[Çözüldü] Antergos İle Arch Kurulumu ve Genel Bilgi

Başlatan Kaleihan, 27 Mayıs 2016 - 21:29:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kaleihan

Merhaba,
Arch linuxu kurup kurcalayasım var ama yazılı kurulum aşamasının geçemiyorum. Hatalarla karşılaşıyorum. Ben de Antergos isimli kurulum sihirbazını kullanmaya karar verdim. Biraz basitemi kaçtım ne :) Yalnız Türkçe ve güncel bir kaynak bulamadım. Bu konuda yarımlarınızı bekliyorum. Şimdilik Virtualbox'a kurucam.
Bir de ubuntudaki sudo su
apt-get autoclean
apt-get autoremove
apt-get install
apt-get remove
apt-get -f install
dpkg -i veya -r

gibi komutların arch'taki karşılıkları nelerdir?

if

@Kaleihan, eğer su komutunun Antergos'taki karşılığını soruyorsanız bırakın Arch'ı Antergos bile kurmamanızı salık veririm. Bunlar kurulması ve yönetilmesi zor dağıtımlar değil fakat gerekli belgeleri okuyup anlamayı ve anladığını tatbik etmeyi gerektirir. Sorduğunuz sorudan sizin bu işi gerçekleştiremeyeceğiniz görülüyor.

Barış Can

@if'in söylediklerine katılarak, bir de Architect Linux'u araştırmanızı tavsiye ederim. Belki daha kolay gelebilir sizin için. Youtube üzerinde ayrıntılı bir anlatımı da mevcut.
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

mozhan

Arkadaşımın söylediğine bende katılıyorum fakat yine de pacman komutlarına bu linkten ulaşabilirsin
http://archtr.org/forum/viewtopic.php?t=37
When we ride on our enemies..

https://github.com/mustafaozhan

sinan54

Archkur ile Arch linux kuralı 4 gün oldu.Kurulumu türkçe yönlerdime ile kuruyorsun.Kablosuz bağlanarak güncel dosyaları indiriyorsun.Kurulumdan önce diskini hazırlarsan disk bölme işlemleriyle uğraşmazsın.O bölümleri atlayarak direk Boot-Root-Swap seçebilirsin.Çift ekran kartın varsa birinci kart kurumu sonrası geri dönerek ikinci kartını kurabilirsin.Kurulum indirme hızına göre 15-20 dakika sürüyor.Kurulumda gtk3 olmadıgı için jpg resimler açılmıyor.
sudo pacman -S gtk3
İle kurarsın

ata1

sudo su   su yeterli
apt-get autoclean  sudo pacman -Rs $(pacman -Qtdq)'
apt-get autoremove sudo pacman -Sc $(pacman -Qdtq)'
apt-get install sudo pacman -S ana depo için kullanıcı deposu ise yaourt -S
apt-get remove sudo pacman -Rsn yada Rsnc bağımlıklar ile siler tabsıye edilmez müşterek olabilir bağımlıklar  kısaca (-R veye -Rsn yada -Rsnc )
apt-get -f install eksik bağımlılık için bu yok diye biliyorum
dpkg -i veya -r
şunu incele kısa bir bilgi edinirsin
http://archtr.org/wiki/index.php/Pacman

sinan54

Archkur menüsüne geçmek için terminade ''su'' komutuyla root olup aşagıdaki komutu yazmanız gerekli
/initialise
Burayı okuyabilirsiniz:http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=67&t=1379

Kaleihan

Alıntı yapılan: if - 27 Mayıs 2016 - 21:45:36
gerekli belgeleri okuyup anlamayı ve anladığını tatbik etmeyi gerektirir. Sorduğunuz sorudan sizin bu işi gerçekleştiremeyeceğiniz görülüyor.
Emin olun kapasitem bu iş için yeterli. :) Kendime çok güveniyormuşum gibi oldu ama bunu yapabileceğime inanıyorum. Biraz umut kırıcı bir giriş yaptınız. :) Bir noktadan başlamak gerek sonuçta. Arch tecrübe istiyor farkındayım ama amacım kurcalamak bir şeyleri bozmak sonra tekrar doğrusunu bulmak.
@archhitect 'i de inceleyeceğim. Antergos la aynı işlevi görüyor galiba.
Diğer iletileri de inceleyeceğim. Kısa sürede bu kadar cevap için teşekkürler.

