Oturum açma sorunu yaşıyorum

Başlatan Deathangel, 28 Mayıs 2016 - 12:44:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Deathangel

Arkadaslar kackere linux kurduysam hep aynı sey oluyor ya şifrem dogru oldugu  halde oturum acamıyorum en son kullandıgım komutlar steam yukledım sonra steam acılmadı bende bu komutları denedım

LC_ALL=C steam
LANG=en_US.UTF-8

arkadaslar bırı harbı yardım etsın evde cinnet getiricem ya ubuntuda ya bu sorun cıkıyor yada acılısta ekran kartı hatası verıyor nedır abı bu ya su sorunları bırı cozmeyı ogretsın bana lütfen
in a world without fences and walls, who needs gates and windows

keyserver2.pgp.com
EA004CB1-->privatekey0@gmail.com

ubuntuM

İşinize yarar mı bilmiyorum ama isterseniz bir de Mate kurulumu yapın. Mate vesilesiyle daha önceki sorunlarımın hemen hepsinden kurtuldum diyebilirim.

Şu an Mate 16.04 LTS kullanmaktayım.

https://ubuntu-mate.org/download/

Deathangel

tam olarak ne ıs yapıyor mate bır ubuntu dagıtımı gıbı bır seye benzıyor galıba

keyserver2.pgp.com

ekremsenturk

Mate, Unity veya Gnome gibi bir masaüstü.

Bilgisayarını kurulum DVD'sinden veya kurulum belleğinden başlat, Gparted ile disk'ler arasından sabit disk'ini sol üst köşeden seç, sonra üst orta kısımdan "Aygıt" (veya "Device") seç ve o bölümden "Yeni disk tablosu oluştur" (veya "Create Partition  Table") seç ve işlemi onayla.

Ardından disk'ini yeniden bölümlendir ve biçimlendir. İlk disk bölümü birincil ve EXT4 biçiminde olsun, ikici disk bölümü sistem RAM boyutu kadar veya biraz üstü boyda ve SWAP biçiminde olsun. Sonra sistemi yeniden kur.

Muhtemelen bir çok kez kurulum yaptın ve bir kısım eski kurulumların kalıntıları halen (kullanılmıyor olsalarda) disk'te mevcutlar. Tabii bunlar benim tahminim. Ne aldığın hata bildirimini eklemeye gerek duyuyorsun, ne de detaylı bir açıklama yapmışsın. Bu durumda ancak tahmin yürütülebiyor.

(Not: Disk yapılandırmasını görebilmek için "sudo fdisk -l" komutunu çalıştırabilirsin)

ubuntuM

Evet Ubuntu dağıtımı.

Şunu açıkça söyleyebilirim: Sorun aslında Linux'da değil; sorun, bilgisayara uygun dağıtımı kurmamaktır. Bir tür kan grubu gibidir dağıtımlar. Bedene doğru kan verilmediği takdirde meydana gelebilecek küçük-büyük rahatsızlıklardan ötürü kanın kendisinde aramamak gerekir sorunu. Bu söylediğimde belki yanılıyor olabilirim ama birkaç bilgisayara birkaç farklı dağıtımı kurarak ortaya çıkan sonuçları değerlendirerek bu kanıya vardım. Linux konusunda bilgim epey yetersiz, dolayısıyla forumdaki Linux dehaları yanlışım varsa lütfen düzeltsinler.

Size gelince, yerinizde olsam USB Flash Bellek'e yazdırıp Mate kurulumu yapardım. Şahsen ben şimdiye dek kurduğum dağıtımlar içerisinde Ubuntu Mate rahatlığını, sorunsuzluğunu hiç bulamadım. Demek ki benim Sony Vaio bilgisayarım Ubuntu Mate için daha uygunmuş.

Deathangel

anladım ama ben sımdı neye gore karar verıcem onu bılemıyorum sıstem özellıklerımı yazayım buraya bılen arkadaslar yardım olurlar belkı

Laptop
i5 işlemci
8 gb ram
500 gb hdd
nvdıa ekran kartı
Lenevo idea pad z570 ısteyen ınternetden daha ayrıntılı bilgi alabilir

Büyük bilgisayar:
i3 3330 işlemci
8 gb ram
500 gb hdd
ekran kartını hatırlamıyorum malesef
(bu bılgısayar cıft monıtorlu )

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Mayıs 2016 - 17:15:38

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 28 Mayıs 2016 - 16:57:29
Mate, Unity veya Gnome gibi bir masaüstü.

Bilgisayarını kurulum DVD'sinden veya kurulum belleğinden başlat, Gparted ile disk'ler arasından sabit disk'ini sol üst köşeden seç, sonra üst orta kısımdan "Aygıt" (veya "Device") seç ve o bölümden "Yeni disk tablosu oluştur" (veya "Create Partition  Table") seç ve işlemi onayla.

Ardından disk'ini yeniden bölümlendir ve biçimlendir. İlk disk bölümü birincil ve EXT4 biçiminde olsun, ikici disk bölümü sistem RAM boyutu kadar veya biraz üstü boyda ve SWAP biçiminde olsun. Sonra sistemi yeniden kur.

Muhtemelen bir çok kez kurulum yaptın ve bir kısım eski kurulumların kalıntıları halen (kullanılmıyor olsalarda) disk'te mevcutlar. Tabii bunlar benim tahminim. Ne aldığın hata bildirimini eklemeye gerek duyuyorsun, ne de detaylı bir açıklama yapmışsın. Bu durumda ancak tahmin yürütülebiyor.

