Ubuntu server hakkında bilgi almak istiyorum

Başlatan yusufdogru, 30 Mayıs 2016 - 12:40:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yusufdogru

Selamun Aleyküm
Ben ubuntu ile kendimi geliştirmek istiyorum fakat bir kaç sorum var bunları araştırarak bulamadım sizden bilgi almak istedim.
1.ubuntu ile windows server deki gibi dosya paylaşımı yapa bilirmiyim
2.dosya paylaşımı yaptıgım zaman hangi kullanıcılar dosyaları görsün hangileri görmesin ayarlaya bilirimiyim.
3.ubuntu ile client bilgisayarları domaine ala bilirimiyim bundan kastım, client kullanıcıların hangi bilgisayarda oturum açarsa bu bilgisayarda örnek olarak usb soketleri engellesin, veya görev yöneticisini engellesin gibi ayarlar yapa bilirmiyim sizden bilgi bekliyorum
şimdiden teşekkürler

heartsmagic

Aleyküm selam.

Ağ ortamı nasıl? İstemciler Windows mu? 

Dosya paylaşımı, sınırlaması falan yapılır ancak mesele domaine dahil edip sınırlamaya gidilmesi ise orada farklılık yaşanabilir. İstemciler Windows ise Samba ile istenenler yapılabilir fakat istemciler de Linux olsun deniyorsa o zaman işler değişecektir sanırım. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yusufdogru

istemci bilgisayarlar windows dediginiz gibi yaptıgım araştırmalarda samba server ile hangi kullanıcılar dosyaları görsün ayarlaması yapıla biliyor.
benim istedigim istemci bilgisayarların windows ayarları ile oynaya bilmek

heartsmagic

Ne kadar verimli bilemiyorum ama:
https://wiki.samba.org/index.php/Managing_local_groups_on_domain_members_via_GPO_restricted_groups

Yine olay Samba tarafında. Bağlantı sadece örnek, o tarafı biraz daha iyi incelemek lazım.

yusufdogru

Çook Teşekkür ederim Verdiginiz linkde bir resimle karşılaştım grup policy magament diye bu windows server a ait bir uygulama diye biliyordum, eger samba'da bu uygulamayı kullana biliyorsam sınırlama koya bilirim. Fakat suan ki sorum ise

samba nasıl kurucam vede detaylı ayarlamaları nasıl yapıcam ayrıca bu grup policy magament uygulamasına nasıl baglıycam

heartsmagic

Ne yazık ki kendileri de Windows üzerinde RSAT kurulumuna yönlendirmişler orada. Zira samba-tool'un eksiklerinden bahsetmişler. Senin sorununu tam olarak cevaplayan bir şey göremedim ne yazık ki. Hani istemciler Windows olsun, ama ben politikaları Linux üzerinden oluşturayım ve yöneteyim sorusunu yani. Alan adı yönetimi tamamen Samba'ya bırakılırsa belki bir şeyler çıkar ortaya ama senin durumunda o da olmuyor sanırım? Yoksa senin kastın baştan beri bu mu?

Örneğin:
http://serverfault.com/questions/699757/gpo-with-samba-as-dc

yusufdogru

ubuntu server ile domain oluşturup kullanıcıları domaine aldıkdan sonra kullanıcıların windows ayarları ile oynaya bilmek amacım yani grup polisi oluşturmak

heartsmagic

O zaman şurayı iyice anlaman lazım:
https://wiki.samba.org/index.php/Setup_a_Samba_Active_Directory_Domain_Controller

Bunu yaptıktan sonra ise daha önce değindiğim gibi samba-tool ile değil de RSAT ile halledeceksin olayı. Zira Samba tarafı dahi samba-tool için sınırlı özelliğe sahip olduğunu söylüyor. Son bağlantıda ise öneri şu şekilde olmuş senin isteğin için: "Bir Windows istemciye RSAT kur, alan adı yöneticisi olarak bağlan ve istediğin GPO ayarını yap. Kısacası "domain"i Samba yönetecek fakat ayarlar sanırım RSAT üzerinden yapılacak yanlış anlamıyorsam.

gnukarabatak

@heartsmagic bende şunu sormak istiyorum; acaba linux tarafında Active Directory ye alternatif yani Active Directory gibi bir yapı-sistem varmıdır? Eğer alternatif samba yapıları ise karşılaştırıldığında verimlimidir?
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.

heartsmagic

Alternatif Samba işte, o da ne kadar verimli bilemiyorum :) Bence AD tarafı hâlâ oldukça güçlü. 

Berkhan Berkdemir

Merhaba,
Eğer Ubuntu tarafından ayrılmak istemiyorsanız yine Ubuntu tabanlı olan Zentyal'i kullanabilirsiniz. Zentyal 4.2, U14.04 üzerine kurulmuş sağlam alt yapı ile hazırlanmış sunucu ürünüdür.
Çok rahat bir şekilde MS  Windows Server 2K gibi sunucunuzu grafik arayüzünden oynatabilirsiniz.
GitHub: @BerkhanBerkdemir
Eğer Linux hakkında güncel haber ve rehberler görmek istiyorsanız profilimde ki linke tıklayın.