RedHat Server dosyalarına giriş problemi?

Başlatan MeM, 23 Ocak 2010 - 04:07:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MeM

İyi günler. Ofiste kurulu olan redhat server (versiyonunu hatırlamıyorum ama eski 3-4 senelik olsa gerek) sanırım elektirik gidip gelmesinden dolayı açılmıyordu. Önemli olan HDD'nin içindeki bilgilere ulaşabilimem. Bu yüzden bir kaç şey denedim ancak bi kaç sorun var. Bunlar sırayla yaptıklarım.

Ilk önce belirtmem gerekirki pc çok eski HDD 15.3 gb. ama sağlam çalışıyor onda bi sorun yok. Ayrıca bu bilgisayar ofiste sadece ortak backup klasörü için kullanılıyordu. Kurtarmam gereken dosyalar sadece o backup dosyaları gerisi önemli değil.

HDD'yi başka bi PC'ye harici hdd olarak usbden bağlıyarak pardus ve ubuntu live cd lerini kullanarak içindeki dosyalara ulaşmayı denedim. root dosyasına erişim iznim olmadığını söledi açamadım. Ayrıca home dosyasıda boştu. Burdan bişey elde edemeyince.

HDD'yi direk olarak başka bi PC'nin kasasına bağladım ve o HDD den boot etmesini sağladım yani kasanın orginal HDD'sini çıkardım. Ancak bu seferde bana arka arkaya donanım tanımasıyla ilgili 10 tane filan soru sordu. Ben sistemde bir değişiklik olmasın dosyalara zarar gelmesin diye hepsine hayır dedim. Ayrıca abartmıyorum en son 2 - 3 soruda soru yoktu... soru kısmı boş EVET HAYIR seçenekleri var birini seçmem gerekiyodu  değişiklik olmasın diye yine hayır ı seçtim :) . Inanmayan olursa fotoğrafı var :)

Neyse burdada uzun uzun donanımları tanıdı filan en sonda bana root login şifresini sordu. Ancak hiç bi şekilde kimse bilmiyor bu şifreyi. Sistemi kuran kişiyede sorduk oda hatırlamıyor çok uzun zaman olduğu için.Sonuç olarak burda da kitlendik.

Bunları yaptıktan sonra bi kere daha deniyim dedim eski kasada çalıştırmayı bu sefer eski kasa çalıştı... ama HDD yine root login şifresini sordu ve takıldı. ordan sonra ilerleyemedim.

Bundan sonra ne yapmamı önerirsiniz o dosyalara ulaşmam gerekiyor 3gün içinde. Ayrıca sistem boot ederken hangi sistem seçilsin bölümü var orada -e -a gibi seçeneklerde var eğer yardımı olucaksa tekrar bakarım onlara.

Pardusta veya Ubuntuda o dosyalara erişme şansımız var mı ? İzin sorununu halletmek gibi?

Şimdiden vakit ayırıp okuyan ve yardımcı olan herkese teşekkürler

utdmr

Ubuntu`da veya pardus`ta hdd`yi açıp yetkili kullanıcı olduktan sonra diske erismeyi denediniz mi? Ve ayrıca root şifresini bilmiyorsanız kurtarma yöntemi mevcut forumda. Her dağıtımda çalışması gerekir.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

Dixie