(Not: Disk yapılandırmasını görebilmek için "sudo fdisk -l" komutunu çalıştırabilirsin)

abi evet bır cok kurulum yaptım malesef ancak hata almıyorum oturum şifremı dogru gırmeme ragmen sıstem e gırıs yapamıyorum konuk hesap ıma bıle gırıse ızın vermedı ancak sımdı gene format cektım bakalım

keyserver2.pgp.com

illedelinux

@ubuntuM güzel açıklamışsın, ancak sisteme girememe ile masaüstü farklı konulardır :)

@Deathangel Linux tarafında "Format" kelimesi geçmez, burada "Kurulum" dememiz daha yakışık alır :)

Sorununa gelince, bana göre kurulumda belirledigin parola kurulumdan sonra klavyenin karakter değişikligi sorunudur.
Kurulumda standart karakterleri kullanmayı dene. Örnegin Türkçemizde olup da İngilizcede olmayan şçöğ gibi harfler veya çift tuşla oluşturulan karakterler kullanma.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Deathangel

Alıntı yapılan: illedelinux - 28 Mayıs 2016 - 17:28:49
@ubuntuM güzel açıklamışsın, ancak sisteme girememe ile masaüstü farklı konulardır :)

@Deathangel Linux tarafında "Format" kelimesi geçmez, burada "Kurulum" dememiz daha yakışık alır :)

Sorununa gelince, bana göre kurulumda belirledigin parola kurulumdan sonra klavyenin karakter değişikligi sorunudur.
Kurulumda standart karakterleri kullanmayı dene. Örnegin Türkçemizde olup da İngilizcede olmayan şçöğ gibi harfler veya çift tuşla oluşturulan karakterler kullanma.

yok abı turkce karekter :)

keyserver2.pgp.com

Barış Can

Ubuntu Mate ile çözülebilecek bir iş değil bu. Kaldı ki inanın tasarım ve masaüstü dağıtımı dışında Mate dağıtımının sizlere kazandırdığı pek de bir şey yok. İnceledim, gördüm. 

Bizlere spesifik birkaç açıklama yaparsan belki tahmin yürütmekten öteye gidebiliriz. Ne yaptın, kaç defa kurulum yaptın, neden yaptın, bu kurulumlarda diskleri sıfırdan tekrar biçimlendirdin mi, sisteminde kaç işletim sistemi barınıyor, gibisinden soruları bizlere cevaplayarak iletmen gerekiyor. Aksi halde, söylediğin soruna milyonlarca çözümü olmayan çözüm sunulabilir.
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

Deathangel

Alıntı yapılan: Barış Can - 28 Mayıs 2016 - 19:35:59
Ubuntu Mate ile çözülebilecek bir iş değil bu. Kaldı ki inanın tasarım ve masaüstü dağıtımı dışında Mate dağıtımının sizlere kazandırdığı pek de bir şey yok. İnceledim, gördüm.

Bizlere spesifik birkaç açıklama yaparsan belki tahmin yürütmekten öteye gidebiliriz. Ne yaptın, kaç defa kurulum yaptın, neden yaptın, bu kurulumlarda diskleri sıfırdan tekrar biçimlendirdin mi, sisteminde kaç işletim sistemi barınıyor, gibisinden soruları bizlere cevaplayarak iletmen gerekiyor. Aksi halde, söylediğin soruna milyonlarca çözümü olmayan çözüm sunulabilir.

abi şimdi 3 kere sıstemı kurdum genelde ekran a ya goruntu gelmıyor sıyah ekran da kalıyor yada karıncalanıyor masa üstü acılmıyor bıde acılısta ekran kartı hatası verıyor mesela gene sıstemı 0 dan kurucam cunkı elektırık gıttı ekran karıncalı gosterıyor parolayı gırdıgımde ekran bıle acılmıyor karıncalı kalıyor yanı sıstem resmen bozulmak ıcın yer arıyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Mayıs 2016 - 22:13:07

bide herhangibir işletim sistemı de kullanmıyorum ubutunun yanına

keyserver2.pgp.com

Barış Can

O halde bütün diskleri silip biçimlendirerek -eğer içerisinde önemli bir şey yok ise- yeniden kurulumu temiz bir şekilde yapmanı önerebilirim.
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

heartsmagic

Bu sorun ne durumda? Burada bir şey söylememişsin ama diğer başlıkta Bleachbit ile temizlik yaptım demişsin. Bu sorunlar durduk yere olmaz kolay kolay, çok nadirdir. Ortama yenisin, fazlaca kurcalama. Ne gerek var örneğin Bleachbit'e falan? Biraz öğrenmeye çalış, sabırlı ol.

Bu başlığın son durumunu da aktarırsan seviniriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Deathangel

abı son durumu kurulumu gene tekrar yenıledım yanlız soyle bırsey var ogrenmeye calıs dıyorsun ya abı ben ne ogrenıcegımı bılmıyorum ogrenmek ıstedıklerım kafamda coktan oturdu ama onlara gıtmeden once nelerı ogrenmem gerektıgını bılmıyorum

keyserver2.pgp.com

heartsmagic

Bir şeyleri öğreneceğim diye acele etme. Sistemi kullanır, karşına bir şeyler çıktıkça o konuyu araştırırsın. Önce kullandığın sistemin temellerini öğrenmeye bak, derinlere inmeye şimdilik gerek yok. Kurulum yenilendiği için bu başlığı kapatalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.