Linux Hakkında Sorum Var (Elektrik Mühendisi Aranıyor)

Başlatan oguzfb, 30 Mayıs 2016 - 20:15:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oguzfb

Herkese hayırlı günler, elektrik mühendisliği ikinci sınıf öğrencisiyim, linux öğrenmeye hevesim var ama ileride çalışırken işime yarar mı acaba, bir de *belge olarak ve başlangıç olarak ne önerirsiniz, teşekkürler.

ahmet_matematikci

Işine mutlaka yarayacaktır. Yeni işletim sistemi, yeni düzen bir kere beyin cimnastiği demek.  Teknik olarak faydalarını işin içinde ki arkadaşlar daha detaylı verecektir.  Forumda ve viki de bir çok bilgi bulunmaktadır,

SM-T113 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

eronis

https://www.quora.com/How-useful-is-Linux-for-electrical-engineers

https://www.quora.com/Which-is-the-best-linux-distro-for-electrical-engineers

Uzun lafın kısası iş hayatında işine yarar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Mayıs 2016 - 20:43:11

Alıntı YapI have a friend that used to have his own company that did lots of contract work
for bespoke hardware development. They did all sorts of TV broadcast and
studio equipment, cable boxes, controllers for scientific instruments,
various robotics projects, radio equipment, even control hardware for a
maglev train.

They'd typically do most of their circuit design work on Windows since that's where most of the tools were available.
However, Linux was typically used for hardware testing and for
automation tasks. They found that writing and testing drivers under
Linux was far simpler than Windows, and they could tap into the OS to
interact with the hardware with considerable control.

I notice that Particular arrangement is very common. I believe that Intel does
their design with Windows and their testing and driver development in
Linux. I work in bioinformatics and I've noticed that manufacturers of
instrumentation have been migrating to Linux for there hardware
platforms, and FPGA accelerator platforms are also almost all creating
hardware developed and deployed on the Linux platform.
Alıntı YapBenim donanım geliştirmesi yapan, pek çok kontratlı işe imza atmış bir şirketi olan bir arkadaşım var. Her türde TV yayını ve stüdyo ekipmanı, kablo kutuları ve bilimsel araç gereçler için kontrol cihazları, çeşitli robot projeleri, radyo ekipmanları, hatta hızlı trenler için kontol ekipmanları.

Tipik olarak devre modellerinin çoğunu en fazla araç desteğinin onda olması sebebiyle windows üzerinde yaparlardı. Her neyse, Linux'u tipik olarak donanım ve otomasyon testlerinde kullanırlardı. Anladılar ki sürücülerin linux altında yazmak ve denemek windows'tan çok daha kolaydı ve işletim sistemiyle doğrudan etkileşime geçip daha etkili/kayda değer bir donanım kontrolü elde edebiliyorlardı.

Farkettim ki bu durum oldukça yaygın. İnanıyorum ki intel kendi dizaynlarını windows üzerinden yapıyor ve testlerini ve sürücü geliştirmelerini ise linux üzerinden yapıyor. Ben biyoinformatik'te çalışıyorum ve farkettim ki  endüstrideki üreticiler linux'a göç ediyorlar. Donanım platformları, FPGA hızlandırma platformları ayriyeten neredeyse tüm yaratılmış donanımlar linux platformunda geliştirildi ve dağıtıldı.
Bkz; the science of collecting and analyzing complex biological data such as genetic codes. (bioinformatics)
Bileşik biyolojik verileri  ve genetik kodları toplayıp bunları analiz eden bilim dalı (biyoinformatik)

Elimden geldiğince çeviri yaptım. Faydalı bulduğum bir yanıt olduğu için biraz uğraştım :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

oguzfb

Alıntı yapılan: eronis - 30 Mayıs 2016 - 20:24:53

Neden Google'a yazmadığımı merak ediyorum ya, utandım resmen :D elektrik mühendislerinden de yorum alırsam çok güzel olacak, teşekkür ediyorum hocam

Diğer yorumu şimdi görüyorum, görünen o ki şimdiden öğrenmek ileride artı değer katacak, Linux'a geçiş sürecinde Linux biliyo olmak epey yararlı olacak, şimdiki sorum öğrenmeye nerden başlamalıyım, hangi kaynakları kullanmalıyım?

eronis

Alıntı yapılan: oguzfb - 30 Mayıs 2016 - 20:47:52

Neden Google'a yazmadığımı merak ediyorum ya, utandım resmen :D elektrik mühendislerinden de yorum alırsam çok güzel olacak, teşekkür ediyorum hocam

Diğer yorumu şimdi görüyorum, görünen o ki şimdiden öğrenmek ileride artı değer katacak, Linux'a geçiş sürecinde Linux biliyo olmak epey yararlı olacak, şimdiki sorum öğrenmeye nerden başlamalıyım, hangi kaynakları kullanmalıyım?

