Okuması zevklidir. Nese işte bunları çalışcam ve özveriyle çalışcam, hiçbir şey çıkmasa bile düşündüğüm şekilde illa bir şeyde ekmeğini yerim çalışmanın.

mt

Yapay zekayla ilgili bir örnek 7 yıl önce bunu başarmışlar hareketlerinizi algılaya biliyor sizinle konuşuyor ve bu yaşananların bir kurgu olmadığı iddaa ediliyor. (https://www.youtube.com/watch?v=2Cx_QbdIgqc)

ve 2016 yılında gelinen nokta. (https://www.youtube.com/watch?v=QRUKEbIXWdQ)

bana göre çok heyecan verici bir konu çünkü karşında robotik iki göz var ve sizin davranışlarınızı algılayabiliyor ve bu davranışları yorumluyor   https://www.captionbot.ai adresine girip telefonla konuşan bir insan resmi yükleyin bunu ilk denediğimde hayret içinde kalmıştım çünkü resimde telefonla konuşan bir adam var şeklinde yorumlamıştı yada başka bir resim yükleyin gördüğü nesneleri yorumlucaktır. bu algoritmayı bir mekanik roboto yüklediğinizi düşünün gelecekte bizi neler bekliyor gerçekten sabırsızlıkla bekliyorum.

ekremsenturk

Böyle şeyler heyecan vericidir ama her şey hesaplama ve eşleştirme (Matematik) üzerine kuruludur. Bir Robot bizim gibi his edemez, ölçer ve hesaplar. İnsansı görünümlü robotların davranışları da kendi mantıkları veya duyguları üzerine kurulu değil, kendilerine programlanmış davranışlar ile yönlendirilirler. Robotları yapanlar insanlar olduğuna göre, onlara da kendi fikir ve görüşleri doğrultusunda programlar yüklüyorlar. Asıl gelişim, daha hassas makinelerin üretilebiliyr olmasında. Makinenin nasıl davranacağına ise her zaman makineyi kabiliyetleri doğrultusunda programlayan insanlar karar verir.

Makineler veriyi iki farklı kanal'dan okurlar.
1. Klavye, Dokunmatik ekran, Touchpad/Fare, ve daha hassas makinelerde görüntü şeklinde donanım üzerinden gelen sinyaller.
2. ise dosyadan. Hafızaya kayıtlı dosyadan okunan veriler ise sabit ve yönlendirici veya eşleştirmeye yarayan veriler.

Tüm bu veriler sadece iki sayıdan (veya değer'den) oluşuyorlar. 1 ve 0 (yada düşük ve yüksek değer) Bu iki sayı ile hesaplanabilecekler mantık olarak çok az görünebilir. Ancak bu iki sayıyı kümeler halinde hesapladığınızda, elinizde bulunan değerlerin sayısıda artıyor. Örnek olarak ikili kümeler kullanırsanız, elinizde bulunan sayılar 00, 11, 01, 10 oluyor. Dörtlü kümede ise 16 farklı sayınız veya değeriniz oluyor. Bu kümelere birer de isim verirsek, 6'lı kümede harfler bile atanabiliyor. 7'li kümelere geçildiğinde, ve bunu destekleyebilen bilgisayarlar piyasaya çıktığında, ilk kez kümelere verilecek isimlerde bir standartlaşmaya gidildi.

Yasal olarak uyulması gereken ölçümlere Sandart denir. Yasal olmayan ama ilgili veya yetkili kurumlar arasında anlaşmaya varılan ölçümlere Protokol denir. Yazılım binlerce Protokol'den ibarettir. Bu protokol'ler anlaşılan ölçümlerin veya değerlerin ne amaçla kullanılacağına göre farklılıklar gösterirler.

8'li kümeli bilgisayarlar piyasaya çıktıklarında, genişletilmiş standard'a geçilebildi ve ilk standard'ın içerdiği karakterlere, yörelere göre değişkenlik gösteren, yöresel karakterler eklendi. (Değişken bir standart çıkarıldı) Zaman içinde 10'lu 11'li, 12'li, 16'lı, 32'li ve gününümüzde yaygınlaşan 64'lü kümeli bilgisayarlara geçildi.

