Ubuntu 14.04 LTS Rastgele Donma Sorunu

Başlatan kutayarinc, 20 Mayıs 2016 - 23:22:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kutayarinc

Arkadaşlar merhaba. Araştırdığım kadarıyla çok yaygın bir sorun ile karşı karşıyayım ancak çözülen başlıkları incelememe rağmen bir türlü sorunu gideremedim. Yaklaşık 1 yıldır linux kullanıcısıyım ancak herhangi bir derinlemesine bilgim yok. Yalnızca sık sık kodlama yaptığım için gündelik olarak linux kullanıyorum. Bundan 1 ay öncesine kadar lubuntu kullanıcısıydım ve yaklaşık 10 aydır lubuntu kullanımı sırasında rastgele bir anda bilgisayar donuyordu. Klavye, mouse çalışmaz durumda oluyordu. Laptopun power tuşuna 5-6 saniye basılı tutarak kapanmaya zorlayarak, daha sonrasında yeniden açıyordum. Bu sorundan bıktığım için "lubuntu, ubuntunun türevidir. Belki ubuntuya geçersem sorundan kurtulurum" diye 1 ay önce ubuntu kurdum. Ancak aynı donma sorununu tekrar yaşamaya başladım. Buna bir çözüm bulamadım. Sizlere danışmak istiyorum. Belki bir çözüm bulabiliriz. Ekran kartı ile alakalı olabileceğini düşünerek, gerekli çıktıları aşağıya bırakıyorum.

kod
lsb_release -a
çıktı
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 14.04.4 LTS
Release: 14.04
Codename: trusty

kod
lspci -nnk | grep "VGA\|3D\|Display" -A2
çıktı
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: NVIDIA Corporation G98M [GeForce 9300M GS] [10de:06e9] (rev a1)
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. U6V laptop [1043:19b2]
Kernel driver in use: nvidia

kod
glxinfo | grep render
çıktı
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce 9300M GS/PCIe/SSE2
    GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
    GL_NV_ES1_1_compatibility, GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render,
    GL_NV_path_rendering, GL_NV_pixel_data_range, GL_NV_point_sprite,
    GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
    GL_NV_ES1_1_compatibility, GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render,
    GL_NV_path_rendering, GL_NV_pixel_data_range, GL_NV_point_sprite,

kod
xrandr
çıktı
Screen 0: minimum 8 x 8, current 1280 x 800, maximum 8192 x 8192
VGA-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
LVDS-0 connected primary 1280x800+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 331mm x 207mm
   1280x800       60.0*+
HDMI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

kod
dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|fglrx"
çıktı
ii  nvidia-340                                            340.96-0ubuntu0.14.04.1                             i386         NVIDIA binary driver - version 340.96
ii  nvidia-opencl-icd-340                                 340.96-0ubuntu0.14.04.1                             i386         NVIDIA OpenCL ICD
ii  nvidia-prime                                          0.6.2                                               i386         Tools to enable NVIDIA's Prime
ii  nvidia-settings                                       331.20-0ubuntu8                                     i386         Tool for configuring the NVIDIA graphics driver

heartsmagic

Merhaba.

Sorun yaygın değil ama karşılaşılabilir böyle bir şeyle elbette. İki sebebi olabilir, donanımlardan biri sorunludur (bellekler, disk gibi) ya da sistemde bir sıkıntı vardır senin makinin için. Makinede başka bir işletim sistemi var mı? Orada bu sorun yaşanıyor mu?

Sistemde sorun olabileceğini düşünerek sana üst sürüm çekirdek denetelim. Sistem kaç bit?

arch
çıktısını geçersen durumu anlarız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kutayarinc

Makinada Windows7 de yüklü. Orada 5 senedir böyle bir sorunla karşılaşmadım. Lubuntu ile başladı, Ubuntu ile devam ediyor. Ben başlığı açtıktan sonra, Ubuntu 12.04 sisteminde benzer sorunu yaşayan birinin çözümünü uyguladım.
sudo apt-get install linux-generic-lts-xenial
Bu kod ile kerneli 4.2.0'dan 4.4.0'a yükselttim. Ancak bu kod işlemlerini bitirdikten sonra başka işlem yapmadım. Belki tam olarak yükseltememiş olabilirim.
uname -r
kodunun çıktısı
4.4.0-22-generic

Sistem 32bit.
arch
kodunun çıktısı
i686

İlginiz için çok teşekkür ederim.

bugra9

Bu donma olayı genelde ne kadar sıklıkla gerçekleşiyor?

kutayarinc

Alıntı yapılan: bugra9 - 25 Mayıs 2016 - 17:33:31
Bu donma olayı genelde ne kadar sıklıkla gerçekleşiyor?

