16.04 Açılışta Sorun (invalid rom contents)

Başlatan zdanyildiz, 16 Mayıs 2016 - 00:25:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zdanyildiz

Arkadaşlar merhaba, Ubuntu açılışta sorun yaşıyorum.
Açılırken boot menüden işletim sistemleri seçenekleri geliyor.
Ubuntu'yu seçtiğimde siyah ekran geliyor ve ekranda;

radeon 0000:01:00.0 invalid rom contents
/dev/sd1: clean, ....
...............................

diye bir hata alıyorum.
Enter ya da Ctrl+D ile devam edin gibi bir uyarı geliyor.
Ctrl+D tekrar aynı ekrana düşürüyor.
Enter dersem siyah ekran komut satırı işlevi görüyor. (grafik arayüzü olmadan açılıyormuş gibi)
Bu durumu nasıl düzelte bilirim. Yardım edebilirseniz sevinirim.
Teşekkürler.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

zdanyildiz

Arkadaşlar sanırım konu hakkında görüş bildirecek kimse yok?
Ubuntu için usb'den onarma modu filan var mıdır?
Yeniden mi kurulum yapmalıyım?

heartsmagic

Merhaba.

Bu sorun neden sonra oldu? Temiz kurulumdan hemen sonra mı oldu? Grafik kartı için sürücü kurdun da bundan sonra mı oldu? Yoksa başka bir şey yaşandı da bundan sonra mı? ctrl+d yaptığında sistem açılıyor mu yoksa yeniden mi başlıyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zdanyildiz

Merhaba, 15.10'dan yükseltme yaptım.
Yükseltme yaptıktan sonra herhangi bir sorun yoktu.
Sanırım daha sonra yaptığım güncellemelerden sonra yeniden başlatınca bu hatayı aldım.
Ekstra herhangi bir ayar, sürücü yüklemesi yapmadım.

Gelen ekranda ctrl+d yaparsam yeniden başlamadan aynı ekrana düşüyor.
Enter tuşuna basarsam root@kullaniciadi geliyor. O zaman komut yazılabilir oluyor.
16.04'ün usb kurulum diski var. Onarma seçeneği gibi bir şey var mıdır?

if

@zdanyildiz, 16.04 canlı cd/usb ile başlattığınızda bilgisayarı masaüstüne düşebiliyor musunuz? Bir X.Org ATI geliştiricisine göre[1] "invalid rom content" uyarısını dikkate almayabilirmişiz.

[1] https://www.phoronix.com/forums/forum/linux-graphics-x-org-drivers/open-source-amd-linux/45819-radeon-0000-01-00-0-invalid-rom-contents

heartsmagic

Ekran görüntüsünde bölüm sdb1 olarak görünmekte. Makinede birden fazla disk mi var?  Önce bunu bir anlayalım, eğer birden fazla disk yoksa ortada bir gariplik var demektir. Eğer bilgi doğruysa fsck yaptırtmaya çalışalım sana.

zdanyildiz

Alıntı yapılan: if - 26 Mayıs 2016 - 00:51:13
@zdanyildiz, 16.04 canlı cd/usb ile başlattığınızda bilgisayarı masaüstüne düşebiliyor musunuz? Bir X.Org ATI geliştiricisine göre[1] "invalid rom content" uyarısını dikkate almayabilirmişiz.

[1] https://www.phoronix.com/forums/forum/linux-graphics-x-org-drivers/open-source-amd-linux/45819-radeon-0000-01-00-0-invalid-rom-contents

Arkadaşlar öncelikle yukardaki linki takip ederek "radeon.dpm=0" parametresine ulaştım. Linkte bu komut ile hatayı geçebileceğime dair bir şeyler yazıyordu.
İlgili parametreyi google'da aratınca https://wiki.gentoo.org/wiki/Radeon bu sayfaya ulaştım.
Sayfada gruba aşağıdaki gibi bir satır eklemem gerekiyormuş.
Enter ile düştüğüm consoldan sudo nano ile grub'a satırı ekledim. Fakat tam olarak nereye ekleyeceğimi bilmediğimden birkaç farklı yer denedim ama yine de bir sonuca ulaşamadım. Belki farklı satırlarda eklemem gerekiyor fakat çok anlayamadım.
Anladığımı sandığım kadarıyla radeon ekran kartım çift monitör ile açıldığında fazla enerji çekerek bir şekilde hata döndürüyor.

