[Nasıl] VirtualBox'a kurulu ubuntu sunucunun ping edilme probleminin çözümü

Başlatan gnukarabatak, 22 Mayıs 2016 - 21:13:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gnukarabatak

Herhangi bir amaçla virtualbox üzerine kurmuş olduğunuz ubuntu sunucunuzu ping ile ağ üzerinden ulaşılabilirliğini test etmeye kalktığınızda genelde ulaşamazsınız. Ubuntu sunucu üzerinden herhangi bir terminal pc yi ping yapabilirsiniz. Bu sorunu aşmanın ve dolayısıyla ubuntu sunucunuza ağ üzerinden erişilebilir yapabilmenizin yolu virtualbox programının (sanal makinanız seçili yada çalışır vaziyetteyken) Ayarlar menüsünden --> Ağ kısmına gireriz. Bu ekranda "Köprü bağdaştırıcısı" açılır kutudan seçeriz. Ben ek olarak birde karma kipi kısmından "Tümüne İzin ver" kısmını seçtim (gerek varmıydı bilmiyorum). Sonrasında Tamam butonuna tıklayarak sanal makinaya döndüm. Akabinde
sudo reboot
yaparak sanal makinamı kapatıp açtım. Artık sunucu üzerinde ifconfig ile gördüğüm ""inet addr:" ile başlayan yedeki IP adresini kendi makinam üzerinden ping yapabilir hâle geldim. Dolayısıyla sunucumuz (yerel ağ üzerindeki) heryerden ulaşılabilir hale geldi. İnternet üzerinden de bu sunucunuza ulaşmak istiyorsanız ADSL modeminizin yönetim programından port yönlendirmesi yaparak ulaşabilirsiniz.

[eklenti yönetici tarafından silindi]
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.