Her gün en az 1 kere alıyorum hatayı ve power tuşuyla kapatmaya zorluyorum bilgisayarı. Bazen gün de 3-4 kere dahi oluyor. Hatta biraz önce bilgisayarı açtım ve hiçbir şey yapmadan bıraktım. 20 dk sonra döndüğümde donmuş vaziyette buldum.

bugra9

Konuyla alakalı bilgim yok, bilenler cevaplar ama bir konuda not düşeyim belki işine yarar.

Bilgisayarın donduğunda, alt+sysrq veya altgr+sysrq tuşlarına basılı tutarken REISUB yazarsan bilgisayarın güvenle yeniden başlar. Harfler arasında 1-2 saniye beklersin. Son harf olan B yerine O yazarsan da bilgisayarın güvenle kapanır.

kutayarinc

Alıntı yapılan: bugra9 - 25 Mayıs 2016 - 18:56:41
Konuyla alakalı bilgim yok, bilenler cevaplar ama bir konuda not düşeyim belki işine yarar.

Bilgisayarın donduğunda, alt+sysrq veya altgr+sysrq tuşlarına basılı tutarken REISUB yazarsan bilgisayarın güvenle yeniden başlar. Harfler arasında 1-2 saniye beklersin. Son harf olan B yerine O yazarsan da bilgisayarın güvenle kapanır.

Dediğinizi daha önce gördüm, denedim. Normal zamanda evet, işe yaradı ancak sistem donduğunda ne fare ne de klavye işlemiyor. Yine de REISUB denedim ama başarılı olmadı.

bugra9

Peki aktif ettin mi? Normalde güvenlik gerekçesiyle ya tamamen aktif halde gelmiyor ya da bazı fonksiyonları pasif oluyor. Eğer aktif etmediysen aşağıdaki komutlarla edebilirsin.

sudo su
echo 1 > /proc/sys/kernel/sysrq

sonra ya ctrl+d tuşlarıyla ya da uçbirimi kapatarak oturumu sonlandırabilirsin. Etkin olması için bilgisayarı yeniden başlatman gerekli.

Tabi bunların hiçbirini yapman gerekmiyor. Asıl sorun bilgisayarın donması ve sen bunu çok sık yaşıyormuşsun. Bu ciddi bir sorun. Konuyla ilgili biraz daha bilgi verirsen daha iyi olacaktır. Örneğin bilgisayar donduğunda fanlar aşırı hızlı çalışmaya başlıyor mu? Disk ile işlem yapıldığını belirten ışık sürekli yanıyor mu? Windows'da iken hiç mavi ekran hatası aldın mı? vs. vs.

kutayarinc

Alıntı yapılan: bugra9 - 25 Mayıs 2016 - 19:53:26
Peki aktif ettin mi? Normalde güvenlik gerekçesiyle ya tamamen aktif halde gelmiyor ya da bazı fonksiyonları pasif oluyor. Eğer aktif etmediysen aşağıdaki komutlarla edebilirsin.

sudo su
echo 1 > /proc/sys/kernel/sysrq

sonra ya ctrl+d tuşlarıyla ya da uçbirimi kapatarak oturumu sonlandırabilirsin. Etkin olması için bilgisayarı yeniden başlatman gerekli.

Tabi bunların hiçbirini yapman gerekmiyor. Asıl sorun bilgisayarın donması ve sen bunu çok sık yaşıyormuşsun. Bu ciddi bir sorun. Konuyla ilgili biraz daha bilgi verirsen daha iyi olacaktır. Örneğin bilgisayar donduğunda fanlar aşırı hızlı çalışmaya başlıyor mu? Disk ile işlem yapıldığını belirten ışık sürekli yanıyor mu? Windows'da iken hiç mavi ekran hatası aldın mı? vs. vs.

Aktive ettim daha önce sysrq tuşunu. Donma olmadan alt+sysrq+ REISUB denediğimde çalışmıştı ancak donma olduğunda herhangi bir tepki vermiyor. Muhtemelen klavyeyi görmüyor o anda.

Daha önceleri belirgin bir fan sesi ya da işlem yapıldığına yönelik bir durum fark etmedim donma sırasında. Bundan sonra donmalar olduğunda bu duruma da dikkat edicem. Win7 kullanırken mavi ekran hatası almadım.

heartsmagic

Donma olduğunda ctrl+alt+f1 ile uçbirime düşüyor musun diye soracağım ancak anladığım kadarıyla klavye çalışmıyor, tamamen bir donma yaşanıyor. Sen, ben söylemeden üst sürüm çekirdeği denemişsin, sanırım donma devam ediyor.

Makine dizüstü mü yoksa masaüstü mü?
BIOS tarafında güncelleme mevcut mu?

kutayarinc

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Mayıs 2016 - 16:46:44
Donma olduğunda ctrl+alt+f1 ile uçbirime düşüyor musun diye soracağım ancak anladığım kadarıyla klavye çalışmıyor, tamamen bir donma yaşanıyor. Sen, ben söylemeden üst sürüm çekirdeği denemişsin, sanırım donma devam ediyor.