if

@Kaleihan, kapasitenizi sorgulamadığımı, kapasitenizin yetmeyeceğini îma dâhi etmediğimi ifade etmeliyim. Kolay gelsin:)

ata1

ayrıca önce manjaro denesen temelde komutlar aynıdır ayrıca sıkıştığında ara yüz ile kurup kullanmak kolay olanıdır geliştiğinde yanı temel komutları kavradığında archa geçmeni tavsiye ederim. hayırlı forumlar

Kaleihan

@ata1 peki dediğiniz gibi ilk başta manjora deneyeyim. Aslında düşünmedim değil de sabırsız olduğum için direk arch denemek istemiştim. Komutlara elim alışınca Arch'a geçerim.
@if bazen alınganlık yapabiliyorum. :) Özürdilerim.

ata1

manjaro arch tabanlıdır aynı komutları kullanır ama aralarında farklılıklar vardır. manjaro daha çok yeni kullanıcılara kolaylık sağlar.
ekran kartı sürücüler komut yerine ara yüz ile kurula bilir. archda hemen her şey manueldir gerekli bilgi ve deneyime sahip değilseniz oldukça zorlanırsınız en azından belli bir süre manjaro deneyimi kazanıp archa geçmenizi öneririm

Kaleihan

Manjora'nın öntanımlı şifresi nedir? Bir türlü bulamadım.

ata1

Deathangel

Abi ben duz ubuntu kullanıyorum sıze acaba sıstem bılgılerımı soylesem hangısi ıyı olur dıye bır onerı getırebılırmısınız gnomemı kde mı arch mı fılan
in a world without fences and walls, who needs gates and windows

keyserver2.pgp.com
EA004CB1-->privatekey0@gmail.com

mozhan

Alıntı yapılan: Kaleihan - 28 Mayıs 2016 - 12:00:28
Manjora'nın öntanımlı şifresi nedir? Bir türlü bulamadım.
bütün dağıtımlarda kendi ismidir

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Mayıs 2016 - 22:37:34

Alıntı yapılan: Deathangel - 28 Mayıs 2016 - 22:20:21
Abi ben duz ubuntu kullanıyorum sıze acaba sıstem bılgılerımı soylesem hangısi ıyı olur dıye bır onerı getırebılırmısınız gnomemı kde mı arch mı fılan
paşlaşır isen öneren arkadaşlar illaki olacaktır fakat şunu söylemeliyim ki arch ve ubuntu birer linux dağıtımıdır. KDE ve GNOME ise birer masaüstü ortamıdır.

Deathangel

i5 işlemci
8gb ram
500 gb hdd

abi ubuntu ogrendık daha ama su var acaba masaustu yuklersek sıstem kalıtesı gelısır mı

keyserver2.pgp.com

Kaleihan

Death Angel öncelikle masaüstü ortamlarıyla dağıtımların farklarını bilmelisin. Arch, manjora, ubuntu, debian, mint vs. bunlar dağıtımlardır. Farklı işletim sistemleridir. Paket sistemleri vs. farklı olabilir.
Ama bunların hepsi aynı masaüstü ortamını kullanabilir. Mesela xfce, kde, gnome, cinnamon, openbox vs. Masaüstü ortamı sadece görüntüyü değiştirir. Kullanım tercihine göre veya sistem özelliklerin düşükse grafiksel olarak bilgisayarı daha az zorlayacak hafif masaüstü ortamlarını tercih etmelisin. Xfce bu konuda iyidir. Hafif bir masaüstü ortamıdır. Kde ise diğerlerine oranla biraz daha fazla donanım ister. Senin donanımın bütün masaüstü ortamlarına uygun. Gözüne hoş geleni kur kullan. Dağıtım tercihinde ise tecrübelerine göre hareket etmelisin. Mesela yukarıdakiler bana arch kullanacak seviyede olmadığım için manjora tavsiye etti.
Dilimin döndüğü kadar anlattım. Eksiğim hatam varsa affola. :)