Kümeler ne kadar büyükse, o kadar detaylı ya da büyük değerler hesaplanabiliyor. Bütün bu zekâ olarak algıladığımız işlemler, önce donanım tarafından desteklenir ve sonra da daha önce hazırlanmış değerler ile eşleştirilir.

Bu gelişmiş hazır değerlere günümüzde yazılımda kütüphane veya kitaplık (library) deniyor. Bilgisayar her şeyi 0 ve 1 sayıları temel alarak hesaplıyor. Bu hesaplamaları bizim anladığımız hesaplamaya ve bizim anlayabileceğimiz görüntüye çevirmek için de hafızadaki dosyadan okunan veri ile bir eşleşme yapılır ve bize görüntü veya bir işlem olarak yansıtılır.

Biz insanlar bir şey .icad edebilmemiz için her zaman bir şeylerden ilham almalıyız. (Taklid ederiz) Bu nedenle de geliştirdiğimiz yazılımlarda kendi düşüncelerimizi veya hayallerimizi örnek alırız. Ürettiğimiz makinelere de kendimizden veya çevremizde (Doğa'da) gördüğümüz yetenekleri kazandırmaya çalışırız.

Temel işleyiş yukarıda anlattığım gibi. İşin detayları oldukça büyük boyutlu, ve herkes kendisinden bir öncekilerin işinin üzerine kendi başarısını ekliyor. kimse 0'lar ve 1'ler ile uğraşmıyor.

Meselâ: O bilinen meşhur teker zaten bizden önce icad edilmiş. Otomobil de biz den önce icad edilmiş, ve biz "Model"i de icat etmişiz. Ve şimdi daha verimli modeller çıkarmayı amaçlıyoruz. Bu modellere sesli ikazlar ve çeşitli algılayıcılar yerleştiriyoruz. Sesli ikazları, insanlar tarafından bir ikaz olarak algılanacak şekilde seçiyoruz ki, Müzik çalıyor sanıp, duymazdan gelmesinler. Özet olarak, kendi zeka'mızı makineye aktarıyoruz.

alikemalocalan

inglizce kitapların oldugu bir repo : https://github.com/alikemalocalan/techbooks
ingilizce -türkçe karışık başka bir repo: https://github.com/alikemalocalan/ProgramingBooks

elimden geldiğince kaliteli ve giriş seviyesi ingilizce kitaplar  eklemeye çalışıyorum.Bazı kitaplarda lisans ihlalleri var sanırım.Artık etik kısmı sana kalmış :)

Erdem

D dili ile ilgili Türkçe programlama kitabını burada bulabilirsiniz.

http://ddili.org/ders/d/index.html

Yapay zeka konusunda benim bildiğim Türkçe kitap yok. Kaynak olarak Programming Game AI By Example - Mat Buckland kitabını beğenmiştim.

Ya da bu yapay zeka dersini almak isteyebilirsiniz. Uygulamalar Python ile kodlanmış. Bu dersi almadan önce de veri yapıları ve algoritmalar konusunda bir ders almanızı tavsiye ederim.

https://www.edx.org/course/artificial-intelligence-uc-berkeleyx-cs188-1x

furyzer0

Programlama ile doğrudan ilgili değil ama yapay zeka ile ilgili bir kitap:
Bilgisayar ve zeka  yazar: Roger penrose

gnukarabatak

Naçizane bir iki kelâm da ben edeyim. Basit yaklaşırsak size lâzım olan C gibi bir dil. Ben olsam pascal seçerdim. Bana daha insancıl geliyor. Ama C# biliyor olman C seçiminin daha mantıklı olduğunu gösterir. Diğer nokta ise size Algoritma olayı. Daha doğrusu en önemli kısım. Eğer imkanın varsa algoritma konusunda ciddi bir eğitimde almanızı tavsiye ederim. Diğer türlü kendim giderim diyorsan yapay zeka uygulamalarının temeli olarak görülen satranç kodlarını incelemelisin. Bu konuda C yada pascal gibi dillerde rahatlıkla kod örneği bulacağınıza eminim. Önce algoritma sonra kodlama..!
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.