/boot/grub/grub.cfg
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="radeon.dpm=0"

@heartsmagic senin soruna gelince pc'de 3 adet harddisk var. Birinde Ubuntu 16.04, ikincisinde windows 10 ve üçüncü de ubuntu 16.04 kurulu.
Özellikle ayrı ayrı harddisklere bağımsız kurulum yaptım ki bir sorun olduğunda çalışmaya devam edebileyim.
Usb'den ya da diğer diskteki Ubuntu'dan pc açılıyor sorun yok. Donanımsal bir sıkıntı yok.
PC Konfigurasyonum şu şekilde;  M5A99X_EVO_R20 - pc fx8350 - HD 7800 ekran kartı - 16gb ram mevcut.

Bu arada arkadaşlar ben web yazılımcısıyım. Uzun süredir asp ile dinamik internet siteleri programlıyordum.
Belli bir süredir de şahit olduğum php'nin ve linux'un eşsiz imkanlarına adapte olmaya çalışıyorum.
Bunu dönem dönem kısmen beceriyorum fakat henüz linux'a adapte olamadığım için her sorun çıkınca böyle kalmak insanı yoruyor.
Sorun çıkan disk ssd ve ilgili programlar, ayarlar bu diske kurulu. Yeni kurulum yoğun çalışan biri için gerçekten çok zahmetli ve zaman kaybettirici.
Bu yüzden bir çözüm bulmaya çalışıyorum.
İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

if

Diğer diskteki Ubuntu'yu kullanabiliyorsanız @heartsmagic'in şüphelendiği gibi diskten kaynaklanan bir sorunla karşılayor olabilirsiniz. Ya da temel sistem bileşenlerinde sorun olabilir. Bilgisayar kablo ile mi bağlanıyor internete?

Takıldığınız siyah ekrandayken enter tuşuna basın;

journalctl -xb > /var/log/output.txt

komutunu uygulayıp

reboot

komutu ile bilgisayarı yeniden başlatın ve çalışan Ubuntu sürümüne girin. Çalışmayan Ubuntu'nun yüklü olduğu disk bölümünü bağlayıp /var/log dizini altındaki ourput.txt dosyasının içeriğini buraya geçin.

heartsmagic

Diğer sistemlerde bir sorun yoksa bu disk için söylediğim gibi bir fsck yürütmeyi dene. Normalde bu iş için Canlı CD öneririz fakat sende başka bir Ubuntu daha kurulu olduğu için oradan yapabilirsin bu işlemi. Sadece, ilgili bölüm kendiliğinden bağlanıyorsa ayır o bölümü sonra:

sudo fsck /dev/sdb1
şeklinde bir denetle. Hoş, sistem bunu şu an yapıyor gibi ancak bir de biz elle tetikleyip bakalım. @if'in istediği çıktıları da geçersen onlara da bakınmaya çalışırız.

zdanyildiz

Dostlarım farkettim ki diğer diskteki ubuntu da aynı hatayı veriyormuş (Özür dilerim benim hatam, son baktığımda çalışıyordu)
Bu diskte sorun olduğu ihtimalini oradan kaldırıyor sanırım.
Muhtemel ortak kullanılan bir donanımda sorun var (ekran kartı gibi)  ya da 16.04 güncellemesi bir şekilde hataya sebep oldu.

@fi output dosyası tüm işlemlerin bir listesini verdi. Fakat seni bununla sıkmayacağım.

@heartsmagic sistem başlamayınca usb'den açtım fsck /dev/sdb1 herhangi bir hata yazdırmadı.

Arkadaşlar çok teşekkür ederim, zamanınızı aldım ama sanırım yeniden kurulum denesem benim için daha iyi olacak.
Şu an biraz yoğunum çok fazla da ilgilenemiyorum. Windows imdadıma yetişti. Uygun bir zamana kadar yeni kurulum yapmayacağım.

Dilerseniz konuyu silebiliriz ya da yapmamı istediğiniz herhangi bir şey varsa yapabilirim (başkasına faydası olursa diye)  ama artık birinci önceliğim bu konu değil. Sizi de yormak istemiyorum.

Yeni kurulum yaparsam hatayı yeniden alıp almadığı mı da burada yazabilirim.
Tamamen size kalmış. İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

heartsmagic

Konu kalsın böylece, sen yine geri bildirimde bulunursun. Eğer kurulum yapmaktan vazgeçersen belirtmen yeterli, bakınmaya devam ederiz.