Önce bir linux dağıtımı ile günlük işlerini halledebilir hale gelmekle başlayabilirsin. Linux öğrenmeyeceksin, bildiğim kadarıyla senin işin belli araçlarla olacak ve bu araçlar linux'ta daha rahat kullanılıyor. Yani anladığım kadarıyla asıl senin öğrenmen gerekecek şey kullanacağın araçlar olacak. Ancak bunu bu işi yapan biriyle konuşmanı öneririm.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

oguzfb

Alıntı yapılan: eronis - 30 Mayıs 2016 - 21:10:37
Alıntı yapılan: oguzfb - 30 Mayıs 2016 - 20:47:52

Önce bir linux dağıtımı ile günlük işlerini halledebilir hale gelmekle başlayabilirsin. Linux öğrenmeyeceksin, bildiğim kadarıyla senin işin belli araçlarla olacak ve bu araçlar linux'ta daha rahat kullanılıyor. Yani anladığım kadarıyla asıl senin öğrenmen gerekecek şey kullanacağın araçlar olacak. Ancak bunu bu işi yapan biriyle konuşmanı öneririm.
Aynen şu an bir elektrik mühendisi bekliyorum :D

heartsmagic

Mesleki konuları diğer arkadaşlar cevaplar ancak Linux öğrenmek için söylendiği üzere kullanman lazım. Madem bu sitedesin, Ubuntu'yu duymuşsun demektir. Kurarsın, kullanmaya başlarsın. Biraz Linux'u, biraz Ubuntu'yu tanırsın böylece. Tanımak için de forumu, vikiyi kullanırsın. Her dağıtımda bazı şeyler ortaktır (Linux temelleri), bazı şeyler ise değişir (paket sistemi, bazı araçlar, arayüze özel şeyler). Bunları zamanla tanıdıktan sonra da kendi mesleki tarafınla ilgili ne gibi uygulamalar varmış diye bakmaya başlarsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mhmtkrktr

Elektrik mühendisi değilim ama o mühendisliğin ne iş yaptığını az çok bilirim :) Soruyu tam çözemedim ama henüz. Bu sebeple ben soruya cevaptan ziyade sorulma şekliyle yardımcı olmaya çalışayım
Öncelikle elektrik mühendisinin mi ne işine yarar, yoksa elektrik mühendisliği okuyan birinin mi? Aslında ikisinin çok bir farkı yok. Her ikisininde sağlayacağı avantaj virüs derdin olmaz gibi temel konular.
Ama proje üzerinde çalışman gereken bir sektörde faaliyette bulunacaksan, Linux 'u sular seller gibi bilsen de Autocad 'i çalıştıran bir işletim sistemine bağımlı kalacağın kesin.

Şimdi bu şekilde söyledim diye birileri kızacaktır bana :) Nedenini baştan söyleyeyim tartışma olmasın. Proje çizimi yapmasa bile proje okumak için Autocad, elektrik mühendisinin kendi branşında olmazsa olmazı. Linux tarafında karşılığı yok değil. En iyilerinden draftsight, freecad vb. yazılımlar var. Ancak bunlar arasında, M.Ofis ve Libreofis uyumsuzluklara benzer uyumsuzluk sorunları çok fazla. Hatta bundan çok daha fazla diyebilirim. Zaten Autocad in bir sürümünün kendi üst sürümüyle dahi uyumsuzluk yaptığını düşünürsek diğer tarafı düşünün artık.
Ha projeleri aldığın ve paylaştığın kişilerde, Linux üzerinden bu işlemleri yapıyorsa o zaman sorun yok.
Bundan kalanı resimlerim, müziklerim, tarayıcı gibi her kullanıcının ihtiyaç duyacağı normal özellikler ve bunlar için Linux tarafında her ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilirsin.