Deathangel

Alıntı yapılan: Kaleihan - 28 Mayıs 2016 - 23:11:47
Death Angel öncelikle masaüstü ortamlarıyla dağıtımların farklarını bilmelisin. Arch, manjora, ubuntu, debian, mint vs. bunlar dağıtımlardır. Farklı işletim sistemleridir. Paket sistemleri vs. farklı olabilir.
Ama bunların hepsi aynı masaüstü ortamını kullanabilir. Mesela xfce, kde, gnome, cinnamon, openbox vs. Masaüstü ortamı sadece görüntüyü değiştirir. Kullanım tercihine göre veya sistem özelliklerin düşükse grafiksel olarak bilgisayarı daha az zorlayacak hafif masaüstü ortamlarını tercih etmelisin. Xfce bu konuda iyidir. Hafif bir masaüstü ortamıdır. Kde ise diğerlerine oranla biraz daha fazla donanım ister. Senin donanımın bütün masaüstü ortamlarına uygun. Gözüne hoş geleni kur kullan. Dağıtım tercihinde ise tecrübelerine göre hareket etmelisin. Mesela yukarıdakiler bana arch kullanacak seviyede olmadığım için manjora tavsiye etti.
Dilimin döndüğü kadar anlattım. Eksiğim hatam varsa affola. :)

peki ben hıc bır masaustu uygulaması kullanmıyorum sorun olurmu veya masaustu degısıklıgı yapmadıgım ıcın nelerı kacırıyorum ?

keyserver2.pgp.com

Kaleihan

Eğer normal Ubuntu'yu kullanıyorsanız şuan kullandığınız masaüstü ortamı Unity. Masaüstü ortamını olmasaydı sadece terminal olurdu. Yanlış bilmiyorsam sunucu dağıtımlarında öyle. Neleri kaçırdığınızı ancak deneyip görebilirsiniz.
Cinnamon için -> sudo apt-get install cinnamon-desktop-environment
Kde için -> sudo apt-get kubuntu-desktop
xfce için -> sudo apt-get install xubuntu-desktop
mate için -> sudo apt-get install mate-desktop-environment

gnome için -> sudo apt-get install gnome-shell
Yalnız kaldırma komutlarına bakmadım. Bazılarını kaldırmak biraz zahmetli oluyor.
Masaüstü ortamlarını yükledikten sonra kullanmak için kullanıcı adınızın yanındaki yuvarlak simgeye tıklayıp istediğinizi seçin.

Deathangel

ilginiz için  teşekkür ederim xfce kuruyorum suanda

keyserver2.pgp.com

Kaleihan

Merhaba,
Konu biraz dağıldı ama kaldığımız yerden devam edelim.
Manjora Kırmızı beyaz sürümü kurdum. Hem manjora hem de xfce acemisiyim. Öncelikle bu sürümle ilgili sorularım var.
- Normal manjora'dan farkı ne? Sürüm güncellemeleri normal manjorayla aynı sürede gelir mi?
- Bir pencereyi sağa veya sola sabitlemek için sürüklediğimde fazla sürüklersem pencere aniden tam tersi yönde beliriyor. Bunu nasıl engellerim.
- ctrl+alt+T yaptığım zaman açılan terminal normal terminal gibi değil. Yerini değiştiremiyorum bile. Bu tuş kombinasyonuyla öntanımlı uçbirimi açmak istiyorum.
- Ana depolar haricinde bir depo daha var. Onun normal depodan farkı nedir? (yaourt)
edit:
- Bir de masaüstüne bir şey koyduğumda otomatik olarak hizaya giriyor. Ben koyduğum yerde kalmasını istiyorum.

