[Nasıl] Spotify Kullanırken Medya Tuşlarını Aktif Hale Getirmek

Başlatan being, 24 Mayıs 2016 - 01:12:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

being

İlk önce Python dilinde yazılmış bir script'i kullandım fakat baya eski olduğu için ne yazık ki bu script'de başarılı olamadım. Daha sonra xbindkeys için paylaşılan kısayolları denedim ancak o da bir türlü işe yaramadı. Son aşamadaysa arayıp tarayarak bulduğum ve tasarımına bakınca "La bu adam bunu nasıl bulmuş" dediğim bir blogta sorunun çözümüne ulaştım. Bu çözüm XFCE masaüstü ortamı için geçerli, Ubuntu'nun diğer masaüstü ortamlarında da aynı şekilde çalışıyor mu bir bilgim yok baştan belirteyim.

Öncelikle Menü > Ayarlar > Klavye yolunu takip edin.
Klavye ayar penceresinden Uygulama Kısayolları sekmesine geçin.
Ekle tuşuna basıp;
dbus-send --print-reply --dest=org.mpris.MediaPlayer2.spotify /org/mpris/MediaPlayer2 org.mpris.MediaPlayer2.Player.Next
Komutunu yapıştırın ve ardından klavyenizden İleri medya tuşuna basın.

Ekle tuşuna tekrar basıp;
dbus-send --print-reply --dest=org.mpris.MediaPlayer2.spotify /org/mpris/MediaPlayer2 org.mpris.MediaPlayer2.Player.Previous
Komutunu yapıştırın ve ardından klavyenizin Geri medya tuşuna basın.

Ekle tuşuna tekrar basıp;
dbus-send --print-reply --dest=org.mpris.MediaPlayer2.spotify /org/mpris/MediaPlayer2 org.mpris.MediaPlayer2.Player.PlayPause
Komutunu yapıştırın ve ardından klavyenizden Oynatma medya tuşuna basın.

(Eğer klavyenizde başlatma ve durdurma tuşu ayrı tuşlardaysa aşağıdaki komutu da kullanın)
Ekle tuşuna basıp;
dbus-send --print-reply --dest=org.mpris.MediaPlayer2.spotify /org/mpris/MediaPlayer2 org.mpris.MediaPlayer2.Player.Stop
Komutunu yapıştırın ve ardından kalvyenizin Durdurma medya tuşuna basın.

blogumdaki kaynak için; http://www.burakgoc.com/xubuntuda-spotify-ile-medya-tuslarini-kullanin/