oguzfb

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 01 Haziran 2016 - 04:48:26
Elektrik mühendisi değilim ama o mühendisliğin ne iş yaptığını az çok bilirim :) Soruyu tam çözemedim ama henüz. Bu sebeple ben soruya cevaptan ziyade sorulma şekliyle yardımcı olmaya çalışayım
Öncelikle elektrik mühendisinin mi ne işine yarar, yoksa elektrik mühendisliği okuyan birinin mi? Aslında ikisinin çok bir farkı yok. Her ikisininde sağlayacağı avantaj virüs derdin olmaz gibi temel konular.
Ama proje üzerinde çalışman gereken bir sektörde faaliyette bulunacaksan, Linux 'u sular seller gibi bilsen de Autocad 'i çalıştıran bir işletim sistemine bağımlı kalacağın kesin.

Şimdi bu şekilde söyledim diye birileri kızacaktır bana :) Nedenini baştan söyleyeyim tartışma olmasın. Proje çizimi yapmasa bile proje okumak için Autocad, elektrik mühendisinin kendi branşında olmazsa olmazı. Linux tarafında karşılığı yok değil. En iyilerinden draftsight, freecad vb. yazılımlar var. Ancak bunlar arasında, M.Ofis ve Libreofis uyumsuzluklara benzer uyumsuzluk sorunları çok fazla. Hatta bundan çok daha fazla diyebilirim. Zaten Autocad in bir sürümünün kendi üst sürümüyle dahi uyumsuzluk yaptığını düşünürsek diğer tarafı düşünün artık.
Ha projeleri aldığın ve paylaştığın kişilerde, Linux üzerinden bu işlemleri yapıyorsa o zaman sorun yok.
Bundan kalanı resimlerim, müziklerim, tarayıcı gibi her kullanıcının ihtiyaç duyacağı normal özellikler ve bunlar için Linux tarafında her ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilirsin.
Çalışırken yarar mı diye merak ediyorum çünkü Linux öğrenmeye heveslendim ama iş hayatımda çok işime yaramayacaksa başka bir yazılım dili veya program öğrenmem daha yararlı olacak sanırım, teşekkürler

ahmet_matematikci

@oguzfb cevap yazarken bu kadar alıntı yapmak zorunda mısın? Gereksiz aynı yazılar dolduruyor sayfayı.... ???
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

oguzfb

@ahmet_matematikci mobilde sadece son alıntı gözüküyor, farkında değilim kusura bakmayın

cakal1907

Merhaba Arkadaşlar;

Mühendis Değilim Baştan Belirteyim :)

Fakat Çok Yakın tanıdığım  Uçak Motoru Tasarlayan ve bu motorların yapısı ile
bir çok projede çalışmış bir yakın dostum var....
En Son Proleri örneğin air drone tarzın da bir araç yaptılar.
15 kg ağırlık taşıyan....
İçerisinde ki Konsol diye tabir ettiğim beğin kadroyu ubuntu işletim sisitemi kullanarak yapmışlar.

En can alıcı nokta ise....
Arkadaş kendi kafasında bir yeni bir proje tasarlıyor...
Daha çok hobi tarzlı bir proje yine uçan bir cihaz olacak...
Kablosuz iletişim araçlarını kullanacak ayrıca video ve fotoğraf çekimi olacak...
Bunun için bu cihazı yönetecek beyin kadrosu için araştırma yapmaya başladı...
Yazılım ne kullanacaksın diye sorduğumda tabi ubuntu düşünüyorum dedi....
Ubuntuyu kullanan biri şu an laptopunda yüklü olmama sebebi ise
çalıştığı firmaya uzak bağlantı yaparak tasarım ve çalışmalarını hazırlıyor.
Firmanın sistemine linux türevi sistem ile bağlanaması sıkıntı sadece....
Bir anahtarlığı var onun ürettiği şifre kombinasyonu ile sisteme giriş yapıyorlar.....
Kendi projesinde laptopuna sanal makina oluşturup Windowsu sadece çizim için kuracak...
Bu Projede en çok ve önemli olan kısım ise sensörler ve diğer ekipmanın havada tüm
fonksiyonları yerine getirmesi ve motorun kontrol edilebilmesi bunda görevi yine ubuntuya verecek...

Saygılar;