mozhan

Alıntı yapılan: Kaleihan - 11 Haziran 2016 - 13:46:53
Merhaba,
Konu biraz dağıldı ama kaldığımız yerden devam edelim.
Manjora Kırmızı beyaz sürümü kurdum. Hem manjora hem de xfce acemisiyim. Öncelikle bu sürümle ilgili sorularım var.
- Normal manjora'dan farkı ne? Sürüm güncellemeleri normal manjorayla aynı sürede gelir mi?
- Bir pencereyi sağa veya sola sabitlemek için sürüklediğimde fazla sürüklersem pencere aniden tam tersi yönde beliriyor. Bunu nasıl engellerim.
- ctrl+alt+T yaptığım zaman açılan terminal normal terminal gibi değil. Yerini değiştiremiyorum bile. Bu tuş kombinasyonuyla öntanımlı uçbirimi açmak istiyorum.
- Ana depolar haricinde bir depo daha var. Onun normal depodan farkı nedir? (yaourt)
edit:
- Bir de masaüstüne bir şey koyduğumda otomatik olarak hizaya giriyor. Ben koyduğum yerde kalmasını istiyorum.
Merhaba sorularını bildiğim kadarıyla cevaplayayım.
-Farkı türk ekibi tarafından değiştirilmiş olması tema ikon kurulu gelen programlarda değişiklik var mı bilmiyorum ayrıca türkçeleştirme çalışmalarıda tam olması gerekiyor.Paketleri ise yine manjaronun kendi paketlerinden çekiyor aslında yine manjaro sadece artıları var (türkler için diyelim).
-Pencere olayı ise xfce pencere yöneticinin bir özelliği açmak gerekirse pencere bir sağdaki ya da soldaki masaüstüne kayıyor bunu kapatmak için ayarlardan pencereyi sürükleyerek bulunduğu masaüstünü değiştirmeyi kapatman gerekiyor.
-Bu açılan terminal tahminimce bazı kde dağıtımlarında kullanılan bir terminal programı olmalı ctrl+alt+t tuşunu klavye kısayollarından normal xfce4-terminal e atayabilirsin fakat çok kararlıysan bunu yaptıktan sonra artık kullanmayacağın yukarıdan inen terminal programının adını da bulup kaldırmanı öneririm minimalizim açısından.
-yaourt aslında depo değil Arch Linux un aur da kullanıcılar tarafından kullanıma sunulan programların yükleme aracı manjaro da arch tabanlı olduğu için bu nimetlerden faydalanıyor yani yaourt ile aur dan programlar yükleyebilirsin örnek veriyorum ben Arch kullanıcısıyım spotify ı aurdan kurdum normal depolarda yok çünkü.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Haziran 2016 - 15:32:55

-son sorun ise şuan xfce masaüstü yüklü değil bende ama tahminim masaüstüne sağ tıklayınca açılan menüde istediğin ayarı bulabilirsin.

Kaleihan

Cevaplarınız için teşekkürler.
-Malesef ayarldarda "pencereyi sürükleyerek bulunduğu masaüstünü değiştirmeyi" bulamadım.
-Masaüstünde sağ tık yaptığımda yine istediğim ayarı bulamadım.
-Ctrl+alt+t zaten xfce terminal'i çalıştırıyormuş ama dediğiniz gibi kısayol düzenlemeye girdim ve "--drop-down" satırını sildiğimde terminal normale döndü.
Steamı çalıştırmada da sıkıntı yaşadım ama onu farklı bir başlıkta soracağım :)

mozhan

Alıntı yapılan: Kaleihan - 11 Haziran 2016 - 15:48:27
Cevaplarınız için teşekkürler.
-Malesef ayarldarda "pencereyi sürükleyerek bulunduğu masaüstünü değiştirmeyi" bulamadım.
-Masaüstünde sağ tık yaptığımda yine istediğim ayarı bulamadım.
-Ctrl+alt+t zaten xfce terminal'i çalıştırıyormuş ama dediğiniz gibi kısayol düzenlemeye girdim ve "--drop-down" satırını sildiğimde terminal normale döndü.
Steamı çalıştırmada da sıkıntı yaşadım ama onu farklı bir başlıkta soracağım :)
settings -> settigns manager -> window manager -> Advanced -> Wrap wokspaces when reaching screen edge kısmında with a dragged window
malesef sistem dili ben de ingilizce.