Makine dizüstü mü yoksa masaüstü mü?
BIOS tarafında güncelleme mevcut mu?

Makina dizüstü. BIOS güncellemesi hakkında bilgi sahibi değilim. Nasıl kontrol edebilirim?

heartsmagic

Marka ve modele göre üreticiye yönelik araştırma yaparak elindeki BIOS sürümünden güncel bir tane yayımlamışlar mı diye bakabilirsin. 
Nedir marka ve modeli?

kutayarinc

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Mayıs 2016 - 16:08:27
Marka ve modele göre üreticiye yönelik araştırma yaparak elindeki BIOS sürümünden güncel bir tane yayımlamışlar mı diye bakabilirsin.
Nedir marka ve modeli?

Asus M50VC. Tamam, araştırayım.

Edit: BIOS'u 207'den 212'ye yükselttim. Ubuntuya geçip, deneyeceğim. Umarım donma sorunu ortadan kalkar. Duruma göre haberdar ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Mayıs 2016 - 21:36:16

Aradan 1 saat geçti, tekrar Ubuntu sistemi dondu ve power tuşuyla kapattım. BIOS da çözüm olmadı. Bu sorun nereden kaynaklana bilir? Donma yaşanmadan önce CPU ve RAM kaynakları da sonuna kadar kullanılmıyor. Yanı donanımsal bır yetersızlık de soz konusu değil. Verimli bir şekilde Ubuntu kullanamıyorum.

heartsmagic

Can sıkıcı bir durum. Tam anlamıyla donma yaşandığı için sistem bir yere bir şey de basamıyordur. Bu gibi durumlarda çekirdek yükseltme, BIOS güncelleme deniyoruz. Sen ikisini de yaptın. Nvidia sürücülerini kurmadan da bu sorun yaşanıyor mu?

Akla gelen diğer konu ise donanım sorunu. Mümkünse müsait bir zamanda memtest yap. Uzun sürer, o yüzden makineyi kullanmayacağın bir zaman olsun. Bir bakalım orada bir şey var mı?

Ayrıca, Debian temelli olmayan bir dağıtım denemiş miydin? Çekirdekte bir böcek olabilir ve üst sürümlerde de devam ediyordur. Eğer böyleyse diğer dağıtımlarda da sorun olacaktır. Fakat sorun çekirdek değilse diğer dağıtımlarda bu sorun olmayabilir.

kutayarinc

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Haziran 2016 - 03:59:42
Can sıkıcı bir durum. Tam anlamıyla donma yaşandığı için sistem bir yere bir şey de basamıyordur. Bu gibi durumlarda çekirdek yükseltme, BIOS güncelleme deniyoruz. Sen ikisini de yaptın. Nvidia sürücülerini kurmadan da bu sorun yaşanıyor mu?

Akla gelen diğer konu ise donanım sorunu. Mümkünse müsait bir zamanda memtest yap. Uzun sürer, o yüzden makineyi kullanmayacağın bir zaman olsun. Bir bakalım orada bir şey var mı?

Ayrıca, Debian temelli olmayan bir dağıtım denemiş miydin? Çekirdekte bir böcek olabilir ve üst sürümlerde de devam ediyordur. Eğer böyleyse diğer dağıtımlarda da sorun olacaktır. Fakat sorun çekirdek değilse diğer dağıtımlarda bu sorun olmayabilir.

Nvidia sürücülerini kurmadan derken, yani "additional drivers" kisminda acik kaynak kodlu ekran karti sürücüsünün mu aktif olmasi gerektiğinden bahsediyorsunuz? Suanda test edilmiş Nvidia surucusu secili.

Yakin zamanda memtesti yapip ciktisini buraya aktaririm. Ordan da bir sonuc cikmazsa Fedora kurup, bakarim donma olayinin olup, olmadigina.

heartsmagic

Evet, sahipli olmayan açık kaynak sürücü ile durum nası diye merak ediyorum.

kutayarinc

Daha önceleri zaten açık kaynak ekran kartı sürücüsü kullanıyordum. Donmanın çözümünü araştırırken, test edilmiş ve onaylanmış sürücüyü kullanın denemiş. Ben de o yuzden oyle ayarlamıstım.

Sorun çok can sıkıcı hal almaya başlamıştı. Dizüstü de oldukça eskiydi, onun yerine yeni dizüstü aldım. Şuanda 16.04LTS kullanıyorum ikinci gündeyim herhangi bir donma sorunu yok. İlginiz için teşekkür ederim ancak sorunu çözmek açısından, müsait olduğumda memtes çıktılarını buraya girerim. Siz de müsait olduğunuz bir gün bakıp sorun donanımsal mı yoksa değil mi onu anlarız. Belki sonraki arkadaşlara yardımcı olur.

heartsmagic

Hayırlı olsun yeni makine öncelikle. memtest tarafında hata verirse zaten bellek tarafında sorun var demektir. Orada da bir şey çıkmazsa nereye bakarız bilemiyorum ama :)